مهاجرت کاری

کار در کانادا

با مجوزهای کار کانادایی، سالانه بیش از 300000 کارمند خارجی به اینجا می آیند. همه شهروندان غیر کانادایی و کارگران خارجی موقت باید قبل از درخواست مجوز کار کانادا برای کار در کانادا ابتدا ویزای کار موقت دریافت کنند. البته استثنایی وجود دارد که به برخی افراد اجازه می دهد بدون ویزای کار در کانادا به کار موقت مشغول شوند.

خوشبختانه، ویزای کار مهاجرت به کانادا را در صورتی که هدف شما باشد، قابل اجرا می کند. ما در این مقاله به تمام سوالات شما در این مورد خواهیم پرداخت.

 

انواع ویزای کار کانادا

 

برنامه TFWP - مجوز کار در کانادا بر پایه LMIA

اکثر کارگران بین المللی برای کار موقت در کانادا نیاز به ویزای کار دارند. برای دریافت ویزای کار از اداره مهاجرت کانادا، متخصصان خارجی اغلب نیاز به پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی دارند.

 

کارفرمایان ملزم به دریافت ارزیابی تاثیر بازار کانادا یا LMIA از کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC)، برای تعدادی از پیشنهادات شغلی هستند. مراحل مختلفی در این فرآیند وجود دارد. همچنین ممکن است برای ورود به کانادا، بسته به ملیت خارجی، ویزای اقامت موقت (TRV) لازم باشد.

 

برنامه IMP - مجوز کار در کانادا بدون نیاز به LMIA

دولت کانادا به شرکت های کانادایی اجازه می دهد تا از طریق برنامه تحرک بین المللی یا به اختصار IMP نیروی کار در خارج از کشور استخدام کنند. این افراد باید به دولت کانادا نشان دهند که کار در کانادا از نظر مولفه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به کانادا "مزایای قابل توجهی" خواهد داشت تا ویزای کار موقت IMP را دریافت کنند. ویزای کار IMP مزیت فوق العاده ای دارد که نیازی به تایید LMIA از وزارت کار کانادا ندارد.

 

برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

برنامه انتقال بین شرکتی به شرکت های خارجی با شرکت مادر، شعب، شرکت های تابعه یا وابسته در کانادا امکان می دهد تا کارکنان ضروری را به آن مکان ها بیاورند. هیچ الزامی برای دریافت مجوز کار LMIA برای مجوزهای کاری که تحت این طرح دریافت می شود وجود ندارد.

 

 

ویزای کار پرستاران خانگی Caregiver

از طریق این طرح، پرستاران و خانواده هایشان می توانند به کانادا رفته و در نهایت شهروند شوند. از طریق این برنامه آزمایشی، شخصی که به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا مشغول به کار است یا دارای تجربه قبلی در زمینه پرستاری داخلی در کانادا است، ممکن است بتواند به دنبال اقامت دائم در کانادا باشد.

 

ویزای کار پس از تحصیل

فارغ التحصیلان دارای دیپلم بالاتر می توانند به لطف این برنامه در کانادا بمانند و در آنجا تجربه کاری کسب کنند. آنها می توانند از طریق کلاس تجربه کانادا (CEC) به دلیل تجربه کاری که در این برنامه کسب می کنند، برای اقامت دائم درخواست دهند.

 

ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

همسر و فرزندان متقاضی می‌توانند مادامی که او مشغول به تحصیل است از یکی از روش های زیر او را در کانادا همراهی کنند. اخذ ویزای همراه دانشجویی برای بسیاری از متقاضیان پروسه استرس آور و نگران کننده ای است.

 

 

چه کسانی به گرفتن ویزای کار نیاز دارند؟

اکثر افرادی که برای ورود به کانادا درخواست می کنند باید مجوز کار موقت در آنجا دریافت کنند تا بتوانند در آنجا کار کنند.

افرادی که نیاز به مجوز کار کانادا دارند را می توان شناسایی کرد اگر به دنبال افرادی باشیم که از شرط ویزای کار در کانادا معاف هستند.

 

چه کسانی به گرفتن ویزای کار نیاز ندارند؟

پاسخ ساده است، فقط بعضی از افراد آن هم در شرایطی خاص. اگر تحت یکی از عناوین زیر بخواهید وارد کانادا شوید، نیازی به گرفتن ویزای کار ندارید. البته هر کدام از این موارد شرایط و جزئیاتی دارد که در اینجا فقط عناوین را نام می‌بریم:

 • ورزشکار یا مربی ورزشی یک تیم خارجی
 • مسئول بررسی سوانح و حوادث هوایی
 • نماینده‌ی تجاری 
 • بازرس پروازهای مسافربری و کارشناس پرواز
 • مسئول برگزاری همایش
 • خدمه‌ی پرواز، لوکوموتیوران
 • نیروی واکنش به حوادث غیرمترقبه
 • داور، ناظر یا ارزیاب علمی و دانشگاهی
 • شاهد عینی، کارآگاه، افسر تحقیق
 • اعضای خانواده‌ی نمایندگان کشورهای خارجی در کانادا 
 • نمایندگان کشورهای خارجی در کانادا
 • دانشجوی بهداشت و درمان
 • داور یا دیگر مقامهای مشابه در جشنواره‌های هنری و حرفه‌ای
 • پرسنل نظامی
 • خبرنگار یا اعضای گروه فیلمسازی
 • سازندگان و تهیه‌کنندگان آثار تبلیغاتی و تجاری
 • هنرمندان رشته‌های اجرایی (موسیقی، رقص، غیره)
 • سخنران عمومی
 • رهبر مذهبی
 • نیروی بسیار ماهر کوتاه‌ مدت
 • محقق و پژوهشگر کوتاه‌ مدت
 • دانشجویان شاغل در بیرون دانشگاه
 • دانشجویان شاغل در درون دانشگاه

اگر شغل شما در فهرست بالا قرار ندارد، یعنی باید درخواست ویزای کار بدهید.

 

اخذ ویزای کاری کانادا تنها در دو هفته

دوره بررسی درخواست های مجوز کار کانادا تحت شرایط خاصی ممکن است به دو هفته کاهش یابد. اما ابتدا باید بررسی کنید که آیا ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) بخشی از ویزای کاری شما است یا خیر. فرصت بررسی پرونده در دو هفته برای هر دو دسته ویزا که مشمول LMIA هستند و تحت شرایط خاص از LMIA معاف هستند، موجود است. علاوه بر این، در شرایط زیر، همسر و افراد تحت تکفل متقاضی نیز ممکن است از این مزایا برخوردار شوند:

ویزای کار معاف از LMIA

اگر ویزای شما معاف از LMIA باشد، و خود شما واجد تمام شرایط زیر باشید، آن گاه می‌توانید ویزای خود را در دو هفته دریافت نمایید:

 • از خارج از کانادا درخواست ویزا داده باشید.
 • عنوان شغلی شما در نظام طبقه‌بندی مشاغل کانادا شامل ناک صفر (یعنی سطح مدیریتی) یا ناک A (سطح حرفه‌ای) باشد. 
 • کارفرمای شما از طریق پورتال کارفرمایان، جاب آفر شما را ارائه کرده و هزینه آن را هم پرداخته باشد. 

ویزای کار با LMIA

اگر ویزای کار شما نیاز به تاییدیه LMIA داشته باشد و خود شما واجد تمام شرایط زیر باشید، باز هم می‌توانید ویزای خود را در دو هفته دریافت نمایید:

 • از خارج از کانادا درخواست ویزا داده باشید.
 • از طریق برنامه‌ای موسوم به جریان استعدادهای بین‌المللی یا Global Talent Stream، مجوز LMIA مثبت گرفته باشید.

همسر و وابستگان متقاضی

همسر، شریک قانونی و فرزندان وابسته‌ فرد متقاضی نیز می‌توانند مدت زمان بررسی ویزای خود را به دو هفته کاهش دهند، مشروط بر این که برای یکی از سه ویزای زیر مدارک کامل خود را ارائه داده باشند:

 • ویزای ویزیتوری visitor visa
 • ویزای کار
 • ویزای تحصیلی

این افراد باید همزمان با فرد متقاضی درخواست ویزا دهند.

