مهاجرت تحصیلی

ویزای تحصیلی کانادا

بر کسی پوشیده نیست که کانادا کشوری پذیرای مهاجران است و برخلاف سایر کشورهای انگلیسی زبان در سراسر جهان، با آغوش باز از آنها استقبال می کند. ویزای تحصیلی کانادا یکی از بسیاری از طرح های مهاجرتی است که به همین دلیل برای جذب مهاجر ایجاد شده است.

هر ساله هزاران دانش آموز از سراسر جهان به این امید به این کشور می آیند که از امکانات آموزشی پیشرفته آن بهره ببرند و آینده ای روشن را برای خود رقم بزنند. آنها کانادا را به عنوان یک مقصد امن برای مهاجرت می دانند زیرا از سخاوت آن در اعطای اقامت دائم به دانشجویان آگاه هستند.

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از رایج ترین و مهم ترین مسیرها به کانادا در سال های اخیر مطرح شده است و در سال 2023 بیش از 500000 دانشجوی جدید ویزای تحصیلی دریافت خواهند کرد. اخباری که هم جالب و هم شادی آور است را نمی توان به راحتی نادیده گرفت.

 

انواع ویزای تحصیلی کانادا کدام است؟

ویزای تحصیلی کانادا در دو دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش آموزی قرار می‌گیرد:

 • ویزای دانشجویی: این نوع ویزا برای متقاضیان بالای ۱۸ سال که قصد تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا را دارند، صادر می‌شود. 
 • ویزای دانش آموزی: این نوع ویزا برای متقاضیان زیر ۱۸ سال که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، صادر می‌شود.

نحوه اقدام برای هر دوی این ویزاها یکسان است ولی شرایط و مدارک لازم برای آنها تا حدودی متفاوت است که در ادامه مقاله آنها را توضیح می‌دهیم.

 

آمار قبولی ویزاهای تحصیلی کانادا برای ایرانیان

شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان در سال های اخیر به نسبت سایر کشورها خوب بوده است. ایران در سالهای اخیر همواره جزو ده کشور اول از نظر تعداد استادی پرمیت های صادر شده بوده که این خبر خوبی برای ایرانیانی است که قصد اقدام دارند.

 

آمار قبولی ویزاهای تحصیلی کانادا برای ایرانیان در سه سال گذشته

 

  ۲۰۱۹ ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۲
تعداد پرونده‌های تحصیلی ویزا شده ۶,۱۷۷ ۳,۷۷۴ ۶,۴۲۹
درصد قبولی پرونده‌های تحصیلی ارسال شده به اداره مهاجرت کانادا ۴۴٪ ۴۶٪ ۳۹٪
درصد قبولی پرونده‌های تحصیلی ویزا موندیال ۵۹٪ ۶۹٪ ۶۶٪
تعداد کل دارندگان استادی پرمیت ۹,۶۸۰ ۶,۹۷۰ ۱۱,۹۳۰ ۱۱,۳۶۰

 

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

این سوال پاسخ مثبت دارد. خوشبختانه برای ایرانیان، مدرک زبان یکی از مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیست، اما نحوه ارائه آن بر تصمیم افسر مهاجرت و نتیجه ویزا تاثیر می گذارد.

به همین دلیل، اگر دانشگاه یا کالج به شما پذیرش مشروط داده است، توصیه می کنیم که روی مهارت های زبانی خود تمرکز کنید، امتحان را تکرار کنید، حداقل نمره مورد نیاز آن موسسه را کسب کنید و سپس با پذیرش بدون قید و شرط برای ویزا اقدام کنید.

در Visacanadia، ما همیشه توصیه می‌کنیم که زبان انگلیسی یا فرانسوی (بسته به نیازتان) را در زمانی که در کشور خود هستید امتحان کنید، زیرا مهارت زبان می‌تواند از نظر مالی، فرصت‌های شغلی و سلامت روانی مفید باشد.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

در چند مرحله کاربردی به شما یاد می‌دهیم چطور برای ویزا تحصیلی کانادا اقدام کنید:

 

مرحله اول: مدارک لازم را آماده کنید

همانطور که قبلاً برای ویزای دانشجویی کانادا توضیح دادیم، فایل های اطلاعات شخصی و اثبات ابزارهای حمایت مالی و همچنین سایر مدارک مانند نامه پذیرش، نامه CAQ (در صورت وجود)، پاسپورت، فرم های ویزای دانشجویی و عکس را آماده کنید. همه چیز را جداگانه آماده نگه دارید تا بتوانید بعداً آن را در مکان مناسب در برنامه آنلاین آپلود کنید.

تمامی فایل ها باید با فرمت PDF باشند و به استثنای فایل عکس، بیش از 4 مگابایت نباشند.

 

مرحله دوم: در سایت CIC اکانت آنلاین بسازید و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید

وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شده و در صفحه باز شده در قسمت Apply Online به دو سوال مطرح شده پاسخ دهید:

سوال اول از شما می‌پرسد آیا از داخل کانادا، خارج از کانادا و یا در مرز ورود اقدام می‌کنید.

گزینه های مناسب خود را انتخاب کنید:

 

مرحله سوم: فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید

اکنون باید فایل های آماده و برچسب گذاری شده قبلی را آپلود کنید و هر کدام را در محل مناسب خود در برنامه قرار دهید. اگر مدارک ویزا را از قبل آماده نکرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را در این بخش از برنامه دانلود کنید، آن‌ها را پر کنید و سپس آن‌ها را در جایی که درخواست می‌کند امضا کرده و آپلود کنید.

 

مرحله چهارم: هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن سابمیت کنید

پس از طی همه مراحل لازم، در انتهای اپلیکیشن باید هزینه آن را پرداخت و بر روی گزینه سابمیت (Submit) کلیک کنید. سابمیت به معنای ارسال آنلاین اپلیکیشن ویزا به اداره مهاجرت کانادا و نهایی کردن درخواستتان است. برای پرداخت به کارت‌های Master Card یا Visa Card نیاز دارید.

 

مرحله پنجم: انگشت نگاری ویزای کانادا را انجام دهید

پس از ارسال درخواست نامه ای با عنوان "دستورالعمل بیومتریک" دریافت خواهید کرد. با استفاده از اطلاعات موجود در آن، در یکی از مکان های انگشت نگاری کانادا قرار ملاقات بگذارید و در روز برنامه ریزی شده، مراحل انگشت نگاری کانادا را تکمیل کنید.

از آنجایی که سفارت کانادا در ایران وجود ندارد، باید به یکی از کشورهای همسایه ایران که یکی از آنها در آنجا حضور دارد سفر کنید تا در دفتر VAC از شما اثر انگشت گرفته شود.

اگر در 10 سال گذشته اثر انگشت برای ویزای کانادا ارسال نکرده اید، بیومتریک ضروری است.

 

مرحله ششم: تبریک می‌گوییم! ویزا شدید.

پس از اینکه اداره مهاجرت کانادا درخواست شما را بررسی کرد و تصمیم به تایید آن گرفت، نامه ای به نام Pass Request دریافت خواهید کرد. در این نامه به شما دستور داده می شود که اصل پاسپورت خود را به سفارت کانادا تحویل دهید تا برچسب ویزا اضافه شود.

برای این منظور باید ویزای کانادا را مستقیماً از کانادا یا یکی از شرکت های معتبر دریافت کنید. پیکاپ ویزا معمولا چند هفته طول می کشد.

 

مرحله هفتم: نامه POE را به همراه دیگر مدارک لازم آماده کنید و آماده سفر به کانادا شوید

پس از مدتی از زمان دریافت نامه پاس ریکوئست، اداره مهاجرت کانادا نامه دیگری به نام POE برایتان ارسال می‌کند. 

 

نامه POE چیست؟

نامه ای که به عنوان POA یا بندر ورودی شناخته می شود، پس از تایید درخواست شما برای ویزای دانشجویی به شما داده می شود. پس از فرود در کانادا، می توانید با استفاده از این نامه برای مجوز کارشناسی ارشد خود اقدام کنید.

شما باید قبل از تاریخ مشخص شده در قسمت اعتبار مجوز نامه P.O.O وارد کانادا شوید. در غیر این صورت، درخواست جدید باید ارسال شود. راهی برای طولانی کردن این زمان وجود ندارد. اعتبار این نامه معادل مجوز کارشناسی ارشد است.

برای دادن به افسر در فرودگاه کانادا، مدارک مورد نیاز و نامه POE را جمع آوری کنید. سپس بلیط بخرید و به کانادا سفر کنید.

 

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای آزمون و صدور ویزای دانشجویی کانادا وجود ندارد. ممکن است یک روز یا چند ماه طول بکشد. طول بررسی پرونده بسته به کشور مورد درخواست و شلوغی سفارت کانادا متفاوت است و پرونده های ویزا به صورت زمانی در آنجا بررسی نمی شوند.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از وب سایت سفارت کانادا استفاده کنید تا از مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا مطلع شوید.

سایت فوق را باز کنید، به دو سوال پایین صفحه پاسخ دهید (مطابق تصویر زیر) و سپس روی دکمه "دریافت زمان پردازش" کلیک کنید. سپس میانگین زمان پردازش پرونده نمایش داده می شود. متأسفانه هیچ اطمینانی در مورد زمان پاسخگویی سفارت کانادا وجود ندارد، بنابراین احتیاط کنید زیرا ممکن است درخواست شما دیر یا زودتر از این تاریخ تکمیل شود. مراقب باشید که مورد سوء استفاده قرار نگیرید زیرا چیزی به نام ویزای فوری کانادا وجود ندارد.

 

ویزای دانش آموزی کانادا

اگر شما هم مانند بسیاری از متقاضیان فرزندتان را برای تحصیل در مدارس کانادا راهی می‌کنید حتما بعد از اپلای در مدارس کانادا و گرفتن پذیرش تحصیلی مدارس، آماده اپلای برای ویزای دانش آموزی کانادا شده‌اید.

گاردین

طبیعتاً یکی از والدین یا سرپرستان کودک در صورتی که کودک در مقطع ابتدایی باشد باید به همراه کودک به کانادا سفر کند (قیم، قیم قانونی کودک زیر 18 سال است). این به طور معمول تا سن ده سالگی صادق است. در این مثال، ویزای این شخص ممکن است به عنوان ویزای گاردین کانادا نیز شناخته شود.

اگر والدین یا سرپرستان دانش آموزان زیر 18 سال نتوانند آنها را به کانادا معرفی کنند، باید شخصی را در کانادا به عنوان سرپرست به جای خود معرفی کنند.

کاستودین

در کانادا، فرزند شما به یک مراقب نیاز دارد که در صورت لزوم بتواند در کنار او باشد. این شخص به عنوان متولی شناخته می شود. متولی باید فرم سرپرست را امضا کند، اقامت دائم کانادا یا پاسپورت کانادایی داشته باشد و در دسترس مدرسه باشد. در کانادا، سرپرست وظیفه تامین و مراقبت از فرزند شما را بر عهده دارد. ما به شما توصیه می کنیم که با مسئولیت های حضانت کانادایی آشنا باشید.

 

ویزای همراه تحصیلی کانادا

ویزای همراه تحصیلی کانادا شامل دو دسته از افراد می‌شود:

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند
۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

 

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

اگر ویزای تحصیلی کانادا دارید یا قصد دارید به دنبال آن باشید، واقعاً نمی توانید تنها باشید، و همچنین همسر یا فرزندانتان نمی توانند. پس جواب چیست؟ خوشبختانه، کانادا در این زمینه مهربان است. با همسر خود می توانید برای مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید. البته می توانید برای همسر و فرزندان خود نیز برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

خبر خوب این است که همسر شما این انتخاب را دارد که تا زمانی که شما تحصیلات خود را دنبال می کنید، یک شغل تمام وقت را دنبال کند. فرزندان شما خدمات آموزشی رایگان و دسترسی به مدارس دولتی در کانادا دریافت خواهند کرد. چه چیزی می تواند برتر از این باشد؟

سوال بسیار پرتکرار که تقریبا همه متقاضیان ویزا دانشجویی کانادا می‌پرسند:

با همسرم اقدام کنیم یا جدا؟

پاسخ این سوال نسبی است. اقدام همزمان زن و شوهر برای ویزای دانشجویی کانادا می‌تواند در پرونده‌ای کمک کننده و در پرونده دیگر مضر باشد. ما در ویزا موندیال پس از انجام هزاران پرونده، و بر اساس نتایج آن داده‌ها مدل‌هایی را ساختیم که برای بیشتر کردن شانس متقاضیان استفاده می‌کنیم. در حقیقت ما از الگوریتمی استفاده می‌کنیم که بر اساس نتایج مثبت و منفی پرونده‌های پیشین بوده است.

 

۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

طبق قوانین کانادا، اگر فرزند شما زیر 18 سال باشد و در یک موسسه کانادایی پذیرفته شده باشد، شما به عنوان والدین دانش آموز می توانید برای ویزای همراه درخواست دهید و با آنها برای تحصیل به کانادا بروید.

این یک ویزای توریستی برای شما خواهد بود. شما مجاز به تحصیل یا کار در کانادا با این نوع ویزا نیستید، اما می توانید آن را تغییر دهید تا به شما اجازه انجام این کار را بدهد. در این روش در صورتی که برای تحصیل در یکی از مؤسسات آموزشی کانادا پذیرفته شده اید یا اگر کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی را برای شما تمدید کند می توانید ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی و کاری تغییر دهید. در این سناریو، تحصیل فرزند شما در مدارس دولتی کانادا رایگان خواهد بود. تبدیل شد.

