work migration

Work in Canada

هر سال بیش از ۳۰۰،۰۰۰ نیروی کار خارجی با ویزای کار کانادا وارد این کشور می شوند. همه افرادی که اقامت دائم کانادا را ندارند و جزو شهروندان کانادایی نیستند، برای این که بتوانند در کانادا کار کنند، باید ویزای کار موقت و سپس ورک پرمیت کانادا را دریافت کنند. البته استثنا هم وجود دارد که به برخی از افراد این امکان را می دهد که بدون ویزای کار در کانادا به طور موقت مشغول به کار شوند.

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید خوشبختانه این امر از طریق ویزای کار امکان پذیر است. در این مقاله به همه سوالات شما در این مورد پاسخ می‌دهیم.

 

انواع ویزای کار کانادا

 

برنامه TFWP - مجوز کار در کانادا بر پایه LMIA

به منظور کار موقت در کانادا، اکثر نیروهای کار خارجی نیاز به ویزای کار دارند. نیروهای متخصص خارجی معمولا برای اینکه بتوانند از اداره مهاجرت کانادا ویزای کار اخذ کنند، باید از قبل یک پیشنهاد کار یا جاب آفر از یکی از کارفرمایان کانادا دریافت کرده باشند.

برنامه TFWP - مجوز کار در کانادا بر پایه LMIA

برای بسیاری از جاب آفرها لازم است کارفرما از وزارت کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کانادا یا LMIA بگیرد. این فرآیند چندین مرحله دارد. بر حسب ملیت فرد خارجی، ممکن است اخذ  ویزای اقامت موقت (TRV) هم برای ورود به کانادا الزامی باشد.

 

برنامه IMP - مجوز کار در کانادا بدون نیاز به LMIA

طبق برنامه جابجایی بین‌المللی یا به اختصار IMP، دولت کانادا به کارفرمایان کانادایی اجازه می‌دهد تا نیروهای کار خارجی استخدام کنند. این افراد برای اینکه ویزای کار موقت IMP بگیرند، باید به دولت کانادا نشان دهند که اشتغال آنها در این کشور از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی “منفعت قابل توجهی” برای کانادا دارد. مزیت بزرگ ویزای کار IMP این است که نیازی به گرفتن مجوز LMIA از وزارت کار کانادا ندارد.

 

برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

کسب و کارهای بین‌المللی که دارای یک شرکت مادر، شعب، شرکت های فرعی یا وابسته در کانادا هستند، می توانند کارکنان کلیدی خود در خارج از کانادا را از طریق برنامه انتقال بین شرکتی، به کانادا بیاورند. برای مجوزهای کاری که از طریق این برنامه اخذ می شوند، نیازی به اخذ مجوز کار LMIA نیست.

برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

 

ویزای کار پرستاران خانگی Caregiver

این برنامه به پرستاران و خانواده‌هایشان این امکان را می‌دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگر شخصی پیشنهاد کار به عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه کار به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، ممکن است بتواند از طریق این برنامه آزمایشی اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

 

ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه به فارغ‌التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه می‌دهد تا در کانادا بمانند و سابقه کار کانادایی بدست آورند. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می‌آورند این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا برای اقامت دائم از طریق Canadian Experience Class (CEC) یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

 

ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

همسر و فرزندان متقاضی می‌توانند مادامی که او مشغول به تحصیل است از یکی از روش های زیر او را در کانادا همراهی کنند. اخذ ویزای همراه دانشجویی برای بسیاری از متقاضیان پروسه استرس آور و نگران کننده ای است.

ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

 

چه کسانی به گرفتن ویزای کار نیاز دارند؟

بیشتر کسانی که متقاضی ورود به کانادا هستند، برای این که بتوانند در کانادا کار کنند، باید مجوز موقت کار در کانادا را دریافت کنند.

 اگر بررسی کنیم که چه افرادی نیازی به ویزای کار در کانادا کانادا ندارند، آن وقت افرادی که ورک پرمیت کانادا را نیاز دارند مشخص خواهد شد. 

 

چه کسانی به گرفتن ویزای کار نیاز ندارند؟

پاسخ ساده است، فقط بعضی از افراد آن هم در شرایطی خاص. اگر تحت یکی از عناوین زیر بخواهید وارد کانادا شوید، نیازی به گرفتن ویزای کار ندارید. البته هر کدام از این موارد شرایط و جزئیاتی دارد که در اینجا فقط عناوین را نام می‌بریم:

 • ورزشکار یا مربی ورزشی یک تیم خارجی
 • مسئول بررسی سوانح و حوادث هوایی
 • نماینده‌ی تجاری 
 • بازرس پروازهای مسافربری و کارشناس پرواز
 • مسئول برگزاری همایش
 • خدمه‌ی پرواز، لوکوموتیوران
 • نیروی واکنش به حوادث غیرمترقبه
 • داور، ناظر یا ارزیاب علمی و دانشگاهی
 • شاهد عینی، کارآگاه، افسر تحقیق
 • اعضای خانواده‌ی نمایندگان کشورهای خارجی در کانادا 
 • نمایندگان کشورهای خارجی در کانادا
 • دانشجوی بهداشت و درمان
 • داور یا دیگر مقامهای مشابه در جشنواره‌های هنری و حرفه‌ای
 • پرسنل نظامی
 • خبرنگار یا اعضای گروه فیلمسازی
 • سازندگان و تهیه‌کنندگان آثار تبلیغاتی و تجاری
 • هنرمندان رشته‌های اجرایی (موسیقی، رقص، غیره)
 • سخنران عمومی
 • رهبر مذهبی
 • نیروی بسیار ماهر کوتاه‌ مدت
 • محقق و پژوهشگر کوتاه‌ مدت
 • دانشجویان شاغل در بیرون دانشگاه
 • دانشجویان شاغل در درون دانشگاه

اگر شغل شما در فهرست بالا قرار ندارد، یعنی باید درخواست ویزای کار بدهید.

 

اخذ ویزای کاری کانادا تنها در دو هفته

در شرایط خاصی امکان کوتاه شدن زمان بررسی پرونده‌های ورک پرمیت کانادا به دو هفته وجود دارد. اما در ابتدا باید بدانید که ویزای کار شما شامل ارزیابی تأثیر بر بازار کار کانادا یا همان LMIA هست یا نه. هر دو نوع ویزای مشمول LMIA و معاف از LMIA تحت شرایطی می‌توانند از امکان بررسی پرونده در دو هفته استفاده کنند. همچنین همسر و وابستگان متقاضی نیز می‌توانند تحت شرایطی از این مزیت بهره‌مند شوند:

ویزای کار معاف از LMIA

اگر ویزای شما معاف از LMIA باشد، و خود شما واجد تمام شرایط زیر باشید، آن گاه می‌توانید ویزای خود را در دو هفته دریافت نمایید:

 • از خارج از کانادا درخواست ویزا داده باشید.
 • عنوان شغلی شما در نظام طبقه‌بندی مشاغل کانادا شامل ناک صفر (یعنی سطح مدیریتی) یا ناک A (سطح حرفه‌ای) باشد. 
 • کارفرمای شما از طریق پورتال کارفرمایان، جاب آفر شما را ارائه کرده و هزینه آن را هم پرداخته باشد. 

ویزای کار با LMIA

اگر ویزای کار شما نیاز به تاییدیه LMIA داشته باشد و خود شما واجد تمام شرایط زیر باشید، باز هم می‌توانید ویزای خود را در دو هفته دریافت نمایید:

 • از خارج از کانادا درخواست ویزا داده باشید.
 • از طریق برنامه‌ای موسوم به جریان استعدادهای بین‌المللی یا Global Talent Stream، مجوز LMIA مثبت گرفته باشید.

همسر و وابستگان متقاضی

همسر، شریک قانونی و فرزندان وابسته‌ فرد متقاضی نیز می‌توانند مدت زمان بررسی ویزای خود را به دو هفته کاهش دهند، مشروط بر این که برای یکی از سه ویزای زیر مدارک کامل خود را ارائه داده باشند:

 • ویزای ویزیتوری visitor visa
 • ویزای کار
 • ویزای تحصیلی

این افراد باید همزمان با فرد متقاضی درخواست ویزا دهند.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

ویزای کار برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به طور موقت و برای مدت زمان محدودی در کانادا کار و زندگی کنند. برای اینکه بتوانید به طور دائم در کانادا کار و زندگی کنید و اقامت کاری کانادا بگیرید، باید درخواست اقامت دائم دهید و ویزای کاری خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید.

