شرایط تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

شرایط تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

در این بخش شرایط تمکن مالی و همچنین شرایط نامه‌های بانکی برای ویزای دانشجویی کانادا را بیان می‌کنیم: 

 • میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا باید به اندازه یک سال شهریه تحصیلی و هزینه یک سال زندگی در کانادا باشد.
 • تاریخ افتتاح حساب کمتر از شش ماه نباشد (هر چقدر حساب قدیمی‌تر باشد بهتر است).
 • میزان بدهکاری (debit) و بستانکاری (Credit) در حساب شما باید مبلغی منطقی و متعادل باشد. به این معنا که اگر مثلا گردش ۶ ماهه از حساب خود می‌گیرید، نباید میزان مبلغ ورودی در طی ۶ ماه خیلی بیشتر از مبلغ خروجی باشد و برعکس؛ مگر اینکه منبع پول ورودی که باعث اختلاف زیاد شده، مشخص باشد. اگر حساب شما این شرایط را دارد حداقل برای آفیسر توضیح دهید که دلیل این شوک‌های وارد شده به حساب چه بوده است. 
 • مبالغ واریزی به حسابتان باید منطقی باشد. برای مثال، اگر کارمند هستید و در ماه ۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرید، واریز شدن چندین مبلغ ۱۰ میلیونی، ۲۰ میلیونی و یا ۳۰ میلیونی در طی یک ماه منطقی نیست مگر اینکه منبع آن‌ها مشخص باشد.  
 • اگر در حسابتان مبلغ کمی وجود دارد و می‌خواهید آن را به حد نصاب لازم برای شهریه و هزینه زندگی یک سال در کانادا برسانید، باید مبلغ مورد نظر طی چندین ماه و کم کم به حسابتان وارد شود.
 • اگر موجودی حسابتان زیاد نیست و برای گرفتن گردش حساب عجله دارید و می‌خواهید یکدفعه مبلغ زیادی به آن وارد کنید، این مبلغ زیاد باعث شوک به حسابتان خواهد شد. بنابراین بهتر است از تاریخ بعد از واریز آن مبلغ پول، گردش حساب بگیرید و تاریخ واریز مشخص نباشد.
 • باید به آفیسر پرونده نشان دهید که پول موجود در حساب‌های بانکی‌تان در دسترس (Available) است. در دسترس بودن یعنی هر زمان اراده کنید می‌توانید از آن برداشت کنید. 
 • باید آفیسر را قانع کنید که پول موجود در حسابتان به شما یا اسپانسر تان تعلق دارد و قرض و وام نیست. برای نشان دادن این امر باید مدت گردش حساب حداقل ۴ ماهه باشد و با حساب خود کار کرده باشید. یعنی در طی هر ماه مبلغی به حساب خود واریز و یا از آن برداشت کرده باشید. 
 • میزان پولی که در حساب شما وجود دارد بهتر است با سن، میزان سابقه کاری و میزان حقوق دریافتی شما تناسب داشته باشد. اگر تناسب ندارد مشکلی نیست به شرطی که منبع آن را مشخص کنید.

دقت کنید که مشخص باشد تمکن مالی کانادا از چه منبعی تامین شده است. پول شما نباید قرض یا بدهی یا وام باشد که در این موارد ایجاد حساسیت خواهد کرد

شرایط فرد اسپانسر ویزای دانشجویی کانادا چیست؟

اسپانسر فردی است که تعهد می‌کند که شما را در زمان زندگی در کانادا ساپورت مالی کند. اسپانسر هم ملزم به ارائه مدارک و مستندات مالی خواهد بود. اما اسپانسر تمکن مالی را چه افرادی می‌توانند انجام دهند؟ هر فردی می‌تواند تعهد پرداخت پول بدهد ولی منطقا باید دلیلی باشد که فردی اسپانسر شما شود.

ترجیحا برای گرفتن نامه تمکن مالی از اسپانسری کمک بگیرید که اقوام درجه یک شما باشد. در غیر اینصورت سراغ نفرات بعدی بروید. 

آیا همسر من می‌تواند اسپانسر من باشد؟‌ البته که بله. همسر شما می‌تواند حساب های بانکی خود را ارائه کند. در مورد همسر نیازی به ارایه نامه اسپانسرشیپی وجود ندارد چون اصولا پول شما و همسر شما در یک کاسه هست.

اسپانسر می‌تواند در کشور دیگری باشد؟‌ بله. فرد حامی مالی می‌تواند در هر کشوری باشد. اگر حامی مالی شما در کاناداست، دقت کنید که این موضوع به نوعی گره هم محسوب می‌شود. البته نسبت به اینکه چه فردی باشد این موضوع متفاوت خواهد بود و ما در ویزا موندیال نسبت به هر پرونده سناریو خاص خودش را مرور و بررسی می‌کنیم و در نهایت وکلای شرکت بهترین راهکار را ارائه می‌کنند. 

مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی ویزای دانشجویی کانادا

اصل اول | باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه‌ها را دارید

 • اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانکی و گردش حساب با ارز کشور خودتان

نامه بانکی و ریز گردش حساب حداقل ۴ ماهه اخیر مدارکی هستند که میزان موجودی حساب شما را نشان می‌دهند. بانک‌های ایران معمولا نامه‌های بانکی و گردش حساب را به زبان انگلیسی صادر می‌کنند‌. نامه‌های بانکی باید بر روی سربرگ بانک، و همراه با مهر و امضای بانک باشد. در گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا باید اطلاعاتی مانند تاریخ افتتاح حساب، میزان موجودی و اطلاعات هویتی صاحب حساب باشد.