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

افرادی که می خواهند به طور موقت و برای مدت کوتاه در کانادا زندگی و کار کنند ویزای کار دریافت می کنند. برای اینکه بتوانید به طور دائم در کانادا زندگی و کار کنید و اقامت کاری کانادا را دریافت کنید، باید یک درخواست برای اقامت دائم ارسال کنید و ویزای کاری خود را تبدیل کنید.

گرفتن اقامت کاری دائم کانادا از طریق چند برنامه مهاجرتی امکان پذیر است:

 • اکسپرس انتری: شامل برنامه‌‌های اسکیل ورکر فدرال FSW، تجربه کانادایی CEC و نیروی کار فنی و حرفه‌ای FST (اسکیل ترید)
 • برنامه‌های مهاجرت استانی PNPs
 • برنامه‌های مهاجرتی استان کبک

هر کدام از برنامه‌های مهاجرتی بالا نیاز به شرایط خاصی دارند. برای تبدیل ویزای کار خود به اقامت دائم کانادا باید شرایط آن برنامه را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوط به هر برنامه مهاجرتی مراجعه کنید.

 

تمدید ویزای کار کانادا به چه صورت است؟

اگر مجوز کار خود را در شرف اتمام است، باید تمدید کنید. این کار باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای ویزای کاری شما انجام شود.

اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما به اندازه کافی معتبر است تا ویزای کار را تا زمانی که نیاز دارید تمدید کنید زیرا بستگی به تاریخ انقضای پاسپورت دارد.

 

حفظ وضعیت مهاجرتی (Implied Status)

اگر زمانی که درخواست تمدید مجوز کار شما در حال بررسی است، ویزای شما منقضی می شود، وحشت نکنید. تا زمانی که تمدید ویزای کار به شما اعطا نشود، مجاز به ادامه کار تحت وضعیت قبلی خود، به عنوان وضعیت ضمنی، مطابق با قوانین مهاجرت کانادا هستید.

حفظ وضعیت قبلی به معنای:

 • همان کارفرما
 • همان شغل
 • همان محل کار

است. البته در ویزای کار باز یا اوپن ورک پرمیت (Open work permit) می‌توانید کارفرما یا شغل خود را تغییر دهید بدون اینکه تاثیری منفی بر تمدید ویزای کار شما داشته باشد.

 

آیا بدون مدرک زبان می‌توان ویزای کار گرفت؟

بله، اما تنها در شرایط خاص پاسخ به این سوال است. برای اخذ ویزای کار کانادا مدرک زبان از نظر قانونی لازم نیست. در واقع کسانی که مایل به اخذ اقامت دائم کانادا هستند باید گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه را ارائه دهند.

البته برای شرکت ها بسیار مهم است که شما از نظر توانایی های زبانی در سطح خوبی باشید و بسته به نوع شغل ارائه شده، اگر ویزای کاری شما نیاز به پیشنهاد شغلی داشته باشد، ممکن است از شما مدرک زبان بخواهند. یک شرکت کانادایی

داشتن مدرک زبان در سایر شرایط مانند ویزای کار برای پرستاران خانگی کانادا ضروری است، زیرا این نوع ویزای کار به اقامت دائم کانادا بستگی دارد و همانطور که قبلاً بیان کردیم، برای هر برنامه مهاجرتی به کانادا داشتن مدرک زبان ضروری است. .

اکسپرس اینتری

راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد اما در حال حاضر گزینه اکسپرس اینتری کانادا با مزیت هایی که برای ما ایرانی ها ارائه می دهد یکی از بهترین ها و حتی سریع ترین هاست. زیرا شما می توانید در اسرع وقت اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، برخلاف سایر روش هایی که ممکن است چندین سال طول بکشد.

اما اکسپرس اینتری چیست؟ برنامه اکسپرس اینتری در کانادا بر اساس تعدادی از عوامل به متقاضیان رتبه بندی می دهد. هر قرعه کشی اکسپرس اینتری (قرعه کشی) دارای حداکثر امتیاز است که می تواند به یک یا چند متقاضی اقامت دائم اعطا کند.

 

اگر نمی‌خواهید این مقاله را تا آخر بخوانید، فرم ارزیابی مهاجرت را پر کنید تا یکی از مشاوران آگاه ما بتواند با شما تماس گرفته و مشاوره ارائه دهد.

خبر خوب این است که کانادا سالانه بیش از 110000 کارگر ماهر را از طریق سیستم اکسپرس انتری می پذیرد، بنابراین چشم انداز شما برای اعطای اقامت دائم از طریق این برنامه عالی است.

اکسپرس انتری مکانیزمی برای درخواست های آنلاین مهاجرت است. افرادی که توانایی های کاری لازم را دارند می توانند پروفایل اکسپرس انتری خود را ارسال کنند. از کاندیداهای دارای رتبه برتر دعوت می شود درخواست اقامت دائم ارائه دهند. اهداف اصلی این برنامه تسریع روند مهاجرت و سرعت بخشیدن به استخدام کارمندان ماهر برای اقتصاد در حال توسعه کانادا است.

Express Entry کلمه‌ای انگلیسی به‌معنای ورود سریع است. پیچیده بودن روند مهاجرت و طولانی بودن زمان انتظار برای صدور ویزا، باعث شد تا کانادا سیستم ورود سریع را در سال 2015 راه اندازی کند.

 

مزایای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

نیروی کار ماهر فدرال

برای مهاجرت کارگران با استعداد و متخصص، برنامه کارگران با استعداد فدرال (FSWP) ایجاد شد. یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس اینتری این برنامه است.

از طریق سیستم اکسپرس انتری آنلاین، متقاضیان واجد شرایط می توانند در مدت حدود شش ماه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. آنها می توانند در صورت رعایت شرایط خاص و پس از مدتی برای شهروندی کانادا شدن درخواست دهند.

این برنامه به عنوان یکی از راه های آوردن کارگران ماهر به کانادا در نظر گرفته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط این برنامه شناخته شده برای اخذ اقامت دائم کانادا، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

مزایای برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا چیست؟

 • عدم نیاز به تحصیل یا کار در کانادا یا داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ تا ۹ ماه)
 • امکان زندگی در هر کدام از استان‌های کانادا 
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

برنامه فدرال اسکیل ورکر در یک نگاه

شرایط مورد نیاز

شرایط اولیه (سابقه کار یک ساله، مدرک زبان، گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی)

کسب ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز در سیستم امتیاز بندی Six Selection Factors

کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه فدرال اسکیل ورکر

هزینه‌ها ۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی + ۱,۳۶۵ دلار برای همسر متقاضی + ۲۳۰ دلار برای هر فرزند + هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار)
مدت زمان پروسه حدودا ۶ تا ۹ ماه
مدارک مدارک شناسایی + مدارک تحصیلی + مدارک سابقه کار + مدارک تمکن مالی + گواهی عدم سوء پیشینه + معاینات پزشکی + مدارک زبان خارجی

 

مراحل درخواست برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

تشکیل پروفایل

 • تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و...
 • وارد شدن در استخر متقاضیان
 

دریافت دعوتنامه

 • داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
 •  دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)
 

ارسال درخواست

 • گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
 • ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
 • رسید دریافت مدارک (AOR)
 

انگشت نگاری

 • بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
 • ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی
 

بررسی صلاحیت

 • بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
 • بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه فدرال اسکیل ورکر
 

بررسی سوابق

 • بررسی سوابق امنیتی
 • بررسی سوابق مجرمیت
 

تاییدیه اقامت دائم

 • ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

 

مرحله اول: تشکیل پروفایل

برای درخواست برنامه کارگر ماهر فدرال کانادا، ابتدا باید یک نمایه اکسپرس اینتری ایجاد کنید. برای وارد کردن اطلاعات لازم هنگام ایجاد پروفایل به مدرک زبان و گواهی پیشرفت تحصیلی نیاز دارید.

برای ایجاد نمایه در وب سایت اداره مهاجرت کانادا باید از سیستم GCKey استفاده شود. هنگام ایجاد نمایه خود باید برخی از اطلاعات اولیه مانند نام، آدرس، وضعیت مالی، تحصیلات، تجربه کاری و NOC را ارائه دهید.

