مهاجرت

ویزای کانادا

 

کانادا به دلیل برخورداری از سطوح بالای رفاهی، اجتماعی، بهداشتی و امنیتی مورد توجه افراد زیادی از سراسر جهان برای اقامت، تحصیل و اشتغال قرار گرفته است. در نتیجه، دولت کانادا دستورالعمل‌های فوق‌العاده سختی برای اجازه ورود خارجی‌ها به کشور وضع کرده است. در واقع، ویزای کانادا تکه کاغذی است که روی پاسپورت چسبانده می شود و ثابت می کند که یک مسافر شرایط اقامت در کانادا را دارد. اگرچه دولت کانادا شرایط سخت و چالش برانگیزی برای اعطای ویزا دارد، اما اگر متقاضی از معیارها، فرآیندها و مدارک مورد نیاز آگاه باشد، احتمال موفقیت افزایش خواهد یافت.

 

انواع ویزای کانادا

ویزاهای کانادا را می‌توان به طور کلی در دو دستهٔ جداگانه قرار داد

ویزای اقامت دائم

 • ویزای کانادا از طریق اسکیل ورکر
 • ویزای کانادا از طریق تجربه کانادایی
 • ویزای کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای
 • ویزای کانادا از طریق تجربه کبکی 
 • ویزای کانادا در برنامه‌های مهاجرت استانی
 • ویزای کانادا از طریق سرمایه گذاری 
 • ویزای کانادا از طریق کارآفرینی
 • ویزای کانادا از طریق استارتاپ
 • ویزای کانادا از طریق خوداشتغالی
 • ویزای کانادا از طریق اسپانسرشیپ خانواده
 • ویزای کانادا از طریق ازدواج

 

ویزای اقامت موقت

 • ویزای کانادا از طریق تحصیل
 • ویزای کانادا از طریق کار
 • ویزای کانادا از طریق توریستی
 • ویزای کانادا از طریق همراهی دانش آموز
 • ویزای کانادا از طریق سوپر ویزا

 

ویزای اقامت دائم

 

ویزای کانادا از طریق اسکیل ورکر

ویزای skilled worker کانادا، یک نوع ویزای تخصصی کارگران ماهر فدرال است که بر اساس توانایی نیروهای کار به منظور رفع کمبود کارگر متخصص در کانادا صادر می شود.

 

یک ویزای کارگر ماهر فدرال که به عنوان "ویزای کارگر ماهر کانادا" شناخته می شود، بر اساس ظرفیت نیروی کار برای رفع کمبود نیروی کار ماهر در کانادا صادر می شود.
برای استفاده از این سرویس باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری کانادا درخواست ارسال کنید.
به طور کلی، همه کارگران ماهر که به دنبال ویزای کارگر ماهر کانادا هستند، صلاحیت ها و توانایی های آنها بر اساس مجموعه ای از معیارهای تعیین شده ارزیابی می شود.
این عناصر همچنین ممکن است دورنمای پذیرش و اقامت دائم یک کارگر در کانادا را بهبود بخشد.
مدرک و نوع تحصیلات متقاضیان و همچنین سابقه شغلی و مهارت های زبانی آنها از عوامل تعیین کننده است.

در زیر به هر یک از زیرمجموعه ها و معیارهای مربوط به ویزاهای فوق با جزئیات بیشتری نگاه خواهیم کرد.

ویزای اقامت دائم کانادا به متقاضیان واجد شرایطی اعطا می شود که دارای تخصص و مهارت هستند و در را به روی آنها برای درخواست ویزای کار برای کانادا باز می کند.

در حقیقت، شرایط اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده‌هایشان به کارمندان شایسته ارائه می‌شود و در نتیجه به هر یک از اعضای خانواده‌شان امتیاز شهروندی کانادا اعطا می‌شود.

در واقع به آنها پیش نیازهایی داده می شود تا بتوانند از تمام حقوق شهروندی خود، از جمله دسترسی رایگان به مراقبت های بهداشتی، آموزش و سایر خدمات، امکان درخواست برای پاسپورت کانادایی و غیره استفاده کنند.

با اقامت دائم در کانادا، به همه افراد واجد شرایط و متخصص حقوق شهروندی مطابق با منشور حقوق و آزادی های کانادا اعطا می شود.

( یکی از سه برنامه زیر گروه اکسپرس انتری، برنامه کارگر ماهر فدرال (FSWP) که بر اساس سیستم امتیازدهی است و برای جذب خارجیان ماهر و متخصص در نظر گرفته شده است، برنامه کارگران ماهر کانادا است. امکان درخواست برای گروه Skilled Worker در هر دو زیر گروه فدرال و استانی وجود دارد.

دولت کانادا پس از یک و نیم سال وقفه، قرعه کشی اکسپرس انتری را در سه زیر گروه خود، از جمله کارگر ماهر فدرال، در 6 جولای 2022 بازگشایی کرد )

 

ویزای کانادا از طریق تجربه کانادایی

استفاده از برنامه Canadian Work Experience (CEC) یکی از سریع ترین روش ها برای اخذ اقامت دائم کانادا است. این برنامه برای افرادی است که در این کشور کار کرده اند و مایل به مهاجرت دائم به کانادا هستند. اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه و تجربه کانادا در بخش های باقیمانده این مقاله به همراه اطلاعاتی در مورد الزامات متقاضیان و مدارک مورد نیاز ارائه خواهد شد.

علاوه بر این، روش امتیازدهی این برنامه و فرآیند مهاجرت CEC را بررسی خواهیم کرد. اگر می خواهید با مزیت های این مسیر مهاجرتی آشنا شوید و به طور دائم به کانادا مهاجرت کنید ادامه این پست را از دست ندهید.

یکی دیگر از زیر کلاس های اکسپرس انتری، کلاس تجربه کانادا (CEC)، به افراد با حداقل یک سال سابقه کار قبلی در کانادا اجازه می دهد برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

در نتیجه افرادی که با ویزای تحصیلی وارد کانادا شده اند و حداقل یک سال پس از فارغ التحصیلی در آنجا اقامت داشته اند و همچنین افرادی که با ویزای کار وارد این کشور شده اند و یک سال سابقه کار در این کشور دارند (به غیر از کبک) ، واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا از طریق برنامه CEC هستند.

 

ویزای کانادا با مدرک فنی و حرفه‌ای

افرادی که تحصیلات معادل فوق دیپلم در رشته های فنی و حرفه ای را کسب کرده و از هنرستان های فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شده اند در صورت داشتن حداقل سه سال سابقه کار مشمول مهاجرت با این مدرک می باشند. از روزی که مدرک خود را دریافت کردید، ویزای فنی و حرفه ای را درخواست کنید.

افرادی که دارای یک شغل تخصصی هستند و در یک یا چند زمینه مسئول هستند - و البته دارای مدرک هستند - می توانند با استفاده از مدرک فنی حرفه ای به کانادا مهاجرت کنند. این افراد با مدرک فنی و حرفه ای خود به همراه پیش نیازها و مدارک معمولی می توانند ویزای کانادا را دریافت کنند.


متقاضیانی که می خواهند با استفاده از این مدرک به کانادا مهاجرت کنند، به منظور تنظیم شرایط خود با شرایط کشور - و نرخ بالای بیکاری - باید از این عوامل آگاه باشند.

البته توجه داشته باشید که کبک این برنامه را برای کسانی که می خواهند با مدرک فنی یا حرفه ای به کانادا مهاجرت کنند ارائه نمی دهد. اگر تصمیم به اقامت در کبک دارید، بهتر است از طریق برنامه های مهاجرت نیروی کار ماهر این ایالت اقدام کنید.

یکی دیگر از زیر کلاس های ورود سریع با هدف جذب خارجی ها با شرایط و تجربه کاری مورد نیاز برای مشاغل فنی و حرفه ای در کانادا، برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) است. این برنامه به طور مشابه از امتیاز استفاده می کند و برای شرکت در استخر قرعه کشی باید تعداد امتیاز لازم را جمع آوری کنید.

 

ویزای کانادا از طریق تجربه کبکی

Program de l'expérience québécoise یا PEQ مخفف یکی از برنامه های مهاجرتی متعدد برای کبک است. همچنین یک گزینه سریع برای اخذ اقامت دائم در کانادا و منطقه کبک کانادا است. این برنامه برای کارمندان خارجی موقت در کبک و فارغ التحصیلان دانشگاه های کبک است. در طول سال 2019، این برنامه از زمان شروع آن در سال 2010 به بیش از 70000 نفر گواهینامه پذیرش اقامت موقت اعطا کرده است.

 

یک برنامه مهاجرتی به نام برنامه تجربه کبک (PEQ) با هدف تسهیل اقامت دائم کانادا برای اتباع خارجی با تجربه در کبک است. اتباع خارجی که حداقل 12 ماه متوالی را در کبک تحصیل یا کار کرده اند واجد شرایط این برنامه هستند.

برنامه تجربه کبک (PEQ) برای دانشجویان خارجی که از کبک فارغ التحصیل شده اند یا برای کارگران خارجی موقت که می توانند به سرعت از طریق این برنامه به اقامت دائم کانادا تبدیل شوند، طراحی شده است.

 

ویزای کانادا در برنامه‌های مهاجرت استانی

کارگران واجد شرایط می توانند تحت چتر این برنامه که به عنوان PNP شناخته می شود، اقامت کانادا را دریافت کنند که یکی از راه هایی است که بر اساس شرایط خاص، نیروی کار ماهر خارجی را به کانادا دعوت می کند. در واقع، دولت های استانی از طریق برنامه های استانی برای افرادی که دارای بهترین شرایط برای پرکردن بازار کار محلی استان هستند و شرایط لازم برای این افراد برای اخذ اقامت دائم کانادا را فراهم می کنند، مهاجرت می کنند. بر اساس اعدادی که به صورت عمومی منتشر شده است، پیش بینی می شود تا بهار سال 2023 بیش از 80000 مهاجر به این روش وارد کانادا شوند.