 

چرا درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد می‌شود؟

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا معمولا به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • هدف از تحصیل منطقی و قانع کننده نباشد؛ (دلیل ریجکتی ۷۷٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱)
 • مسیر شغلی و تحصیلی آینده قانع کننده نباشد؛
 • تمکن مالی شما برای یک سال هزینه تحصیل و زندگی در کانادا کافی نباشد؛
 • وابستگی‌های شما به کشور مبدا ضعیف باشد و یا وابستگانی در کشور کانادا داشته باشید؛
 • مدارک شما برای اثبات برگشت به کشور خود پس از پایان تحصیلات کافی نباشد؛ (دلیل ریجکتی ۲۶٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱)
 • مدارک ناقص یا اطلاعات ارائه شده اشتباه باشد.

 

پس از ریجکتی ویزای دانشجویی کانادا چه باید کرد؟

اگر درخواست ویزای تحصیلی‌تان رد شد، ناامید نشوید. ریجکتی پایان راه نیست. پس از ریجکتی می‌توانید چند کار انجام دهید و وارد مرحله پسا ریجکتی شوید:

 • برای گرفتن نت آفیسر درخواست دهید. در نت آفیسر جزییات بیشتری راجع به دلایل ریجکتی نوشته می‌شود.
 • دوباره درخواست ویزا دهید یا اصطلاحا ریسابمیت کنید.
 • درخواست تجدید نظر یا ریکانسیدریشن دهید. 
 • برای اعتراض در دادگاه فدرال کانادا یا کورت اقدام کنید.

در صفحه دلایل ریجکت ویزای کانادا اطلاعات بیشتر و مفیدی در مورد راه حل‌های رفع ریجکتی وجود دارد.

 

چگونه برای نت آفیسر درخواست دهم؟

همانطور که قبلاً گفتیم، باید با یک افسر Net تماس بگیرید تا در مورد عواملی که منجر به رد درخواست شما شده است اطلاعات بیشتری کسب کنید و به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

شما می توانید این کار را با ارسال درخواست خود در وب سایت اداره مهاجرت کانادا انجام دهید. به طور طبیعی، تنها در صورتی می توانید برای افسر نت درخواست دهید که شهروند کانادا، مقیم دائم یا دارای ویزای موقت کانادا مانند ویزای کاری، توریستی یا دانشجویی باشید. بنابراین، اگر این الزامات را برآورده نکنید، Visamundial از طرف شما آن را انجام خواهد داد.

 

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهم؟

با در نظر گرفتن ۷ راهکار زیر می‌توانید شانس خود را برای ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهید:

 

۱. نشان دهید که پس از فارغ‌التحصیلی کشور کانادا را ترک خواهید کرد

برای این منظور باید در استادی پلن خود علاوه بر بیان اهداف تحصیلی، به ۳ مورد اصلی هم اشاره کنید:

 • توضیح دهید که چگونه تحصیل در کانادا بر آینده شغلی و حرفه‌ای شما تاثیرگذار خواهد بود و چگونه مهارت‌های کسب شده را پس از بازگشت به کشور خود به کار خواهید گرفت؛
 • به وابستگی‌های شغلی خود اشاره کنید، اینکه پس از بازگشت از کانادا شغلی در انتظار شماست که نیاز به مهارت‌های تخصصی دارد، و مهارت‌های کسب شده شما در کانادا برای موفقیت در آن شغل ضروری است؛
 • به وابستگی‌های عاطفی، مالی و اجتماعی در کشور خود اشاره کنید. اینکه افراد خانواده‌تان چشم انتظار بازگشت شما هستند و زندگی بدون آنها سخت خواهد بود، و همچنین اموال و دارایی‌هایی دارید که برای رسیدگی به آنها باید در کشور خود حضور داشته باشید.

 

۲. نشان دهید که پول کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را دارید

در مورد بخش مالی پرونده ویزایتان باید به درستی ۳ مورد زیر را لحاظ کنید:

 • مبلغ شهریه تحصیلی سال اول و هزینه زندگی برای سال اول را در نامه تمکن بانکی ارائه دهید. معمولا ارائه پول بیشتر شانس ویزا را افزایش می‌دهد. 
 • بهتر است پول‌تان به مدت ۴ تا ۶ ماه در بانک بماند و گردش حساب ارائه دهید. 
 • اسپانسر مالیتان از بستگان نزدیک باشد مانند پدر و مادر، خواهر، برادر و همسر. هر چقدر نسبت خویشاوندی اسپانسر نزدیکتر باشد، بهتر است و شانس گرفتن ویزا را افزایش می‌دهد.

 

۳. بین مقطع تحصیلی و سن تناسب منطقی وجود داشته باشد

بهتر است متناسب با سنی که دارید برای مقاطع تحصیلی کانادا اقدام کنید. معمولا اگر با شرایط زیر برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید، شانس اخذ ویزایتان کاهش می‌یابد:

 • بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید و برای مقطع کالج یا لیسانس اقدام کنید؛
 • بیشتر از ۳۵ سال داشته باشید و برای مقطع فوق لیسانس اقدام کنید.

ممکن است حالا بگویید افرادی را می‌شناسید که با همین شرایط هم ویزا گرفته‌اند! بله این امر امکان پذیر است ولی در حالت کلی شانس اینگونه پرونده‌ها کمتر است. آفیسر اداره مهاجرت کانادا مستقیما به عامل سن و ارتباط آن با مقطع تحصیلی اشاره نمی‌کند ولی تجربه نشان داده است که پرونده‌هایی که در آن سن فرد با مقطع تحصیلی پذیرش شده تناسب دارد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا دارند.

 

۴. رشته تحصیلی پذیرش شده با رشته تحصیلی قبلی مرتبط باشد

اگر واجد شرایط پذیرش در رشته مرتبط با مدرک قبلی خود هستید، منتظر ثبت نام نباشید. انجام این کار شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می دهد. وقتی صحبت از این موضوع می شود، اداره مهاجرت کانادا سختگیر است و معمولا مواردی را که ارتباط واضح و عمدی بین رشته تحصیلی پذیرفته شده و رشته تحصیلی قبلی متقاضی وجود ندارد، رد می کند.

با این حال، اگر باید برای رشته‌های بین‌رشته‌ای مانند مدیریت، رهبری یا کسب‌وکار درخواست دهید، زیرا فرصت پذیرش در رشته مرتبط را ندارید، باید به طور واضح و قانع‌کننده نحوه ارتباط این رشته‌ها و دلیل مطالعه آنها را بیان کنید.

 

۵. پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان بگیرید

اگرچه شرط زبان در سطح پذیرش تحصیلی مطرح می شود و ارائه نمره زبان به اداره مهاجرت کانادا از الزامات ایرانیان برای اخذ ویزای تحصیلی نیست، اما تجربه گذشته نشان داده است که اداره مهاجرت کانادا حساس و سختگیرتر از سایرین است. ادارات مهاجرت کشورها بنابراین، برای افزایش شانس خود برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، پذیرش مستقیم و بدون قید و شرط دریافت کنید.

علاوه بر این، نشان دادن مهارت روانی قوی در زبان انگلیسی یا فرانسوی می تواند بر قضاوت افسر تأثیر مثبت بگذارد زیرا نشان می دهد که شما هیچ مشکل زبانی نخواهید داشت.

۶. شهریه یک سال تحصیل در کانادا را از قبل پرداخت کنید

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هیچ قانون نوشته شده ‌ای مبنی بر پرداخت شهریه یک سال تحصیلی وجود ندارد و الزامی هم نیست. اما در بعضی موارد، آفیسر اداره مهاجرت از متقاضیان درخواست پرداخت یک سال شهریه تحصیلی دانشگاه را می‌کند. این امر در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت تاثیر مثبت دارد و هدف متقاضی را برای تحصیل در کانادا جدی‌تر نشان می‌دهد.

 

۷. هرگونه گپ یا وقفه طولانی در تحصیلات خود را توضیح دهید

فاصله تحصیلی تفاوت بین سطح تحصیلات فعلی شما و سطح بالاتر از آن است.

سپس پلیس می پرسد: "در این مدت چه کار می کردی؟" آیا فکر می کنید کاری که انجام دادید با رشته شما مرتبط بود؟ و اهداف بلند مدت شما چیست؟ و چرا بعد از چند سال تصمیم گرفتید برای ادامه تحصیلات عالی به کانادا برگردید؟

اینها سوالاتی است که طرح جامع و نامه وکیل شما باید به طور کامل و دقیق به آنها بپردازد. با پاسخ دادن به این پرسش‌ها، می‌توانید افسر را متقاعد کنید که هدف شما تحصیل در کانادا است و پس از پایان تحصیل در آنجا نمانید.

 

تفاوت ویزای تحصیلی کانادا و استادی پرمیت چیست؟

ویزا لیبلی است که در پاسپورت شما درج می‌شود و اجازه ورود شما به کشور کانادا است. اما استادی پرمیت برگه‌ای است که زمان ورود به فرودگاه کانادا صادر می‌شود و اجازه تحصیل در کشور کانادا است. هر دو این مدارک باید قبل از انقضای اعتبار، تمدید شوند. 

 

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

همیشه از تاریخ انقضای ویزای دانشجویی مطلع شوید تا از هر گونه مشکلی جلوگیری شود. حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضا، درخواست خود را برای تمدید ویزا ارسال کنید. به همین دلیل می توانید درخواست خود را برای تمدید ویزا به اداره مهاجرت کانادا به صورت آنلاین ارسال کنید.

اصل پاسپورت باید به سفارت کانادا ارسال شود تا در صورت پذیرش تمدید ویزا، برچسب ویزا اضافه شود. در نظر داشته باشید که تاریخ اعتبار ویزا بستگی به تاریخ انقضای پاسپورت دارد، پس به آن نیز توجه کنید.

توصیه می کنیم در زمان ارسال درخواست تمدید ویزا از کانادا خارج نشوید زیرا برای ورود مجدد به کشور بدون ویزای معتبر با مشکل مواجه خواهید شد.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد شرایط ویزای تحصیلی، تمدید ویزا و تمدید مجوز کارشناسی ارشد، صفحه قوانین مجوز و تمدید ویزا کانادا را مطالعه کنید.

 

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا ممکن است؟‌

این واقعاً شدنی است. شما می توانید پس از دریافت تاییدیه نهایی ویزا، مقصد خود را از دانشگاه A به کالج B یا دانشگاه C تغییر دهید. با این حال، قبل از تغییر مؤسسات آموزشی، تأیید کنید که دانشگاه یا کالج جدید دارای شماره DLI است.

همچنین باید پس از تغییر مرکز آموزشی با استفاده از فرم Change DLI، تغییرات را به اداره مهاجرت کانادا اطلاع دهید.

در حال حاضر، اگر می خواهید قبل از سفر به کانادا DLI خود را تغییر دهید، باید درخواست ویزای خود را به همراه پرداخت و مدارک پذیرش از دانشگاه یا کالج جدید ارسال کنید. در نتیجه، توصیه می کنیم تغییر DLI را تا پس از ورود خود به کانادا به تعویق بیندازید.

 

آیا امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؟

این واقعاً شدنی است. قوانین کانادا به دانش آموزان اجازه می دهد تا زمانی که در مدرسه هستند درآمد کسب کنند. البته اگر ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید فقط می توانید 20 ساعت در هفته کار کنید. با این حال، در تعطیلات بین دو ترم تحصیلی یا در تعطیلات دولتی مانند کریسمس، کار تمام وقت و 40 ساعت در هفته مجاز است.

لازم به ذکر است که دانشجویان خارجی ممکن است از 15 نوامبر 2022 تا 31 دسامبر 2023 بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. این پاسخ کوتاه مدت کانادا به کمبود نیروی کار در کشور است.

قوانین تکمیل کار دانشجویی در کانادا در زیر آمده است. با این حال، صفحه کار در حین تحصیل در کانادا جزئیات بیشتری در این زمینه دارد.

 

آیا امکان گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله، خوشبختانه دولت کانادا شرایطی را فراهم کرده است که این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از موسسات آموزشی کانادا و پس از کسب یک سال سابقه کار در کانادا بتوانند در کانادا اقامت و کار کنند تا بتوانند دانشجویان خارجی را جذب و به عنوان نیروی کار متخصص به کار گیرند. در بازار کار کانادا

مجوز کار Post Graduate Work Permit (PGWP)، نوعی ویزای کاری است که می توان پس از اتمام تحصیل در کانادا دریافت کرد، حداکثر برای سه سال اعتبار دارد و بر اساس طول مدت تحصیل تعیین می شود:

دوره‌های کمتر از ۸ ماه شامل PGWP نمی‌شود
دوره‌های بین ۸ ماه تا ۲۴ ماه به اندازه طول دوره تحصیلی
دوره‌های طولانی تر از ۲۴ ماه ۳ سال

برای واجد شرایط بودن برای PGWP باید دوره تحصیلی خود را به صورت حضوری به پایان رسانده باشید، تمام وقت ثبت نام کرده باشید، شماره DLI داشته باشید و از یک دانشگاه یا کالج دولتی کانادا فارغ التحصیل شده باشید.

با این حال، اوضاع در طول همه‌گیری کرونا متفاوت بود و از هم‌اکنون، فارغ‌التحصیلانی که بخشی از دوره‌های آموزشی خود را به صورت آنلاین گذرانده‌اند، هنوز واجد شرایط دریافت ویزای کار هستند.