 

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه

بر اساس متغیرهای مختلفی از جمله سن، سابقه کار، مهارت های زبانی، تحصیلات و غیره. پرونده شما نمره دریافت می کند. روش رتبه بندی جامع که با نام CRS (سیستم رتبه بندی جامع) نیز شناخته می شود، نام این روش امتیازدهی است که منحصر به سیستم اکسپرس اینتری است. دامنه امتیاز شما 0 تا 1200 است.

 

استخر متقاضیان در برنامه فدرال اسکیل ورکر چیست؟ 

فایل شما به یک استخر اضافه می شود و به آن امتیاز داده می شود. البته این استخر با استخرهایی که معمولاً برای شنا استفاده می کنید متفاوت است. در این استخر مجازی که به نام استخر می گویند، پرونده افراد با حقوق و محدودیت های مختلف وجود دارد. با پرونده شما در این استخر مانند ماهی برخورد می شود که ماهیگیر (اداره مهاجرت) آن را در تور می اندازد.

قرعه کشی یک قرعه کشی است که معمولاً دو بار در ماه انجام می شود. در این قرعه‌کشی‌ها، دولت فدرال شرکت‌کنندگان را از بین یک استخر با امتیاز مناسب انتخاب می‌کند و برای درخواست دعوت می‌کند. در نتیجه، فرآیند انتخاب رقابتی است تا تصادفی. احتمال دعوت شدن با نمرات بهتر افزایش می یابد.

اگر امتیاز شما کمتر از سطح امتیاز انتخاب شده توسط اداره مهاجرت باشد، باید در استخر درخواست منتظر بمانید تا سطح امتیاز کاهش یابد.

اگر شما و کاندید دیگری امتیاز یکسانی داشته باشید، برای متقاضی قبلی که پروفایل خود را ساخته و به جمع متقاضی پیوسته است دعوتنامه ارسال می شود. بنابراین ترجیحاً پس از اخذ مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی، پروفایل خود را باز کرده و به جمع داوطلبان بپیوندید. سپس، در صورت تمایل، می توانید نمایه خود را ویرایش کنید و با افزودن تجربه اضافی در محل کار، بهبود نمره زبان خود و غیره، امتیاز خود را بهبود بخشید.

 

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه فدرال اسکیل ورکر مناسب است؟

هر قرعه کشی مجموعه ای از امتیازات متفاوت خواهد داشت. در نتیجه نمی توان با دقت مشخص کرد که چه امتیازی برای این نرم افزار قابل قبول است. با این حال، از رویه قرعه کشی به نظر می رسد که افراد با امتیاز 460 یا بالاتر به طور کلی واجد شرایط دریافت دعوت نامه هستند.

 

مرحله سوم: ارسال درخواست 

پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

 

مورد هزینه متقاضی همسر متقاضی هر فرزند
هزینه بررسی پرونده ۸۵۰ دلار کانادا ۸۵۰ دلار کانادا ۲۳۰ دلار کانادا
هزینه حق صدور اقامت دائم ۵۱۵ دلار کانادا ۵۱۵ دلار کانادا  
هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار کانادا

اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

 

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

 

مرحله چهارم: انگشت نگاری 

رسیدگی به این پرونده از همین نقطه آغاز می شود. برای بررسی وضعیت پرونده خود و ارجاع به آن می توانید در هر زمان مشخصات خود را بررسی کنید.

افسر پرونده را بررسی می کند تا مطمئن شود که همه مدارک درست است و از چک لیست برنامه پیروی می کند. در صورت تکمیل نشدن مدارک، افسر پول را برای بررسی مدارک و درخواست بازپرداخت می کند.

اکثر افراد این مرحله را بین یک تا دو ماه کامل می کنند. نامه معاینه پزشکی و نامه اثر انگشت اغلب در پایان این مرحله صادر می شود.

پس از دریافت نامه انگشت نگاری، کسانی که باید اثر انگشت را مطابق با قوانین کانادا ارسال کنند، باید به دفاتر ویزا در کشورهای دیگر مراجعه کنند.

 

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت

تمام مدارک به عنوان بخشی از فرآیند بررسی صلاحیت برای تعیین صلاحیت شما بررسی می شود. این روش زمان زیادی می برد زیرا فایل و مستندات پشتیبان آن باید الزامات برنامه مورد نظر را داشته باشد و از نظر صحت و اعتبار مورد بررسی قرار گیرد.

این مرحله اغلب تا پنج ماه پس از مرحله قبل از آن به پایان می رسد. تعدادی از مدارک در این فرآیند مورد ارزیابی قرار می گیرند که شامل نامه توانایی مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد شغلی، سابقه رد ویزا و ... می باشد.

افسر می تواند مدارک بیشتری را از شما درخواست کند اگر معتقد است تحقیقات بیشتری لازم است.

 

مرحله ششم: بررسی سوابق

سه مرحله فرآیند بررسی پیشینه، جرم انگاری، امنیت و تبادل اطلاعات است. خدمات مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیتی کانادا مسئول تمام جنبه های این مرحله هستند.

به طور معمول، این مرحله بین یک تا دو ماه طول می کشد. با این حال، اگر سوابق یک فرد توسط مقامات مربوطه مشکوک تشخیص داده شود، ممکن است در برخی شرایط غیر معمول تا یک سال طول بکشد.

آخرین مرحله قبل از اعلام عمومی تصمیم نهایی، این مرحله است.

 

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم

پس از تأیید پرونده خود، تأییدیه اقامت دائم (COPR) را دریافت خواهید کرد. اکنون یک پیام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت خواهید کرد و برای ثبت ویزا، باید پاسپورت خود را به دفتر ویزای کانادا واقع در محله خود تحویل دهید. تا قبل از انقضای اعتبار پاسپورت یا اعتبار معاینات پزشکی، فرد مجاز به ورود به کانادا است.

شما چند گزینه برای همگام شدن با پیشرفت پرونده در حین بررسی دارید. از طریق یک فرم وب، می توانید به اداره مهاجرت برسید یا اطلاعات اولیه در مورد پرونده خود و دفتر ویزا را به صورت آنلاین درخواست کنید. اما سفارش یادداشت های GCMS بهترین گزینه است. افسر با نوشتن شرح کاملی از تمام کارهای انجام شده روی پرونده به این یادداشت پاسخ می دهد. برای سفارش یادداشت با مشاوران Visa Mondial مشورت کنید.

اسکیل ورکر کانادا

در کانادا، تقاضای فوری برای متخصصان و متخصصان وجود دارد. هدف اصلی سازمان مهاجرت کانادا جذب متخصصان تازه واردی است که از توسعه اقتصادی کانادا حمایت کنند. متخصصانی که اقامت دائم کانادا را انتخاب می کنند برای اقتصاد و نیروی کار این کشور بسیار ارزشمند هستند. ویزای مهاجرتی کانادا (ویزای اقامت دائم) که به گیرندگان برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر این امکان را می دهد تا به همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند، به نامزدهای موفق داده می شود.

شما به عنوان یک نیروی حرفه ای یا یک فرد، امکانات متنوعی دارید. اگر می خواهید در کبک بمانید، می توانید از برنامه نیروی تخصصی کبک استفاده کنید یا ممکن است بتوانید برای گروه نیروی متخصص فدرال درخواست دهید. علاوه بر این، اگر از استان یا منطقه ای که می خواهید در آن اقامت داشته باشید، می توانید برای هر برنامه مهاجرتی استانی درخواست دهید.

 

فدرال اسکیل ورکر

برنامه نیروی متخصص فدرال، مختص افرادی است که دارای سابقه کار در حوزه های خاصی هستند و قصد اقامت در هر یک از استان ها یا مناطق کانادا به غیر استان کبک را دارند.

 

نیروی متخصص کبک

متقاضیانی که قصد مهاجرت به استان کبک را دارند، می‌توانند واجد شرایط برنامه کبک اسکیلد ورکر باشند. در این برنامه امتیازات شما محاسبه شده و بر اساس آن شانس شما سنجیده میشود.