گرفتن اقامت کاری دائم کانادا از طریق چند برنامه مهاجرتی امکان پذیر است:

 • اکسپرس انتری: شامل برنامه‌‌های اسکیل ورکر فدرال FSW، تجربه کانادایی CEC و نیروی کار فنی و حرفه‌ای FST (اسکیل ترید)
 • برنامه‌های مهاجرت استانی PNPs
 • برنامه‌های مهاجرتی استان کبک

هر کدام از برنامه‌های مهاجرتی بالا نیاز به شرایط خاصی دارند. برای تبدیل ویزای کار خود به اقامت دائم کانادا باید شرایط آن برنامه را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوط به هر برنامه مهاجرتی مراجعه کنید.

 

تمدید ویزای کار کانادا به چه صورت است؟

اگر ورک پرمیتی دارید که تاریخ انقضای آن نزدیک است، باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. لازم است حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ اتمام ویزای کار خود، این کار را انجام دهید.

از آنجا که ویزای کار بر اساس تاریخ انقضای پاسپورت تمدید می‌شود، بنابراین بسیار دقت کنید که پاسپورتتان به اندازه کافی اعتبار داشته باشد تا ویزای کار به اندازه مدت زمانی که لازم دارید تمدید شود.

 

حفظ وضعیت مهاجرتی (Implied Status)

اگر برای تمدید ویزای کار خود (Work Permit extension) اقدام کردید ولی در زمان بررسی پرونده اعتبار ویزای شما به اتمام برسد نگران نباشید. طبق قوانین مهاجرتی کانادا شما با حفظ همان وضعیت قبلی که به آن Implied Status می‌گویند، می‌توانید به کار خود ادامه ادامه دهید تا زمانی که تمدید ویزای کار را دریافت کنید.

حفظ وضعیت قبلی به معنای:

 • همان کارفرما
 • همان شغل
 • همان محل کار

است. البته در ویزای کار باز یا اوپن ورک پرمیت (Open work permit) می‌توانید کارفرما یا شغل خود را تغییر دهید بدون اینکه تاثیری منفی بر تمدید ویزای کار شما داشته باشد.

 

آیا بدون مدرک زبان می‌توان ویزای کار گرفت؟

جواب به این سوال مثبت است اما شرایطی دارد. برای گرفتن ویزای کار کانادا هیچ اجبار قانونی برای داشتن مدرک زبان وجود ندارد. در واقع مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه برای افرادی لازم است که قصد گرفتن اقامت دائم کانادا را داشته باشند.

البته اگر ویزای کار شما ملزم به داشتن جاب آفر از کارفرمایی کانادایی باشد، معمولا برای کارفرماها مهم است که از لحاظ مهارت زبانی در سطح خوبی باشید و ممکن است با توجه به نوع شغل پیشنهادی از شما مدرک زبان بخواهند.

در وضعیت‌های دیگری مانند ویزای کار پرستاران خانگی کانادا، داشتن مدرک زبان الزامی است چون این نوع ویزای کار وابسته به اقامت دائم کانادا است و همانطور که قبلا گفتیم برای هر برنامه مهاجرتی اقامتی کانادا داشتن مدرک زبان الزامی است.

Express Entry

مهاجرت به کانادا با روش های مختلفی ممکن است، اما در این میان، روش اکسپرس اینتری کانادا با مزایایی که برای ما ایرانیان فراهم کرده، جز بهترین روش‌ها و حتی سریع ترین راه مهاجرت به کانادا، محسوب می‌شود. چرا که برخلاف روش‌های دیگر که ممکن است تا چند سال هم ادامه داشته باشد، در سریعترین زمان ممکن می‌توانید اقامت دائم کشور کانادا را بگیرید.

اما اکسپرس انتری چیست؟ برنامه اکسپرس انتری کانادا، یک سیستم است که بر اساس معیارهای مختلفی به متقاضیان امتیاز می‌دهد. افرادی که در هر دوره قرعه کشی اکسپرس اینتری (Draw) بیشترین امتیاز را کسب کنند، می‌توانند اقامت دائم کانادا را بگیرند.

 

اکسپرس اینتری کانادا

اگر فعلاً نمی‌خواهید این متن را تا انتها مطالعه کنید، فرم ارزیابی مهاجرت را پُر کرده تا مشاوران باتجربه ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی‌تان کنند.

خبر خوب این است که کانادا سالانه از حدود 110000 نیروی کار ماهر از طریق سیستم اکسپرس اینتری استقبال می‌کند و این یعنی شانس شما برای گرفتن اقامت دائم با این برنامه بالا است.

اکسپرس انتری (Express Entry) یک سیستم آنلاین برای درخواست مهاجرت است. افراد با مهارت‌های کاری می‌توانند مشخصات خود را بر روی پروفایل اکسپرس اینتری ارسال کنند. از متقاضیان با بالاترین رتبه دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم اقدام کنند. هدف اصلی این برنامه، آسان سازی فرایند پذیرش مهاجران و بالا بردن سرعت استخدام نیروی کار ماهر برای اقتصاد روبه‌رشد کانادا است.

Express Entry کلمه‌ای انگلیسی به‌معنای ورود سریع است. پیچیده بودن روند مهاجرت و طولانی بودن زمان انتظار برای صدور ویزا، باعث شد تا کانادا سیستم ورود سریع را در سال 2015 راه اندازی کند.

 

مزایای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

Canadian experience

برنامه اسکیل ورکر فدرال Federal Skilled Worker Program (FSWP) برای مهاجرت نیروی کاری ماهر و متخصص طراحی شده است. این برنامه، یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است.

اکسپرس انتری یا ورود سریع، یک سیستم آنلاین است که از طریق آن، متقاضیان ماهر و متخصص می‌توانند در مدت زمان حدود ۶ ماه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. سپس در صورت داشتن شرایط مختلف و بعد از چند سال، شهروند کانادا شوند.

این برنامه یکی از روش‌های مهاجرت نیروی کار ماهر به کانادا شناخته می‌شود.

این مطلب را تا انتها بخوانید تا با شرایط، مراحل و مدارک مورد نیاز این برنامه محبوب برای گرفتن اقامت دائم کانادا آشنا شوید. 

 

مزایای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا چیست؟

 • عدم نیاز به تحصیل یا کار در کانادا یا داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ تا ۹ ماه)
 • امکان زندگی در هر کدام از استان‌های کانادا 
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

برنامه فدرال اسکیل ورکر در یک نگاه

شرایط مورد نیاز

شرایط اولیه (سابقه کار یک ساله، مدرک زبان، گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی)

کسب ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در سیستم امتیاز بندی Six Selection Factors

کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه فدرال اسکیل ورکر

هزینه‌ها ۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی + ۱,۳۶۵ دلار برای همسر متقاضی + ۲۳۰ دلار برای هر فرزند + هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار)
مدت زمان پروسه حدودا ۶ تا ۹ ماه
مدارک مدارک شناسایی + مدارک تحصیلی + مدارک سابقه کار + مدارک تمکن مالی + گواهی عدم سوء پیشینه + معاینات پزشکی + مدارک زبان خارجی

 

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

تشکیل پروفایل

 • تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و...
 • وارد شدن در استخر متقاضیان
 

دریافت دعوتنامه

 • داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
 •  دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)
 

ارسال درخواست

 • گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
 • ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
 • رسید دریافت مدارک (AOR)
 

انگشت نگاری

 • بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
 • ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی
 

بررسی صلاحیت

 • بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
 • بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه فدرال اسکیل ورکر
 

بررسی سوابق

 • بررسی سوابق امنیتی
 • بررسی سوابق مجرمیت
 

تاییدیه اقامت دائم

 • ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

 

مرحله اول: تشکیل پروفایل

برای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا، ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری تشکیل دهید. برای تشکیل پروفایل باید مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی را گرفته باشید تا اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید. 

باید در سایت اداره مهاجرت کانادا، از طریق  سیستم GCKey پروفایل ساخته شود. در هنگام ساخت پروفایل، باید اطلاعات اولیه مربوط به سابقه کار و ناک شغلی (NOC)، اطلاعات مربوط به تحصیلات و گواهی ارزیابی مدرک، اطلاعات شخصی و میزان تمکن مالی را وارد کنید.