برنامه های مهاجرتی مختلفی که به آنها PNP گفته می شود، در هر استان کانادا موجود است. به لطف این ابتکارات و توافق با دولت فدرال کانادا، استان ها این گزینه را دارند که مهاجران خود را انتخاب کرده و جذب کنند.

 

ویزای کانادا از طریق سرمایه گذاری 

سرمایه گذاری در کانادا یکی از بهترین گزینه ها برای صاحبان شرکت ها و کارآفرینان برای مهاجرت است. یکی از مهمترین مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ویزای سرمایه گذاری این است که متقاضی می تواند علاوه بر بهره مندی از فضای باز و رو به گسترش اقتصادی در این کشور، اقامت دائم کانادا را برای خود و تمام خانواده خود نیز اخذ کند. این مقاله الزامات و قوانین استان های مختلف کانادا برای سرمایه گذاری، حداقل و حداکثر مبلغ مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری، حداقل نمره آیلتس مورد نیاز و مدارک مورد نیاز برای نشان دادن تجربه مدیریت کسب و کار و توانایی مالی را پوشش می دهد.

دولت فدرال و دولت های استانی کانادا تعدادی طرح سرمایه گذاری را ارائه می دهند که از طریق آنها می توانید اقامت دائم این کشور را برای جذب سرمایه گذاران خارجی و حمایت از توسعه اقتصادی این کشور به دست آورید.

داشتن پول کافی برای شروع یا خرید و گسترش یک کسب و کار به منظور شرکت در برنامه های سرمایه گذاری کانادا بسیار مهم است.

 

ویزای کانادا از طریق کارآفرینی

یکی از بهترین روش ها برای اخذ اقامت کانادا از طریق کارآفرینی است که معمولا بین 75000 تا 200000 دلار هزینه دارد. قبل از راه اندازی شرکت خود، متقاضیان اقامت دائم باید ابتدا یک اجازه اقامت موقت برای یک تا دو سال دریافت کنند. از طریق این فرآیند، همسران و فرزندان می توانند برای ویزای همراه اقدام کنند و پس از گذشت سه سال از اقامت دائم قانونی، فرد می تواند برای پاسپورت کانادایی اقدام کند.

هر یک از استان های کانادا از طریق ابتکارات کارآفرینی خود شرایطی را برای صاحبان مشاغل یا مدیران ارشد کسب و کار فراهم می کنند تا بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. شما می توانید با ویزای کارآفرینی کانادا یک کسب و کار جدید در هر استان کانادا راه اندازی کنید، یا می توانید یک شرکت موجود را بخرید و آن را توسعه دهید.

 

ویزای کانادا از طریق استارتاپ

شما این امکان را دارید که به کانادا مهاجرت کنید تا یک شرکت استارت آپی راه اندازی کنید و به لطف ویزای استارت آپ کانادا اقامت دائم در آنجا را دریافت کنید. یکی دیگر از عواملی که جذابیت این استراتژی مهاجرتی را تقویت کرده است، درصد موفقیت بالای ایرانیان در تاسیس استارت آپ در کانادا است.

 

اگرچه این رویکرد راهی فوق‌العاده برای ورود به این کشور است، اما روش انجام آن باعث ایجاد کلاهبرداری به نام استارت‌آپ کانادا شده است. شما می توانید با استخدام یک وکیل ویزای راه اندازی کانادا، چشم انداز خود را به طور چشمگیری بهبود بخشید و از تقلب در این روش جلوگیری کنید.

ویزای راه اندازی کانادا برای صاحبان مشاغل خارجی است که می خواهند یک شرکت جدید را در اینجا راه اندازی کنند تا آن را مبتکرانه و مبتنی بر فناوری، رقابت در مقیاس جهانی، قادر به تولید محصولات با پتانسیل رشد قوی و استخدام کانادایی ها کنند.

پس از دریافت توصیه نامه از سازمان های معتبر شناخته شده توسط کانادا، این صاحبان مشاغل واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا برای خود و خانواده خود هستند.

 

ویزای کانادا از طریق خوداشتغالی

برنامه خوداشتغالی در کانادا به افرادی داده می شود که سابقه قبلی در فعالیت های ورزشی، هنری و فرهنگی دارند. کسانی که با ویزا برای پیمانکاران مستقل وارد کانادا می شوند باید حداقل بتوانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. علاوه بر این، اکثر فعالیت های این افراد باید حول محور فعالیت های هنری، فرهنگی و ورزشی باشد.

یکی از انواع ویزای کار کانادا ویزای خوداشتغالی است. با ارائه اسناد مربوط به میراث ورزشی، خلاقانه و فرهنگی خود، افراد می توانند مراحل مناسب را برای مهاجرت به کانادا انجام دهند. اگر شخصی بخواهد از طریق مسیر خوداشتغالی به کانادا مهاجرت کند، باید اداره مهاجرت کانادا را متقاعد کند که واجد شرایط، استعداد و تجربه کاری مرتبط کافی است.

از طریق برنامه خوداشتغالی کانادا، هنرمندان و ورزشکاران با تجربه شغلی مناسب که ممکن است زندگی فرهنگی یا ورزشی کشور را به طور قابل توجهی ارتقا دهند، می توانند به عنوان افراد خوداشتغال به دنبال اقامت دائم و مهاجرت باشند.

 

ویزای کانادا از طریق اسپانسرشیپ خانواده

ویزای اسپانسرشیپ کانادا یکی از موثرترین راهبردها برای ورود به این کشور است. متقاضی این برنامه با پرداخت کمترین مبلغ و رعایت یک رویه مطمئن می تواند بدون ارائه مدارک دست و پا گیر یا پیمایش در روند چالش برانگیز سایر برنامه های مهاجرتی کانادا به اقامت دائم کانادا تبدیل شود.

تنها شرط لازم برای برنامه اسپانسرشیپ این است که شما یکی از اقوام نزدیک خود در کانادا داشته باشید که مایل است برای مدت زمان معینی که توسط دولت کانادا تعریف شده است از شما حمایت مالی کند. بستگان شما باید مقیم دائم یا شهروند این کشور باشند.

یک شهروند یا مقیم دائم کانادا که 18 سال یا بیشتر داشته باشد، می‌تواند از ویزای اسپانسرشیپ کانادا برای درخواست اقامت دائم کانادا از طرف والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، همسر، فرزندان تحت تکفل، فرزندان خوانده یا شریک غیر کانادایی خود استفاده کند. حامی و حامی هر دو باید استانداردهای برنامه را رعایت کنند.

 

ویزای کانادا از طریق ازدواج

اسپانسرشیپ همسر فرآیند اخذ اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج است. یک فرد برای اینکه بتواند همسر خود را برای مهاجرت به کانادا معرفی کند تا بتواند اقامت کانادا را از طریق ازدواج به دست آورد، باید تعدادی از شرایط را داشته باشد.

کاندیدای مهاجرت به کانادا باید یکی از اقوام درجه یک در کانادا داشته باشد که بتواند آنها را از نظر مالی حمایت کند تا از طریق اسپانسرشیپ یکی از بستگان یا همسر خود از مهاجرت استفاده کند. تابعیت یا وضعیت این بستگان یا همسر به عنوان مقیم دائم کانادا الزامی است. این رویکرد همچنین برای افرادی که به دنبال مهاجرت مبتنی بر ازدواج به کانادا هستند در دسترس است.

مقررات جدید اسپانسرشیپ همسر بیان می کند که متقاضیانی که مایل به حمایت از همسر خود هستند، باید حداقل دو سال قبل از اخذ اقامت دائم کانادا توسط همسر، با آنها ارتباط قانونی داشته باشند. اقامت اسپانسر در هر صورت لغو خواهد شد.

ازدواج با یک شهروند یا مقیم دائم کانادا به شما اجازه اقامت دائم در آنجا را می دهد. در این سناریو، همسر کانادایی شما مسئولیت حمایت مالی شما را بر عهده می گیرد و درخواست ویزای کانادا را ارسال می کند. پس از تایید ویزا، اقامت دائم کانادا به شما داده می شود.

 

ویزای اقامت موقت

 

ویزای کانادا از طریق تحصیل

ویزای تحصیلی کانادا یکی از پرکاربردترین مسیرهای مهاجرتی و دسته بندی ویزا است. تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان برای حضور در برخی از بهترین کالج ها، دانشگاه ها و مدارس کانادا به کانادا سفر می کنند. اگر برای مهاجرت به کانادا قصد تحصیل در کانادا را دارید، آیا می دانید هزینه آن چقدر است؟ چه مدارکی برای ویزای دانشجویی کانادا لازم است؟ آیا فردی با ویزای تحصیلی می تواند اقامت دائم و کار در کانادا را دریافت کند؟

 

برای ورود قانونی به کانادا باید مجوز تحصیل دریافت کنید. برای برنامه های آموزشی یا آموزشی که کمتر از شش ماه طول می کشد نیازی به ویزای تحصیلی نیست. با این حال، دریافت ویزای تحصیلی حتی برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌تر از شش ماه ترجیح داده می‌شود، زیرا در صورت تمدید برنامه یا اگر می‌خواهید در برنامه دیگری ثبت نام کنید، باید کانادا را ترک کنید تا این کار را انجام دهید. زمانی که ویزای دانشجویی شما به پایان می رسد، می توانید در داخل کانادا درخواست تمدید کنید.

برای تحصیل در کانادا ابتدا باید ویزای تحصیلی و مجوز استادی دریافت کنید. برای مقاطع مختلف از جمله دیپلم مدرسه، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، کانادا ویزای تحصیلی صادر می کند. مسیر تحصیلی را شاید بتوان یکی از راه های ساده و تا حدودی سریع برای مهاجرت به کانادا دانست.

ممکن است بتوانید پس از فارغ التحصیلی از کالج برای ویزای کار پس از تحصیل (PGWP) درخواست دهید و بعداً اقامت دائم کانادا شوید.