 

نیروی متخصص استان‌های کانادا

برای افرادی که قصد زندگی و کار در استان یا منطقه خود را دارند، اکثر استان ها و مناطق، نیروهای تخصصی منحصر به فردی مرتبط با استان خود ایجاد کرده اند. پس از تکمیل این برنامه ها می توان گواهی نامزدی استانی را دریافت کرد. داشتن این گواهی انتخاب معمولاً متقاضی را قادر می سازد سریعتر از سایر طرح ها به کانادا مهاجرت کند.

تجربه کانادایی

این جمله "فقط با مجوز قانونی وارد کانادا شوید و در کانادا کار کنید و ما برای شما اقامت دائم دریافت می کنیم" احتمالاً چیزی است که همه نامزدهای ما شنیده اند. مایلیم در این پست شما را با شرایط و مراحل تجربه مهاجرت به کانادا آشنا کنیم.


برای افرادی که در کانادا کار کرده‌اند، می‌توانید از طریق کلاس تجربه کانادایی (CEC) به کانادا مهاجرت کنید، که گاهی اوقات به عنوان برنامه CEC کانادا شناخته می‌شود.

یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس اینتری، برنامه CEC برای کانادا است. از طریق سیستم اکسپرس انتری آنلاین، متقاضیان واجد شرایط می توانند در مدت حدود شش ماه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. آنها می توانند در صورت رعایت شرایط خاص و پس از مدتی برای شهروندی کانادا شدن درخواست دهند.

 

برنامه تجربه کانادایی در یک نگاه

شرایط مورد نیاز

یک سال سابقه کار در کانادا

مدرک زبان

گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورت داشتن مدرک تحصیلی غیر کانادایی)

کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه تجربه کانادایی

هزینه‌ها

۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی

۱,۳۶۵ دلار برای همسر متقاضی

۲۳۰ دلار برای هر فرزند

هزینه انگشت نگاری (برای یک نفر ۸۵ دلار و برای کل خانواده ۱۷۰ دلار)

مدت زمان پروسه حدود ۶ ماه
مدارک

مدارک شناسایی

مدارک تحصیلی

مدارک سابقه کار

مدارک تمکن مالی

گواهی عدم سوء پیشینه

معاینات پزشکی

مدارک زبان خارجی

 

مزایای مهاجرت از طریق برنامه تجربه کانادایی چیست؟

 • عدم نیاز به داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ ماه)
 • محل زندگی در برنامه تجربه کار کانادایی می‌تواند در هر کدام از از استان‌های کانادا به جز کبک باشد.
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

 

برنامه تجربه کانادایی برای چه کسانی مناسب است؟

اکثر کسانی که از طریق این برنامه اقدام می‌کنند، جزو یکی از گروه‌های زیر هستند:

 • کسانی که تجربه تحصیل در کانادا را دارند و بعد از تحصیل ویزای کار بعد از تحصیل یا PGWP دریافت کرده‌اند و به مدت یک سال در کانادا کار کرده‌اند.
 • کسانی که جاب آفر از کانادا گرفته و سپس یک سال در کانادا کار کرده‌اند.
 •  کسانی که به عنوان همراه همسری که در حال تحصیل در کانادا است، ویزای کار همراه گرفته‌‌ و یک سال در کانادا کار کرده‌اند.

 

مراحل لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تجربه کانادایی

 

تشکیل پروفایل

 • تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و...
 • وارد شدن در استخر متقاضیان
 

دریافت دعوتنامه

 • داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
 • دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)
 

ارسال درخواست

 • گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
 • ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
 • رسید دریافت مدارک (AOR)
 

انگشت نگاری

 • بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
 • ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی
 

بررسی صلاحیت

 • بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
 • بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه تجربه کانادایی
 

بررسی سوابق

 • بررسی سوابق امنیتی
 • بررسی سوابق مجرمیت 
 

تاییدیه اقامت دائم

ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

 

مرحله اول: تشکیل پروفایل

ابتدا باید یک نمایه اکسپرس اینتری بسازید تا از طریق تجربه کانادایی واجد شرایط اقامت شوید. شما باید مدرک زبان داشته باشید و اگر خارج از کانادا تحصیل کرده اید، گواهی ارزیابی صلاحیت تحصیلی داشته باشید تا اطلاعات لازم را هنگام ایجاد پروفایل ارائه دهید. البته اگر در کانادا تحصیل کرده اید نیازی به گواهی ارزیابی ندارید.

برای ایجاد نمایه در وب سایت اداره مهاجرت کانادا باید از سیستم GCKey استفاده شود. هنگام ایجاد نمایه خود باید برخی از اطلاعات اولیه از جمله نام، اطلاعات تماس، اطلاعات تحصیلی و مدرک، سابقه کاری و توانایی مالی خود را ارائه دهید.

 

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه

بر اساس متغیرهای مختلفی از جمله سن، سابقه کار، مهارت های زبانی، تحصیلات و غیره. پرونده شما نمره دریافت می کند. روش رتبه بندی جامع که با نام CRS (سیستم رتبه بندی جامع) نیز شناخته می شود، نام این روش امتیازدهی است که منحصر به سیستم اکسپرس اینتری است. دامنه امتیاز شما 0 تا 1200 است.

 

استخر متقاضیان در برنامه تجربه کانادایی چیست؟ 

فایل شما به یک استخر اضافه می شود و به آن امتیاز داده می شود. البته این استخر با استخرهایی که معمولاً برای شنا استفاده می کنید متفاوت است. در این استخر مجازی که به نام استخر می گویند، پرونده افراد با حقوق و محدودیت های مختلف وجود دارد. با پرونده شما در این استخر مانند ماهی برخورد می شود که ماهیگیر (اداره مهاجرت) آن را در تور می اندازد.

قرعه کشی یک قرعه کشی است که معمولاً دو بار در ماه انجام می شود. در این قرعه‌کشی‌ها، دولت فدرال شرکت‌کنندگان را از بین یک استخر با امتیاز مناسب انتخاب می‌کند و برای درخواست دعوت می‌کند. در نتیجه، فرآیند انتخاب رقابتی است تا تصادفی. احتمال دعوت شدن با نمرات بهتر افزایش می یابد.

فایل شما به یک استخر اضافه می شود و به آن امتیاز داده می شود. البته این استخر با استخرهایی که معمولاً برای شنا استفاده می کنید متفاوت است. در این استخر مجازی که به نام استخر می گویند، پرونده افراد با حقوق و محدودیت های مختلف وجود دارد. با پرونده شما در این استخر مانند ماهی برخورد می شود که ماهیگیر (اداره مهاجرت) آن را در تور می اندازد.

قرعه کشی یک قرعه کشی است که معمولاً دو بار در ماه انجام می شود. در این قرعه‌کشی‌ها، دولت فدرال شرکت‌کنندگان را از بین یک استخر با امتیاز مناسب انتخاب می‌کند و برای درخواست دعوت می‌کند. در نتیجه، فرآیند انتخاب رقابتی است تا تصادفی. احتمال دعوت شدن با نمرات بهتر افزایش می یابد.

 

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه تجربه کانادایی مناسب است؟

امتیازات در هر دوره قرعه کشی برگزار شده، تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت چه امتیازی مناسب برای این برنامه است. به طور مثال امتیاز این برنامه در سال ۲۰۲۱ بین ۷۵ تا ۴۶۲ متغیر بوده است.

 

مرحله سوم: ارسال درخواست 

پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می‌توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

 

مورد هزینه متقاضی همسر متقاضی هر فرزند
هزینه بررسی پرونده ۸۵۰ دلار کانادا ۸۵۰ دلار کانادا ۲۳۰ دلار کانادا
هزینه حق صدور اقامت دائم ۵۱۵ دلار کانادا ۵۱۵ دلار کانادا  
هزینه انگشت نگاری ۸۵ دلار کانادا

اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

 

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

 

مرحله چهارم: انگشت نگاری 

رسیدگی به این پرونده از همین نقطه آغاز می شود. برای بررسی وضعیت پرونده خود و ارجاع به آن می توانید در هر زمان مشخصات خود را بررسی کنید.

افسر پرونده را بررسی می کند تا مطمئن شود که همه مدارک درست است و از چک لیست برنامه پیروی می کند. در صورت تکمیل نشدن مدارک، افسر پول را برای بررسی مدارک و درخواست بازپرداخت می کند.