 

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه

بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، سابقه کار، دانش زبان، تحصیلات و…. پرونده شما امتیاز بندی می‌شود. به این سیستم امتیازبندی که مخصوص سیستم اکسپرس انتری است، سیستم جامع امتیازبندی یا CRS (Comprehensive Ranking System) گفته می‌شود.  امتیاز شما بین ۰ تا ۱۲۰۰ است.

 

استخر متقاضیان در برنامه فدرال اسکیل ورکر چیست؟ 

پرونده شما با امتیاز محاسبه شده، وارد یک استخر می‌شود. البته این استخر با استخرهایی که در آن شنا می‌کنید فرق دارد! در این استخر مجازی که به آن pool گفته می‌شود، پرونده افراد با امتیازات و شرایط مختلفی وجود دارند. پرونده شما در این استخر مثل ماهی است که باید توسط ماهیگیر (اداره مهاجرت) به تور انداخته شود.

معمولا دو بار در ماه قرعه کشی صورت می‌گیرد که به آن draw گفته می‌شود. در این قرعه کشی‌ها دولت فدرال، افراد با امتیاز مورد نظر خود را از استخر انتخاب می‌کنند و برای آن‌ها دعوتنامه یا Invitation to Apply صادر می‌کنند. بنابراین نحوه انتخاب به صورت رقابتی است نه شانسی. هرچه امتیاز بالاتر باشد، شانس دریافت دعوتنامه بیشتر است.

اگر امتیاز شما پایین‌تر از سطح امتیاز انتخاب شده توسط اداره مهاجرت است، باید در استخر متقاضیان منتظر بمانید تا سطح امتیاز پایین بیاید.

اگر امتیاز شما و یک نفر دیگر با هم برابر باشد، کسی دعوتنامه دریافت می‌کند که زودتر وارد استخر متقاضیان شده است و پروفایل خود را ایجاد کرده است. بنابراین بهتر است بعد از گرفتن مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی، پروفایل خود را باز کنید و وارد استخر متقاضیان شوید. سپس می‌توانید در صورتی که می‌خواهید امتیاز خود را با کسب نمره زبان بهتر یا سابقه کار بیشتر، مدارک تحصیلی بالاتر و …، افزایش دهید و پروفایل خود را آپدیت کنید.

 

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه فدرال اسکیل ورکر مناسب است؟

امتیازات در هر دوره قرعه کشی برگزار شده، تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت چه امتیازی مناسب برای این برنامه است. اما به طور کلی با توجه به روند قرعه کشی های انجام شده، به نظر می‌رسد افراد با امتیاز ۴۶۰ یا ۴۶۵ به بالا امکان دریافت دعوتنامه را داشته باشند.

 

مرحله سوم: ارسال درخواست 

پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

 

مورد هزینه متقاضی همسر متقاضی هر فرزند
هزینه بررسی پرونده ۸۵۰ دلار کانادا ۸۵۰ دلار کانادا ۲۳۰ دلار کانادا
هزینه حق صدور اقامت دائم ۵۱۵ دلار کانادا ۵۱۵ دلار کانادا  
هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار کانادا

اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

 

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

 

مرحله چهارم: انگشت نگاری 

در این مرحله، بررسی پرونده آغاز می‌شود. در تمام طول مراحل می‌توانید به پروفایل خود مراجعه کنید و وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

آفیسر پرونده را بررسی می‌کند که مدارک کامل باشند و مطابق چک لیست برنامه باشد. اگر مدارک ناقص باشند، آفیسر هزینه بررسی مدارک و همچنین درخواست را برمی‌گرداند. 

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه انجام می‌شود. در انتهای این مرحله معمولا نامه معاینات پزشکی تایید می‌شود و همچنین نامه انگشت نگاری یا Biometric letter صادر می‌شود. 

اشخاصی که طبق قوانین کانادا نیاز دارند تا انگشت نگاری انجام دهند بعد از دریافت نامه انگشت نگاری باید به اداره‌های ویزا در سایر کشورها رفته و انگشت نگاری را انجام دهند.

 

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت

در پروسه بررسی صلاحیت یا Eligibility Review تمامی مدارک بررسی می‌شوند تا تایید شود که شما واجد صلاحیت هستید یا خیر. این پروسه از نظر زمانی طولانی است، چرا که پرونده و مدارک آن از نظر اعتبار و صحت و داشتن شرایط برنامه مورد نظر بررسی می‌شوند. 

معمولا این مرحله تا ۵ ماه بعد از مرحله قبلی تمام می‌شود. در این پروسه مدارک مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد کاری، سابقه ریجکتی ویزا و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

اگر آفیسر احساس کند که نیاز به بررسی بیشتر است، ممکن است از شما درخواست مدارک اضافی کند.

 

مرحله ششم: بررسی سوابق

مرحله بررسی سوابق یا Background check از سه بخش بررسی سابقه مجرمیت (criminality)، سابقه امنیتی (security) و اشتراک اطلاعات (Info sharing) تشکیل می‌شود. تمامی بخش‌های این مرحله توسط اداره مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیت کانادا صورت می‌گیرد. 

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد. اما در برخی موارد نادر که سوابق شخص به نظر اداره مربوطه مشکوک باشد، ممکن است تا ۱ سال نیز طول بکشد.

این مرحله، آخرین مرحله قبل از اعلام تصمیم نهایی است. 

 

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم

در نهایت بعد از تایید پرونده، شما تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) را دریافت می‌کنید. در این مرحله پیغام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت می‌کنید و باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به اداره ویزای کانادا در نزدیکترین محل زندگی بفرستید تا ویزا داخل آن ثبت شود. مدت زمانی که فرد مهلت دارد وارد خاک کانادا شود، تا زمان اعتبار پاسپورت یا زمان اتمام اعتبار معاینات پزشکی است (هر کدام که زودتر منقضی شود).

هنگامی که پرونده شما در حال بررسی است، از طرق مختلف می‌توانید از روند بررسی پرونده مطلع شوید. می‌توانید با اداره مهاجرت تماس بگیرید یا از طریق فرمی به نام Web form به صورت آنلاین اطلاعات کلی پرونده و ویزا آفیس خود را بپرسید. اما بهترین راه سفارش دادن نوت GCMS است. در جواب این نوت که آفیسر آن را تکمیل می‌کند، اطلاعات دقیق تمامی کارهایی که بر روی پرونده انجام شده، نوشته شده است. برای سفارش نوت می‌توانید از مشاوران ویزا موندیال کمک بگیرید.

Federal Skilled Workforce

نیروهای متخصص و افراد حرفه ای، به شدت در کانادا مورد نیاز هستند. یکی از اهداف اصلی سازمان مهاجرت کانادا، جذب نیروهای متخصص تازه واردی است که باعث رشد اقتصادی کانادا می شوند. نیروهای متخصصی که با توجه به مهارتشان به صورت دائم در کانادا استقرار می یابند، ارزش ویژه ای برای اقتصاد کانادا و قدرت نیروی کار آن دارند. متقاضیان موفق برنامه ی مهاجرت نیروهای متخصص، ویزای مهاجرت کانادا (ویزای اقامت دائم) را دریافت می کنند، این ویزا به آنها اجازه می دهد تا همراه با خانواده ی خود به کانادا مهاجرت کنند.

به عنوان یک نیروی متخصص یا فردی حرفه ای، چندین گزینه در اختیار دارید. برای مثال ممکن است واجد شرایط اپلای در گروه نیروی متخصص فدرال باشید و یا در صورتی که ترجیح شما اقامت در کبک است می توانید از برنامه ی نیروی متخصصص کبک استفاده نمایید. و در صورتی که از استان یا منطقه ای که برای اقامت در نظر دارید، آگاه هستید می توانید به هر یک از برنامه های مهاجرت استانی درخواست دهید.

 

فدرال اسکیل ورکر

برنامه نیروی متخصص فدرال، مختص افرادی است که دارای سابقه کار در حوزه های خاصی هستند و قصد اقامت در هر یک از استان ها یا مناطق کانادا به غیر استان کبک را دارند.

 

نیروی متخصص کبک

متقاضیانی که قصد مهاجرت به استان کبک را دارند، می‌توانند واجد شرایط برنامه کبک اسکیلد ورکر باشند. در این برنامه امتیازات شما محاسبه شده و بر اساس آن شانس شما سنجیده میشود.