بر اساس آخرین به‌روزرسانی‌های اداره مهاجرت کانادا، دریافت PGWP برای دانش‌آموزانی که مجبور بودند دوره‌های آموزشی خود را به طور کامل به صورت آنلاین بین 20 مارس 2020 تا 31 اوت 2022 تکمیل کنند، آسان خواهد بود. علاوه بر این، این قانون برای پوشش دوره از 1 سپتامبر 2022 تا 31 اوت 2023 تمدید شده است.

 

آیا می‌توانم ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کاری تبدیل کنم؟

این سوال پاسخ مثبت دارد. دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی و سپس دریافت مجوز LMIA از سازمان کار کانادا دو روش برای تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به مجوز کار است. البته نحوه اخذ این مجوز بر عهده کارفرماست. موقعیت پیشنهادی باید تحت سطوح TEER 0، 1، 2 یا 3 سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد.

دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی ساده نیست، بنابراین ابتدا باید موقعیت ایده آل را شناسایی کنید و قبل از ترک تحصیل موافقت کارفرما را تضمین کنید. پس از دریافت پیشنهاد شغلی و مجوز LMIA در کانادا، می توانید برای مجوز کار درخواست دهید و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهید.

 

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم چگونه است؟

دو مسیر کلی برای اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل وجود دارد:

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال،
۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

 

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال

 • روش تجربه کانادایی (Canadian Experience Class – CEC)

اکثر دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا، رویکرد تجربه کانادایی را به عنوان وسیله ای برای اخذ اقامت دائم کانادا انتخاب می کنند. متقاضیانی که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا دارند و مشاغل آنها تحت سطوح TEER 0، 1، 2 یا 3 سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا قرار دارد، واجد شرایط استفاده از این رویکرد هستند.

بنابراین، شما می توانید پس از فارغ التحصیلی، اخذ ویزای کاری PGWP و کسب حداقل یک سال سابقه کاری، از رویکرد CEC برای درخواست اقامت تحصیلی کانادا استفاده کنید. این سیستم که بخشی از اکسپرس اینتری است به عنوان یکی از سیستم های مهاجرت فدرال در نظر گرفته می شود.

 

۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

برنامه نامزد استانی یا PNP یک سیستم مهاجرتی است که هر استان کانادا (به غیر از کبک که سیستم استانی خود را دارد) ایجاد کرده است. می توانید روش های PNP را که برای دانشجویان مناسب است و منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می شود در موارد زیر مشاهده کنید:

 • گرفتن جاب آفر در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

اگر همسرتان برای تحصیل با شما به کانادا سفر می کند و با اخذ ویزای همراه، می توانید سریعتر برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید و نیازی به فارغ التحصیلی یا کار برای یک سال ندارید.

در نتیجه پس از ورود به کانادا، اگر به همسرتان پیشنهاد کار یا پیشنهاد شغلی از یک شرکت کانادایی در استان محل استقرار شما در یکی از مشاغل تخصصی داده شود، می تواند برای اقامت کانادا و شما به عنوان همسرش اقدام کند. ، می تواند در همان زمان اعمال شود. درخواست اقامت دائم قانونی.

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های خاص در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

هنگامی که از رشته های تحصیلی خاصی در برخی از حوزه های قضایی کانادا، مانند بریتیش کلمبیا فارغ التحصیل می شوید، واجد شرایط درخواست اقامت دائم بدون نیاز به پیشنهاد شغلی یا تجربه کاری قبلی در کانادا هستید.

به عنوان مثال، در استان بریتیش کلمبیا، اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته مهندسی هستید، می توانید پس از فارغ التحصیلی از طریق مسیر استانی بریتیش کلمبیا بدون نیاز به تجربه کاری قبلی یا پیشنهاد شغلی برای اقامت دائم اقدام کنید.

از آنجایی که همه استان‌های کانادا این برنامه را ندارند، با آگاهی از برنامه‌های PNP استانی و زمینه‌های مورد نیاز در آن حوزه‌های قضایی، می‌توانید سریع‌تر اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

 • برنامه‌های مهاجرتی استان کبک

باید بدانید که تحت سیاست مهاجرتی کانادا، کبک اساساً خود را ستایش می کند. با این حال، فارغ التحصیلان کبک ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم در کانادا باشند. مسیر PEQ یکی از راه های محبوب برای فارغ التحصیلان کبک برای دریافت اقامت دائم است. تسلط به زبان فرانسه در سطح B2 یکی از الزامات این برنامه می باشد.

تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان یکی از صنعتی‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان، فرصت‌های آموزشی بسیار خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه کرده است که آن را به یکی از راه‌های اصلی مهاجرت در سال‌های اخیر تبدیل کرده است.

دانشجویان زیادی از سراسر جهان هر ساله به این کشور بزرگ سفر می کنند تا در آنجا تحصیل کنند، از منابع آموزشی درجه یک آن استفاده کنند و در نهایت اقامت دائم را کسب کنند.

 

چرا تحصیل در کانادا؟

 

 • سیستم آموزشی پیشرفته در سطح جهانی
 • تحصیل مقرون به صرفه برای دانشجویان خارجی
 • فرصت‌های تحقیقاتی نوآورانه و فراوان
 • دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی بسیار و گوناگون
 • رتبه سوم از نظر بهترین مکان برای زندگی طبق گزارش سایت United Nations
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌ها
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتی (در صورتی که پدر یا مادر ویزای تحصیلی داشته باشند)
 • پیشرو در آموزش زبان
 • امکانات ورزشی در سطح المپیک در دانشگاه‌ها
 • زیرساخت‌های پیشرفته
 • مسیر آسان برای رسیدن به اقامت دائم کانادا برای خود و خانواده همراه
 • پروسه سریع دریافت ویزای تحصیلی کانادا نسبت به دیگر کشورها
 • امکان کار همزمان با تحصیل و تامین شهریه تحصیلی

 

مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا کدام است؟

مقاطع تحصیلی مختلفی در سیستم آموزشی کانادا ارائه می شود که برخی از آنها در سیستم آموزشی ایران قابل دسترسی نیستند. به طور کلی سیستم آموزشی کانادا شامل مقاطع مهدکودک، پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه، دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و همچنین لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد.

 

مهد کودک (Kindergarten) که مرحله پیش از دبستان (Pre-elementary) است، به عنوان اولین مرحله تحصیل در کانادا در نظر گرفته‌ شده و برای کودکان بین سنین ۴ تا ۵ سال ارائه می‌شود. مرحله پیش دبستانی به جز استان‌های نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک در دیگر استان‌ها اختیاری است.

 

 مرحله دبستان یا Elementary School در کانادا شامل پایه‌های تحصیلی اول تا ششم است و از سنین ۶ یا ۷ سال شروع شده و تا سنین ۱۱ تا ۱۲ ادامه دارد.

 

دوره متوسطه در کانادا دو سطح دارد: سطح Junior High School و Senior High School. سطح Junior High School پس از اتمام مقطع دبستان شروع می‌شود و شامل پایه‌های ۷ و ۸ است. پس از از این مرحله سطح Senior High School شروع می‌شود که ۴ سال طول می‌کشد و شامل پایه‌های ۹, ۱۰, ۱۱ و ۱۲ است و بسته به شرایط دانش آموز و استانی که در آن تحصیل می‌کند تا سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. در استان کبک دانش آموزان تا پایه یازدهم تحصیل می‌کنند.

 

مقطع دیپلما دانش آموزان را برای موفقیت در در یک رشته یا شغل خاص آماده می‌کند و در سطح کالج ارائه می‌شود. سه نوع دیپلم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • Regular Diploma

مقطع Regular Diploma تقریبا در تمام کالج‌های کانادا ارائه می‌شوند و هدف آن آموزش دانش آموزان در یک حوزه یا حرفه خاص است.

  • مدت زمان تحصیل: ۲ سال
  • پیش نیاز لازم برای تحصیل: مقطع دبیرستان
 • Advanced Diploma

این مقطع تحصیلی از مقطع Regular Diploma تخصصی‌تر است چون معمولا دارای دوره‌های کارآموزی یا کو-آپ است. این مقطع تحصیلی کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را به صورت عملی به کار بگیرید.

  • مدت زمان تحصیل: ۳ سال
  • پیش نیاز لازم برای تحصیل: مقطع دبیرستان
 • Graduate Diploma

این مقطع تحصیلی ترکیبی از آموزش تخصصی کامل همراه با تجربه عملی است و بالاتر از از دو مقطع تحصیلی قبلی قرار می‌گیرد. 

  • مدت زمان تحصیل: ۱ تا ۲ سال
  • پیش نیاز لازم برای تحصیل: Regular یا Advanced diploma و یا مقطع لیسانس

 

در کانادا اولین سطح تحصیلات عالی مدرک لیسانس است. در واقع، چندین کالج در آلبرتا، بریتیش کلمبیا و انتاریو نیز مدرک لیسانس می دهند. اکثر برنامه های کارشناسی چهار سال طول می کشد، اما برخی از آنها فقط سه سال طول می کشد. برخی از دانشگاه ها علاوه بر برنامه لیسانس، یک برنامه تحصیلات تکمیلی دو ساله نیز ارائه می دهند.

 • مدت زمان تحصیل: ۳ تا ۴ سال
 • پیش نیاز لازم برای تحصیل: مقطع دبیرستان
 • مراکز آموزشی ارائه دهنده: دانشگاه‌ها و بعضی کالج‌ها

 

تحصیل فوق لیسانس در کانادا پس از پایان مقطع لیسانس انجام می‌شود که معمولا برای کسب تخصص در رشته تحصیلی دوره لیسانس دنبال می‌شود. دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا یا به صورت کورس محور و یا به صورت پژوهش محور برگزار می‌شوند.

 • مدت زمان تحصیل: ۱ تا ۲ سال
 • پیش نیاز لازم برای تحصیل: مقطع لیسانس
 • مراکز آموزشی ارائه دهنده: دانشگاه‌ها 

 

تحصیل دکترا در کانادا پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است. رشته‌های دکترا معمولا پژوهش محور هستند و نیاز به تعیین استاد راهنما دارند.

 • مدت زمان تحصیل: ۳ تا ۵ سال
 • پیش نیاز لازم برای تحصیل: مقطع فوق لیسانس
 • مراکز آموزشی ارائه دهنده: دانشگاه‌ها

 

آیا تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان ممکن است؟ 

پاسخ به این سوال مثبت است اما شرایطی دارد!

 • بدون ارائه نمره زبان، تعدادی از موسسات و دانشگاه های کانادا پذیرش تحصیلی مشروط در سطوح دیپلم، دیپلم پیشرفته، فوق لیسانس یا لیسانس را ارائه می دهند. این بدان معناست که شما باید دوره های زبان ارائه شده توسط آن کالج/دانشگاه را قبل از ثبت نام در رشته مورد نظر یا همزمان با آن بگذرانید تا سطح مهارت زبان شما از سطح مورد نیاز آن موسسه آموزشی فراتر رود. لازم به ذکر است که مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری واجد شرایط این نوع پذیرش مشروط نمی باشند.

 • پذیرش مشروط بسته به کالج یا دانشگاه متفاوت است. در برخی از موسسات آموزشی، پذیرش بدون مدرک زبان مجاز نیست، اگرچه اگر نمره زبان شما کمتر از حداقل مورد نیاز دانشگاه باشد، امکان پذیرش مشروط وجود دارد. در این شرایط، علاوه بر این باید در کلاس های زبان ثبت نام کنید تا مطمئن شوید که سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی شما مطابق با شرایط دانشگاه است.

  پذیرش مشروط برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و همچنین برخی رشته های خاص از تعداد کمی از دانشگاه ها امکان پذیر است، اما برای مقطع دکتری نه. هر کالج یا دانشگاه هنگام بررسی این فرم از پذیرش مشروط، حداقل نمره زبان را در نظر می گیرد:

  • کالج: در کالج‌هایی که به نمره آیلتس 6.5 یا معادل آن برای پذیرش مستقیم نیاز دارند، با ارائه نمره آیلتس 5 تا 6 امکان پذیرش کاندیشنال وجود دارد. 
  • دانشگاه:
   • در مقطع لیسانس: در تعدادی از دانشگاه‌‌هایی که به نمره آیلتس 6.5 یا معادل آن برای پذیرش مستقیم نیاز دارند، با ارائه نمره آیلتس 5.5 یا 6 امکان پذیرش کاندیشنال وجود دارد. 
 • در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش مشروط با نمره آیلتس 6 در چند دانشگاه منتخب در رشته های مهندسی و علوم که به نمره آیلتس 6.5 یا معادل آن برای پذیرش مستقیم نیاز دارند، امکان پذیر است. پذیرش مشروط در دوره زبان با ارائه نمره آیلتس به ترتیب 6.5 یا 6 در تعداد کمی از دانشگاه های مرتبط با مدیریت که برای پذیرش مستقیم نیاز به نمره آیلتس 7 یا 6.5 دارند، امکان پذیر است.

 

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه است؟

مهاجرت تحصیلی به کانادا دو مرحله اصلی دارد:  ۱. اخذ پذیرش تحصیلی کانادا ۲. اخذ ویزای تحصیلی کانادا. برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا لازم است در هر مرحله، مراحل دیگری را هم پشت سر بگذارید که در ادامه مقاله جزییات آن‌ها را بیان می‌کنیم:

نحوه دریافت پذیرش تحصیلی کانادا

۱. شرایط تحصیلی خود را بررسی کنید.

۲. دانشگاه و رشته تحصیلی متناسب با شرایطتان را انتخاب کنید.

۳. مدارک لازم برای اپلای دانشگاه را آماده کنید.

۴. وارد سایت دانشگاه شده و اکانت آنلاین بسازید.