 

ویزای کانادا از طریق کار

اداره مهاجرت کانادا هر سال، هر نیم سال و هر سه ماهه برنامه های جدید مهاجرت کشور را برای سال آینده و سال های آینده اعلام می کند. تمرکز اصلی سیاست مهاجرتی جدید کانادا برای سال‌های آینده بر برنامه‌های مهاجرت کاری، به‌ویژه برای دادن مجوز کار به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اینجا خواهد بود. کانادا در تلاش است تا با جذب مهاجران واجد شرایط به مسائل اقتصادی خود رسیدگی کند، زیرا با کمبود پرسنل ماهر و متخصص در دسته های شغلی خاص و هرم جمعیتی کهنه مواجه است.

یکی از رایج ترین راه های مهاجرت به کانادا، رعایت شرایط ویزای کار است. برای اعطای ویزای کار کانادا باید شرایط خاصی را رعایت کنید و در یک سیستم امتیازدهی (کارگر مهارتی) به نمره مطلوب برسید. البته راه های دیگری نیز برای اخذ ویزای کار کانادا وجود دارد. اگر بتوانید یک پیشنهاد شغلی از این کشور دریافت کنید، می توانید این کار را نیز انجام دهید.

انواع مختلفی از ویزای کار و مجوز کار کانادا وجود دارد و راه های مختلفی برای دریافت آنها وجود دارد. در برخی از زیرگروه های آن، دریافت ویزای کار کانادا مستلزم دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی است. اما در برخی از زیرگروه های دیگر این امکان وجود دارد که بدون داشتن پیشنهاد کاری انجام شود.

روند رسیدگی به پرونده های ویزای کار کانادا از جولای 2022 کمی بیشتر شده است.

 

ویزای کانادا از طریق توریستی

بسته به نوع ویزای توریستی کانادا (سینگل، چندگانه یا سوپر ویزای کانادا)، دارنده آن ممکن است وارد این کشور شود و در هر سفر برای مدت زمان مشخصی (حداکثر 6 ماه) در آنجا بماند. این نوع ویزای کانادا زیرگروهی از ویزاهای اقامت موقت یا TRV است.

دو نوع اصلی مجوز توریستی کانادا وجود دارد: ویزای یکبار ورود و ویزای چند بار ورود کانادا. این بدان معناست که اگر بازدیدکننده ای به قصد شرکت در یک کنفرانس (علمی، فرهنگی و غیره) برای ویزای توریستی کانادا اقدام کند، مجوز وی در یک فرم با تاریخ مشخص برای خروج از کانادا صادر می شود. اما اگر بازدیدکننده با دلیل موجه (بازدید از اقوام) برای ویزای توریستی طولانی مدت اقدام کند و مدارک مورد نیاز را ارائه دهد، ویزای چند بار ورود کانادا با حداکثر 5 سال اعتبار برای وی صادر می شود.

ویزای توریستی کانادا برای اهداف خاصی مانند دیدار دوستان، خانواده و سایر روابط ارائه می شود. مسافرت؛ یا بررسی شرایط تجارت کانادا. برای این ویزای یک ورودی یا چند بار ورود وجود دارد.

 

ویزای کانادا از طریق همراهی دانش آموز

یکی از کشورهایی که از مهاجران استقبال می کند، کانادا است، به ویژه در زمینه تحصیل و ویزای دانشجویی. بسیاری از افراد هر ساله برای ویزای تحصیلی کانادا به دلیل استاندارد عالی تحصیلی این کشور اقدام می کنند. اکثر خانواده ها به دلیل شرایط فعلی نگران تحصیل و آینده فرزندان خود هستند، از این رو گزینه مهاجرت تحصیلی در اولویت است. فرزند شما با تحصیل در کانادا می تواند در یک محیط چند فرهنگی و تحصیلی محرک یاد بگیرد و رشد کند.

خانواده ها نمی دانند که آیا می توانند فرزند خود را تا مدرسه همراهی کنند، زیرا شرایط تحصیل از سن شش سالگی مهیا است. در این مقاله، شرایط ویزای دانشجویی کانادا و همچنین شرایط آن را بررسی خواهیم کرد.

در صورتی که فرزند شما دانش آموزی باشد که در مدارس کانادا تحصیل می کند و ویزای تحصیلی دارد، شما می توانید با او به کانادا سفر کنید. شما باید درخواست ویزای خود را همراه با درخواست فرزندتان برای ویزای تحصیلی ارسال کنید تا واجد شرایط دریافت ویزای همراه کانادا که ویزای توریستی همراه است، شوید.

 

ویزای کانادا از طریق سوپر ویزا

افرادی که می خواهند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان به طور موقت نزد آنها در کانادا اقامت کنند، می توانند برای سوپر ویزای کانادا اقدام کنند. با سوپر ویزای کانادا، والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های واجد شرایط می‌توانند تا دو سال بدون نیاز به تمدید وضعیت مهاجرت خود در کنار بستگان خود در کانادا بمانند. مزیت اصلی سوپر ویزای کانادا این است که اجازه ورود چندگانه را می دهد و اجازه اقامت تا دو سال در کانادا را بدون نیاز به تمدید ویزا می دهد.

از زمانی که سوپر ویزا در سال 2011 راه اندازی شد، بسیاری از والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ های خارجی توسط دولت کانادا اجازه اقامت برای مدت طولانی در کانادا را دریافت کرده اند. خانواده ها و جوامع در سراسر کشور از این موضوع به لحاظ مالی و اجتماعی بهره مند خواهند شد. . به عنوان مثال، والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می توانند در حین زندگی در کانادا به مراقبت از نوزاد کمک کنند و به مهاجران در سن کار و شهروندان این امکان را می دهند که به طور کامل در نیروی کار کانادا مشارکت کنند.

اگر فرزند یا نوه شما شهروند یا مقیم دائم کانادا و بالای 18 سال است، می توانید با درخواست سوپر ویزای کانادا که به شما ویزای چند بار ورود با اعتبار 10 ساله می دهد، به آنها مراجعه کنید. با این ویزا می توانید در هر بار ورود به کانادا تا 5 سال بدون نیاز به تمدید وضعیت خود بمانید که این یک مزیت بزرگ است.

هزینه ویزای کانادا

برای اخذ هر نوعی از ویزاهای کانادا باید چندین هزینه را در نظر بگیرید. در ادامه به هزینه‌های کلی مورد نیاز به صورت میانگین اشاره می‌کنیم:

هزینه بررسی پرونده – Application Processing Fee (بسته به نوع ویزا متفاوت است). ۱۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ هزار دلار
هزینه انجام انگشت نگاری – Biometrics

یک نفر: ۸۵ دلار

دو نفر و بیشتر: ۱۷۰ دلار

هزینه انجام آزمایشات پزشکی (معمولا برای ویزاهای اقامت دائم کانادا لازم است و بسته به کشور متفاوت است) ۱۰۰ تا ۴۰۰ دلار
هزینه گرفتن عکس و ترجمه مدارک (بسته به تعداد مدارک متفاوت است) ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار
هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی به همراه هزینه ارسال (بیشتر برای ویزاهای اقامت دائم لازم است) ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار
هزینه آزمون زبان (آیلتس، سلپیپ، تف TEF، ت س اف TCEF) ۳۰۰ دلار
هزینه گرفتن عدم سوء پیشینه (بسته به کشور تفاوت است) ۲۷ تا ۴۰ دلار
هزینه بیمه پزشکی (برای بعضی از ویزاهای اقامت موقت کانادا لازم است) یک ماه: ۱۵۰ دلار
تمکن بانکی مورد نیاز برای ویزای مورد نظر به ازای هر نفر حداقل ۱۳,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ هزار دلار
هزینه گرفتن پاسپورت و یا تمدید آن در کشور مبدا (بسته به کشور متفاوت است) ۲۰ تا ۶۰ دلار
هزینه خدمات وکیل (بسته به نوع درخواست ویزا متفاوت است) ۲,۵۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار

در صفحه هزینه مهاجرت به کانادا ریز مبالغ مربوط به انواع ویزاهای دائم و موقت کانادا نوشته شده است.

نحوه اخذ ویزای کانادا

۱. شرایط خود را برای انواع ویزاهای کانادا ارزیابی کنید.

شرایط خود را مانند سن، درجه مهارت زبان، سطح تحصیلات، منابع مالی و غیره در نظر بگیرید و آنها را با مشخصات هر ویزای کانادا مقایسه کنید. برای ارزیابی موقعیت خود می توانید در مورد برنامه های مختلف مهاجرت و ویزای کانادا در وب سایت مهاجرت به کانادا مطالعه کنید.

اگر اطلاعات لازم برای انجام تحقیقات و ارزیابی موقعیت خود را ندارید، می توانید از مشاوران و وکلای مهاجرتی که توسط اداره مهاجرت کانادا مجوز گرفته اند کمک دریافت کنید.

۲. برنامه مهاجرتی مناسب خود را انتخاب کنید.

اکنون زمان آن رسیده است که پس از تجزیه و تحلیل سناریوی خود و بررسی برنامه ها و ویزاهای متعدد کانادا، بسته به شرایط فعلی خود، برنامه مهاجرت ایده آل به کانادا را انتخاب کنید.

۳. مدارک مورد نیاز را آماده کنید.

پس از انتخاب نوع ویزا، چک لیست مدارک لازم برای آن برنامه را تهیه و از مدارک اسکن بگیرید.

۴. وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شوید و نوع ویزای مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

در این مرحله باید از میان انواع ویزاها و برنامه‌های مهاجرتی کانادا مانند ویزای کار (Work)، ویزای ویزیتوری (Visitor)، ویزای تحصیلی (Study) و انواع برنامه‌های مهاجرتی (Immigrant) یکی را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید.

۵. اکانت بسازید و مدارک و فرم‌های لازم را آپلود نمایید.

اطلاعات شخصی خود را در قسمت مربوط به ساخت اکانت وارد کرده و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید. سپس در قسمت‌های مشخص شده مدارک و فرم‌های نیاز را آپلود کنید.

۶. هزینه اپلیکیشن و انگشت نگاری را پرداخت کنید (در صورتی که قبلا انگشت نگاری کانادا را انجام نداده باشید). 