 

نیروی متخصص استان‌های کانادا

اکثر استان‌ها و مناطق برای افرادی که قصد زندگی و کار در استان یا منطقه ی آنها را دارند، برنامه ی نیروهای متخصص ویژه ی مربوط به استان خود را ایجاد کرده‌اند. این برنامه‌ها منجر به اخذ گواهی انتخاب استانی (Provincial Nomination Certificate) می‌شوند. در اکثر موارد داشتن این گواهی انتخاب باعث می‌شود که داوطلب در زمانی کوتاه‌تر نسبت به سایر برنامه‌ها، به کانادا مهاجرت نماید.

Skilled Worker Canada

احتمالا تمامی متقاضیان ما این جمله به گوششان خورده که به آن‌ها گفتیم “فقط کافیه با مجوز قانونی وارد کانادا بشی و در کانادا کار کنی، ما برات اقامت دائم می‌گیریم“. در این مطلب می‌خواهیم شما رو با شرایط و مراحل روش مهاجرتی تجربه کانادایی آشنا کنیم.

مهاجرت به کانادا از روش تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class (CEC) که به برنامه CEC کانادا معروف است، مخصوص کسانی است که تجربه کار در کانادا را داشته‌اند.

برنامه CEC کانادا، یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است. اکسپرس انتری یا ورود سریع، یک سیستم آنلاین است که از طریق آن، متقاضیان ماهر و متخصص می‌توانند در مدت زمان حدود ۶ ماه، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. سپس در صورت داشتن شرایط مختلف و بعد از چند سال، شهروند کانادا شوند.

 

برنامه تجربه کانادایی در یک نگاه

شرایط مورد نیاز

یک سال سابقه کار در کانادا

مدرک زبان

گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورت داشتن مدرک تحصیلی غیر کانادایی)

کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه تجربه کانادایی

هزینه‌ها

۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی

۱,۳۶۵ دلار برای همسر متقاضی

۲۳۰ دلار برای هر فرزند

هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار)

مدت زمان پروسه حدود ۶ ماه
مدارک

مدارک شناسایی

مدارک تحصیلی

مدارک سابقه کار

مدارک تمکن مالی

گواهی عدم سوء پیشینه

معاینات پزشکی

مدارک زبان خارجی

 

مزایای مهاجرت از طریق برنامه تجربه کانادایی چیست؟

 • عدم نیاز به داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ ماه)
 • محل زندگی در برنامه تجربه کار کانادایی می‌تواند در هر کدام از از استان‌های کانادا به جز کبک باشد.
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

 

برنامه تجربه کانادایی برای چه کسانی مناسب است؟

اکثر کسانی که از طریق این برنامه اقدام می‌کنند، جزو یکی از گروه‌های زیر هستند:

 • کسانی که تجربه تحصیل در کانادا را دارند و بعد از تحصیل ویزای کار بعد از تحصیل یا PGWP دریافت کرده‌اند و به مدت یک سال در کانادا کار کرده‌اند.
 • کسانی که جاب آفر از کانادا گرفته و سپس یک سال در کانادا کار کرده‌اند.
 •  کسانی که به عنوان همراه همسری که در حال تحصیل در کانادا است، ویزای کار همراه گرفته‌‌ و یک سال در کانادا کار کرده‌اند.

 

مراحل لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تجربه کانادایی

 

تشکیل پروفایل

 • تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و...
 • وارد شدن در استخر متقاضیان
 

دریافت دعوتنامه

 • داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
 • دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)
 

ارسال درخواست

 • گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
 • ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
 • رسید دریافت مدارک (AOR)
 

انگشت نگاری

 • بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
 • ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی
 

بررسی صلاحیت

 • بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
 • بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه تجربه کانادایی
 

بررسی سوابق

 • بررسی سوابق امنیتی
 • بررسی سوابق مجرمیت 
 

تاییدیه اقامت دائم

ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

 

مرحله اول: تشکیل پروفایل

برای گرفتن اقامت از طریق تجربه کانادایی، ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری تشکیل دهید. برای تشکیل پروفایل باید مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورتی که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید) را گرفته باشید تا اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید. البته اگر داخل کانادا تحصیل کرده‌اید، نیاز به گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی ندارید.

باید در سایت اداره مهاجرت کانادا، از طریق سیستم GCKey پروفایل ساخته شود. در هنگام ساخت پروفایل، باید اطلاعات اولیه مربوط به سابقه کار و ناک شغلی، اطلاعات مربوط به تحصیلات و گواهی ارزیابی مدرک، اطلاعات شخصی و میزان تمکن مالی را وارد کنید.

 

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه

بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، سابقه کار، دانش زبان، تحصیلات و…. پرونده شما امتیاز بندی می‌شود. به این سیستم امتیازبندی که مخصوص سیستم اکسپرس انتری است، سیستم جامع امتیاز بندی یا CRS (Comprehensive Ranking System) گفته می‌شود.  امتیاز شما بین ۰ تا ۱۲۰۰ است.

 

استخر متقاضیان در برنامه تجربه کانادایی چیست؟ 

پرونده شما با امتیاز محاسبه شده، وارد یک استخر می‌شود. البته این استخر با استخرهایی که در آن شنا می‌کنید، فرق دارد! در این استخر مجازی که به آن pool گفته می‌شود، پرونده افراد با امتیازات و شرایط مختلفی وجود دارند. پرونده شما در این استخر مثل ماهی است که باید توسط ماهیگیر (اداره مهاجرت) به تور انداخته شود.

معمولا دو بار در ماه قرعه کشی صورت می‌گیرد که به آن draw گفته می‌شود. در این قرعه کشی‌ها دولت فدرال، افراد با امتیاز مورد نظر خود را از استخر انتخاب می‌کنند و برای آن‌ها دعوتنامه یا Invitation to Apply صادر می‌کنند. بنابراین نحوه انتخاب به صورت رقابتی است نه شانسی. هرچه امتیاز بالاتر باشد، شانس دریافت دعوتنامه بیشتر است.

اگر امتیاز شما پایین‌تر از سطح امتیاز انتخاب شده توسط اداره مهاجرت است، باید در استخر متقاضیان منتظر بمانید تا سطح امتیاز پایین بیاید.

( اگر امتیاز شما و یک نفر دیگر با هم برابر باشد، کسی دعوتنامه دریافت می‌کند که زودتر وارد استخر متقاضیان شده است و پروفایل خود را ایجاد کرده است. بنابراین بهتر است بعد از گرفتن مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی، پروفایل خود را باز کنید و وارد استخر متقاضیان شوید. سپس می‌توانید در صورتی که می‌خواهید امتیاز خود را با کسب نمره زبان بهتر یا سابقه کار بیشتر، مدارک تحصیلی بالاتر و …، افزایش دهید و پروفایل خود را آپدیت کنید. )

 

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه تجربه کانادایی مناسب است؟

امتیازات در هر دوره قرعه کشی برگزار شده، تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت چه امتیازی مناسب برای این برنامه است. به طور مثال امتیاز این برنامه در سال ۲۰۲۱ بین ۷۵ تا ۴۶۲ متغیر بوده است.

 

مرحله سوم: ارسال درخواست 

پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می‌توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

 

مورد هزینه متقاضی همسر متقاضی هر فرزند
هزینه بررسی پرونده ۸۵۰ دلار کانادا ۸۵۰ دلار کانادا ۲۳۰ دلار کانادا
هزینه حق صدور اقامت دائم ۵۱۵ دلار کانادا ۵۱۵ دلار کانادا  
هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار کانادا

اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

 

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

 

مرحله چهارم: انگشت نگاری 

در این مرحله، بررسی پرونده آغاز می‌شود. در تمام طول مراحل می‌توانید به پروفایل خود مراجعه کنید و وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

آفیسر پرونده را بررسی می‌کند که مدارک کامل باشند و مطابق چک لیست برنامه باشد. اگر مدارک ناقص باشند، آفیسر هزینه بررسی مدارک و همچنین درخواست را برمی‌گرداند. 

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه انجام می‌شود. در انتهای این مرحله معمولا نامه معاینات پزشکی تایید می‌شود و همچنین نامه انگشت نگاری یا Biometric letter صادر می‌شود. 