۵. اطلاعات لازم را در اپلیکیشن آنلاین وارد کرده و در صورت امکان مدارک را آپلود کنید.

۶. هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن را سابمیت کنید.

۷. منتظر ایمیل دانشگاه برای دریافت Application Number یا Student Number باشید.

۸. در صورت لزوم اکانت دانشجویی خود را طبق دستورالعمل دانشگاه فعال کنید.

۹. اکانت خود را برای دریافت هرگونه آپدیتی به صورت مداوم چک کنید. 

۱۰. تبریک می‌گوییم، پذیرش تحصیلی گرفتید.

۱۱. در صورت لزوم پیش پرداخت شهریه تحصیلی (deposit) را پرداخت کنید. 

۱۲. نامه پذیرش نهایی (LOA) را دریافت کنید.

 

نحوه دریافت ویزای تحصیلی کانادا

پس از اینکه پذیرش تحصیلی خود را دریافت کردید، حالا نوبت به اخذ ویزای تحصیلی کانادا است که در ادامه به مراحل آن اشاره می‌کنیم:

۱. تمام مدارک لازم از جمله نامه پذیرش تحصیلی و یک استادی پلن حرفه‌ای با سناریوی درست را تهیه کنید. 

۲. فایل‌ها را دسته بندی کرده و به فرمت پی دی اف درآورید.

۳. در سایت اداره مهاجرت مهاجرت کانادا اکانت بسازید، به سوالات پاسخ دهید و فرم‌های لازم را دانلود کنید.

۴. فرم‍‌های لازم را پر و امضا کنید.

۵. همه مدارک پی دی اف شده را در قسمت مربوط در اپلیکیشن آپلود کنید.

۶. هزینه بررسی اپلیکیشن و انگشت نگاری را پرداخت کنید. 

۷. انگشت نگاری کانادا را در یکی از دفاتر ورک مربوط به سفارت کانادا انجام دهید. 

۸. پس از دریافت نامه پاس ریکوئست (به منزله تایید ویزا)، پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا به سفارت کانادا بفرستید و پیکاپ ویزای کانادا را انجام دهید. 

۹. بلیط بخرید و طبق قوانین ورود به کانادا پس از اخذ ویزا عمل کنید و برای ورود به این کشور آماده شوید. 

۱۰. به کانادا خوش آمدید! در فرودگاه کانادا، استادی پرمیت یا همان مجوز تحصیلی خود را از آفیسر اداره مهاجرت دریافت کنید. 

پس از ورود به کانادا و شروع تحصیل هنوز پروسه مهاجرت شما نهایی نشده است. مرحله مهمتر دریافت اقامت دائم کانادا پس از تحصیل است که در بخش‌های بعدی مقاله اطلاعات مفیدی در این زمینه ارائه داده‌ایم و مسیر مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را برای شما شفاف‌تر ساخته‌ایم

 

چه نوع مرکز آموزشی را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنم؟

راه حل ساده است: یک مرکز آموزشی وابسته به DLI را انتخاب کنید. طبق آمار اداره مهاجرت، بیش از 1500 موسسه آموزشی تایید شده در کانادا وجود دارد که شرایط درخواست ویزای تحصیلی کانادا را برآورده می کنند. هر کدام از این مراکز دارای کدی به نام DIL هستند که نشان می دهد مرکز آموزشی مجوز خود را داده است. برای ارسال درخواست ویزا به شماره DLI نیاز است.

 

چطور از رنک مراکز آموزشی مورد نظر مطمئن شوم؟‌

 برای این که خیال شما را کمی راحتتر کنیم باید اشاره کنیم که دولت کانادا برای ایجاد عدالت و دسترسی همه افراد به سیستم آموزشی مناسب، همواره از معتبر بودن برنامه‌های آموزشی این مرکز اطمینان کسب می‌کند. پس صرف نظر از رنکینگ مراکز، همه کالج‌ها و دانشگاه‌ها دارای یک استاندارد اولیه مورد قبول هستند. 

این بدان معناست که هیچ تمایزی بین مراکز وجود ندارد، درست است؟ البته وجود دارد.
در حالی که درست است که مدارسی مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه واترلو، دانشگاه سیمون فریزر، دانشگاه مونترال، دانشگاه کوئینز، دانشگاه دالهوسی و دانشگاه مک مستر رتبه های بالاتری نسبت به سایرین دارند. ، این لزوماً به این معنی نیست که آنها لزوماً بهتر هستند. نه به این دلیل که حضور در بسیاری از دانشگاه های دیگر کمتر شهرت دارد.

پس دیگر نگران این موضوع نباشید و بر اساس شرایط خاص خود اقدام کنید. در مورد آن نگران نباشید و روی تقویت استعدادهای خود تمرکز کنید زیرا هیچ کارفرمایی در کانادا در مورد کالج یا دانشگاه شما پرس و جو نمی کند.

و البته کالج‌های دولتی کانادا هم حداقل‌های آموزشی را رعایت می‌کنند. بیش از ۱۵۰ کامیونیتی کالج در کانادا دوره های آمادگی مشاغل را ارائه می‌کنند که شما را برای بازار کار هدف‌گیری شده‌ای آماده خواهند کرد.

 

اپلای در کالج یا دانشگاه؟

تصمیم گیری در مورد حضور در کالج های کانادا یا دانشگاه های کانادا چندان سخت نیست. فقط اهداف خود را در ذهن داشته باشید و البته در مورد مراحل اقامت پس از تحصیل در کانادا و گرفتن ویزای کاری در صورتی که می خواهید انجام دهید، تحقیق کنید.

 

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل کدامند؟

سه دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۲ هستند (به نقل از QS) که به ترتیب در جایگاه ۲۶، ۲۷ و ۴۶ قرار دارند.

 

ویزای دانش آموزشی

تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی کانادا

 

تمکن مالی از جمله مدارک مهم برای ويزاي دانش آموزي کانادا است. اگر به عنوان پدر و مادر دانش آموز قصد دارید اسپانسر مالی وی شوید باید بتوانید به سفارت کانادا اثبات کنید:

۱. پول کافی برای تأمین هزینه‌‏های تحصیل و زندگی یک سال فرزند خود را دارید.

۲. از وضعیت و ثبات مالی خوبی برخوردار هستید.

۳. در صورت همراهی فرزندتان باید مبلغ بیشتری تمکن مالی برای مخارج زندگی خودتان هم در کانادا نشان دهید.

( مبالغ مالی و مدارک مالی که برای اسپانسری فرزندتان و همچنین پرونده ویزای همراه خود (در صورت همراهی فرزند) ارائه می‌‏دهید باید به گونه‌‏ای باشد که آفیسر را قانع و آسوده خاطر کند که پس از ورود به کانادا فرزندتان و شما هیچ مشکلی مالی برای تامین هزینه‏‌های تحصیل و زندگی نخواهید داشت)

 

مراحل اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

پس از آماده کردن مدارک لازم برای ویزای دانش‌آموزی کانادا حالا نوبت اپلای و ارسال مدارک به سفارت کانادا است:

۱. وارد سایت اداره مهاجرت کانادا به آدرس cic.gc.ca شوید.

۲. از بین انواع ویزا، گزینه Study را انتخاب کنید.

۳. در صفحه جدید بر روی گزینه Get a Study Permit کلیک کنید.

۴. مجددا وارد صفحه جدیدی می‌‏شوید. بر روی گزینه How to Apply کلیک کنید.

۵. پس از آن در صفحه جدید در قسمت Apply Online به سوالات پاسخ دهید.

۶. سپس در قسمت Create an Account اکانت بسازید و اطلاعات لازم را وارد کنید.

۷. به تمام سوالات اپلیکیشن به درستی پاسخ دهید.

۸. در پایان در قسمت مدارک تمام مدارک خواسته شده را آپلود کنید.

۹. پس از آپلود مدارک در صورتی که فرزند شما ۱۴ سال و بالاتر دارد و قبلا در مراکز درخواست ویزای کانادا و یا اصطلاحا VAC انگشت نگاری انجام نداده باشد، باید گزینه درخواست انگشت نگاری را تیک بزنید.

۱۰. در پایان اطلاعات بانکی را وارد و هزینه اپلیکیشن و هزینه انگشت نگاری را پرداخت کنید.

۱۱. از یکی از دفاتر VAC کانادا در کشورهای اطراف ایران برای فرزندتان وقت انگشت نگاری بگیرید.

۱۲. مدتی پس از سابمیت پرونده، نامه انگشت نگاری برای شما ارسال می‌‏شود.

۱۳. فرزندتان باید نامه انگشت نگاری و مدارک شناسایی‏‌اش را در تاریخ مشخص شده به دفتر VAC برده و انگشت نگاری انجام دهد.

۱۴. تبریک می‌‏گوییم. فرزند شما Pass Request و ویزا شد.

۱۵. پاسپورت فرزندتان را برای درج لیبل ویزا به سفارت کانادا در یکی از کشورهای اطراف بفرستید.

 

ویزای همراه دانش آموزی کانادا

اگر والدین دانش آموزی هستید که در کانادا تحصیل می کند، می توانید با فرزند خود مطابق با قوانین مهاجرت کانادا سفر کنید. برای این کار باید ویزای دانشجویی بگیرید. شما بدون شک سوالات زیادی در این زمینه دارید. در بخش‌های بعدی، شرایط لازم برای ویزای دانشجویی همراه و مدارک مربوطه را بررسی خواهیم کرد.

(تغییر ویزای توریستی به ویزای تحصیلی یا ویزای کار کانادا این مزیت را دارد که پس از دریافت یکی از این نوع ویزاها، فرزند شما می تواند به صورت رایگان در مدارس دولتی کانادا تحصیل کند.)

 

تحصیل دانش آموزی در کانادا

در مدارس کانادا، آموزش معمولا از سن 5 سالگی شروع می شود و تا سن 18 سالگی ادامه می یابد. مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان چندین سطح آموزشی هستند که در مدارس کانادا ارائه می شوند. در واقع، سطوح راهنمایی و دبیرستان در مؤسسات خاصی با هم ترکیب شده اند تا پایه های 6 تا 12 را در بر گیرند.

دانش آموزان دبیرستانی در کانادا ملزم به مطالعه تعداد معینی دروس در هر پایه هستند. تصور کنید فرزند شما کلاس دهم را در ایران به پایان رسانده و اکنون قصد دارد در کلاس یازدهم در کانادا ثبت نام کند. نتیجه درخواست او ممکن است کمی شوکه کننده باشد و مدرسه او را دوباره در کلاس دهم پذیرش کند. چرا ممکن است بپرسید؟

دلیلش آن است که یک سری از دروسی که در برنامه درسی پایه دهم کانادا وجود دارد، در برنامه درسی پایه دهم ایران وجود نداشته و بنابراین فرزند شما مجددا باید پایه دهم را در کانادا بخواند تا دروس مورد نیاز برای این پایه را پوشش دهد.

 

آمار ویزای دانش آموزی کانادا

دولت کانادا هر ساله تعدادی ویزای دانش‌آموزی صادر می‌کند که بخشی از آن شامل صدور ویزا برای دانش آموزان ایرانی است. البته لازم به ذکر است که این نوع ویزا نسبت به دیگر ویزاهای تحصیلی در مقاطع دانشگاهی آمار کمتری دارد.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل فرزندان در مدارس کانادا

بسیاری از خانواده ها مایلند فرزندان خود را برای اتمام تحصیلات خود به کانادا بفرستند تا بتوانند از مزایا و منابع آموزشی این کشور توسعه یافته استفاده کنند. حتماً در نظر گرفته اید که تحصیلات فرزندانتان چگونه می تواند به شما در مهاجرت به کانادا کمک کند و می خواهید بدانید که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

 

سیستم آموزشی مدارس کانادا

مقطع سن پایه
Primary School ۵-۶ مهد کودک
۶-۷ Grade 1
۷-۸ Grade 2
۸-۹ Grade 3
۹-۱۰ Grade 4
۱۰-۱۱ Grade 5
Middle School
Junior High School
۱۱-۱۲ Grade 6
۱۲-۱۳ Grade 7
۱۳-۱۴ Grade 8
High School ۱۴-۱۵ Grade 9
۱۵-۱۶ Grade 10
۱۶-۱۷ Grade 11
۱۷-۱۸ Grade 12

 

در کانادا، کودکان از سن 5 تا 6 سالگی به مدرسه می روند و در 12 سالگی دبیرستان را تکمیل می کنند. این موسسات با نام K-12 شناخته می شوند. از مهدکودک تا فارغ التحصیلی در استان کبک، 11 سال طول می کشد که دو سال دوره پیش دانشگاهی را شامل می شود.

هر سال، از اواخر مرداد تا اوایل ژوئن، پنج روز مدرسه وجود دارد. این مدرسه در سراسر کشور کانادا به دو زبان فرانسوی و انگلیسی قابل دسترسی خواهد بود زیرا کانادا یک کشور چند زبانه است.

تحصیل در مدارس ابتدایی، دبیرستان ها و دبیرستان های کانادا ممکن است برای دانش آموزان بین المللی مفید باشد. یک شانس بی نظیر برای کسب مدرکی که در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است و کسب تجربه بین المللی، تحصیل در کانادا است.

 

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

به طور کلی، سیستم آموزشی مدارس کانادا به دو مقطع تحصیلی تقسیم می شود:

 • دوره ابتدایی
 • دوره متوسطه

مدارس خصوصی و سایر انواع مدارس مثل مدارس مذهبی نیز در همه مقاطع فعالیت می‌کنند.