پس از آپلود مدارک، کردیت کارت خود را آماده کرده و هزینه‌های اپلیکیشن را پرداخت کنید.

۷. از یکی از مراکز انگشت نگاری زیر نظر سفارت کانادا (VAC) وقت انگشت نگاری کانادا بگیرید و در تاریخ مشخص شده بیومتریک خود را انجام دهید. 

پس از سابمیت اپلیکیشن، نامه بیومتریک برای شما ارسال می‌شود. وارد سایت VFS Global شوید و با استفاده از اطلاعات نامه انگشت نگاری، وقت بگیرید و پروسه آن را در تاریخ و مکان مشخص شده انجام دهید.

۸. پس از تایید ویزا، پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا به سفارت کانادا در کشورهای همسایه ایران بفرستید و پیکاپ ویزای کانادا را انجام دهید.

اداره مهاجرت کانادا از شما دعوت می کند تا پاسپورت خود را با برچسب ویزا در نامه ای در صورت موافقت با درخواست ویزا ارسال کنید.

لازم به ذکر است که مراحل ذکر شده مراحل کلی هستند و ممکن است مراحل اضافی در برخی از برنامه های مهاجرتی مانند مراحل ویزای سرمایه گذاری، کارآفرینان یا برنامه های انتخاب استانی PNP، از جمله مصاحبه یا سفرهای تحقیقاتی، وجود داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید صفحه مربوط به هر یک از برنامه های ذکر شده در ابتدای پست را مطالعه کنید.

ریجکت ویزای کانادا

دولت کانادا ظرفیت محدودی برای اعطای ویزا در شعبات متعدد خود هر ساله مطابق با قوانین مهاجرتی خود دارد. بنابراین، منطقی به نظر می رسد که همه درخواست ها منجر به تایید ویزا نمی شود و برخی از آنها رد می شوند. با این حال، نباید اجازه دهید که رد ویزای شما باعث ناراحتی شما شود، زیرا هنوز گزینه های موجود وجود دارد.

گزینه های متعددی برای راه اندازی مجدد درخواست ویزا پس از رد شدن وجود دارد:

 • درخواست مجدد ویزا یا ریسابمیت
 • درخواست ریکانسیدریشن ویزا
 • اعتراض در دادگاه فدرال کانادا یا کورت

شما می توانید تمام جزئیات مورد نیاز برای مرحله پس از رد را در وب سایت دلایل رد ویزای کانادا بیابید. انتخاب مناسب برای مرحله زیر با مطالعه این صفحه برای شما امکان پذیر می شود.

 

مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۳

آیا تصمیمی برای مهاجرت به کانادا گرفته اید؟ ما خوشحالیم که به شما اطلاع می دهیم! در سال های 2023-2025، کانادا انتظار دارد از حدود 1.5 میلیون مهاجر پذیرایی کند. این آمار برای شما هم جذاب است! شما می توانید افزایش جمعیت مهاجر را در ارقام زیر مشاهده کنید که پیش بینی می شود تا سال 2025 در مجموع به 500000 نفر برسد. خوشبختانه افزایش مهاجرت با نرخ های متفاوتی رخ خواهد داد که شانس شما را برای پذیرش و اجازه دسترسی به کانادا افزایش می دهد.

در زیر برنامه کانادا برای افزایش مهاجرت در سال های 2023-2025 توضیح داده شده است:

 • سال ۲۰۲۳:‌ ۴۶۵,۰۰۰ مقیم دائم
 • سال ۲۰۲۴:‌ ۴۸۵,۰۰۰ مقیم دائم
 • سال ۲۰۲۵: ۵۰۰,۰۰۰ مقیم دائم
 

اقامت دائم کانادا

به منظور توسعه اقتصادی و علمی، کانادا باید نیروهای تحصیل کرده و ماهر را از خارج جذب کند. در نتیجه، هدف بلندمدت این کشور جذب هزاران مهاجر است. به همین منظور، کانادا تعدادی برنامه مهاجرتی ایجاد کرده است که تقریباً از همه آنها می توان برای درخواست اقامت دائم کانادا استفاده کرد.

کشورهای کمی وجود دارند که به راحتی به مهاجران خارجی وضعیت دائمی ارائه می دهند. ما به ندرت شاهد سخاوتمندی کانادا در کشورهای دیگر هستیم. خبر خوب این است که اگر بعد از چند سال اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، می توانید اقامت دائم خود را به تابعیت کانادا تغییر دهید و پاسپورت کانادایی دریافت کنید. شهروند کانادا بودن به شما حق برخورداری از تمام امتیازات و حقوقی را می دهد که همراه با آن است. شما ممکن است از تمام منابعی که این کشور ارائه می دهد استفاده کنید و از آنها برای بهبود زندگی خود و کسانی که دوستشان دارید استفاده کنید.

مراحل اعطای اقامت دائم ایرانیان در کانادا در قسمت های بعدی شرح داده شده است. همانطور که اشاره کردیم، برخی از این روش‌ها بلافاصله به اقامت دائم شما در کانادا منجر می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به‌طور غیرمستقیم و پس از یک سری مراحل این کار را انجام می‌دهند.

بهترین راه‌های مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

در سال های اخیر، ویزای دانشجویی، ویزای skilled worker، ویزای سرمایه گذاری، پیشنهاد کار و ویزای توریستی بهترین راه های مهاجرت برای ایرانیان بوده است.

حدود 100 مسیر مختلف مهاجرت می تواند منجر به اقامت دائم کانادا شود. رویکرد مناسب به شرایط شما بستگی دارد.

اگر دوست شما مسیر خاصی را انتخاب کرد و از آن عبور کرد، ممکن است آن روش برای شما بهترین نباشد. بسته به شرایط هر فرد، رویکرد بهینه انتخاب می شود. در حالی که رویکرد آکادمیک ممکن است برای شما ایده آل باشد، دوست شما با شرایط شما بیشترین سود را از رویکرد سرمایه گذاری و کارآفرینی می برد.

اگرچه شهریه دانشگاه های کانادا نسبتاً بالا است، اما اکثر دانشگاه ها نیز بر اساس مدارک تحصیلی به دانشجویان بورسیه می دهند. کانادا دارای دانشگاه های معتبر جهانی است که نیاز به تسلط بر زبان فرانسه، داشتن آیلتس بالای 6 و همچنین نمرات علمی قوی و رزومه دارند. با این حال، دانش آموزان همچنین می توانند در حالی که در مدرسه هستند کار کنند تا به هزینه تحصیل خود کمک کنند. یکی از مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا این است که دانشجویانی که قادر به اخذ ویزای کار هستند می توانند پس از پایان تحصیلات خود اقامت دائم دریافت کنند.

یکی از راه های بسیار ساده برای ورود به این کشور از طریق اخذ ویزای تحصیلی کانادا می باشد. بسیاری از داوطلبان در سال های اخیر از این روش برای مهاجرت به کانادا استفاده کرده اند. مسیر مهاجرت تحصیلی به دلیل شرایط نسبتاً ساده برای اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل در آنجا، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. راه های مختلفی برای اخذ اقامت تحصیلی کانادا پس از تحصیل در آنجا وجود دارد.

شما می توانید برای فرزندان 6 تا 18 ساله خود از مدارس کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید و سپس از اداره مهاجرت کانادا ویزای تحصیلی کانادا را برای آنها دریافت کنید. علاوه بر این، می توانید برای ویزای توریستی به نام فرزند خود درخواست دهید، سپس تحت شرایط خاصی، پس از ورود به کانادا، آن را به ویزای کاری یا تحصیلی تغییر دهید.

 

آیا یک تجارت معتبر کانادایی از شما انتظار دارد؟ اگر پاسخ این سوال مثبت است، بهترین گزینه برای شما مهاجرت به کانادا با پیشنهاد شغلی از طریق اخذ ویزای کار کانادا خواهد بود. پس از ورود به کانادا، می توانید با پیشنهاد شغلی برای اقامت کانادا اقدام کنید. این رویکرد مستلزم آن است که پیشنهاد شغلی شما مشروع باشد.

برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا یا نیروی کار ماهر فدرال کانادا یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است و برای جذب افراد خارجی ماهر و متخصصی طراحی شده که حداقل شرایط زیر را داشته باشند:

 1. سابقه کار به مدت حداقل یک سال (۱۵۶۰) که طی ۱۲ ماه به دست آمده باشد.
 2. سابقه کار در مشاغلی باشد که در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا جزو ناک شغلی با TEER 0, 1, 2, 3  قرار بگیرد. 
 3. داشتن آیلتس جنرال با نمره حداقل ۶ در هر ۴ مهارت زبانی یا معادل آن 
 4. داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم

اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی و سابقه شغلی و مهارت زبان و کمتر از ۳۵ سال سن دارید، شانس خود را در یکی از برنامه های استانی کانادا (PNP) نیز امتحان کنید.

اسکیل ورکر ساسکاچوان

اسکیل ورکر انتاریو

اسکیل ورکر آلبرتا

اسکیل ورکر جزیره پرنس ادوارد

اسکیل ورکر نیوفاندلند

اسکیل ورکر مناطق شمال غربی

اسکیل ورکر بریتیش کلمبیا

اسکیل ورکر نیوبرانزویک

اسکیل ورکر مانیتوبا

اسکیل ورکر نوا اسکوشیا

اسکیل ورکر یوکان

در صورت داشتن توانایی های فنی و حرفه ای و تجربه کاری می توانید برای مهاجرت به کانادا تحت برنامه Skill Trade اقدام کنید. یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس اینتری، برنامه تجارت مهارت، از یک سیستم امتیازدهی برای تعیین امتیاز متقاضیان استفاده می کند. این امتیازها با در نظر گرفتن سن، سطح تحصیلات، تجربه شغلی و سایر متغیرها و همچنین میزان مهارت زبان متقاضی تعیین می شود.