اشخاصی که طبق قوانین کانادا نیاز دارند تا انگشت نگاری انجام دهند بعد از دریافت نامه انگشت نگاری باید به اداره‌های ویزا در سایر کشورها رفته و انگشت نگاری را انجام دهند.

 

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت

در پروسه بررسی صلاحیت یا Eligibility Review تمامی مدارک بررسی می‌شوند تا تایید شود که شما واجد صلاحیت هستید یا خیر. این پروسه از نظر زمانی طولانی است، چرا که پرونده و مدارک آن از نظر اعتبار و صحت و داشتن شرایط برنامه مورد نظر بررسی می‌شوند. 

معمولا این مرحله تا ۵ ماه بعد از مرحله قبلی تمام می‌شود. در این پروسه مدارک مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد کاری، سابقه ریجکتی ویزا و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

اگر آفیسر احساس کند که نیاز به بررسی بیشتر است، ممکن است از شما درخواست مدارک اضافی کند.

 

مرحله ششم: بررسی سوابق

مرحله بررسی سوابق یا Background check از سه بخش بررسی سابقه مجرمیت (criminality)، سابقه امنیتی (security) و اشتراک اطلاعات (Info sharing) تشکیل می‌شود. تمامی بخش‌های این مرحله توسط اداره مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیت کانادا صورت می‌گیرد. 

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد. اما در برخی موارد نادر که سوابق شخص به نظر اداره مربوطه مشکوک باشد، ممکن است تا ۱ سال نیز طول بکشد.

این مرحله، آخرین مرحله قبل از اعلام تصمیم نهایی است. 

 

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم

در نهایت بعد از تایید پرونده، شما تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) را دریافت می‌کنید. در این مرحله پیغام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت می‌کنید و باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به اداره ویزای کانادا در نزدیکترین محل زندگی بفرستید تا ویزا داخل آن ثبت شود. مدت زمانی که فرد مهلت دارد وارد خاک کانادا شود، تا زمان اعتبار پاسپورت یا زمان اتمام اعتبار معاینات پزشکی است (هر کدام که زودتر منقضی شود).

( هنگامی که پرونده شما در حال بررسی است، از طرق مختلف می‌توانید از روند بررسی پرونده مطلع شوید. می‌توانید با اداره مهاجرت تماس بگیرید یا از طریق فرمی به نام Web form به صورت آنلاین اطلاعات کلی پرونده و ویزا آفیس خود را بپرسید. اما بهترین راه سفارش دادن نوت GCMS است. در جواب این نوت که آفیسر آن را تکمیل می‌کند، اطلاعات دقیق تمامی کارهایی که بر روی پرونده انجام شده، نوشته شده است. برای سفارش نوت می‌توانید از مشاوران ویزا موندیال کمک بگیرید.)

The Atlantic Program

اگر در کانادا یا خارج از کانادا هستید و می‌خواهید با نمره زبان پایین، سابقه کار کم و تحصیلات پایین، اقامت دائم کانادا را بگیرید، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم. یکی از روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا یا Atlantic Immigration Program است.

با این برنامه شما می‌توانید ویزای آتلانتیک کانادا را بگیرید و در استان‌های حوزه آتلانتیک ساکن شوید و بعد از چند سال شهروند کانادا شوید. این برنامه به کارفرمایان کمک می‌کند تا متقاضیان کار که در کانادا یا در خارج از کانادا هستند را استخدام کنند.

برنامه آزمایشی (پایلوت) مهاجرت به آتلانتیک یا AIPP در سال ۲۰۲۱ بسته شده است و برنامه مهاجرتی آتلانتیک با انجام تغییرات در برخی شرایط، جایگزین آن شده است و از ۶ مارچ ۲۰۲۲ امکان ثبت درخواست در این برنامه را دارید.

 

حوزه آتلانتیک کانادا کجاست؟

حوزه آتلانتیک از استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا تشکیل می‌شود.

 

تعداد مهاجرینی که از طریق برنامه آتلانتیک وارد هر یک از استان‌های کانادا شدند

استان ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲
نیوبرانزویک ۶۷۰ ۱,۵۸۰ ۱,۳۵۰
نوا اسکوشیا ۷۴۰ ۲,۶۷۵ ۲,۲۹۰
جزیره پرنس ادوارد ۱۲۰ ۲۶۵ ۳۱۰
نیوفاندلند و لابرادور ۱۷۰ ۴۱۰ ۶۲۵

 

مزایای برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا

Quebec programs

هر ساله افراد بیشماری از سرتاسر دنیا جهت مهاجرت به کبک درخواست میدهند و اداره مهاجرت کانادا پس از بررسی پرونده ها در سیستم امتیاز بندی و (در صورت نیاز ) پس از انجام مصاحبه مورد نظر مجوز اقامت در کبک را صادر می نماید. این سیستم مهاجر پذیری هر ساله تغییرات و محدودیت های جدیدی را تجربه می کند. سیستم مهاجرت اسکیل ورکر کبک در طی سالهای اخیر فراز ونشیب های زیادی داشته و هم چنان سالیانه تغییرات زیادی در این سیستم را شاهد هستیم.

کبک نیز مانند بسیاری از استان های کانادا سیستم جدیدی برای پذیرش نیروی کار ماهر تعریف کرده. به زودی اطلاعات بیشتری در خصوص سیستم اکسپرس اینتری کبک اعلان خواهد شد.

استان کبک که به عنوان ایالت زیبا توسط محلی هایش شناخته میشود بزرگترین شهر شرقی کانادا با جمعیتی بالغ بر 7600000 نفر می باشد. کبک یکی از قدیمیترین شهر های کانادا پس از سه شهر سنت جان پرت رویال و تدوزاک است. کبک با وجود تاریخ 400 ساله اش شهریست دیدنی و پر از فضاهای پر جنب و جوش. دانشگاه لاوال که بزرگترین دانشگاه فرانسوی در آمریکای شمالی است در این شهر واقع می باشد. از نظر رتبه بندی این دانشگاه در رتبه 18 دانشگاههای کانادا و 304 دانشگاه های جهان قرار دارد.

 

فرآیند مهاجرت به کبک

 

مرحله اول: گزینش Sélection

اداره مهاجرت کبک مدارک ارسالی متقاضی را طبق مقررات ایالت کبک بررسی می کند و پس از قبولی گواهی CSQ (Cetificat de Sélection du Québec) را صادر می نماید.

 

مرحله دوم: پذیرش Admission

قبولی در مرحله گزینش به معنی اخذ اقامت نمی باشد و می بایست سایر مراحل که شامل انجام آزمایشات پزشکی و چک امنیتی است نیز انجام گیرد(توسط دولت فدرال) تا پس از آن ویزای کانادا برای شما صادر گردد.

در صورتیکه پرونده شما و یا همسرتان برای زندگی و کار در استان کبک مناسب باشد، و شما شرایط مورد نیاز را داشته باشید، می توانید برای اخذ ویزای اقامت اقدام کنید. معیار های مورد اهمیت توسط اداره مهاجرت استان کبک تعیین می شود.

 

برای واجد شرایط بودن مهاجرت از این طریق شما باید موارد زیر را انجام دهید.


• قصد اقامت و کار در یکی از شهرهای ایالت کبک را داشته باشید.
• دارای مدرک تحصیلی مورد تایید و واجد شرایط نیاز استان کبک باشید. (در صورتی که رشته تحصیلی شما در یکی از رشته های مورد نیاز قرار دارد شما میتوانید شرایط دیگر این نوع از مهاجرت را بررسی نمائید و در صورتیکه رشته شما جزء رشته های مورد نیاز نباشد درصورت به حد نصاب رسیدن امتیازات می توانید اقدام نمایید ولی پرونده شما در اولویت نخواهد بود.
• دارای سابقه کاری باشید که بتوانید در کبک وارد بازار کار شوید. (حداقل 6 ماه)
• در صورتیکه نیاز به کسب امتیاز از بخش زبان دارید باید حداقل نمره B2 در یکی از آزمون های معتبر زبان فرانسوی داشته باشید.
• توانایی شما جهت ترکیب با جامعه کبک از جهت اجتماعی و مالی به نحوی که بتوانید در رشته مورد نظر کار کنید وجود داشته باشد.