در بعضی از مدارس دوره راهنمایی از دوره ابتدایی و متوسطه تفکیک می‌شود ولی در بیشتر مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی با هم ادغام شده‌اند.

 

دوره ابتدایی

دانش‌آموزان از مهدکودک یا کلاس اول (6 تا 7 سالگی) تا کلاس هشتم (سنین 13 تا 14 سال) در مدرسه ابتدایی تحصیل می‌کنند. به طور معمول، سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن سال بعد ادامه دارد. تا قبل از دبیرستان، مدارس ابتدایی در کانادا اغلب به صورت مختلط (دختر و پسر در یک کلاس هستند).

توانایی های اساسی خواندن، نوشتن و ریاضیات در مدارس ابتدایی همراه با تاریخ، جغرافیا، صنایع دستی، موسیقی، علوم، هنر و تربیت بدنی (ورزش) آموزش داده می شود. برخی از مناطق در حال حاضر زبان های فرانسوی و سایر زبان های خارجی را در سال های پایانی دبستان ارائه می دهند، اگرچه قبلاً فقط در دبیرستان ها تدریس می شد.

 

دوره متوسطه

در دبیرستان های کانادا، آموزش از کلاس نهم (سال های 14 تا 15) شروع می شود و تا کلاس دوازدهم (سنین 17 تا 18) ادامه می یابد.

بعد از سال 12 یک سال دیگر در انتاریو وجود دارد. دانش آموزان در کبک معمولاً تا سن 16 سالگی در دبیرستان تحصیل می کنند و در این مرحله می توانند در CEGEP ثبت نام کنند. به دانش‌آموزانی که برنامه دو ساله CEGEP با بودجه عمومی را با موفقیت به پایان برسانند، ممکن است دیپلم مقدماتی دانشگاه یا دیپلم حرفه‌ای دریافت کنند.

برنامه درسی پیشرفته که دانش آموزان را برای کالج آماده می کند و برنامه درسی عمومی که دانش آموزان را برای کالج های محلی یا مدارس فنی آماده می کند، دو نوع برنامه درسی مورد استفاده در دبیرستان های کانادا هستند.

 

سن تحصیل در مدارس کانادا

اکثر حوزه های قضایی کانادا سن شروع قانونی برای کودکان را 5 سال تعیین می کنند. این گروه سنی ابتدا در مهدکودک ثبت نام می کنند، سپس با شروع کلاس ششم، سال اول دبستان را شروع می کنند. بسته به قوانین هر استان، مهدکودک نمی تواند مورد نیاز باشد. در سن 17 یا 18 سالگی، زمانی که دانش آموزی سال دوازدهم دبیرستان خود را به پایان رساند، تحصیل در مدارس کانادا به پایان می رسد.

جدول زیر شرایط خاص استان برای ورود دانش آموزان به مدرسه اجباری را فهرست می کند.

نام استان سن تحصیلات اجباری
آلبرتا ۶ تا ۱۶ سال
بریتیش کلمبیا ۶ تا ۱۶ سال
منیتوبا ۷ تا ۱۸ سال
نیوبرانزویک ۵ تا ۱۸ سال
نیوفاندلند ۶ تا ۱۶ سال
نوا اسکوشیا ۵ تا ۱۶ سال
انتاریو ۶ تا ۱۸ سال
جزیره پرنس ادوارد ۵ تا ۱۶ سال
کبک ۶ تا ۱۶ سال
ساسکاچوان ۷ تا ۱۶ سال

 

تفاوت تحصیل در مدارس ایران و کانادا

مدارس ایرانی و کانادایی از جهات مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. زیرساخت‌های آموزشی، روش‌های آموزشی، استانداردهای آموزشی و موضوعی که در مدارس این دو کشور تحت پوشش قرار می‌گیرند، همگی متفاوت هستند. مدارس ایران و کانادا دارای سیستم آموزشی کاملا متفاوتی هستند که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

 

تفاوت در سیستم آموزشی مدارس ایران و کانادا را می‌توان در چند مورد عنوان کرد

 • ایران یک سیستم آموزشی مرکزی و ملی دارد که تمام استان‌ها از این سیستم آموزشی تبعیت می‌کنند. اما در کانادا سیستم آموزشی به صورت ملی و فدرال نیست. هر استان سیستم آموزشی و برنامه درسی مخصوص به خود را ارائه می‌دهد.
 • در برنامه درسی مدارس کانادا تعداد زیادی دروس اجباری و تعداد زیادی هم دروس اختیاری وجود دارد. اما در برنامه درسی مدارس ایران در هر پایه تحصیلی معمولا همه دروس اجباری هستند.
 • در مدرسه‌های ایران در مقطع دبیرستان دانش آموزان بر اساس رشته‌های تحصیلی مجزا مانند علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی و هنر درس خود را ادامه می‌دهند اما در مقطع دبیرستان در کانادا رشته‌ تحصیلی مجزا وجود ندارد و در هر پایه تحصیلی دانش آموزان دروس مختلفی را مطالعه می‌کنند.
 • در سیستم آموزشی ایران در هر پایه تحصیلی برنامه درسی یکسان است و در سراسر کشور یک کتاب واحد برای هر مبحث درسی استفاده می‌شود. اما در مدارس کانادا در هر استان، برنامه درسی متفاوت است و کتاب‌های متفاوتی هم به عنوان منابع درسی استفاده می‌شود.

 

انواع مدرسه در کانادا

بطور کلی در کانادا بر اساس مالکیت دو نوع مدرسه وجود دارد:

 • مدرسه دولتی
 • مدرسه خصوصی

 

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی یا ویژه (مدارس دولتی کاتولیک رومی) مدارس استانی با بودجه دولتی هستند که برای همه باز است اما معمولاً بر اساس وابستگی مذهبی تقسیم می شوند.

فعالیت ها و قوانین در مدارس دولتی کانادا توسط استان مربوطه تعیین می شود. هر استان به مدارس منطقه ای در سطح محلی تقسیم می شود. این مدارس توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزشی) کنترل می‌شوند که در مورد برنامه درسی تصمیم می‌گیرند، معلمان را استخدام می‌کنند، لوازم خریداری می‌کنند و عموماً عملیات روزانه مدارس را مدیریت می‌کنند.

 

انتخاب مدرسه دولتی در کانادا

شهرت مدارس دولتی منطقه یکی از مهم ترین عوامل برای اکثریت والدین در کانادا هنگام تصمیم گیری در مورد محله جدید است. نسبت فارغ التحصیلان از یک موسسه خاص که در دانشگاه های برتر کانادا پذیرفته می شوند، یک شاخص رایج از شهرت است. آمار توسط همه نهادها در دسترس است.

شما باید فرزند خود را در یک مدرسه دولتی در نزدیکی محل زندگی خود در اکثر استان های کانادا ثبت نام کنید. بنابراین پذیرش و ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه دولتی که در همسایگی شما نیست بسیار دشوار است. به همین دلیل، مناطقی با مدارس با کیفیت بالا تقاضای بیشتری دارند و گران‌تر هستند.

اگر قصد دارید فرزند خود را به یک مدرسه‌ی دولتی در کانادا بفرستید باید قبل از تصمیم گیری در مورد محل زندگی خود، درباره ی کیفیت مدارس آن محل پرس و جو کنید.

 

ثبت نام در مدارس دولتی کانادا

اگر فرزند شما برای اولین بار در مدارس کانادا ثبت نام می کند، آنها را ارزیابی می کند تا مشخص کند که از چه سطحی باید شروع کند. آنها همچنین ممکن است دروس بهبود زبان انگلیسی یا فرانسوی را دریافت کنند.

همه مدارس کانادا ترکیبی از دانش آموزان داخلی و خارجی دارند و مؤسسات آموزشی آنها از دقیق ترین و باکیفیت ترین مؤسسات در جهان است.

برای ساکنین کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم، حضور در مدارس دولتی در کانادا کاملا رایگان است. با این حال، دانشجویان خارجی باید شهریه پرداخت کنند.

 

ساعات مدرسه در مدارس دولتی کانادا

با یک ساعت صرف ناهار، مدارس ابتدایی کانادا معمولا حدود ساعت 8:30 صبح شروع می شود و تا ساعت 3:30 یا 3:30 بعد از ظهر ادامه می یابد. دانش آموزان و معلمان می توانند در طول دو زنگ تفریحی 15 دقیقه ای که اغلب وجود دارد، استراحت کنند.

زمان معمول شروع مدارس متوسطه در کانادا بین 8:30 صبح تا 2:30 بعد از ظهر است. ورزش و فعالیت های فوق برنامه فراتر از ساعات مدرسه انجام می شود.

هیچ کلاسی در روزهای شنبه یا یکشنبه در مدارس دولتی برگزار نمی شود. در عوض، کلاس ها از دوشنبه تا جمعه برگزار می شود.

 

امتحانات و نمرات در مدرسه‌ های دولتی کانادا

زمانی که فرزندتان را در یک مدرسه دولتی در کانادا ثبت نام می کنید، پرونده ای برای او تشکیل می شود و یک سیستم ارزشیابی مستمر هم برای او و هم برای سایر دانش آموزان برای همه پایه ها وجود دارد. در طول 12 سال تحصیل خود (پایه های K-12)، دانش آموزان در هر مقاله نمره می گیرند و در هر موضوع مورد آزمایش قرار می گیرند.

دبیرستان های کانادا از طرح های درجه بندی که در زیر نشان داده شده است استفاده می کنند:

نمره طبقه بندی درصد
A عالی ۹۰٪ تا ۱۰۰٪
B خوب ۸۰٪ تا ۸۹٪
C متوسط ۷۰٪ تا ۷۹٪
D ضعیف ۶۰٪ تا ۶۹٪
F رد شدن زیر ۶۰٪

 

مدارس خصوصی کانادا

اگرچه ساختار مدارس خصوصی در کانادا مشابه مدارس دولتی است، رویکردها و برنامه های درسی آنها بسیار متفاوت است. این مؤسسات شامل همه چیز از مهدکودک گرفته تا مدارس روزانه، مدارس شبانه روزی کانادا، و همچنین امکانات تحقیقاتی پیشرفته است.

مدارس خصوصی معمولاً تکالیف سخت و الزامی دارند و رقابت شدیدی بین دانش آموزان وجود دارد.

 

رویکرد آموزشی مدارس خصوصی کانادا چگونه است؟

 • برخی مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌های ورزشی تاکید دارند.
 • برخی دیگر به پرورش دانش آموزان دارای استعداد در هنر، نمایش، رقص یا موسیقی می‌پردازند.
 • بعضی از مدارس خصوصی کانادا بر فعالیت‌هایی همانند زندگی در فضای باز تاکید دارند و یا به یک فلسفه‌ آموزشی خاص پایبند هستند.
 • اکثر مدارس خصوصی کانادا دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه های کانادا یا دانشگاه های کانادا آماده می‌کنند.
 • برخی از مدارس بین‌المللی خصوصی نیز دانش آموزان را برای آزمون لیسانسیه بین‌المللی (IB) آماده می‌کنند.
 • بعضی از مدارس خصوصی منحصر به یک زبان خارجی همانند کانتونی هستند و از برنامه تحصیلی سنتی پیروی می‌کنند.
 • اغلب محصلینی که در این مدارس ثبت نام می‌کنند از ابتدا به دنبال تخصص در رشته خاصی هستند.

 

اپلای در مدارس خصوصی کانادا

پذیرش فرزند شما در یک مدرسه خصوصی در کانادا، به ویژه در شهرهای بزرگ، می تواند چالش برانگیز باشد و هرگز اطمینانی برای پذیرش او وجود ندارد.

اگرچه بسیاری از مدارس ابتدایی و مهدکودک ها در کانادا کودکان را بر اساس تاریخ دریافت درخواست پذیرش می کنند، مدارس خصوصی با رتبه برتر معمولاً محدودیتی برای تعداد دانش آموزانی که ممکن است بپذیرند دارند و بسیاری از آنها لیست انتظار دارند. بنابراین، بهتر است به جای اصرار بر اینکه فرزندتان را فقط در یک مدرسه خاص ثبت نام کنید، گزینه های خود را بسنجید.

قبل از ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه‌ خصوصی، اطمینان حاصل کنید که شرایط خروج از قرارداد مدرسه را متوجه شده‌اید. مخصوصا اگر برنامه ریزی کرده‌اید که فقط مدت محدودی در کانادا اقامت داشته باشید.

 

تفاوت مدرسه شبانه روزی و روزانه در کانادا

مدارس روزانه و مدارس شبانه روزی کانادا هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم:

 

مزایا 

 • آموزش و پرورش ۲۴ ساعته (شبانه روزی) برای دانش آموزان
 • فعالیت‌های فوق برنامه بسیار عالی مانند کلاس‌های تخصصی ورزشی، هنری، علمی و مهارتی
 • تجربه زندگی اجتماعی و تعامل با دیگران
 • بهبود روابط خانوادگی و اهمیت بیشتر دادن به زمان‌های با هم بودن
 • پرورش استقلال فردی
 • پرورش مهارت‌های زندگی و مسئولیت پذیری

معایب

 • والدین احساس می‌کنند که در پرورش فرزندان خود کمتر دخیل هستند.
 • دانش آموزان و والدین برای یکدیگر احساس دلتنگی دارند.
 • هزینه مدارس شبانه روزی کانادا بیشتر از مدارس روزانه است.
 

مزایا

 • والدین می‌توانند هر روز فرزندان خود را ببینند.
 • مدارس روزانه کانادا ارزان تر از مدارس شبانه روزی هستند.

معایب

 • والدین باید وقت بیشتری صرف آموزش و رفع احتیاجات فرزندانشان کنند.