همانطور که از نام این طرح های مهاجرتی مشخص است، عامل کلیدی در این وضعیت داشتن پول کافی برای راه اندازی یا کسب یک کسب و کار در کانادا است. با این حال چقدر پول؟

 

این پرس و جو یک راه حل پیچیده دارد. حداقل سرمایه گذاری بین 100000 تا 500000 دلار کانادا است. میزان سرمایه گذاری بسته به نوع برنامه سرمایه گذاری، نوع صنعت کسب و کار، اندازه و محل کسب و کار متفاوت است.

برنامه‌های سرمایه گذاری کانادا که در زیرگروه سرمایه گذاری فدرال قرار دارند شامل: 

 • ثبت شرکت در کانادا
 • خرید بیزینس در کانادا
 • خرید فرانچایز در کانادا
 • برنامه ICT کانادا

هر استان در کانادا به شما این فرصت را می دهد که یک کسب و کار جدید در استان مورد نظر خود راه اندازی کنید یا یک شرکت موجود را خریداری کنید و آن را توسعه دهید، که در نهایت منجر به ماندن شما، همسر و فرزندانتان در کانادا می شود. تلاش های کارآفرینی

برای مهاجرت از طریق ویزای استارتاپ کانادا لازم است هم خود شما و هم کسب و کاری که قرار است در کانادا آن را راه اندازی کنید، شرایط لازم را داشته باشید.

برای مهاجرت خود اشتغالی به کانادا باید هنرمند یا ورزشکاری باشید که:

 •  حداقل ۲ سال در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی به صورت خود اشتغال کار کرده باشید ؛ یا
 • حداقل ۲ سال سابقه شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در سطح جهانی را داشته باشید؛ و یا 
 • سابقه کار شما ترکیبی از این دو باشد؛
 •  مایل باشید و بتوانید سهم قابل توجهی در حیات فرهنگی و ورزشی کانادا داشته باشید؛
 • مایل باشید و بتوانید در کانادا همچنان خود اشتغال بمانید؛
 • توانایی مالی کافی برای راه اندازی کسب و کار در کانادا را داشته باشید؛
 • توانایی مالی کافی برای حمایت از خود و خانواده‌تان را در کانادا داشته باشید؛
 • سوء پیشینه نداشته باشید و از نظر جسمی هم سالم باشید؛

یکی از گزینه های ورود به کشور و اخذ اقامت دائم کانادا، اخذ ویزای توریستی کانادا است. البته اخذ این نوع ویزا به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم کانادا نمی شود. در عوض، ابتدا باید وارد خاک کانادا شوید و سپس یک سری مراحل از جمله درخواست ویزای تحصیلی یا دریافت پیشنهاد شغلی از یک تجارت کانادایی و دریافت ویزای کار را انجام دهید. سپس درخواستی را برای شرایط لازم برای اقامت دائم کانادا ارسال کنید.

اگر همسر، فرزند یا نوه شما شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد و بیش از 18 سال سن داشته باشد، آنها می توانند از طریق کانادا برای ویزای اسپانسرشیپ درخواست دهند و شرایط مهاجرت شما به این کشور را تعیین کنند.

 

قراردادی که حامی مالی را که ممکن است همسر، فرزند یا نوه شما باشد، متعهد می‌کند تا زمانی که شما یک فرد حمایت‌شده هستید، هزینه‌های اقامت، غذا و سایر هزینه‌های شما را پوشش دهد.

یکی از راه‌های نسبتا آسان برای مهاجرت به کانادا، ازدواج با فرد شهروند یا مقیم دائم کانادا است. پس از ازدواج، همسرتان از طریق ویزای ازدواج کانادا اسپانسرشیپی شما را به عهده گرفته و برایتان درخواست اقامت دائم می‌دهد و شرایط مهاجرت شما به این کشور را فراهم کند.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور و گرفتن اقامت دائم آن است. منطقه آتلانتیک کانادا شامل ۴ استان است: استان پرنس ادوارد آیلند، استان نیوبرانزویک، استان نوا اسکوشیا و استان نیوفاندلند و لابرادور. این برنامه مهاجرتی دو زیر گروه دارد:

 • دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل شده از موسسات آموزشی استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا
 • نیروی کار متخصص و نیمه متخصص

مشارکت جامعه کلید موفقیت برنامه آزمایشی مهاجرت روستایی و شمالی کانادا است. جامعه یک سکونتگاه کوچک با جمعیتی کوچک است. این برنامه سعی دارد کارگران خارجی را که مایل به زندگی و کار در یکی از این شهرها هستند با هدف افزایش مزایای اقتصادی در جوامع کوچک کانادایی جذب کند. پس از تایید جامعه هدف، به متقاضیان اقامت دائم توسط اداره مهاجرت کانادا اعطا می شود.

اگر فرانسوی زبان هستید و یا اگر زبان فرانسه، زبان مادری‌تان نیست ولی سطح مهارتی خوبی در آن دارید از چند طریق می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید:

 

نحوه مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا و اینکه بدانید چگونه اقامت دائم کانادا را بگیرید، لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

۱. با توجه به شرایط خود بهترین روش مهاجرتی را انتخاب کنید.

۲- مدارک لازم مربوط به آن برنامه مهاجرتی را آماده و ترجمه کنید. 

۳. وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شوید و برنامه مهاجرتی مورد نظر خود را انتخاب کرده و اکانت آنلاین بسازید.

۴. به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید و فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را آپلود کنید.

۵. هزینه اپلیکیشن را پرداخت کنید. 

۶. در صورتی که طی ده سال گذشته انگشت نگاری نکرده‌اید، از یکی از مراکز VAC کانادا در کشورهای همسایه ایران وقت بگیرید و انگشت نگاری کانادا را انجام دهید.

۷. پورتال خود را به طور مرتب چک کنید و در صورتی که اداره مهاجرت کانادا مدارک بیشتری نیاز داشت، آنها را در اکانت خود آپلود کنید.

۸. تبریک می‌گوییم، شما پاس ریکوئست شدید! در این مرحله پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا به سفارت کانادا ارسال و پیکاپ ویزای کانادا را انجام دهید. 

۹. پس از ورود به کانادا با توجه به برنامه مهاجرتی انتخابی خود، شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم کانادا را کسب کنید و سپس از طریق یکی از روش‌های استانی یا فدرال برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنید.

مدت زمان مهاجرت به کانادا چقدر است؟

مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی کانادا در هریک از برنامه‌های آن متفاوت است. در جدول زیر آخرین آپدیت اداره مهاجرت در بررسی هر یک از پرونده‌های مهاجرتی را مشاهده می‌کنید:

آخرین آپدیت: ۲۹ آگوست ۲۰۲۲

برنامه مهاجرتی میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها
ویزای توریستی ۱۴۸ روز
سوپر ویزا ۵۶ روز
ویزای تحصیلی ۱۲ هفته
ویزای کاری ۱۴ هفته
برنامه مهاجرتی آتلانتیک ۱۸ ماه
فدرال اسکیل ورکر ۲۶ ماه
تجربه کانادایی ۱۱ ماه
فدرال اسکیل ترید ۴۲ ماه
برنامه استانی ۲۱ ماه
خوداشتغالی ۴۱ ماه
سرمایه‌گذاری کبک ۶۳ ماه
اسکیل ورکر کبک ۳۲ ماه
ویزای استارتاپ ۳۱ ماه
اسپانسرشیپ همسر (داخل کانادا) ۱۵ ماه
اسپانسرشیپ همسر (خارج کانادا) ۲۳ ماه
اسپانسرشیپ فرزند نامشخص
اسپانسرشیپ والدین و پدر/مادر بزرگ‌ها ۳۴ ماه

 

نحوه چک کردن مدت زمان صدور انواع ویزاهای مهاجرتی در سایت سفارت کانادا

هزینه مهاجرت

هزینه مهاجرت به کانادا چقدر است؟ اگر تصمیم به انجام این کار دارید احتمالاً یکی از اولین ملاحظات شما است. یکی از عواملی که ممکن است در تصمیم شما برای مهاجرت تاثیر بسزایی داشته باشد توانایی شما در پرداخت هزینه های لازم است. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، فرصت اقدام را از دست می دهید و دیگر نمی توانید به مهاجرت فکر کنید.

 

ریز هزینه‌های مهاجرت به کانادا

همانطور که می دانید، مهاجرت به کانادا صرف نظر از روش مورد استفاده گران است و هزینه ها معمولاً شامل هزینه های اولیه و ثانویه می شود. بزرگترین هزینه هایی است که برای رسیدگی به پرونده شما در اداره مهاجرت کانادا انجام می شود. در واقع، هزینه هایی برای هر برنامه مهاجرتی کانادا وجود دارد که بسته به نوع درخواست، در بخش های بعدی مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

هزینه آزمون زبان، هزینه ترجمه مدارک آموزشی، هزینه ارزیابی مدارک آموزشی (در صورت لزوم)، هزینه انجام تست های پزشکی (در صورت لزوم)، هزینه اخذ سوابق بد و سایر هزینه های مربوط به مورد مهاجرت علاوه بر هزینه های اولیه است. هزینه پرواز به کشور سوم برای انگشت نگاری و همچنین، در صورت تمایل، هزینه خدمات وکیل مهاجرت.

در لینک زیر همه هزینه ها را ملاحظه نمایید.