نکته: دانش زبان فرانسه در این روش بسیار با اهمیت است. زبان فرانسه مجرای اصلی مراودات و ارتباطات مورد نیاز در جامعه کبک است. همچنین این زبان نشانه تعلق به این جامعه و فرهنگ خاص می باشد. دولت کبک به منظور تسهیل یادگیری این زبان در بین مهاجرین و برای گذراندن دوره های آموزش زبان فرانسه، هم در داخل و هم در خارج کبک امکاناتی را فراهم نموده است.

 

برای کسب امتیاز در این بخش، متقاضی باید در یکی از رشته هایی که نیازمندی های بازار کار کبک را دارند تحصیل کرده باشد.

 

گروه A رشته های ۱۲ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۴ امتیازی برای همسر

گروه B رشته های ۹ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۳ امتیازی برای همسر

گروه C رشته های ۶ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۲ امتیازی برای همسر

گروه D رشته های ۲ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۱ امتیازی برای همسر

گروه E,F,G رشته های ۰ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۰ امتیازی برای همسر

 

در طی مصاحبه آفیسر اصل مدارک را که همراه متقاضی است با ترجمه آنها مطابقت می دهد و چک می کند و در طی آن نیز سوالاتی در رابطه با تاریخ برخی وقایع مهم زندگی (مثل کار، ازدواج و یا تحصیل) و سایر جزییات مانند مواد درسی دوره دانشگاه، شرح وظایف کاری و غیره می پرسد. معمولا سوالات مربوط به کار بیشتر پرسیده می شود و گاه ممکن است برای اطمینان از صحت گفته های متقاضیان سوالات غیر منتظره ای پرسیده شود از جمله کشیدن نقشه محل کار یا تعداد کارکنان شرکت و غیره

نکته: به احتمال فراوان پرونده های پس از سال ۲۰۱۵ شامل مصاحبه نخواهند بود. زیرا ۶ امتیاز مربوط به انطباق پذیری از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۵ از سیستم امتیاز بندی کبک حذف شد.

بنابر موارد ذکر شده می توان هدف مصاحبه را در موارد زیر خلاصه نمود:

چک کردن مدارک

چک کردن سطح زبان فرانسوی و انگلیسی

محاسبه امتیازات فرد متقاضی به منظور قبول یا رد وی

معمولا هر مصاحبه با مصاحبه فرد دیگر فرق می کند و این امر به دلیل وجود آفیسر های مختلف با سلایق مختلف و شرایط متفاوت هر پرونده می باشد.

اما بطور کلی چندین عامل در روند موفقیت آمیز بودن مصاحبه تاثیر گذار می باشد:

زبان فرانسه

اغراق نیست اگر بگوییم سطح زبان فرانسه تعیین کننده ترین عامل در روز مصاحبه می باشد. در بسیاری موارد دیده شده درصورتیکه زبان فرانسه متقاضی سطح بالایی داشته باشد، آفیسر راحت تر فرد را قبول می کند و دیگر سوالات مربوط به استان کبک و یا کانادا را نمی پرسد.

صحت مدارک

از آنجاییکه آفیسرها کانادایی هستند و صداقت برایشان یک اصل اساسی است، صحت مدارک نیز برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین از آنجاییکه این افراد تجربه زیادی در مصاحبه با افراد ایرانی دارند، از چگونگی مدارک و تایید آنها توسط مراکز مربوطه و همچنین نحوه چک کردن صحت و سقم آنها آگاه هستند. برای مثال می توان به صحت سابقه بیمه متقاضی اشاره کرد. موارد بسیاری مشاهده شده که آفیسر برای اطمینان از صحت سوابق بیمه به سایت بیمه مراجعه کرده و با وجود فارسی بودن سایت آنرا چک می کنند. در طی مصاحبه باید صادق باشید و سعی نکنید که آفیسر را گمراه کنید.

رزومه و سرچ های کاری

شاید به این موارد کمتر اهمیت داده شود اما داشتن یک رزومه قوی و سرچ های کاری مرتبط می تواند نظر آفیسر را نسبت به متقاضی مثبت تر نماید. داشتن یک رزومه کاری قوی برای آفیسر بسیار مهم است و نشان دهنده این موضوع است که متقاضی در زمینه کاری جدی است و پس از ورود به کانادا می تواند با توجه به رزومه خود خیلی زود برای خود کاری پیدا کند. زیرا نقش رزومه در پیدا کردن کار در کانادا حیاتی است. همچنین سرچ های کاری به آفیسر نشان می دهد که فرد متقاضی نسبت به شرایط کاری و قوانین و مقررات کبک احاطه کامل داشته و با آگاهی از این شرایط اقدام به مهاجرت نموده. سایت emploiquebec برای شروع سرچ می تواند کمک کننده باشد.

 

وب سایتهای مفید برای سرچ های شغلی

emploi Quebec

Monster

Workopolis

دقت کنید که رزومه شما با سرچ ها تطابق داشته باشد.

کامل بودن مدارک

قبل از رفتن برای مصاحبه مطمئن شوید که همه مدارک مورد نیاز را همراه خود می برید. وجود اصل مدارک و ترجمه آنها در روز مصاحبه الزامیست و درصورتیکه اصل مدرکی را همراه دارید که به زبان انگلیسی است حتما کپی آنرا نیز همراه خود ببرید.

داشتن اعتماد به نفس

در هنگام مصاحبه داشتن آرامش و اعتماد به نفس موجب می شود تا در هنگام صحبت به زبان فرانسوی و یا انگلیسی دچار استرس شده و روان صحبت کنید و هرآنچه را که آموخته اید را بکار ببرید. در ضمن داشتن اعتماد به نفس به خودی خود در طی مصاحبه در طرز تفکر آفیسر نسبت به متقاضی بسیار موثر است.

داشتن اطلاعات عمومی در رابطه با کبک و کانادا

در آخر بهتر است که متقاضی شناخت خوبی نسبت به کانادا و کبک از جمله شرایط جغرافیایی، آب و هوا، تاریخ، دولت و سایر موارد داشته باشد. همچنین انجام سرچ هایی با جزییات بیشتر از جمله انتخاب شهر و محله مورد نظر برای زندگی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

 

مهاجرت به کانادا از روش PEQ

 

اقامت از طریق تحصیل در استان کبک کانادا

استان کبک کانادا فرصتهایی عالی برای اقامت پس از تحصیل از طریق روش PEQ در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در حالی که اخیراً تقاضا برای PR (اقامت دائم) بعد از تحصیل در تمامی استان های دیگر بسیار دشوار شده است، ولی درهای استان کبک همچنان به روی متقاضیان اقامت در کانادا از طریق تحصیل باز می باشد.

دلایل تحصیل در کبک

 • مدارک کبک در سطح بین المللی شناخته شده است.
 • دامنه وسیعی از رشته های انگلیسی و فرانسوی برای انتخاب وجود دارد.
 • دارا بودن شهریه های مناسب و مقرون به صرفه
 • داشتن کمترین هزینه های زندگی در کانادا
 • موسسات آموزش عالی کبک، صرف نظر از اندازه و موقعیت؛ همگی به امکانات فوق مدرن مجهز می باشند( آزمایشگاه هایی با تکنولوژی بالا، سایت کامپیوتر، امکانات ورزشی، سالن های کنفرانس و ….)
 • تحصیل در کبک همچنین بطور منحصراً به معنی کسب تجربه آمریکای شمالی در مهاجرتی فرانسوی است.
 • استان کبک محیطی مهیج و با امنیت برای زندگی ارائه می دهد.

 

فرصت های اقامت پس از تحصیل در کبک

 1. تقاضا برای گواهی CSQ و اقامت دائم کانادا از روش PEQ

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق PEQ روشی برای صدور سریع CSQ برای کارگران و فارغ التحصیلانی است که برای آن تقاضا داده اند و شرایط معین مورد نیاز را نیز دارا هستند. CSQ همچنین در صورت وجود، برای همسر واقعی متقاضی و فرزندان وابسته قید شده در تقاضانامه قابل صدور است. پس از دریافت CSQ فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم(PR) درخواست دهد.

 

مهاجرت به کانادا از روش PEQ شامل افراد زیر می شود

 • دانشجویان خارجی که در کبک فارغ التحصیل شده اند و یا در حال فراغت از تحصیل می باشند.