 

شهریه مدارس کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در کانادا برای فرزندان شما بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متفاوت است. ولی برای هر نوع مدرسه و مقطع تحصیلی می‌توان میانگینی را به عنوان شهریه سالیانه در نظر گرفت.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی را ملاحظه می‌کنید:

نوع مدرسه متوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی ۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس دولتی ۱۴ تا ۱۶ هزار دلار
مدارس خصوصی ۱۰ تا ۸۰ هزار دلار
مدارس روزانه ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه ۳۵ تا ۷۰ هزار دلار
مدارس ایرانی ۱۸ تا ۲۰ هزار دلار

در برخی از استان ها، فرزندان دانش آموزان خارجی یا افرادی که دارای مجوز کار هستند به عنوان دانش آموزان خارجی در نظر گرفته می شوند و برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیلی مشابه دانشجویان خارجی هستند. فرزندان دانش آموزان خارجی ممکن است در چندین استان دیگر به صورت رایگان در مدارس دولتی شرکت کنند.

 

محل اقامت دانش آموزان محصل در کانادا

دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کنند می‌توانند در اقامتگاه‌های تعیین‌شده بمانند یا در طرحی ثبت نام کنند که به خانواده‌های کانادایی اجازه می‌دهد تا زمانی که هزینه‌ای را پرداخت می‌کنند، یک یا دو فرزند را در خود جای دهند. Homestay نام این ابتکار است.

با این استراتژی، فرزند شما نزد یک خانواده کانادایی قرار می گیرد که قبلاً او را تایید کرده است و با آنها در اتاق جداگانه ای اقامت خواهد داشت. همچنین خانواده هر روز سه وعده غذایی برای کودک فراهم می کند. زبان خارجی در نتیجه این تکنیک بسیار تقویت می شود.

دانشجویان باید 900 دلار در ماه برای اقامت در خانه بپردازند. والدین می توانند با دانستن اینکه فرزندانشان به لطف Visa Mundial در دستان خوبی هستند احساس امنیت کنند.

 

ویزای دانش آموزی کانادا

سالانه دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا درخواست می دهند. مرحله اول در این پروسه پذیرش از دانشگاه های کانادا و مرحله دوم درخواست ویزای دانشجویی کانادا می باشد. فرزند شما می تواند از طریق ویزای تحصیلی کانادا که در واقع همان ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان است به کانادا مهاجرت کند. همچنین می توانید از طریق فرزند خود ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کرده و در کنار او به این کشور مهاجرت کنید.

برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا، دانش آموزان خردسال شما باید همراه با شما، والدین یا قیم قانونی آنها باشند که باید درخواستی برای ویزای همراه ارائه دهند. اگر نمی توانید با او به مدرسه سفر کنید، باید فردی را که شهروند یا مقیم دائم کانادا است به عنوان قیم قانونی (سرپرست) فرزندتان در کانادا نام ببرید.

دولت کانادا هر ساله ویزای دانشجویی متعددی صادر می کند که برخی از آنها در اختیار دانشجویان ایرانی قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که آمار کمتری برای این نوع ویزا نسبت به سایر ویزای تحصیلی دوره های کالج وجود دارد.

 

ویزای همراه والدین دانش آموز در کانادا

برای آوردن فرزند خود به کانادا، یک یا هر دو والدین باید ویزای توریستی همراه (معتبر برای پنج سال) دریافت کنند. هیچ یک از والدین همراه در این شرایط نمی توانند کار کنند یا در مدرسه حضور یابند. برای تحصیل یا کار به مجوز مناسب نیاز دارید.

در کانادا، افراد زیر 18 سال باید با والدین یا قیم قانونی سفر کنند. اگر نمی توانید ویزای دانشجویی کانادا یا گاهی اوقات ویزای قیم کانادا را دریافت کنید، درباره ایده قیوم بیاموزید.

 

کاستودین کیست؟

کودکان زیر 18 سال که برای تحصیل در کانادا بدون والدین خود درخواست می دهند، باید در حین حضور در آنجا تحت سرپرستی و کنترل یک بزرگسال باشند تا بتوانند در کلاس ها ثبت نام کنند. در کانادا، این شخص به عنوان سرپرست یا نگهبان دانش آموز خدمت خواهد کرد. سرپرست باید شهروند کانادا باشد یا شهروندی دائمی در کانادا داشته باشد.

یک فرم خاص باید توسط والدین کودک در کشور مبدا و سرپرست کودک پر شود. به طور معمول، اگر دانش آموزی کمتر از 10 سال سن دارد، یکی از والدین بیولوژیکی او باید هنگام حضور در مدرسه حضور داشته باشد.

 

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

 • داشتن نمرات خوب در دو سال تحصیلی گذشته
 • توانایی پرداخت شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی (اکثر مدارس کانادا در زمان پذیرش دیپازیت دریافت می‌کنند و بدون آن نامه نهایی پذیرش برای پروسه ویزای دانش آموزی را صادر نمی‌کنند)
 • آزمون ورودی زبان و ریاضی (شامل همه مدارس نیست. بعضی از مدارس برای سنجش سطح زبان انگلیسی یا فرانسه و دروس ریاضی دانش آموزان از آن‌ها امتحان ورودی می‌گیرند)
 • نمره زبان مانند آیلتس، تافل و دیگر نمرات معادل آن الزامی نیست

 

مراحل اخذ پذیرش از مدارس کانادا

 

 • تکمیل فرم ارزیابی مدارس، اخذ مشاوره، شروع پروسه اجرایی با ویزا ویزاکانادیا
 • ترجمه مدارک پذیرش و ویزا 
 • اقدام برای اخذ پذیرش و ویزای دانش آموزی کانادا
 • اقدام برای اخذ ویزای همراه والدین

 

برنامه درسی مدارس کانادا

توضیحات دوره در مدارس کانادا معمولاً به یکی از دو نوع تقسیم می شود. دسته بندی های اجباری و اختیاری وجود دارد.

کلاس های زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر از جمله دروسی است که تمامی دانش آموزانی که در مدارس دولتی ثبت نام کرده اند، ملزم به گذراندن آن هستند. دروس دیگری که اختیاری هستند عبارتند از سایر زبان های خارجی، تاریخ و جغرافیا، شیمی، زیست شناسی و فیزیک، تجارت، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خودرو.

دروسی که دانش آموزان ملزم به تکمیل آنها در هر سطح هستند در برنامه های درسی رسمی برای هر استان و هر منطقه مشخص شده است.

 

ثبت نام مدرسه در کانادا

پس از اخذ پذیرش از یکی از مدرسه‌های کانادا بسته به شرایط مدرسه معمولا باید همه یا بخشی از شهریه ترم اول تحصیل را به عنوان دیپازیت پرداخت کنید. با پرداخت این مبلغ در واقع شما در مدرسه ثبت نام شده‌اید و پس از اخذ ویزا و ورود به کانادا می‌توانید درس خود را شروع کنید.

 

تحصیل آنلاین در مدارس کانادا

اکثر مدارس کانادا فقط آموزش حضوری ارائه می دهند، با این حال برخی دوره های آنلاین نیز ارائه می دهند. برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا، پذیرش در مدرسه ای که تحصیل در آن به صورت تمام وقت و حضوری است، الزامی است. دوره های آنلاین واجد شرایط ویزا نیستند. اگرچه موارد پرت کمی وجود دارد.

تقریباً تمام مدارس کانادا در طول همه‌گیری کووید-19 کلاس‌ها را به صورت آنلاین برگزار کردند. اداره مهاجرت کانادا روند درخواست ویزای تحصیلی را در سال 2020 به دو مرحله تقسیم کرد. به این ترتیب، دانشجویانی که ویزای مرحله اول آنها اعطا شده بود، می‌توانستند دوره‌های آنلاین خود را بدون اینکه با مشکلی در صدور ویزای مرحله آخر خود مواجه شوند، تکمیل کنند. .

در حال حاضر با واکسیناسیون درصد زیادی از مردم کانادا، مدارس باز شده‌اند و دانش آموزان مجددا به صورت حضوری در کلاس‌های درس در کانادا حاضر می‌شوند.

 

مدارس کانادا برای مهاجران

در کانادا مدارس بسیاری برای دانش آموزان بین‌المللی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند وجود دارد.

اگر فرزند شما قصد تحصیل در مدرسه‌های کانادا را دارد احتمالا می‌خواهید بدانید که کدام مدارس کانادا جزو بهترین‌ها هستند که فرزند خود را با خیالت راحت برای تحصیل به آنجا بفرستید. 

 

لیستی از بهترین دبیرستان‌ها و مدارس ابتدایی کانادا را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School
 • مدرسه کرافتن هاوس Crofton House
 • دبیرستان لیتل فلاور Little Flower High School
 • کالج آلبرت     Albert College
 • کالج بین‌المللی کلمبیا Columbia International College
 • آکادمی فولفورد Fulford Academy
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • مدرسه کالج برنت وود Brentwood College School
 • مدرسه سنت جورج St George’s
 • کالج اپلبی Appleby College
 • کالج برونته Bronte College
 • مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie
 • کالج آمادگی کرستوود Crestwood Preparatory College
 • مدرسه دولتی رزدایل Rosedale Public School
 • مدرسه ابتدایی Owen Elementary School
 • مدرسه دولتی بلایت وود Blythwood Public School
 
 • آکادمی فرانکلین اورسولا Ursula Franklin Academy
 • آکادمی هنر کاردینال کارتر Cardinal Carter Academy for the Arts
 • مدرسه سنت مایکل کوایر Michael’s Choir (Sr) School
 • دبیرستان لیساید Leaside High School
 • دبیرستان ارل هایگ Earl Haig Secondary School
 • مدرسه ویلیام لیون مکنزی William Lyon Mackenzie
 • موسسه نورث تورنتو North Toronto Collegiate Institute
 • مدرسه دولتی پیپ اونیو Pape Avenue Public School
 • مدرسه ابتدایی کرسنت تون Crescent Town Public School
 • مدرسه دولتی سووان سی Swansea Public School
 
 • مدرسه کرافتون هاوس    Crafton House
 • دبیرستان لیتل فلاور  Little Flower High School
 • مدرسه لرد بینگ  Lord Byng Secondary School
 • مدرسه اریک همبر Eric Hamber Secondary School
 • مدرسه سنت جان School John’s
 • مدرسه سنت جورج George School
 • مدرس وست پوینت گری    West Point Grey
 • مدرسه ابتدایی وست بی West Bay Elementary School  
 • مدرسه ابتدایی وست کات Westcot Elementary School
 • مدرسه ابتدایی سی در دیل Cedardale
 

بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کنار آموزش دروس تحصیلی، به آموزش تخصصی موسیقی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. برای نمونه به تعدادی از این مدارس در استان انتاریو اشاره می‌کنیم:

 • کالج روسو لیک Rosseau Lake College
 • کالج اپلبیAppleby College
 • کالج آپر کانادا Upper Canada College
 • مدرسه یورک The York School
 • مدرسه کرسنت Crescent School
 • مدرسه الم وود Elmwood School
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • آکادمی دلانو Delano Academy
 • کالج رویال سنت جورج Royal St.George’s College
 • آکادمی آمادگی متروپولیتن  Metropolitan Preparatory Academy
 • کالج هورگال Havergal College
 • مدرسه سانی بروک Sunnybrook School
 • مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall
 • مدرسه پرستیژ Prestige School
 

فوتبال از رشته‌های ورزشی محبوب در مدارس کانادا است. بسیاری از مدارس روزانه و شبانه‌ی کانادا در پایه‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به آموزش فوتبال می‌پردازند. تیم‌های فوتبال هم برای دختران و هم پسران وجود دارد. 

تعدادی از مدارسی که در استان انتاریو در کانادا آموزش تخصصی فوتبال دارند شامل:

 • مدرسه یورک The York School
 • مدرسه سنت جان کیلمارنک John’s – Kilmarnock School
 • کالج آپر کانادا Upper Canada College
 • مدرسه الم وود Elmwood School
 • آکامی باند Bond Academy
 • کالج هادسن Hudson College
 • مدرسه کرسنت Crescent School
 • مدرسه پرستیژ Prestige School
 • مدرسه کالج ترینیتی Trinity College School
 • کالج اپلبیAppleby College
 • مدرسه سنت کلمنت   Clement’s School
 • مدرسه کالج لیک فیلد Lakefield College School
 • کالج رویال سنت جورج Royal St. George’s College
 • مدرسه برنکسام هال       Branksome Hall
 • کالج روسو لیک Rosseau Lake College

 

مدرسه CWS کانادا

مدرسه جهانی کانادا که گاهی با نام کالج های کانادا یا فقط CWS شناخته می شود، یک دانشگاه آنلاین در شهر ریچموند هیل، انتاریو است. این مدرسه دوره های آنلاین را برای کلاس های 9 تا 12 ارائه می دهد.

اگر هدف شما مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باشد، پذیرش آنلاین مدرسه شما برای ویزای دانشجویی کانادا پذیرفته نخواهد شد. در نتیجه، توصیه می شود برای کالج هایی که آموزش حضوری و تمام وقت ارائه می دهند درخواست دهید.

 

لیست مدارس ایرانی در کانادا

ممکن است شما جزو گروه والدینی باشید که علاقه مند به ثبت نام فرزندان خود در مدارس ایرانی در کانادا هستند.

برخی از مدارس ایرانی در کانادا به طور انحصاری از برنامه درسی استان استفاده می کنند، اما برخی دیگر برنامه درسی با الهام از ایران ارائه می دهند که توسط مناطق آموزشی چندین استان کانادا نیز تایید شده است. ترکیبی از برنامه درسی کانادایی و ایرانی ممکن است در سایر مدارس ایرانی در کانادا تدریس شود.