هزینه های جاری مهاجرت به کانادا

اسپانسر شیپ

اگر شما مقیم و یا سیتیزن کانادا بوده و بالای ۱۸ سال داشته باشید می‌توانید افراد خاصی را تحت ویزای اسپانسرشیپ به کانادا بیاورید و آنها هم اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

 ویزای اسپانسرشیپ کانادا در زمینه ویزاهای کلاس فامیلی شامل موارد زیر میشود:

 • اسپانسر همسر
 • اسپانسر پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ
 • اسپانسر فرزندان وابسته (شامل فرزندان به سرپرستی گرفته شده نیز می‌باشد(
 • اسپانسر سایر افراد واجد شرایط

هر کدام از این افراد که اسپانسر شوند میتوانند در کانادا زندگی کنند و یا تحصیل و کار کنند و فرد اسپانسر کننده با امضای قرارداد یا همان undertaking تعهد به تامین هزینه‌های خوراک و پوشاک و مسکن فرد اسپانسر شونده در مدت زمان مشخص را می‌دهد. در بخشی از این تعهدنامه شما تضمین می‌کنید که فرد اسپانسر شونده از دولت کانادا درخواست کمک هزینه زندگی نخواهد کرد و اگر این کار را کنند شما ملزم به عودت آن به دولت خواهید بود. اگر در استان های غیر از کبک هستید این قرارداد را با IRCC یا همان اداره مهاجرت کانادا و اگر در استان کبک هستید با MIDI یا همان اداره مهاجرت استان کبک خواهید بست. قرارداد agreement مجزایی هم بین فرد اسپانسر کننده و فرد اسپانسر شونده باید امضا شود تا دولت مطمئن شود که طرفین مسئولیت های خود را خوب میدانند.

 

لطفا دقت کنید که ویزای اسپانسرشیپ کانادا با ویزای موقت سوپر ویزای کانادا متفاوت است. جهت اقدام از این روش با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا به ایمیل info@visacanadia.com پیام ارسال فرمایید.

اگر در یکی از شرایط زیر باشید ممکن است امکان اسپانسر کردن فرد جدیدی را نداشته باشید:

 • اگر قبلا تعهدی داده اید و آن را انجام نداده باشید قادر به اسپانسر کردن فرد جدید نخواهید بود.
 • اگر دادگاه رای داده باشد که شما alimony و یا کمک خرجی فرزند را نداده باشید ممکن است قادر به اسپانسر کردن فرد جدیدی نباشید.
 • مرتکب جرمی شده باشید که مرتبط به اقوام و یا مرتبط با امور جنسی باشد و بسته به نوع جرم میتواند منجر شود شما نتوانید فرد دیگری را اسپانسر نمایید.
 • اگر شما به دلایلی به غیر از کارافتادگی درخواست کمک هزینه از دولت کرده باشید. (وام و بورس های دولتی مشکلی نخواهند داشت منظور از کمک هزینه زندگی در اینجا همان welfare می‌باشد. یعنی اگر به غیر از welfare کمک هزینه ای از دولت گرفته باشید مشکلی در فایل اسپانسرشیپ ایجاد نخواهد کرد)
 • همچنین اگر قبلا فردی را اسپانسر کرده اید و او پس از ورود به کانادا از دولت درخواست کمک مالی کرده باشد ممکن است شما امکان اسپانسر کردن فرد دیگری را نداشته باشید. همچنین در این حالت دولت تمام کمک هزینه های داده شده به فرد اسپانسر شده را از فرد اسپانسر کننده (متعهد) طلب خواهد کرد.

 

ویزای اسپانسرشیپ همسر

هدف این طرح این است که اعضای خانواده ها را در کانادا متحد نماید. این برنامه به افراد مقیم و یا سیتیزن کانادا اجازه میدهد که همسر یا شریک زندگی (کسی که یک سال و بیشتر با او زندگی کرده باشید) را به کانادا بیاورند.

اداره مهاجرت باید شرایط فرد اسپانسر کننده و فرد اسپانسر شونده را تایید کند تا این ویزا به وی تعلق بگیرد.

برای اخذ ویزا در این روش باید فرد اسپانسر کننده و اسپانسر شونده اثبات کنند که در یکی از این شرایط هستند:

 • Spouse
 • Common-law Partner
 • Conjugal Partner

همچنین کشور کانادا هر یک از سه حالت ذکر شده را برای هم جنس ها هم می‌پذیرد.

 

تفاوت اسپانسرشیپ Inland و Outland

اگر همسر شما خارج از کانادا زندگی می‌کند، شما متقاضی outland شناخته می‌شوید. در این حالت شما می‌توانید تا وقتی که پرونده شما بررسی می‌شود، با همسرتان زندگی کنید و بعد از تایید نهایی هر دو به کانادا سفر کنید.

اگر همسرتان با شما در کانادا زندگی می‌کند، شما متقاضی Inland شناخته می‌شوید. در این پروسه همسر شما میتواند مجوز کار یا همان work permit دریافت کند.

بعد از سابمیت پرونده اسپانسرشیپ همسر چه اتفاقی می‌افتد؟

بررسی پرونده زمانی شروع می‌شود که پرونده شما کامل ارائه شود. اگر نقص مدرکی داشته باشید، پرونده به شما برگشت داده می‌شود.
به محض دریافت پرونده کامل، به طور استاندارد ۱۲ ماه برای بررسی پرونده زمان می‌برد که این شامل دو یا سه ماه انتظار برای چک کردن نقصی مدارک توسط اداره مهاجرت هم می‌شود.

تا وقتی که بررسی پرونده انجام می‌شود، همسرتان ۳۰ روز فرصت دارند تا انگشت نگاری و معاینات پزشکی را انجام دهند. ممکن است درخواست مصاحبه حضوری هم داده شود.

خوشبختانه کانادا هم اخیرا اعلام کرده که ظرفیتش را برای بررسی پرونده‌های اسپانسرشیپ خانوادگی افزایش داده است.

 

ویزای اسپانسرشیپ والدین

در حال حاضر برای اسپانسرشیپ پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ، متقاضیان میبایست در سیستم انتظار ثبت نام کنند و منتظر شوند تا دعوتنامه اقدام را از طرف اداره مهاجرت دریافت نمایند. اگر دعوتنامه دریافت کنند ۹۰ روز مهلت خواهند داشت که پرونده کامل اسپانسرشیپ را ارسال کنند. در صورتی که نامه دعوتنامه را  در سال جاری  اقدام نکنند نامه ای دریافت میکنند که از آنها درخواست میشود تمایل خود را برای اسپانسر کردن والدین خود در سال بعد اعلام کنند تا پرونده آن ها فعال باقی بماند.

افرادی که مایل هستند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را به کانادا بیاورند باید یا اقامت دائم کانادا داشته باشند یا شهروند کانادا شده باشند یا وضعیت اقامتشان در کانادا First Nations باشد. علاوه بر این باید بالای 18 سال سن داشته باشند و از تمکن مالی برای ساپورت اعضای خانواده ای که قصد دارند اسپانسرشان شوند برخوردار باشند. اسپانسرها باید ثابت کنند که از درآمد کافی برای ساپورت خود و تمام اعضای خانواده ای که مسئولیت مالی شان را بر عهده دارند برخوردارند. بنابراین بهتر است قبل از اینکه متقاضیان درخواست خود را ارائه کنند یک حساب و کتاب سرانگشتی کنند و ببینند که آیا از پول کافی برای حمایت مالی والدین خود یا پدربزرگ و مادربزرگ عزیز خود برخوردار یا نه.

 

حداقل درآمد برای اسپانسرشیپ کانادا

یکی از عوامل تعیین کننده و اصلی برای اینکه بتوانید اسپانسر والدین خود شوید حدقل درآمد لازم یا Minimum Necessary Income (MNI) نام دارد. بعد از اینکه از طریق فرم آنلاین تمایل خود را برای اسپانسرشیپ اعلام کردید باید ثابت کنید که از یک حداقل درآمد معین برخوردار هستید. اما درخواست متقاضیان منتخب که از آنها برای ارائه تقاضا دعوت می شود چنانچه فاقد شرط اصلی و کلیدی حداقل درآمد لازم باشند رد خواهد شد. اسپانسرهایی که خارج از استان کبک زندگی می کنند و از آنها برای ارائه تقاضا دعوت می شود باید برای هر یک از سه سال مالیاتی که بلافاصله قبل از تاریخ درخواستشان محاسبه می شود، اعلانیه ممیزی مالیاتی از طرف آژانس درآمدهای کانادا یا Canada Revenue Agency (CRA) ارائه کنند.

اداره مهاجرت کانادا خاطرنشان کرده که از آنجا که احتمالا در ژانویه و فوریه 2021 درخواست های زیادی دریافت خواهد کرد، اسپانسرها باید واجد شرط درآمد برای سال های 2020، 2019 و 2018 باشند. اداره مهاجرت گفته است که اسپانسرها می توانند اعلانیه ممیزی مالیاتی 2020 خود را پس از ارائه درخواست اسپانسرشیپ ارائه کنند. در جدول زیر میزان درآمد فرد متقاضی، درست قبل از تاریخ ارائه درخواست متقاضی در سال 2021 به دلار کانادا ارائه می شود:

متقاضیان ساکن استان‌های کانادا به جز کبک

2018 2019 2020 مجموع افرادی که مسئولیت حمایت مالی شان را بر عهده دارید
 40,379 41,007 32,899 2 نفر
49,641 50,414 40,445 3 نفر
60,271 61,209 49,106 4 نفر
68,358 69,423 55,695 5 نفر
77,095 78,296 62,814 6 نفر
85,835 87,172 69,935 7 نفر
8,740 8,876 7,121 برای بالای 7 نفر؛ به اضافه هر نفر:

منقاضیان ساکن کبک

استان کبک به جای شرط اظهارنامه مالیاتی سه ساله، متقاضیان اسپانسرشیپ را ملزم به اثبات تمکن مالی طی 12 ماه اخیر می کنند. وزارت مهاجرت کبک درآمد افرادی که مایل هستند اسپانسر پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ شوند و در کبک زندگی می کنند را بر اساس شرایط درآمدی استان کبک ارزیابی خواهد کرد. هم اداره مهاجرت کانادا و هم دولت کبک از متقاضیان می خواهند فرمی را امضا کنند. در این فرم نوشته شده که اسپانسر تا چه مدت مسئول حمایت مالی اعضای خانواده خود از زمانی که اقامت دائم کانادا می گیرند خواهد بود. مدت زمان خمایت مالی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ برای تمامی متقاضیان کانادایی به غیر از متقاضیان ساکن کبک 20 سال و در استان کبک 10 سال است.

حداقل درآمد اسپانسر ساکن کبک برای اینکه نیازهای خود و اعضای خانواده اش را تامین کند در جدول زیر آورده می شود.