 

کارگران خارجی موقت 

 از اول نوامبر 2019، کارگران خارجی موقت که در حال کار در کبک هستند و می خواهند برای دریافت گواهی انتخاب کبک درخواست ارائه کنند باید واجد شرایط زیر باشند:

در شغلی شاغل باشند که در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود دارد؛ در این فهرست، مشاغل و حرفه هایی که در بازار کار کبک تقاضای بالایی دارند اعلام شده است.   

اگر در شغلی شاغل هستند که سطح مهارتی آن در دسته بندی ملی مشاغل 0 ، A و B است، آن شغل باید حتما در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود داشته باشد و فرد متقاضی طی 24 ماه قبل از ارائه درخواست باید حد اقل 12 ماه در آن شغل سابقه کار داشته باشد.

اگر در شغلی شاغل هستند که سطح مهارتی آن در دسته بندی ملی مشاغل C و D است و آن شغل در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود دارد، باید طی مدت 24 ماه قبل از ارائه درخواست حد اقل 18 ماه در آن شغل سابقه کار داشته باشند. و چنانچه در مشاغل نیازمند مجوز و گواهی کار یا به اصطلاح مشاغل Regulated شاغل هستند باید شرایط شغلی و استخدامی و نیز پیشنهاد کار را رعایت کرده باشند.  

 

معرفی استان  کبک

کبک بزرگترین ایالت کانادا از نظر مساحت می باشد.استان کبک منطقه ای با فرهنگ فرانسوی زبان در آمریکا است. هر ساله موسسات آموزشی انگلیسی زبان و فرانسوی زبان مختلفی پذیرای 30000 نفر از دانشجویان خارجی می باشند. متقاضیان تحصیل در استان کبک باید جهت دسترسی به آموزش عالی، شرایط مورد نیاز پذیرش که از سوی موسسه انتخابی اعلام شده را دارا باشند(بدون نیاز به گذراندن امتحان)؛ همچنین تمکن مالی خود برای تحصیل را  نیز اثبات نموده و مجوزهای ورودی لازم که مورد نیاز اداره مهاجرت کانادا است را بدست آورند.

گزینه های تحصیل در استان کبک

جهت تحصیل بعنوان دانشجوی پس از دوره دبیرستان در کبک گزینه های متفاوتی وجود دارد. مدارس زبان، دانشکده های دولتی و خصوصی و دانشگاه ها عمده ترین مراکز ارائه خدمات آموزشی در کبک می باشند.

افراد متقاضی حق انتخاب تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارا می باشند. بر خلاف تصور عمومی، چنانچه فردی تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه یا دانشکده ای را انتخاب نماید، هیچ اطلاعاتی از زبان فرانسه مورد نیاز نیست.

 • کارگران موقت که دارای مهارت شغلی هستند.
Work migration to the provinces

مهاجرت از طریق برنامه های استانی کانادا (PNP)

برنامه‌های استانی کانادا برای افرادی که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری شان برای کمک به اقتصاد یک استان یا قلمرو خاص در کانادا مفید باشد، بهترین گزینه است. با ویزای کار استانی کانادا می‌توانید اقامت کانادا را دریافت کنید.

پیش از ادامه مطالعه این مقاله، به این نکته توجه کنید که می‌توانید روی موسسه معتبر و خوش نام پارسی کانادا، در زمینه برنامه‌های استانی، حساب کنید. در لینک‌های می‌توانید اطلاعات جزئی‌تری دریافت کنید:

 • برنامه استانی بریتیش کلمبیا (برای افرادی که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری‌شان برای این استان مفید است)
 • برنامه استانی ساسکاچوان (برای افرادی که به دنبال زندگی و فرصت های شغلی مناسب در این استان کانادا هستند)
 • برنامه استانی نواسکوشیا(برای افراد با مهارت و متخصص که به دنبال کار در کانادا هستند)

هر استان و قلمرو برنامه ها و الزامات خاص خود را دارد. برای مثال، در یک استان هدف، پذیرش دانشجویان و در یک استان دیگر هدف، ورود تجار یا کارگران نیمه ماهر به آن استان است.

نحوه درخواست برای برنامه های استانی کانادا، به این بستگی دارد که از کدام استفاده کنید. به طور کلی برای مهاجرت استانی به کانادا از طریق کار و دریافت ویزای PNP کانادا می‌توانید از دو روش کاغذی یا روش آنلاین اکسپرس اینتری استفاده کنید.

 

تفاوت روش های دریافت ویزای کار در برنامه های استانی کانادا

برای درخواست ویزای استانی کانادا در اولین مرحله باید شرایط لازم برای معرفی شدن از طرف یک استان یا قلمرو را داشته باشید.

بعد از معرفی شدن، یک درخواست کاغذی برای اقامت دائم به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال می کنید.

علاوه بر این، به یک معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء پیشینه هم نیاز دارید؛ هر کسی که می خواهد در کانادا زندگی کند، به این دو مدرک نیاز دارد.

جزئیات بیشتر درباره روش های مهاجرت کاری را می توانید در مهاجرت کاری به کانادا بخوانید.

مدت زمانی که به این نوع درخواست رسیدگی می شود، از مدت زمان روش اکسپرس انتری بیشتر است.

در صورتی که بخواهید به شکل آنلاین از سیستم اکسپرس انتری استفاده کنید، دو روش وجود دارد:

 1.  با استان یا قلمرو مورد نظر خود تماس می گیرید و تحت یکی از برنامه های اکسپرس اینتری درخواست خود را ثبت می کنید. اگر استان یا قلمرو مورد نظر با درخواست شما موافقت کند، به شکل آنلاین پروفایلی درست می کنید تا مشخص شود که درخواست شما پذیرفته شده است.
 2. ابتدا پروفایلی در سیستم اکسپرس اینتری درست کرده و استان ها و مناطق مورد علاقه خود را مشخص می کنید. اگر پیامی از طرف یکی از آنها دریافت کردید، یعنی درخواست نامزد کردن شما از طرف آن استان پذیرفته شده است و باید مستقیما با همان استان یا قلمرو تماس گرفته و یک درخواست الکترونیکی به ارسال می کنید.

 

مهاجرت استانی به کانادا با اخذ جاب آفر

در صورتی که بتوانید از یک کارفرمای کانادایی در یکی از ایالتهای کانادا، نامه دعوت به همکاری یا همان جاب آفر کانادا (Job Offer) دریافت کنید این امکان را خواهید داشت که در استان مربوطه و در موقعیت مذکور به مدت دو سال مشغول به فعالیت شوید.

لازم به ذکر است که از این طریق موفق خواهید شد که اقامت دائم کانادا را از آن خود کنید.

 

چه استان یا قلمرویی را برای ویزای استانی کانادا انتخاب کنید؟​

برای معرفی شدن توسط یک استان یا قلمرو، باید دستورالعمل های مربوط به هر استان و قلمرو را بررسی کنید.

معیارها هر کدام متفاوت است و علاوه بر این، این معیارها ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند.

لیست استان هایی که در حال حاضر می توانید برای دریافت ویزای PNP کانادا اقدام کنید شامل این موارد است:

 • بریتیش کلمبیا
 • ساسکاچوان
 • آلبرتا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • قلمروهای شمال غربی
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • یوکان

 

بریتیش کلمبیا

رشد اقتصادی بریتیش کلمبیا باعث شده تا این استان به افراد ماهر برای تامین نیروی کار نیاز پیدا کند.

به همین دلیل، برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) به کارگران خارجی ماهر و کارآفرینان باتجربه که بتوانند در این استان کار کنند، اقامت دائم می دهد.

بریتیش کلمبیا، به صورت دوره ای از متقاضیانی که بالاترین امتیاز در هر گروه را داشته باشند، دعوت می کند تا برای اقامت دائم به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کنند.

برای استفاده از برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا، 3 برنامه مهاجرتی وجود دارد، و برای هر یک از این روش ها باید امتیاز لازم در سیستم آنلاین امتیاز بندی استان بریتیش کلمبیا را داشته باشید.

برای استفاده از هر کدام از این برنامه ها باید از طرف یک کارفرما در بریتیش کلمبیا پیشنهاد شغلی داشته باشید. برنامه های استانی کانادا برای بریتیش کلمبیا، شامل این موارد است:

 • مهاجرت از طریق تخصص و مهارت (Skill immigration)
 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry BC)
 • کارآفرینی بریتیش کلمبیا (Entrepreneur immigration)

امتیازات مختلف مهاجرت به بریتیش کلمبیا از طریق اکسپرس اینتری را می توانید در مطلب امتیازبندی اکسپرس اینتری مطالعه کنید.