در این بخش به تعدادی از مدارس ایرانی واقع در کانادا که در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان فعال هستند اشاره می‌کنیم:

نام مدرسه شهر مقطع تحصیلی
مرکز آموزشی بین‌المللی البرز Alborz international Educational Center تورنتو دبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه فارسی تورنتو Toronto Farsi School تورنتو مرکز فرهنگی و آموزشی زبان و ادبیات فارسی (سنین مختلف)
موسسه آموزشی فردوس کیدز Ferdows Kids تورنتو مرکز آموزشی فرهنگی فارسی (از چند ماهگی تا ۱۲ سالگی)
مدرسه ایرانی دهخدا Ecole Iranienne Dehkhoda مونترال موسسه آموزشی فرهنگی فارسی (کودک و نوجوان)
مدرسه نور دانش ونکوور (وندا) Vanda Canadian School ونکوور دبیرستان (پایه تحصیلی ۸ تا ۱۲)
مدرسه ایرانی فردوسی Ferdowsi Persian School مونترال پیش دبستانی تا دبیرستان
مدرسه ایرانی شاه مقصودی MTO Shahmaghsoudi Farsi School ونکوور دبستان (پایه اول تا پنجم)

 

کتاب های درسی مدارس کانادا

هر استان در کانادا برنامه درسی متفاوتی برای دانش آموزان در هر سطح آموزشی دارد. البته ممکن است وجه اشتراکی داشته باشند. با این حال، کتاب‌ها و کتاب‌های درسی مورد استفاده برای هر موضوع، از جمله علوم، ریاضی، هنر، مطالعات کانادایی و سایر رشته‌ها، متفاوت است و ممکن است هر سال تجدیدنظرهایی در این کتاب‌های درسی انجام شود.

برای نمونه به چند موضوع درسی که در برنامه درسی استان انتاریو برای پایه یازدهم وجود دارد اشاره می‌کنیم. وزارت آموزش استان انتاریو برای هر موضوع کتاب‌هایی تدوین کرده که بر روی صفحه اول آن ها نام استان انتاریو مشخص شده است. بیشتر کتاب‌ها به صورت الکترونیکی هستند.

 

کتاب درسی: به همین نام. چاپ ۲۰۱۰. این کتاب ۲۴۵ صفحه و ۱۰ فصل دارد و در آن در مورد هنرهای مختلف مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای بصری و غیره توضیح داده شده است.

 

کتاب درسی: به همین نام. چاپ ۲۰۰۷. این کتاب ۱۶۰ صفحه و ۷ فصل دارد و در آن در خصوص اهمیت رشته ریاضی در برنامه درسی، بهداشت و امنیت در ریاضی، ریاضی برای کار و زندگی روزانه و دیگر مباحث مرتبط توضیح داده شده است.

 

نام کتاب: به همین نام. چاپ ۲۰۰۸. این کتاب ۷۲ صفحه و ۵ فصل دارد. در این کتاب در خصوص مقدمه‌ای بر مطالعات کامپیوتر، مقدمه‌ای بر علوم کامپیوتر، مقدمه‌ای بر برنامه نویسی کامپیوتر، رویکردهای آموزشی کامپیوتر و دیگر مطالب مرتبط به صورت مقدماتی توضیح داده شده است.

 

نام کتاب: به همین نام. چاپ ۲۰۰۸. این کتاب ۲۶۴ صفحه و ۵ فصل دارد و در مورد علوم زیست شناسی، شیمی، علوم زمین و فضا، علوم محیطی و فیزیک در آن توضیح داده شده است.

 

قوانین مدارس کانادا

مدارس در کانادا مانند مدارس ایران دارای قوانینی هستند که عدم رعایت آن‌ها منجر به اخطار به دانش آموزان و یا حتی اخراج آن‌ها خواهد شد:

 • دانش آموزان نباید به صورت اهانت آمیز با همکلاسی‌ها و معلمان خود صحبت کنند.
 • استفاده از دخانیات و مواد مخدر و یا انجام خشونت در مدرسه شدیدا ممنوع است.
 • حمل سلاح و مواد غیرمجاز به مدرسه ممنوع است.
 • سرقت یا تخریب اموال مدرسه ممنوع است.
 • دانش آموزان باید از قوانین لباس مدرسه پیروی نمایند. در برخی مدارس دانش آموزان موظف به پوشیدن یونیفرم هستند
 • دانش آموزان باید هر روز به مدرسه بروند. در صورتی که به علت بیماری یا هر دلیل شخصی غایب شوند، باید به مدرسه اطلاع دهند.
رفع ریجکتی ویزای تحصیلی

رد شدن یعنی چی؟ ویزای کانادا را می توان به دلایلی رد یا رد کرد که برخی از افراد از آن به عنوان رد ویزا یاد می کنند.

کارشناس حقوقی مهاجرت به کانادا در این مقاله به بررسی مراحل و اقدامات پس از ریجکتی با تمرکز بر ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و ویزای توریستی پرداخته است.

(به طور کلی، افسر متقاعد نشده است که برنامه اقامت شما در کانادا گذرا است و معتقد است که در پایان اقامت موقت خود کانادا را ترک نخواهید کرد که مبنای ریجکت شدن ویزای کانادا است.)

 

احساس منفی پس از رد شدن ویزا و شروع تحقیقات

ویزای شما رد شد تو بدون شک ناراحتی شما باید پرس و جوهای زیادی داشته باشید. به طور معمول، درخواست شما زمانی شروع می شود که به پرونده ای که به اداره مهاجرت ارسال شده مشکوک شوید. هر چیزی که نیاز دارید را می توانید در این مقاله پیدا کنید. بله، شما در حال انجام تحقیق در مکان مناسب هستید.

از غل و زنجیر کردن خیلی زود خودداری کنید! افسری که با او سر و کار دارید یک انسان است، بنابراین احتمال اشتباه شما بسیار زیاد است. به همین دلیل، رد ویزا و دریافت نامه انکار لزوماً به معنای دقیق بودن علامت گذاری افسر نیست. بنابراین قبل از اینکه به خود دستبند بزنید و اتهامات را مطرح کنید، خود را با روش بررسی پرونده آموزش دهید.

 

در کل چرا باید آفیسر ها بعضی را ریجکت کنند؟

 

تقاضا بالا، ظرفیت کم

واقعیت آشکار این است که مردم از سرتاسر جهان به کانادا می آیند، زیرا این کشور مکان مطلوبی است. با این حال، آیا این کشور 35 میلیون نفری می تواند این تعداد مهاجر را در خود جای دهد؟ قطعا نه. بیش از یک میلیون متقاضی در سال 2019 فقط از هند برای مجوز کارشناسی ارشد ثبت نام کردند. یک میلیون نفر، همه از یک ملت. به دلیل تعداد زیاد درخواست ها و ظرفیت محدود، مجبور به رد برخی موارد هستیم. هیچ کس از بودن یکی از طردشدگان لذت نمی برد.

 

زمان محدود برای بررسی هر پرونده منجر به خطا می‌شود

خیلی سریع. هنگام رسیدگی به موقعیت ها، افسران باید به سرعت حرکت کنند. تعداد درخواست‌های مجوز تدریس کانادا از شش کشور مختلف را در نمودار زیر ببینید. بله، تعداد واقعاً زیاد است و افراد کافی برای رسیدگی به شرایط وجود ندارند. بنابراین مسئولان باید سریعا در این شرایط واکنش نشان دهند. منابع آگاه می گویند که هر افسر ممکن است کمتر از شش دقیقه را صرف بررسی یک پرونده کند. تنها در شش دقیقه، مدارک لازم برای ویزا چگونه بررسی می شود؟

 

با این زمان کم آیا آفیسرها اشتباه هم می‌کنند؟

تا دلتان بخواهد. ولی گفتن این جمله نباید شما را خوشحال یا ناراحت کند. وظیفه شما این است که خوب اقدام کنید و هم مدار رو دقیق و منظم چیدمان کنید.

 

نقص پرونده

رایج‌ترین دلایلی که درخواست‌های ویزای کانادا را رد می‌کنند، مشکلات در پرونده و فقدان مدارک پشتیبان است. شرایط و آمادگی شما باید به گونه ای باشد که بتوانید افسر را در این زمینه متقاعد کنید. در غیر این صورت، وی ویزای کانادا را به شما رد می کند. انتخاب افسر برای اعطای یا رد ویزا بر اساس چندین ملاحظات مختلف است. عجله نکنید و تا زمانی که ادامه می دهیم با ما بمانید.

مثال: متقاضی‌ای ۴۰ سال دارد و دارای مدرک دیپلم و مدرک زبان هم ندارد. او متاهل بوده و همزمان برای خود ویزای دانشجویی و برای همسر و فرزندش ویزای همراه درخواست کرده است. پرونده ایشان توسط آفیسر مردود اعلام شده زیرا آفیسر شک دارد که قصد متقاضی از مهاجرت به کانادا موقت باشد. به همین دلیل متقاضی را به دلیل عدم ارائه برنامه تحصیلی مناسب و عدم قانع شدن در خصوص بازگشت او در پایان تحصیل مردود کرده است.

 

قبل از ارتکاب جرم، مجرمید!

به خاطر داشته باشید که باید از همان ابتدا بیگناهی خود را ثابت کنید زیرا طبق سیستم مهاجرت کانادا بلافاصله مجرم فرض می شوید. این نشان می دهد که مگر اینکه بتوانید خلاف آن را ثابت کنید، فرض بر این است که می خواهید در کانادا بمانید. بنابراین مسئولیت دفاع از خود در ابتدای طرح دعوی بدون هیچ درخواستی بر عهده شماست. بله، شما هیچ اشتباهی نکردید، اما هنوز باید نشان دهید که بی گناه هستید.

 

بند ۲۱۶ قانون مهاجرت را مرور میکنیم

همواره وظیفه متقاضی است که نشان دهند قصد اقامت موقت در کانادا را داشته و در پایان تحصیل خود کانادا را ترک خواهد کرد.

 

نامه ریجکتی صادر شد - محتوای نامه چیست؟

هر موردی که رد شود مستلزم آن است که افسر یک بیانیه کتبی صادر کند که در آن دلایل اولیه رد ویزای متقاضی را تشریح کند. افسر گزینه یا گزینه هایی را در این نامه که متقاضی نتوانسته است او را متقاعد کند، برجسته می کند و سپس نامه در حساب ویزای آنلاین متقاضی بارگذاری می شود.

معمولاً یک هفته پس از انگشت نگاری، سفارت کانادا نامه امتناع ارسال می کند. با این حال، در موارد خاص، قبل از ارسال نامه رد، مدت زمان طولانی تری ذکر شده است. مشاهده نمونه نامه انکار برای ویزای دانشجویی.

نامه ریجکتی همان طور که می‌بینید گنگ و ناواضح است. استادی پلن شما ظاهرا خوب بوده ولی آفیسر اعتقاد دارد که گنگ بوده. نامه های مالی شما به نظر خوب و بدون مشکل هستند ولی آفیسر نظر دیگری دارد. اما در این نامه هیچ توضیحی نیست و همین موضوع شما را گیج می‌کند.

 

چطور دقیق تر از دلایل رد شدن ویزا باخبر شوم؟

در کانادا، تمام اطلاعات باید به صورت رایگان در دسترس باشد. این بدان معناست که شما باید بتوانید به داخل اتاق های پشتی دفاتر نگاه کنید. خب این یکی از جاذبه های کاناداست. قانون دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (ATIPA) به شما امکان می دهد به سوابقی که به حدود 270 کسب و کار کانادایی داده شده است دسترسی داشته باشید. اداره مهاجرت کانادا یکی از این گروه هاست.

پس در این مرحله درخواست یکی از نت های  CAIPS/FOSS/GCMS را می‌دهید. 

در نامه کیس نت چه اطلاعاتی وجود دارد‌؟
نامه ثبت و توضیحات آفیسر را کیس نت می‌نامند. در این نامه اطلاعات بیشتری نسبت به نامه ریجکتی پیدا می‌کنید. اما الزاما این اطلاعات هم دقیق و مشخصا برای پرونده شما نوشته نشده‌اند.

 

دلایل ریجکتی ویزای کانادا

 

دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا

اگر شما درخواست ویزای توریستی کانادا بدهید و آفیسر قانع نشود که قصد اصلی شما بازدید از کاناداست، او ویزای کانادا شما را مردود خواهد کرد. دلیل اصلی مردود شدن در ویزای توریستی کانادا هم یکی از عوامل زیر است:

 • نداشتن بودجه کافی برای پرداخت هزینه های سفر
 • ضعیف بودن شرایط مالی فرد دعوت کننده شما
 • هدف از سفر برای آفیسر قانع کننده نباشد و او بر این عقیده باشد که شما قصد اقامت بلند مدت در کانادا را دارید
 • سابقه سفرهای قبلی شما
 • نداشتن برنامه درست و مشخص برای سفر
 • عدم ارسال درست و کامل مدارک و فرم ها
 • پیوند های شما با کشور مبدا

 

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

معمولا در هنگام ریجکت ویزای تحصیلی کانادا، متقاضی متن این چنینی دریافت می‌کند:

متقاضی باید نشان دهد که با توجه به شرایط مهاجرت کانادا، قصد دارد پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا به کشور خود بازگردد. شما باید به افسر مهاجرت ثابت کنید که شرایط لازم برای ویزا طبق بند 12 قانون را دارید و پول کافی برای پوشش هزینه های زندگی و شهریه خود در کانادا دارید. من تمام مدارکی را که به ما ارائه کردید به دقت بررسی کردم، اما هنوز مطمئن نیستم که واجد شرایط ویزای تحصیلی کانادا باشید. بنابراین درخواست شما برای مجوز تحصیل را رد می کنم. این انتخاب به یک یا چند مورد از دلایل زیر انجام شده است:

 • هدف از تحصیل منطقی و قانع کننده نیست (دلیل ریجکتی ۷۷٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱).
  • برنامه تحصیلی شما گنگ است.
 • شما مرا قانع نکردید که پس از اتمام دوره کانادا را ترک خواهید کرد (دلیل ریجکتی ۲۶٪ از پرونده‌ها بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱).
  • پیوندهای شما با کشور مبدا از کشور مقصد ضعیف‌تر هستند.
  • شما اثبات نکردید که دارای بودجه کافی برای تحصیل و زندگی و بازگشت به کشور خود هستید.
 • شما تمام مدارک را ارسال نکرده‌اید.
 • بر اساس مدارک و فرم های ارسالی من قانع نشدم که شما همه موارد را به درستی تکمیل کرده باشید.