حداقل درآمد سالانه مجموع نفرات خانواده
24,296 دلار 1
32,796 دلار 2
40,49 دلار 3
46,569 دلار 4
51,829  دلار 5

متقاضیان علاقه مند به اسپانسرشیپ والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود می  بایست اندازه و تعداد نفرات خانواده خود را هم اعلام کنند تا تایید کنند که واجد شرط حداقل درآمد لازم برخوردارند. تعداد نفراتی که ممکن است مسئولیت مالی آنها را بر عهده داشته باشند شامل نفرات زیر می شود:

 • خود فرد اسپانسر و متقاضی
 • همسرش
 • فرزندان وابسته شان
 • فرزندان وابسته همسرش
 • هر فرد دیگری که اسپانسر ممکن است در گذشته اسپانسر او شده باشد و هنوز مسئولیت حمایت مالی اش را بر عهده دارد
 • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ هایی که متقاضی قصد دارد اسپانسرشان شود همراه با وابسته هایشان (همسر یا فرزندان وابسته)
 • هر فرزند وابسته ای که همراه با والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود به کانادا نخواهد آمد
 • همسر پدر/مادربزرگ یا همسر پدر یا همسر مادر، حتی اگر به کانادا نیایند
 • همسر جدا شده ی پدر/مادر بزرگ یا همسر جداشده ی پدر یا مادر
پناهندگی

اگر به دنبال پناهندگی هستید، کانادا می تواند بهترین گزینه باشد. در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، کانادا گزینه نسبتا خوبی برای پناهندگی است. در این کشور از پناهندگان به گرمی استقبال می شود. از سال 1980 تاکنون 1088015 نفر به عنوان پناهنده وارد کانادا شده اند.

البته مطمئن باش! ما به هیچ وجه از مهاجرت از طریق پناهندگی حمایت نمی کنیم. پناهندگی در مقایسه با راه های دیگر آخرین گزینه برای مهاجرت است. اما هی، گاهی اوقات تنها گزینه ما این است که آخرین تصمیم را بگیریم.

پناهندگان چه کسانی هستند؟
بیایید ابتدا هدف خود را تعریف کنیم و بیاموزیم که چه کسی واجد شرایط پناهندگی است و همچنین چه چیزی پناهنده است.

اصطلاح "پناهنده" به شخصی اطلاق می شود که به دلیل ترس موجه ناشی از عواملی مانند نژاد، ملیت، عضویت در گروه های اجتماعی خاص، داشتن عقاید نادرست سیاسی، گرایش جنسی و غیره کشور مبدا خود را ترک کرده است. آنها به دلیل تجارب ناخوشایند یا ترس از رویدادهای ناخوشایند مایل به بازگشت به کشور خود و زندگی در آنجا نیستند.

فردی که نیاز به حمایت دارد فردی است که در حال حاضر در کانادا اقامت دارد و در صورت بازگرداندن با خطر شکنجه، رفتار ظالمانه یا غیرعادی یا تهدیدی برای زندگی خود، طبق تعریف قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان، مواجه خواهد شد.

آیا آنها در کانادا پناهنده می پذیرند؟
این که آیا کانادا پناهندگان را می پذیرد یا نه، راه حل ساده ای دارد. آره! همه ما از این موضوع آگاه هستیم. همانطور که قبلا گزارش شده بود، از سال 1980، بیش از یک میلیون پناهنده مورد استقبال و حمایت کانادا قرار گرفته اند.

کشور پناهندگی کشوری است که در آن درخواست پناهندگی ارائه و پذیرفته می شود. کنوانسیون ژنو که به عنوان سنگ بنای حقوق بین الملل در نظر گرفته می شود، علاوه بر ترسیم خطوط مشخص برای فعالیت های خصمانه در زمان جنگ، از ساکنان غیرنظامی مناطق درگیری حمایت می کند. کانادا یکی از کشورهایی است که کنوانسیون ژنو را تصویب کرده و مفاد آن را به شدت رعایت می کند.

این کشور هر ساله هجوم قابل توجهی از پناهندگان را دریافت می کند و تعداد آنها در حال افزایش است. تعداد پناهندگان اخیر پذیرفته شده در جدول زیر نشان داده شده است:

سال تعداد پناهندگان پذیرفته شده تغییرات سالانه
2017 104,778 7.65 درصد افزایش
2018 114,101 8.91 درصد افزایش
2019 101,757 10.82 درصد کاهش
2020 109,264 7.67 درصد افزایش

تمایز بین مهاجرت سازمان ملل متحد و سایر انواع مهاجرت به کانادا
افرادی که مهاجرت از طریق سازمان ملل را انتخاب می‌کنند، از جهات مهمی با سایر مهاجران متفاوت هستند:

سایر مهاجران کانادا یا کشور خود را برای زندگی انتخاب می کنند و ممکن است برای اقامت و شاید پاسپورت کانادایی درخواست دهند.

پناهندگان و هر کسی که از سوی سازمان ملل به آنها وضعیت اقامت داده شده است مجبور به اتخاذ این تصمیم هستند و اجازه ندارند در کشور خود باقی بمانند. در نتیجه، به آنها اقامت داده می شود و با درخواست پناهندگی از طریق سازمان ملل، کانادا را به خانه خود تبدیل می کنند.

شرایط پناهندگان در کانادا
برای ورود به کانادا باید به عنوان پناهنده معرفی شوید. اگر واجد شرایط پناهندگی هستید، پس از درخواست، اسپانسرها نزد شما خواهند آمد. اما چه کسانی ارجاع می شوند و چه کسانی واجد شرایط هستند؟


برای در نظر گرفتن پناهندگی در کانادا، شما باید تحت کلاس پناهندگان کنوانسیون خارج از کشور یا طبقه کشور پناهندگی قرار بگیرید.

چه کسانی نمی توانند به کانادا پناه ببرند؟
اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می کند:

شما ساکن ملتی هستید که از شما دفاع می کند.
شما گزینه دیگری دارید که برای همیشه از شما محافظت می کند. (به عنوان مثال، اگر به شما پیشنهاد اسکان مجدد در کشور امن دیگری داده شود، واجد شرایط درخواست وضعیت پناهندگی در کانادا نخواهید بود.)
با انتخاب زندگی در کشور خود با هیچ خطری مواجه نمی شوید.
شما کشورتان را رها کردید زیرا دیگر لازم نبود.
شما قانون را به گونه ای زیر پا گذاشته اید که می تواند امنیت کانادا را به خطر بیندازد.

بهترین درخواست پناهندگی در کانادا
برای اعطای وضعیت پناهندگی در کانادا باید پرونده پناهندگی تشکیل شود. این موقعیت ها می توانند بسیار متفاوت باشند. بهتر است با انواع این موارد آشنا شوید تا بهترین مورد برای پناهندگی کانادا را انتخاب کنید.

موارد مختلف پناهندگی عبارتند از:

پناهندگی مذهبی


هنگامی که فردی دین خود را تغییر می دهد و در نتیجه با آزار و اذیت و تهدید قریب الوقوع جان خود مواجه می شود، پناهندگی مذهبی اعطا می شود. فردی که به دنبال پناهندگی مذهبی است و به دنبال مهاجرت به کانادا است باید این واقعیت را ثابت کند.

پناهندگی سیاسی
فردی زمانی که از کشور خود فرار کرده است به دلیل تعلق جسمی و/یا روانی به دلیل تعلق به گروه های سیاسی خاص، به دنبال پناهندگی سیاسی می شود.

هر کسی که مایل به استفاده از این پناهندگی است باید مدرک ارائه دهد.

پناهندگی جنسی
برای کسانی که دارای بیماری های جنسی یا تمایلات جنسی نامناسب هستند، زندگی ممکن است خطرناک یا غیرممکن باشد. در این شرایط می توان از درخواست پناهندگی جنسی برای درخواست اقامت کانادا استفاده کرد.

پناهندگی نژادی
افراد خاصی به دلیل نژادشان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. به خصوص اگر آنها در کشور خود یک اقلیت باشند و نژاد آنها نژاد اصلی نباشد. اگر فردی در نتیجه این آزار و اذیت ها احساس ناامنی زندگی و روانی کند، ممکن است از پرونده پناهندگی نژادی برای مهاجرت به کانادا استفاده کند.

پناهندگی اجتماعی
وقتی فردی به خاطر مسائل اجتماعی در آنجا مجبور به ترک کشور خود می شود، پناهندگی اجتماعی را انتخاب می کند. این مسائل می تواند شامل قحطی، درگیری و غیره باشد. او باید شواهدی ارائه دهد که نشان دهد مسائلی که ادعا می کند ملتش دارند واقعی هستند.

فقط کسانی که در خطر واقعی هستند و به دلیل ناتوانی خود با آزار و اذیت روبرو هستند باید پناهنده شوند. بازرسانی که وظیفه بررسی درخواست شما را بر عهده دارند، هرگونه مشکل را به دقت بررسی می کنند و متقاضیانی را که اطلاعات نادرست ارائه کرده اند شناسایی می کنند.

اسپانسر کانادایی برای پناهندگی


برای درخواست پناهندگی نیازی به داشتن اسپانسر نیست. این بدان معناست که بر خلاف روش های دیگر مهاجرت، شما نیازی به یافتن حامی مشخص ندارید. اگر واجد شرایط پناهندگی هستید، حامیان مالی پس از تکمیل درخواست خود با شما تماس خواهند گرفت.

تا زمانی که آنها بتوانند خود را حفظ کنند، دولت کانادا از پناهندگان پذیرفته شده از طریق برنامه های مختلف حمایت می کند و نیازهای آنها را تامین می کند.

چگونه در کانادا پناهندگی بگیریم؟
دو روش برای درخواست پناهندگی در کانادا وجود دارد:

ارائه درخواست پناهندگی در مرز کانادا
برای درخواست در مرز باید برای مصاحبه حضور پیدا کنید. پس از آن، فرم های درخواست برای پر کردن به شما داده می شود. اداره مهاجرت و پناهندگی باید فرم های تکمیل شده را ظرف 15 روز دریافت کند.