اکثر افراد این مرحله را بین یک تا دو ماه کامل می کنند. نامه معاینه پزشکی و نامه اثر انگشت اغلب در پایان این مرحله صادر می شود.

پس از دریافت نامه انگشت نگاری، کسانی که باید اثر انگشت را مطابق با قوانین کانادا ارسال کنند، باید به دفاتر ویزا در کشورهای دیگر مراجعه کنند.

 

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت

تمام مدارک به عنوان بخشی از فرآیند بررسی صلاحیت برای تعیین صلاحیت شما بررسی می شود. این روش زمان زیادی می برد زیرا فایل و مستندات پشتیبان آن باید الزامات برنامه مورد نظر را داشته باشد و از نظر صحت و اعتبار مورد بررسی قرار گیرد.

این مرحله اغلب تا پنج ماه پس از مرحله قبل از آن به پایان می رسد. تعدادی از مدارک در این فرآیند مورد ارزیابی قرار می گیرند که شامل نامه توانایی مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد شغلی، سابقه رد ویزا و ... می باشد.

افسر می تواند مدارک بیشتری را از شما درخواست کند اگر معتقد است تحقیقات بیشتری لازم است.

 

مرحله ششم: بررسی سوابق

سه مرحله فرآیند بررسی پیشینه، جرم انگاری، امنیت و تبادل اطلاعات است. خدمات مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیتی کانادا مسئول تمام جنبه های این مرحله هستند.

به طور معمول، این مرحله بین یک تا دو ماه طول می کشد. با این حال، اگر سوابق یک فرد توسط مقامات مربوطه مشکوک تشخیص داده شود، ممکن است در برخی شرایط غیر معمول تا یک سال طول بکشد.

آخرین مرحله قبل از اعلام عمومی تصمیم نهایی، این مرحله است.

 

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم

پس از تأیید پرونده خود، تأییدیه اقامت دائم (COPR) را دریافت خواهید کرد. اکنون یک پیام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت خواهید کرد و برای ثبت ویزا، باید پاسپورت خود را به دفتر ویزای کانادا واقع در محله خود تحویل دهید. تا قبل از انقضای اعتبار پاسپورت یا اعتبار معاینات پزشکی، فرد مجاز به ورود به کانادا است.

(روش های مختلفی وجود دارد که می توانید در حین بررسی پرونده خود در مورد روند بررسی پرونده مطلع شوید. از طریق یک فرم وب، می توانید به اداره مهاجرت دسترسی پیدا کنید یا اطلاعات اولیه در مورد پرونده خود و دفتر ویزا را به صورت آنلاین درخواست کنید. اگرچه بهترین روش خرید یادداشت GCMS. افسر با نوشتن یک حساب کامل از تمام کارهای تکمیل شده روی پرونده به این پیام پاسخ می دهد. برای سفارش یادداشت با مشاوران Visa Mundi مشورت کنید.)

برنامه آتلانتیک

به شما توصیه می کنیم اگر در داخل یا خارج از کانادا هستید و می خواهید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید اما مهارت های زبانی ضعیفی دارید، تجربه کاری کمی دارید و تحصیلات کمی دارید، این صفحه را مطالعه کنید. برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا یکی از راه های اخذ اقامت دائم کانادا می باشد.

با کمک این روش می توانید ویزای آتلانتیک کانادا را دریافت کنید، به یکی از استان های آتلانتیک نقل مکان کنید و در نهایت شهروند کانادا شوید. این برنامه به کارفرمایان در انتخاب نامزدهای شغلی از داخل و خارج از کانادا کمک می کند.

برنامه مهاجرت آتلانتیک جایگزین برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک (AIPP) شده است که در سال 2021 تعطیل شد و برخی از الزامات را تغییر داده است. از 6 مارس 2022 می توانید برای این برنامه اقدام کنید.

 

حوزه آتلانتیک کانادا کجاست؟

حوزه آتلانتیک از استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا تشکیل می‌شود.

 

تعداد مهاجرینی که از طریق برنامه آتلانتیک وارد هر یک از استان‌های کانادا شدند

استان ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲
نیوبرانزویک ۶۷۰ ۱,۵۸۰ ۱,۳۵۰
نوا اسکوشیا ۷۴۰ ۲,۶۷۵ ۲,۲۹۰
جزیره پرنس ادوارد ۱۲۰ ۲۶۵ ۳۱۰
نیوفاندلند و لابرادور ۱۷۰ ۴۱۰ ۶۲۵

 

مزایای برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا

برنامه های کبک

سالانه افراد زیادی از سراسر جهان درخواست مهاجرت به کبک را ارسال می کنند. اداره مهاجرت کانادا درخواست ها را با استفاده از یک سیستم امتیاز ارزیابی می کند و (در صورت لزوم) قبل از صدور ویزای اقامت برای کبک مصاحبه انجام می دهد. هر ساله این سیستم مهاجرتی تحت محدودیت ها و بازنگری های جدیدی قرار می گیرد. برنامه مهاجرت برای کارگران ماهر کبک اخیراً فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است و همچنان هر ساله دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود.

مانند بسیاری از استان های دیگر کانادا، کبک چارچوب جدیدی را برای استخدام کارمندان متخصص ایجاد کرده است. به زودی، جزئیات بیشتر در مورد سیستم اکسپرس اینتری کبک به اطلاع عموم خواهد رسید.

بزرگترین کلان شهر در شرق کانادا، کبک، که مردم محلی از آن به عنوان "ایالت زیبا" یاد می کنند، حدود 7600000 نفر جمعیت دارد. در کانادا، کبک در کنار سنت جان، پرات رویال و تدوزاک جزو سه شهر قدیمی است. کبک با وجود داشتن تاریخ 400 ساله، شهری باشکوه با مناطق پر جنب و جوش است. این شهر محل استقرار موسسه لاوال، بزرگترین موسسه فرانسوی در آمریکای شمالی است. این دانشگاه از نظر رتبه بندی در رتبه 304 جهانی و هجدهم در کانادا قرار دارد.

 

فرآیند مهاجرت به کبک

 

مرحله اول: گزینش Sélection

اداره مهاجرت کبک مدارک ارسالی متقاضی را طبق مقررات ایالت کبک بررسی می کند و پس از قبولی گواهی CSQ (Cetificat de Sélection du Québec) را صادر می نماید.

 

مرحله دوم: پذیرش Admission

پذیرش در مرحله انتخاب تضمین کننده اقامت نیست. دولت فدرال باید قبل از صدور ویزای کانادا، مراحل بعدی مانند معاینات پزشکی و بررسی های امنیتی را تکمیل کند.

اگر شرایط شما یا همسرتان برای زندگی و کار در کبک مناسب است و شرایط لازم را دارید، می توانید برای ویزای اقامت اقدام کنید. آژانس مهاجرت استان کبک معیارهای مهمی را تعیین می کند.

 

برای واجد شرایط بودن مهاجرت از این طریق شما باید موارد زیر را انجام دهید.


• قصد اقامت و کار در یکی از شهرهای ایالت کبک را داشته باشید.
• دارای مدرک تحصیلی مورد تایید و واجد شرایط نیاز استان کبک باشید. (در صورتی که رشته تحصیلی شما در یکی از رشته های مورد نیاز قرار دارد شما میتوانید شرایط دیگر این نوع از مهاجرت را بررسی نمائید و در صورتیکه رشته شما جزء رشته های مورد نیاز نباشد درصورت به حد نصاب رسیدن امتیازات می توانید اقدام نمایید ولی پرونده شما در اولویت نخواهد بود.
• دارای سابقه کاری باشید که بتوانید در کبک وارد بازار کار شوید. (حداقل 6 ماه)
• در صورتیکه نیاز به کسب امتیاز از بخش زبان دارید باید حداقل نمره B2 در یکی از آزمون های معتبر زبان فرانسوی داشته باشید.
• توانایی شما جهت ترکیب با جامعه کبک از جهت اجتماعی و مالی به نحوی که بتوانید در رشته مورد نظر کار کنید وجود داشته باشد.