 

شایع ترین دلایل ریجکت ویزای ایرانیان

بر اساس تجربه ما در ویزا موندیال بیشتر متقاضیان ایرانی بر اساس یکی از دلایل زیر ریجکت می‌شوند:

 • وابستگی خانوادگی ضعیف به کشور محل زندگی

عدم وجود وابستگی و گره های عاطفی کافی با کشور اصلی اثری معکوس بر روند موفقیت آمیز پروسه ویزا دارد زیرا ممکن است موجب شک و تردید در آفیسر شود. مثلا شما برادر و خواهری در مونترال دارید و خودتان هم قصد تحصیل در دانشگاه کنکوردیا را در ذهن می‌گذرانید.

 • نداشتن چشم انداز شغلی در کشور خود

پس از اتمام تحصیل برنامه شغلی شما چیست؟‌ چه انگیزه شغلی باعث می‌شود شما به کشور خود بازگردید؟‌ 

 

راه حل

 • برای افرادی که مشغول به کار هستند، ارائه نامه‌ای از طرف کارفرمای فعلی متقاضی که نشان می‌دهد پس از پایان تحصیلات در کانادا و بازگشت به خانه خود، همچنان ضمانت شغلی برای وی وجود دارد می‌تواند سندی محکم برای تضمین چشم انداز شغلی شخص متقاضی باشد.
 • همچنین متقاضیانی که اشتغال به کار ندارند می‌توانند دلایلی ارائه نمایند که تحصیل در رشته‌ای خاص در یکی از دانشگاه‌های کانادا، در آینده به آنها کمک می‌کند تا موقعیت شغلی مناسبی در کشور خود بدست بیاورند. ولی در هر حال افسر اداره مهاجرت ممکن است چنین نتیجه گیری کند که هدف از درخواست ویزای تحصیلی توسط متقاضی این باشد که به طور دائم در کانادا اقامت کند و قصد بازگشت به وطن خود را نداشته باشد.
 • نداشتن تاریخچه سفر مناسب

حتی در حالی که به طور خاص به عنوان یک عامل ذکر نشده است و افسران باید ملاحظات مرتبط دیگری را نیز در نظر بگیرند، عدم سفر قبلی بین المللی، سفر قبلی یا عدم سفر هوایی ممکن است منجر به رد ویزای دانشجویی شود.

به گفته دادگاه‌های متعددی که در آن‌ها موفق بوده‌ایم، سابقه سفر ضعیف نباید به عنوان آسیبی برای سوابق تحصیلی تلقی شود. توجه افسران به سابقه سفر باید خنثی باشد، بنابراین در صورتی که بر اساس سابقه سفر رد شویم، موضع مذاکره قوی برای طرح دعوی خواهیم داشت.

 

راه حل

در صورت امکان یک یا چند سفر خارجی داشته باشید.

 

 • شرایط مالی نامناسب

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک مالی مناسبی را برای سال اول تحصیل ارائه نمایند. با وجود ارائه مدارک مالی باز هم ممکن است آفیسرها ویزای شما را مردود کنند زیرا مطمئن نیستند که منبع تامین مالی شما چه بوده است.

 

راه حل

صرفا تمرکز بر تامین مالی برای سال اول تحصیل ممکن است کافی نباشد و بهتر است که اسناد و مدارک مالی ارائه شده بتوانند مدت زمان بیشتری از دانشجو حمایت نمایند.

 

 • داشتن اهداف دوگانه

خیلی گیج کننده است پس از فارغ التحصیلی، کانادا می خواهد که شما را ترک کنید. از سوی دیگر، پس از فارغ التحصیلی، طرح های مهاجرتی متعددی برای اخذ اقامت تحصیلی در کانادا وجود دارد.

پس چگونه می تواند این باشد؟ آره. اگرچه شما نباید بخواهید در کانادا بمانید، اما اگر پس از دریافت ویزا این کار را انجام دهید، کانادا مخالفتی نخواهد داشت و اتفاقاً راه حل های متعددی نیز به شما ارائه می دهد.

 

راه حل

توضیحات خوب و کافی بدهید که در زمان اقدام برای ویزای دانشجویی قصد ماندن بلند مدت در کانادا را ندارید. اگر به هر دلیلی مجبورید هر دو درخواست را نشان دهید، مثلا اکانت اکسپرس اینتری دارید و برای تحصیل هم اقدام می‌کنید، توصیه می‌کنیم از راهنمایی یک وکیل کمک بگیرید. چون موضوع Dual intent کمی پیچیده است.

 

رفع ریجکتی کانادا و اقدامات پس از ریجکت شدن ویزا

با این حال، بسیاری از متقاضیان می پرسند که بعد از رد شدن چه کاری باید انجام دهند. اگر درخواست شما برای ویزای کانادا رد شد، آیا می توانید دوباره درخواست دهید؟

بارها اشاره شده است که متقاضیان ویزای کانادا که در ابتدا رد شده اند، از آن زمان موفق به دریافت ویزای خود شده اند. درک دلیل اصلی رد درخواست ویزای کانادا توسط افسر و دلایل دقیق این رد بسیار مهم است.

 

راه اول: درخواست مجدد ویزا – تصمیم ساده تر

مدارک را تقویت کرده و با پرداخت پروسسینگ فی دوباره درخواست میدهید. مزیت در این روش این است که امکان اضافه کردن مدارک را خواهید داشت.

 

راه دوم: درخواست ریکانسیدریشن ویزا – حل مشکل داخل اداره مهاجرت

بدون تغییر در مدارک درخواست بررسی مجدد به اداره مهاجرت میدهید. مدیر آفیسر ها این درخواست را بررسی میکند.
این روش در حال حاضر از سمت اداره مهاجرت بسته شده است.

 

راه سوم: اعتراض در کورت – پناهگاه آخر

در دادگاه عالی کانادا شکایت میکنید. این شکایت در مورد این نیست که نتیجه ویزای شما منفی بوده بلکه بخاطر این است که نحوه رسیدگی به مدارک ارسالی شما منصفانه و منطقی نبوده است. 

 

کدام راه را پیشنهاد می‌کنیم؟‌

بستگی به نوع ریجکتی شما دارد. هر کدام در شرایطی مزایا و معایب خود را دارد. هر پرونده باید به صورت جداگانه و دقیق بررسی شود تا تصمیم درستی درباره آن گرفته شود.

 

ریجکتی خوب بد زشت
حتما یاد فیلم معروف افتادید! بله ما هم از همین فیلم الهام گرفتیم. ریجکتی خوب تاثیری روی درخواست های بعدی نخواهد گذاشت. مادامی که درست اقدام می‌کنید و مدارک صحیح ارائه می‌کنید نگران ریجکتی یا دفعات آن نباشید. اگر بد اقدام می‌کنید، حتما ریجکتی روی درخواست های شما تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت.

 

زمان اقدام مجدد پس از ریجکت شدن ویزای کانادا

هیچ قانون مشخصی برای زمان درخواست مجدد در صورت رد شدن ویزای کانادا وجود ندارد، اما از نقطه نظر تجربی، ترجیحاً پس از شناسایی علت اصلی رد و اقدام برای رفع آن، این کار انجام شود.

پس از حل شدن مشکل پرونده، می توانید بلافاصله برای ویزای کانادا دوباره درخواست دهید. اگر ویزا پس از انقضای 10 سال پیش رد شده باشد، انگشت نگاری ضروری است. علاوه بر این، از شما خواسته می شود که یک بار دیگر تمام هزینه های مربوط به مهاجرت به کانادا را بپردازید.

 

کورت چیست؟‌ حالا نوبت سیستم قضایی کاناداست!

آخرین پناهگاه پیگیری قصه ریجکتی ویزای کانادا در دادگاه های عالی کانادا اتفاق می افتد. حالا شما از سیستم اداره مهاجرت کانادا ناامید شده اید و به دادگاه های کانادا متوسل شده‌اید. سیستم قضایی کانادا امکان قبول یا ریجکت کردن شما را ندارند و صرفا روی نحوه رسیدگی به پرونده شما نظر می‌دهند.

 

مراحل پروسه کورت کانادا​

 پروسه دادگاه یا کورت ویزا سه مرحله دارد:

مرحله اول ( Leave )

در این مرحله، یک ارزیابی سریع و مفید انجام می شود و اگر سیستم دادگاه معتقد باشد که سؤالی وجود دارد که باید بررسی شود، از شما مدارک اضافی درخواست می کند. موضوع به نتیجه می رسد و اگر به نظر آنها توجیه کافی نباشد و افسر کار خلافی نکرده باشد دیگر جای اعتراض باقی نمی ماند.
نتیجه گام اول: بیایید فرض کنیم نگرانی هایی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود و این فرصت به شما داده می شود که نامه های دفاعی را از طریق وکیل خود بنویسید. اکنون که "مرخصی" اعطا شده است، شما این شانس را خواهید داشت که پرونده خود را مطرح کنید.
 
مرحله دوم ( Settle )

اکنون می توانید اعتراضی را مطرح کنید. اکنون وکیل شما ملزم به ارائه شواهد و دلایل قانونی به سیستم قضایی کانادا است.
لطفا توجه داشته باشید که در حال حاضر هیچ مدرکی به فایل اضافه نمی شود. فقط اسناد و اطلاعات ارائه شده قبلی می تواند به عنوان مبنای دفاع مورد استفاده قرار گیرد.
وکیل شما باید ثابت کند که یا اشتباهی رخ داده است یا اینکه حکم عادلانه و معقول نبوده است. اثبات این سه مورد نیاز به دفاعیه زیاد دارد.

نتیجه مرحله دوم: اگر بخت یار باشد سیستم قضایی کانادا به شما پیشنهاد ستل پرونده را خواهد داد. حالا شما دو راه دارید:
۱- ستل را بپذیرید که منجر به رفع ریجکتی شما و باز شدن پرونده خواهد شد. هنوز ویزای کانادا را ندارید. پرونده شما به حالت سابمیت درآمده است، درست مانند زمانی که روز اول پرونده را سابمیت کردید. اداره مهاجرت در بررسی مجدد پرونده که حتما توسط آفیسر دیگری انجام خواهد شد شروع میکند. از شما آپدیت مدارک را خواهد خواست و تصمیم جدید صادر میشود. در آپدیت مدارک معمولا پرینت حساب ۶ ماهه و برخی دیگر مدارک درخواست می شوند. 
۲- ستل را نپذیرید و پرونده را به مرحله بعدی (Hearing) ببرید.

 

مرحله سوم ( Hearing )

در این مرحله دعوا بالا میگیرد و باید در جلسه hearing شرکت کنید. در این جلسه باز با مدارک و اسناد اثبات می‌کنید که چرا آفیسر در صدور رای ایراد داشته، منطقی و منصف هم نبوده است. 

نتیجه مرحله سوم:

اگر نتیجه مثبت باشد یعنی باز سیستم قضایی کانادا تصمیم آفیسر را رد می‌کند و تصمیم را برای بررسی مجدد به اداره مهاجرت می‌سپارد و اگر نتیجه منفی باشد که پرونده بسته می‌شود. 

پرونده هایی که در این مرحله رای مثبت از کورت می‌گیرند معمولا در بررسی بعدی اداره مهاجرت نتیجه مثبت می‌گیرند و به ندرت پیش می آید که خلاف این اتفاق بیفتد. پس از آن بالاخره می‌توانید برای پیکاپ ویزای کانادا اقدام کنید.

 

مهلت اقدام برای بردن پرونده به کورت کانادا چقدر است؟‌​

اگر شما در خارج از کانادا هستید ۶۰ روز و اگر در داخل کانادا اقدام کردید ۱۵ روز فرصت دارید. پس عجله کنید. 

 

هزینه دادگاه کانادا برای ریجکتی ویزا چقدر است؟‌

در مجموع دستمزد وکلا در کانادا بالاست. ما با ایجاد شرایط خاص برای ایرانیان تاکنون به صدها متقاضی کمک کرده ایم که این مرحله از زندگی شان را پشت سر بگذرانند.

 

ویزا موندیال چه کمکی برای اقدام کورت می‌کند؟

ما در طی سال های اخیر در تلاش بوده ایم که این هزینه ها را برای ایرانیان کاهش دهیم. در حال حاضر امکان ارائه این خدمات از سوی وکلای همکار ویزا موندیال با هزینه‌های مقرون به صرفه وجود دارد. برای اخذ مشاوره تخصصی همین امروز اقدام کنید.

پیمایش به بالا