سپس قبل از برگزاری جلسه تصمیم گیری، باید تمامی مدارک مربوطه را تهیه و ارائه دهید. قبل از ده روز قبل از جلسه، این باید تکمیل شود. پس از یک جلسه، معمولا بین 45 تا 60 روز طول می کشد تا درخواست و پاسخ داده شود. سپس شما می توانید درخواست را بپذیرید یا رد کنید.

ارائه درخواست پناهندگی به IRCC- اداره مهاجرت پناهندگی و شهروندی کانادا


با مراجعه به IRCC یا اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی، فرم ها را دریافت کنید. فرم ها نیز از قبل به صورت آنلاین در دسترس هستند. سپس فرم ها را تمام کرده و ارسال کنید. سپس در جلسه بررسی صلاحیت شرکت کنید.

30 تا 60 روز می گذرد تا پذیرش بگیرید. تاریخ بررسی پرونده به شما داده می شود و 10 روز قبل باید تمام اسناد و مدارک پشتیبان را به این دفتر ارائه دهید.

درخواست شما در مدت 30 تا 60 روز بررسی می شود و پس از آن از پذیرش یا رد آن مطلع خواهید شد.

آیا امکان درخواست پناهندگی قانونی وجود دارد؟
اکثر مردم قبل از درخواست پناهندگی خود را به صورت قاچاق وارد کانادا می کنند و به طور غیرقانونی وارد کانادا می شوند. این رویه‌ها خطرناک هستند و می‌توانند شما را به همان اندازه که ملت شما انجام می‌دهند به خطر بیندازند.

راه های امن و مجاز تری برای ورود به کانادا وجود دارد. معمولی ترین و کاربردی ترین رویکرد در این میان، پناهندگی کانادا با ویزای توریستی است.

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی


شما می توانید با ویزای توریستی با خیال راحت به کانادا سفر کنید و در آنجا درخواست پناهندگی بدهید. یک راه امن، پناهندگی با ویزای تعطیلات کانادا است، اما اشکالاتی دارد.

اشکال این است که با گرفتن ویزای توریستی، تمایل خود را برای ماندن و سفر به کشور خود به دولت کانادا نشان داده اید. این نشان می دهد که کشور شما برای زندگی شما امن است و هیچ تهدیدی برای امنیت شما ایجاد نمی کند.

درخواست پناهندگی مغایر با این ادعا است و نشان از این دارد که قصد شما فریب دولت کانادا بوده است. اگر مدارک معتبر و محکمی برای اثبات خطر خود نداشته باشید با احتمال بیشتری نسبت به افرادی که خطر سفرهای غیرقانونی را به جان خریده‌اند ریجکت می‌شوید.

کمپ های پناهندگان در کانادا
برخلاف سایر کشورها که پناهندگان خود را برای مدت طولانی در کمپ می گذارند، کانادا کمپ پناهندگان ندارد. در صورت اعطای وضعیت پناهندگی در این کشور، فردی می تواند مسکن دریافت کند.

پناهندگان تا زمانی که بتوانند زندگی خود را تامین کنند توسط حامیان پناهندگی اسکان داده شده و حمایت می شوند. یکی از مزایای کلیدی پناهندگی در کانادا این است. شما اجازه اقامت در چادر را ندارید.

هزینه پناهندگی در کانادا
هیچ پرداختی از پناهندگانی که در کانادا مستقر شده اند درخواست نمی شود. برنامه بهداشت موقت دولت فدرال پوشش مراقبت های پزشکی قبل از ورود را فراهم می کند. پس از آن، پناهندگان 10٪ از هزینه های پزشکی را که یک کانادایی می پردازد، پرداخت می کنند.

برای یک سال کامل، از هر طریقی حمایت دریافت خواهید کرد. نصب خطوط تلفن و همچنین لوازم خانگی، پوشاک و مواد غذایی. پس از آن، انتخاب بر اساس نیاز شما انجام می شود. ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشید و توسط حامیان مالی خصوصی حمایت شوید.

به طور طبیعی، فراموش نکنید! هزینه های زندگی به تنهایی شامل هزینه پناهندگی در کانادا نمی شود. این مسئولیت شما است که مجوزهای سفر را تضمین کنید و هزینه ارسال به کانادا را بپردازید.

تا زمانی که به طور قانونی وارد کانادا می شوید، این هزینه قابل توجهی نیست. وقتی تصمیم می گیرید از قاچاقچیان برای کمک به شما برای رسیدن به کانادا استفاده کنید، طرح چالش برانگیز می شود. معمولاً قاچاقچیان برای حمل و نقل شما به کانادا هزینه سنگینی را طلب می کنند.

قیمت وکیل مهاجرت به کانادا
وکیل معمولاً ضروری نیست. نیازی به استخدام وکیل نیست. با این حال، اگر با قوانین و پیچیدگی های روند مهاجرت از طریق پناهندگی آشنایی ندارید، کمک یک وکیل می تواند برای شما مفید باشد. شما می توانید منابع خود را با کمک وکلای پناهندگی به حداکثر برسانید. برای جزئیات بیشتر بهتر است با یک وکیل مهاجرت کانادا صحبت کنید.

وابسته به اینکه چه خدماتی نیاز دارید، هزینه وکیل پناهندگی در کانادا تغییر می‌کند. در جدول زیر، هزینه‌های خدمات مختلفی که ممکن است نیاز به استفاده از آنها داشته باشید آورده شده است:

درخواست مجوز اشتغال 250 الی 500 دلار
درخواست تابعیت 500 الی 1200 دلار
درخواست گرین کارت خانواده 800 الی 1500 دلار
درخواست پناهندگی 1000 الی 3000 دلار
تنظیم وضعیت برنامه 600 الی 1200 دلار
دفاع از اخراج 2000 الی 10000 دلار

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا
مزایا و معایب درخواست پناهندگی در کانادا در معرض بسیاری از اطلاعات نادرست است. درک عمومی از پناهندگی کانادا به دلیل نبود اطلاعات کافی و دقیق محدود شده است.

بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب بودن یا نبودن پناهندگی در کانادا، از مزایا و معایب پناهندگی مطلع شوید. این مزایا و معایب در جدول زیر ذکر شده است و شما می توانید در مورد مشخصات موارد ذکر شده در زیر بیشتر بدانید:

مزایای پناهندگی معایب پناهندگی
برخورداری از امنیت وجود خطرات بسیار
برخورداری از حمایت‌های مالی هزینه‌ی بالایی که به قاچاقچی‌ها پرداخت می‌شود
زندگی در کشوری پیشرفته برخورد نامناسب در صورت غیرقانونی بودن اقامت
استفاده از امکانات و خدمات کشور کانادا تاخیر در دریافت امتیازات اقامتی
عدم نیاز به تسلط بر زبان مشکلات زندگی در کمپ
اسکان سریع در صورت قبولی شانس کم قبولی درخواست

چرا به همه درخواست های پناهندگی پاسخ داده نمی شود؟
مانند سایر فرآیندهای مهاجرت، همه درخواست های پناهندگی تایید نمی شوند. بسیاری رد خواهند شد. اینها دلایل رد است:

ادعای نادرست: گاهی اوقات افراد صرفاً تصور می کنند که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و در خطر هستند.
عدم توانایی پشتیبانی از ادعا: با وجود امنیت ضعیف در کشور خود، برخی افراد قادر به ارائه مستندات لازم نیستند.
با هدف گمراه کردن، بسیاری از مردم با فریبکاری ادعا می کنند که به پناهندگی نیاز دارند. به عنوان مثال، آنها ادعا می کنند که باورهای مذهبی خود را تغییر داده اند.

قصد فریب دادن نه تنها موجب رد درخواست می‌شود؛ بلکه باعث جریمه نیز می‌شود. طوری که فرد برای دفعات بعدی هم نمی‌تواند درخواست مهاجرت به کانادا از هر راهی را داشته باشد.

به جدول زیر نگاه کنید. تعداد افرادی که درخواست داده و با درخواست آن‌ها موافقت شده یا درخواست آن‌ها رد شده است در آن آورده شده است. همان‌طور که می‌بینید تعداد درخواست‌های پذیرفته‌شده‌ها بیشتر است؛ ولی تعداد درصد پذیرفته نشده‌ها هم قابل توجه است:

سال درخواست‌های پذیرفته شده درخواست‌های رد شده
2013 3064 2009
2014 7156 3961
2015 8596 4119
2016 9972 4821
2017 13,553 6223
2018 14,790 8759
2019 25,034 13,718
2020 16,209 7733

به تعریف پناهندگی دقت کنید و فقط در صورت واجد شرایط بودن آن را درخواست کنید. اگر در آنجا امنیت و جان شما در خطر نیست، مهاجرت به کانادا نسبت به استفاده از گزینه های دیگر ترجیح داده می شود.

اگر شرایط لازم را داشته باشید، فقط پذیرفته نمی شوید. در واقع، این از هر نظر برای شما بهتر است.

بسیاری از مردم باورهای غیرواقعی در مورد پناهندگی دارند و آن را راهی آسان، سریع و تضمین شده در نتیجه اطلاعات نادرست می دانند. خلاف واقع است. یک پناهنده ممکن است به چندین سال نیاز داشته باشد تا بتواند یک زندگی مرفه و عادی برای خود در کانادا بسازد.

طی کردن این مدت زمان با راحتی همراه نیست. خطرات، مشکلات و بار روانی منفی‌ای را به همراه دارد و معمولاً خاطرات خوش‌آیندی را برای فرد باقی نمی‌گذارد. اکثر پناهنده‌ها از طی کردن این دوران، به خوشی یاد نمی‌کنند و نسبت به آن حس خوبی ندارند.

اگر برای فراهم کردن شرایط سایر روش‌های مهاجرتی همچین تایم و انرژی‌ای صرف کنید، مسلماً موفق‌تر خواهید بود. به علاوه اینکه تجربیات خوش‌آیندی نیز برای شما به یادگار خواهد ماند و سال‌های عمر شما در کمپ‌های پناهندگی به هدر نخواهد رفت.