توجه: برای این استراتژی، مهارت در زبان فرانسه بسیار مهم است. در جامعه کبک، ارتباط ضروری است و در درجه اول به زبان فرانسوی انجام می شود. علاوه بر این، صحبت به این زبان نشان دهنده پذیرش در این جامعه و فرهنگ خاص است. دولت کبک امکاناتی را در داخل و خارج از کبک ایجاد کرده است تا به تازه واردان کمک کند تا این زبان را کسب کنند و در کلاس های زبان فرانسه ثبت نام کنند.

 

برای کسب امتیاز در این بخش، متقاضی باید در یکی از رشته هایی که نیازمندی های بازار کار کبک را دارند تحصیل کرده باشد.

 

گروه A رشته های ۱۲ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۴ امتیازی برای همسر

گروه B رشته های ۹ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۳ امتیازی برای همسر

گروه C رشته های ۶ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۲ امتیازی برای همسر

گروه D رشته های ۲ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۱ امتیازی برای همسر

گروه E,F,G رشته های ۰ امتیازی برای متقاضی اصلی و ۰ امتیازی برای همسر

 

افسر در مورد تاریخ رویدادهای مهم زندگی (مانند کار، ازدواج یا تحصیل) و همچنین سایر جزئیات مانند مواد تحصیلی سؤال می کند، در حالی که مدارک اصلی متقاضی در طول مصاحبه با ترجمه آنها مقایسه می شود. دوره گذرانده شده در کالج، شرح وظایف و ... درخواست می شود. معمولاً سؤالات مربوط به کار بیشتر پرسیده می شود و گاهی سؤالات غیرمنتظره، مانند ترسیم نقشه محل کار یا محاسبه تعداد پرسنل شرکت، ممکن است برای تأیید صحت پاسخ های متقاضی درخواست شود.

نکته: به احتمال فراوان پرونده های پس از سال ۲۰۱۵ شامل مصاحبه نخواهند بود. زیرا ۶ امتیاز مربوط به انطباق پذیری از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۵ از سیستم امتیاز بندی کبک حذف شد.

سناریوهای زیر به بهترین وجه هدف مصاحبه را با توجه به موارد ذکر شده توصیف می کنند:

بررسی دقیق اسناد

ارزیابی مهارت فرانسه و انگلیسی

ارزیابی امتیازات متقاضی برای تعیین پذیرش یا رد او

از آنجایی که افسران متعددی وجود دارند که هر کدام ترجیحات و سبک های مصاحبه خود را دارند، هر مصاحبه به طور معمول از مصاحبه های افراد دیگر منحصر به فرد است.

با این حال، به طور کلی، تعدادی از چیزها بر چگونگی روند مصاحبه تأثیر می گذارد:

زبان فرانسه

توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی بدون شک مهمترین نکته در روز مصاحبه است. اگر متقاضی به خوبی فرانسوی صحبت کند، افسر اغلب آنها را با آمادگی بیشتری می پذیرد و از پرس و جو در مورد کبک یا کانادا خودداری می کند.

صحت مدارک

صحت اسناد نیز برای پلیس بسیار مهم است زیرا آنها کانادایی هستند و صداقت برای آنها ارزش اساسی است. علاوه بر این، از آنجایی که این کارشناسان تجربه زیادی در مصاحبه با ایرانیان دارند، از نحوه تأیید صحت مدارک و نحوه تأیید مدارک متقاضیان توسط مراکز مربوطه آگاه هستند. برای مثال می‌توان به صحت سابقه بیمه متقاضی اشاره کرد. اگرچه وب سایت بیمه به زبان فارسی است، اما بارها مشاهده شده است که افسر برای بررسی صحت اطلاعات بیمه به آن مراجعه می کند. شما باید صادق باشید و از تلاش برای گمراه کردن افسر در طول مصاحبه اجتناب کنید.

رزومه و سرچ های کاری

شاید به این عوامل اهمیت کمتری داده شود، اما داشتن یک رزومه با کیفیت و انجام جستجوهای شغلی مرتبط می تواند بر درک افسر از نامزد تأثیر بگذارد. سابقه کاری خوب به افسر نشان می دهد که متقاضی به حرفه خود اختصاص دارد و پس از ورود به کانادا، برای یافتن شغل مشکلی نخواهد داشت. زیرا رزومه نقش مهمی در استخدام در کانادا دارد. علاوه بر این، جستجوهای شغلی به افسر نشان می دهد که متقاضی به طور کامل از شرایط کاری، قوانین و مقررات کبک مطلع است و با این اطلاعات مهاجرت کرده است. برای شروع جستجوی خود، ممکن است وب سایت emploiquebec را مفید بیابید.

 

وب سایتهای مفید برای سرچ های شغلی

emploi Quebec

Monster

Workopolis

دقت کنید که رزومه شما با سرچ ها تطابق داشته باشد.

کامل بودن مدارک

قبل از رفتن به مصاحبه، حتماً تمام مدارک لازم را به همراه داشته باشید. در روز مصاحبه باید هم اصل مدارک و هم ترجمه آنها را به همراه داشته باشید. اگر یک سند اصلی به زبان انگلیسی به همراه دارید، حتما یک کپی از آن را نیز همراه داشته باشید.

داشتن اعتماد به نفس

داشتن خونسردی و اعتماد به نفس در طول مصاحبه به شما کمک می کند تا به راحتی به زبان فرانسوی یا انگلیسی صحبت کنید و از همه چیزهایی که آموخته اید استفاده کنید. با این حال، اعتماد به نفس در طول مصاحبه تأثیر زیادی بر نحوه درک افسر از نامزد دارد.

داشتن اطلاعات عمومی در رابطه با کبک و کانادا

در نهایت، ترجیح داده می شود که متقاضی درک کاملی از کانادا و کبک، از جمله ویژگی های فیزیکی، آب و هوا، تاریخ و سایر موضوعات مهم آن داشته باشد. علاوه بر این، جستجو با جزئیات بیشتر، از جمله انتخاب شهر و محله ای که می خواهید در آن زندگی کنید، می تواند بسیار سودمند باشد.

 

مهاجرت به کانادا از روش PEQ

 

اقامت از طریق تحصیل در استان کبک کانادا

استان کبک کانادا از طریق روش PEQ گزینه های خوبی برای ادامه تحصیل دانشجویان فراهم می کند. همه استان‌های دیگر اخیراً درخواست برای PR (اقامت دائم) پس از اتمام دانشگاه را بسیار دشوار کرده‌اند، اما کبک همچنان درخواست‌هایی را از هر کسی که می‌خواهد از طریق تحصیل وارد کانادا شود، می‌پذیرد.

دلایل تحصیل در کبک

 • مدارک کبک در سطح بین المللی شناخته شده است.
 • دامنه وسیعی از رشته های انگلیسی و فرانسوی برای انتخاب وجود دارد.
 • دارا بودن شهریه های مناسب و مقرون به صرفه
 • داشتن کمترین هزینه های زندگی در کانادا
 • موسسات آموزش عالی کبک، صرف نظر از اندازه و موقعیت؛ همگی به امکانات فوق مدرن مجهز می باشند( آزمایشگاه هایی با تکنولوژی بالا، سایت کامپیوتر، امکانات ورزشی، سالن های کنفرانس و ….)
 • تحصیل در کبک همچنین بطور منحصراً به معنی کسب تجربه آمریکای شمالی در مهاجرتی فرانسوی است.
 • استان کبک محیطی مهیج و با امنیت برای زندگی ارائه می دهد.

 

فرصت های اقامت پس از تحصیل در کبک

 1. تقاضا برای گواهی CSQ و اقامت دائم کانادا از روش PEQ

صدور CSQ برای کارگران و فارغ التحصیلانی که برای آن درخواست داده اند و با استفاده از برنامه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه PEQ می توان به سرعت شرایط را تکمیل کرد. همسر واقعی متقاضی و فرزندان تحت تکفلی که در درخواست ذکر شده است، در صورت وجود، ممکن است CSQ دریافت کنند. ممکن است پس از دریافت CSQ درخواستی برای اقامت دائم (PR) ارسال کنید.

 

مهاجرت به کانادا از روش PEQ شامل افراد زیر می شود

 • دانشجویان خارجی که در کبک فارغ التحصیل شده اند و یا در حال فراغت از تحصیل می باشند.