همانطور که گفته شد هر برنامه استانی کانادا شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارد.

برای تمام برنامه های استانی کانادا باید یک پروفایل در سیستم آنلاین BCPNP ایجاد کنید. این پروفایل مشخصات و امتیاز شما برای مهاجرت کاری به استان بریتیش کلمبیا را نشان می دهد.

 

ساسکاچوان

برنامه مهاجرت کاری به استان ساسکاچوان (SINP) یکی از روش های اخذ اقامت کانادا و مهاجرت به این کشور است.

با این روش، اقامت دائم کانادا را بدست می آورید . این برنامه، یکی از روش های پر طرفدار دریافت اقامت دائم در ساسکاچوان است.

متقاضیانی که درخواست آنها تایید شده باید از طریق کمیسیون مهاجرت کانادا برای اقامت اقدام کنند.

سه دسته برنامه استانی ساسکاچوان وجود دارد، که شامل این موارد می شود:

 • کارگر ماهر بین المللی: این برنامه برای کارگران با تجربه ای است که به کار و زندگی در ساسکاچوان علاقه دارند و این استان به مهارت آنها نیاز دارد.
 • تجربه کار در ساسکاچوان: این برنامه برای اتباع خارجی است که قبلا در ساسکاچوان زندگی و کار کرده اند.
 • کارآفرینان و کشاورزان: این برنامه برای کسانی است که قصد راه اندازی شغل جدید یا خرید و راه اندازی مزرعه ای در ساسکاچوان را دارند.

 

آلبرتا

با مهاجرت کاری به استان آلبرتا (AINP) که در واقع یک برنامه مهاجرت اقتصادی اقامت دائم دریافت می کنید.

افراد متقاضی باید مهارت های مورد نیاز مشاغل مورد نیاز در آلبرتا را داشته و یا قصد خرید یا راه اندازی شغل در آنجا را داشته باشند.

با دریافت این ویزا، همسر و فرزندان خود را هم می توانید به کانادا ببرید. برای کار در آلبرتا چندین برنامه وجود دارد که هر یک برای گروهی از تخصص ها در نظر گرفته شده است.

این برنامه ها شامل، کارگران ماهر، جاب آفر، اکسپرس انتری، کارآفرینی، خرید بیزنس و غیره می شود.

 

مانیتوبا

روند کلی مهاجرت کاری به مانیتوبا (MPNP) به این شکل است که ابتدا باید یک درخواست تمایل به کار و زندگی در این استان (EOI) ارسال کنید.

بعد از بررسی، به برنامه MPNP معرفی می شوید. در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، پذیرفته شده و اقامت دائم دریافت می کنید.

برای مهاجرت به مانیتوبا ، می‌توانید از برنامه مهاجرت نیروی متخصص و یا برنامه سرمایه گذاری تجاری استفاده کنید.

 

نیوبرانزویک

از دیگر روش های مهاجرت استانی به کانادا، استفاده از برنامه کارگر ماهر نیوبرانزویک برای اتباع خارجی است که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم برای کمک به اقتصاد نیوبرانزویک را دارند.

متقاضیانی باید حداقل شرایط لازم برای این برنامه را داشته و از طرف یک کارفرما در نیوبرانزویک پیشنهاد شغلی واقعی داشته باشند.

این برنامه در واقع برای کمک به کارفرمایان نیوبرانزویک طراحی شده است که نمی توانند نیروی کار مورد نظر خود در این استان را پیدا کنند. به همین دلیل، اجازه استفاده از نیروی کار خارجی و دانشجویان خارجی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند، به آنها داده شده است.

 

نیوفاندلند و لابرادور

برنامه نامزدهای استانی نیوفاندلند و لابرادور یک برنامه مهاجرت کاری است که به مهاجران ماهر و خانواده های آنها برای آمدن و کار و اقامت دائم در نیوفاندلند و لابرادور طراحی شده است.

متقاضیان برای دریافت اقامت دائم باید معیارهای خاصی مثل داشتن شغل یا پیشنهاد شغلی داشته باشند.

با 3 برنامه مهاجرتی نیروی متخصص نیوفاندلند و لابرادور همراستا با اکسپرس انتری، نیروی متخصص و فارغ التحصیلان بین المللی به نیوفاندلند و لابرادور مهاجرت کرده و اقامت دائم دریافت کنید.

 

قلمرو های شمال غربی

افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در قلمروهای شمال غربی را دارند، می توانند درخواست خود را به اداره مهاجرت این قلمرو بفرستند.

این استان از همه کسب و کارهایی که به اقتصاد این قلمرو کمک کند، استقبال می کند.

در صورتی که درخواست شما برای مهاجرت به قلمروهای شمال غربی کانادا پذیرفته شود، برای مصاحبه حضوری از شما دعوت می شود.

بعد از اینکه در مصاحبه حضوری نیز پذیرفته شدید، به مدت 2 سال اجازه کار در این استان را خواهید داشت.

در صورتی که طی این 2 سال مشخص شود که کسب و کارتان به اقتصاد این قلمرو کمک می کند، اقامت دائم خواهید گرفت.

 

نوا اسکوشیا

مهاجرت به استان نوا اسکوشیا از راه کاری امکان پذیر است. در صورتی که این استان به مهارت شما نیاز داشته باشد، می توانید به این استان مهاجرت کنید.

به طور کلی، از 4 برنامه برای پذیرش مهاجر در این استان در نظر گرفته شده است که شامل تقاضای برای نوا اسکوشیا از راه اکسپرس اینتری، داشتن سابقه کار در نوا اسکوشیا، اسکیل ورکر و کارآفرینی است.

پیش از اقدام برای این‌کار، بهتر است نگاهی هم به مشاغل مورد نیاز نوا اسکوشیا بیندازید.

 

جزیره پرنس ادوارد

برنامه مهاجرت کاری به پرنس ادوارد (PEI PNP) برای افرادی در نظر گرفته شده است که به کار و زندگی در این جزیره علاقه داشته، و البته مهارت و توانایی لازم برای مشاغل مورد نیاز این جزیره را نیز داشته باشند.

برای مهاجرت به پرنس ادوار ابتدا باید گواهی انتخاب استانی داشته باشید. داشتن این گواهی باعث می شود تا سریع از سایر گروه های مهاجرتی اقامت دائم دریافت کنید.

 

انتاریو

انتاریو برای جذب افراد با استعداد از سراسر دنیا، برنامه ای مختلفی از جمله جذب افراد ماهر، فارغ التحصیلان خارجی در کشور کانادا، کارآفرینان و صاحبان مشاغل را در نظر گرفته است.

برای مهاجرت کاری به انتاریو، سه وجود دارد که شامل این دسته ها است:

 • دسته جاب آفر: این مورد برای افراد ماهری است که از یک کارفرما در انتاریو پیشنهاد کار دائمی دارند.
 • دسته سرمایه انسانی: برای افراد با تجربه ای است، که مهارت، میزان تحصیلات ، سطح تسلط به زبان و مشخصات فردی آنها در سیستم اکسپرس اینتری ( Express Entry ) کانادا ثبت شده باشد. یا اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی ر این استان هستند.
 • دسته مشاغل: این مورد برای کارآفرینانی است که می خواهند مشاغل جدید راه اندازی کنند یا مشاغل موجود در انتاریو را بخرند.

 

یوکان

قلمرو یوکان کانادا، یکی دیگر از مکان هایی است که افراد خارجی که مهارت یا کسب و کار آنها برای اقتصاد این قلمرو باشد را می پذیرد.

دریافت ویزای کاری در قلمرو یوکان کانادا، با روش های زیر امکان پذیر است:

 • اکسپرس اینتری یوکان (Yukon Express Entry (YEE))
 • نیروی متخصص (Skilled Worker)
 • نیروی کار تاثیر گذار (Critical Impact Worker)
 • انتخاب از طریق کسب و کار (Business Nominee)

در پایان ذکر این نکته هم بد نیست، اگر از یکی از ایالت‌های کانادا دعوتنامۀ استانی داشته باشید و از یکی از شرکت‌های این استان‌ها جاب‌آفر داشته باشید یا در آن‌ها استخدام شده باشید، می‌توانید ورک‌پرمیت T13 بگیرید و از طریق ویزای کار IMP کانادا به این کشور مهاجرت کنید.