 

کارگران خارجی موقت 

از 1 نوامبر 2019، افرادی که به صورت موقت به عنوان کارگران خارجی موقت در کبک مشغول به کار هستند و مایل به درخواست برای گواهی انتخاب کبک هستند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

دارای موقعیت در لیست مشاغل لازم برای واجد شرایط بودن PEQ؛ این فهرست مشاغل و حرفه هایی را که در بازار کار کبک تقاضای زیادی دارند، مشخص می کند.

داوطلب باید حداقل 12 ماه تجربه کاری در موقعیتی که برای آن درخواست می کند داشته باشد، اگر در رده ملی مشاغل 0، A و B باشد و در لیست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ باشد.

آنها باید حداقل 18 ماه تجربه در آن شغل در 24 ماه قبل از درخواست داشته باشند، اگر در یکی از رده های شغلی ملی C یا D مشغول به کار هستند و آن شغل به عنوان یکی از مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط برای PEQ ذکر شده است. به‌علاوه، اگر در موقعیت‌هایی کار می‌کنند که مستلزم مجوزها و گواهی‌های کار هستند یا در موقعیت‌های به اصطلاح تنظیم‌شده کار می‌کنند، باید شرایط شغلی و استخدامی و همچنین پیشنهاد شغلی را برآورده کرده باشند.

 

معرفی استان  کبک

از نظر وسعت، کبک بزرگترین استان کانادا است. منطقه فرانسوی زبان آمریکا کبک نام دارد. سالانه 30000 دانشجو در خارج از کشور توسط موسسات آموزشی مختلف به زبان انگلیسی و فرانسوی پذیرفته می شوند. برای دسترسی به آموزش عالی در استان کبک، متقاضیان باید: توانایی مالی خود را برای حمایت از تحصیلات خود نشان دهند. و مجوزهای لازم ورود مورد نیاز توسط اداره مهاجرت کانادا را تضمین کنید. این شرایط باید بدون قبولی در آزمون رعایت شود.

گزینه های تحصیل در استان کبک

در کبک، امکانات مختلفی برای دانش آموزان پس از متوسطه وجود دارد. ارائه دهندگان خدمات آموزشی اصلی در کبک مدارس زبان، موسسات دولتی و خصوصی و دانشگاه ها هستند.

داوطلبان می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنند. برخلاف تصور غلط رایج، برای ثبت نام در یک برنامه انگلیسی زبان در دانشگاه یا کالج، هیچ دانش قبلی از زبان فرانسه لازم نیست.

 • کارگران موقت که دارای مهارت شغلی هستند.
مهاجرت کاری به استان ها

مهاجرت از طریق برنامه های استانی کانادا (PNP)

بهترین جایگزین برای کسانی که آموزش، تحصیل و تجربه حرفه ای آنها در تقویت اقتصاد یک استان یا منطقه خاص کانادا ارزشمند است، یکی از برنامه های استانی این کشور است. با ویزای کار استانی کانادا می توانید اقامت کانادا را دریافت کنید.


به این نکته توجه داشته باشید که قبل از ادامه مطالعه این صفحه می توانید به موسسه معتبر و خوشنام پارسی کانادا در زمینه برنامه های استانی اعتماد کنید. اطلاعات بیشتر در لینک های زیر موجود است:

 • برنامه استانی بریتیش کلمبیا (برای افرادی که مهارت، تحصیلات و تجربه کاری‌شان برای این استان مفید است)
 • برنامه استانی ساسکاچوان (برای افرادی که به دنبال زندگی و فرصت های شغلی مناسب در این استان کانادا هستند)
 • برنامه استانی نواسکوشیا(برای افراد با مهارت و متخصص که به دنبال کار در کانادا هستند)

برنامه ها و الزامات در هر استان و منطقه متفاوت است. به عنوان مثال، هدف یک استان ممکن است استقبال از دانشجویان باشد، در حالی که هدف استان دیگر جذب تجار یا کارگران نیمه ماهر باشد.

هر کدام را که انتخاب کنید نحوه درخواست برای برنامه های استانی در کانادا را تعیین می کند. به طور کلی برای اخذ ویزای PNP کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق استخدام دو روش کاغذی و همچنین روش اکسپرس انتری آنلاین وجود دارد.

 

تفاوت روش های دریافت ویزای کار در برنامه های استانی کانادا

برای درخواست ویزای استانی برای کانادا، ابتدا باید شرایط نامزد شدن توسط یک استان یا منطقه را داشته باشید.

شما باید پس از نامزد شدن، یک درخواست کاغذی برای اقامت دائم برای شهروندی و مهاجرت کانادا ارسال کنید.

هر کسی که مایل به زندگی در کانادا است باید معاینه پزشکی و گواهی عدم سابقه کیفری را نیز دریافت کند.

مهاجرت کاری به کانادا اطلاعات بیشتری در مورد فرآیندهای مربوط به مهاجرت کاری دارد.

پردازش این نوع درخواست نسبت به فرآیند Express Entry بیشتر طول می کشد.

در صورتی که بخواهید به شکل آنلاین از سیستم اکسپرس انتری استفاده کنید، دو روش وجود دارد:

 1.  با استان یا قلمرو مورد نظر خود تماس می گیرید و تحت یکی از برنامه های اکسپرس اینتری درخواست خود را ثبت می کنید. اگر استان یا قلمرو مورد نظر با درخواست شما موافقت کند، به شکل آنلاین پروفایلی درست می کنید تا مشخص شود که درخواست شما پذیرفته شده است.
 2. ابتدا پروفایلی در سیستم اکسپرس اینتری درست کرده و استان ها و مناطق مورد علاقه خود را مشخص می کنید. اگر پیامی از طرف یکی از آنها دریافت کردید، یعنی درخواست نامزد کردن شما از طرف آن استان پذیرفته شده است و باید مستقیما با همان استان یا قلمرو تماس گرفته و یک درخواست الکترونیکی به ارسال می کنید.

 

مهاجرت استانی به کانادا با اخذ جاب آفر

اگر بتوانید پیشنهاد شغلی از یک تجارت کانادایی در یکی از ایالت های کانادا را بپذیرید، می توانید به مدت دو سال در استان مربوطه کار کنید.

لازم به ذکر است از این طریق قادر به اخذ اقامت دائم کانادا خواهید بود.

 

چه استان یا قلمرویی را برای ویزای استانی کانادا انتخاب کنید؟​

برای معرفی شدن توسط یک استان یا قلمرو، باید دستورالعمل های مربوط به هر استان و قلمرو را بررسی کنید.

معیارها هر کدام متفاوت است و علاوه بر این، این معیارها ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند.

لیست استان هایی که در حال حاضر می توانید برای دریافت ویزای PNP کانادا اقدام کنید شامل این موارد است:

 • بریتیش کلمبیا
 • ساسکاچوان
 • آلبرتا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • قلمروهای شمال غربی
 • نوا اسکوشیا
 • انتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • یوکان

 

بریتیش کلمبیا

رشد اقتصادی بریتیش کلمبیا باعث شده تا این استان به افراد ماهر برای تامین نیروی کار نیاز پیدا کند.

به همین دلیل، برنامه استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) به کارگران خارجی واجد شرایط و کارآفرینان باتجربه که مایل به کار در استان هستند اقامت دائم اعطا می کند.

بریتیش کلمبیا به صورت دوره‌ای از کاندیداهای دارای رتبه‌بندی برتر در هر منطقه دعوت می‌کند تا درخواست‌های خود را برای اقامت دائم به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کنند.

سه روش برای درخواست مهاجرت از طریق برنامه استانی بریتیش کلمبیا وجود دارد و برای هر یک از این راه ها باید حداقل امتیاز را در سیستم امتیازدهی آنلاین استان بریتیش کلمبیا داشته باشید.

برای شرکت در هر یک از این برنامه ها به یک پیشنهاد شغلی از یک تجارت بریتیش کلمبیایی نیاز دارید. برنامه های ارائه شده توسط استان کانادا به بریتیش کلمبیا عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تخصص و مهارت (Skill immigration)
 • مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry BC)
 • کارآفرینی بریتیش کلمبیا (Entrepreneur immigration)

صفحه اکسپرس اینتری معیارهای متعددی را برای اخذ اقامت دائم بریتیش کلمبیا از طریق اکسپرس اینتری فهرست می کند.

همانطور که قبلاً توضیح داده شد، هر برنامه استانی در کانادا دارای مشخصات و مدارک خاص خود است.

برای شرکت در هر برنامه استانی در کانادا باید برای یک نمایه در سیستم آنلاین BCPNP ثبت نام کنید. مدارک و امتیازات شما برای مهاجرت کاری به بریتیش کلمبیا در این پروفایل نمایش داده می شود.

 

ساسکاچوان

یکی از گزینه های ورود به کانادا و اقامت از طریق برنامه مهاجرت کاری ساسکاچوان (SINP) است.

از طریق این روش به شما اقامت دائم کانادا داده می شود. یکی از محبوب ترین راه ها برای اخذ اقامت دائم در ساسکاچوان از طریق این روش است.

کسانی که درخواست آنها پذیرفته می شود باید از طریق کمیسیون مهاجرت کانادا برای درخواست اقامت مراجعه کنند.

سه دسته برنامه استانی ساسکاچوان وجود دارد، که شامل این موارد می شود:

 • کارگر ماهر بین المللی: این برنامه برای کارگران با تجربه ای است که به کار و زندگی در ساسکاچوان علاقه دارند و این استان به مهارت آنها نیاز دارد.
 • تجربه کار در ساسکاچوان: این برنامه برای اتباع خارجی است که قبلا در ساسکاچوان زندگی و کار کرده اند.
 • کارآفرینان و کشاورزان: این برنامه برای کسانی است که قصد راه اندازی شغل جدید یا خرید و راه اندازی مزرعه ای در ساسکاچوان را دارند.

 

آلبرتا

شما در واقع می توانید با مهاجرت به آلبرتا برای کار (AINP) در یک برنامه مهاجرت اقتصادی مقیم دائم ثبت نام کنید.

کاندیداها باید واجد شرایط استخدام در آلبرتا باشند یا برنامه هایی برای خرید یا ایجاد کسب و کار در آنجا داشته باشند.

در صورت دریافت این ویزا می توانید همسر و فرزندان خود را به کانادا بیاورید. در آلبرتا، برنامه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد که هر کدام برای تخصص خاصی طراحی شده اند.

این طرح‌ها شامل اکسپرس انتری، استخدام کارگران ماهر، پیشنهادات استخدامی، کارآفرینی، کسب و کار و غیره می‌شود.

 

مانیتوبا

درخواست برای قصد کار و زندگی در منیتوبا (EOI) اولین گام در روند کلی کار در مانیتوبا (MPNP) است.

پس از بررسی، یک نمای کلی از برنامه MPNP به شما داده خواهد شد. اگر شرایط لازم را داشته باشید، پذیرفته می شوید و اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

برای مهاجرت به منیتوبا می توانید از برنامه سرمایه گذاری تجاری یا برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر استفاده کنید.

 

نیوبرانزویک

برنامه کارگران ماهر نیوبرانزویک مسیر دیگری برای اتباع خارجی است که دارای شرایط لازم برای کمک به اقتصاد نیوبرانزویک از نظر آموزش، تحصیل و تجربه شغلی برای ورود به کانادا به صورت استانی هستند.

کاندیداها باید شرایط اولیه این برنامه را داشته باشند و یک پیشنهاد شغلی قانونی از یک کارفرما در نیوبرانزویک داشته باشند.

این ابتکار در واقع برای کمک به شرکت های نیوبرانزویک است که در استخدام کارمندان مورد نیاز خود در این منطقه مشکل دارند. بنابراین آنها مجاز به استخدام فارغ التحصیلان اخیر از دانشگاه های خارجی و همچنین کارگران خارجی هستند.

 

نیوفاندلند و لابرادور

یک برنامه مهاجرت نیروی کار به نام برنامه نامزد استانی نیوفاندلند و لابرادور برای کمک به افراد با استعداد و خانواده هایشان در نقل مکان به نیوفاندلند و لابرادور برای کار و زندگی دائمی در آنجا ایجاد شد.

متقاضیان برای اعطای اقامت دائم باید شرایط خاصی مانند داشتن شغل یا پیشنهاد شغلی را داشته باشند.

با کمک سه برنامه مهاجرت نیروی کار ماهر نیوفاندلند و لابرادور که با اکسپرس انتری، نیروی کار ماهر و فارغ التحصیلان خارجی هماهنگ هستند، می توانید به استان مهاجرت کرده و اقامت دائم دریافت کنید.

 

قلمرو های شمال غربی

اگر افراد بخواهند در آنجا کسب و کاری باز کنند، می توانند درخواست خود را به اداره مهاجرت منطقه ارسال کنند.

تمامی شرکت هایی که از اقتصاد این منطقه حمایت می کنند مورد استقبال استان قرار می گیرند.

در صورت تایید درخواست شما برای مهاجرت به مناطق شمال غربی کانادا، دعوتنامه ای برای مصاحبه حضوری دریافت خواهید کرد.

پس از قبولی در مصاحبه حضوری به مدت دو سال در این استان مشغول به کار خواهید بود.

اگر بعد از این دو سال مشخص شود که شرکت شما اقتصاد محلی را تقویت می کند، اقامت دائم به شما اعطا می شود.

 

نوا اسکوشیا

مهاجرت به نوا اسکوشیا از طریق کار امکان پذیر است. اگر این استان به تخصص شما نیاز دارد می توانید به آنجا نقل مکان کنید.

به طور کلی، این استان هنگام تصمیم گیری برای پذیرش مهاجران، درخواست های اکسپرس اینتری، تجربه کاری به دست آمده در نوا اسکوشیا، کارگران واجد شرایط و کارآفرینان را در نظر می گیرد.

بهتر است قبل از انجام این کار به استخدام لازم در نوا اسکوشیا نگاهی بیندازید.

 

جزیره پرنس ادوارد

برنامه مهاجرت کاری پرنس ادوارد (PEI PNP) برای افرادی طراحی شده است که تمایل به کار و زندگی در جزیره دارند و البته دارای شرایط و مهارت های مناسب برای اشتغال مورد نیاز در جزیره هستند.

قبل از مهاجرت به پرنس ادوارد باید گواهی انتخاب استانی دریافت کنید. با این گواهی می توانید بلافاصله برای اقامت دائم به سازمان های مختلف مهاجرتی اقدام کنید.

 

انتاریو

انتاریو برای جذب افراد با استعداد از سراسر دنیا، برنامه ای مختلفی از جمله جذب افراد ماهر، فارغ التحصیلان خارجی در کشور کانادا، کارآفرینان و صاحبان مشاغل را در نظر گرفته است.

برای مهاجرت کاری به انتاریو، سه وجود دارد که شامل این دسته ها است:

 • دسته جاب آفر: این مورد برای افراد ماهری است که از یک کارفرما در انتاریو پیشنهاد کار دائمی دارند.
 • دسته سرمایه انسانی: برای افراد با تجربه ای است، که مهارت، میزان تحصیلات ، سطح تسلط به زبان و مشخصات فردی آنها در سیستم اکسپرس اینتری ( Express Entry ) کانادا ثبت شده باشد. یا اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی ر این استان هستند.
 • دسته مشاغل: این مورد برای کارآفرینانی است که می خواهند مشاغل جدید راه اندازی کنند یا مشاغل موجود در انتاریو را بخرند.

 

یوکان

قلمرو یوکان کانادا، یکی دیگر از مکان هایی است که افراد خارجی که مهارت یا کسب و کار آنها برای اقتصاد این قلمرو باشد را می پذیرد.

دریافت ویزای کاری در قلمرو یوکان کانادا، با روش های زیر امکان پذیر است:

 • اکسپرس اینتری یوکان (Yukon Express Entry (YEE))
 • نیروی متخصص (Skilled Worker)
 • نیروی کار تاثیر گذار (Critical Impact Worker)
 • انتخاب از طریق کسب و کار (Business Nominee)

در پایان ذکر این نکته هم بد نیست، اگر از یکی از ایالت‌های کانادا دعوتنامۀ استانی داشته باشید و از یکی از شرکت‌های این استان‌ها جاب‌آفر داشته باشید یا در آن‌ها استخدام شده باشید، می‌توانید ورک‌پرمیت T13 بگیرید و از طریق ویزای کار IMP کانادا به این کشور مهاجرت کنید.

پیمایش به بالا