بعضی از بانک‌ها موجودی را تنها به واحد ارزی ایران یعنی ریال نشان ‌می‌دهند و بعضی دیگر آن را به صورت معادل دلار کانادا یا آمریکا نشان می‌دهند.

 • اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانکی به ارز دلاری

شرایط حساب‌های ارزی تمکن بانکی برای ویزای تحصیلی کانادا کمی متفاوت است. احتمالا بعضی از شما حساب ارزی دارید و نمی‌دانید که ارائه دادن حساب ارزی برای ویزای دانشجوی کانادا منطقی است یا خیر. یا شاید از نوسانات ارز در کشور خود هراسان هستید و نگرانید که پول شما با راکد ماندن در حساب ارزش خود را از دست بدهد.

خب واقعا این قابل درک است. هیچ کسی دوست ندارد که سرمایه زندگی خود را به راحتی از دست بدهد.

به صورت کلی، ارائه حساب ارزی برای ویزای دانشجویی کانادا مشکلی ندارد اما در نامه مالی خود باید توضیح دهید که چرا حساب ارزی باز کرده‌اید. می‌توانید توضیح دهید که به دلیل نوسانات ارزش پول کشورتان و همچنین به دلیل حفظ ارزش پول خود آن را به دلار تبدیل کرده‌اید.

سعی کنید از طریق رسیدهای بانکی دقیقا نشان دهید که مبلغ خارج شده از فلان حساب تبدیل به تمکن دلاری شد. منظور این است که پرینت حسابی که با آن ارز خریده‌اید را با پرینت حساب ارزی مقایسه و به آفیسر نشان دهید تا منبع پول برای او مشخص باشد.

ارز دولتی یا ارز آزاد – دولتی یا آزاد؟‌ هنوز هم این بحث وجود دارد. طبق تجربه ما در هزاران پرونده در ویزا موندیال، این موضوع به شانس شما در مورد اینکه چه آفیسری پرونده را بررسی می‌کند مربوط است. برخی از آفیسرها کاملا در این مورد توجیه هستند. ما پرونده‌های معدودی داشته‌ایم که در آن‌ها آفیسر مشخصا به این موضوع اشاره کرده است که نرخ اعلام شده از بانک نرخ واقعی دلار نیست. البته صدها پرونده هم داشتیم که در آن آفیسر درگیر این موضوع نبوده است.

 • اثبات تمکن مالی از طریق حساب بانکی در کانادا

اگر در کانادا به نام خودتان حساب بانکی دارید، مبلغ تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا را که قبلا به آن اشاره کردیم در آن واریز کنید و نامه بانکی مربوط به آن را ارائه دهید. اگر پدر یا مادر شما ویزای توریستی داشته و در سفر خود به کانادا حساب بانکی باز کرده‌اند، می‌توانید آن حساب‌ها را هم ارائه کنید.

 • اثبات تمکن مالی از طریق نامه بورسیه دانشگاه

اگر از دانشگاه فاند تحصیلی دریافت کرده‌اید، حتما نامه مربوط به آن را همراه با دیگر مدارک مالی ارائه دهید. اگر مبلغ فاند بخشی از شهریه سال اول شما را در بر می‌گیرد، برای تامین ما‌بقی مبلغ شهریه و هزینه زندگی یک سال، باید تمکن بانکی به اندازه کافی ارائه دهید.

آیا مبلغ فاند را می توان جزئی از مبلغ بانکی برای تامین هزینه های سال اول در نظر گرفت؟‌ بله.

 • اثبات تمکن مالی از طریق رسید پرداخت شهریه

در صورتی که برای پذیرش دانشگاه کانادا دیپازیت پرداخت کرده‌اید، باید رسید پرداخت را به مدارک مالی خود اضافه کنید. دیپازیت معمولا هزینه بخشی از شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی است.

اصل دوم | نشان دهید که شرایط کلی مالی شما خوب است

 • اثبات تمکن مالی از طریق اسناد مالکیت

اسناد شما پول نقد نیستند، پس جایگزین نامه‌های بانکی نمی‌شوند. ولی به هر حال شرایط مالی شما را نشان می‌دهند. همچنین اسناد مالی نشانگر گره‌های اقتصادی شما با کشور خودتان است.

اسناد ملکی مانند سند زمین، سند خانه، سند مغازه و یا اجازه نامه خانه، مغازه و یا زمینی که آن را اجاره داده‌اید همه اثبات کننده توانایی مالی و تمکن مالی شما است. بهتر است اسناد ملکی ترجمه رسمی شوند و تاریخ ترجمه آن‌ها جدید باشد. اسناد ملکی می‌تواند به نام خود شما و در صورت داشتن اسپانسر مالی، به نام اسپانسر باشد.

تمام مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، توانایی مالی و تمکن مالی شما را به سفارت کانادا اثبات می‌کند. چگونگی آماده کردن هر مدرک هم بسیار مهم است. کارشناسان با تجربه ویزا موندیال با ارائه مشاوره‌های تخصصی در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

 • اثبات از طریق کمترین میزان درآمد – لایکو LICO

لایکو LICO مخفف Low-income cut-off و به معنی کمترین میزان درآمد است و برای نشان دادن خط فقر در مناطق شهری کانادا با جمعیت حداقل نیم میلیون نفر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر درآمد شما کمتر از لایکو باشد، از نظر کانادا شما زیر خط فقر هستید.

افسران اداره مهاجرت کانادا از جدول لایکو به عنوان ابزاری برای ارزیابی تمکن مالی متقاضی و همچنین اسپانسر او استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، در ویزاهای بلند مدت، آفیسرها انتظار دارند ۶ ماه از لایکو و در ویزاهای کوتاه مدت، ۱۲ ماه از لایکو را در حساب بانکی خود نشان دهید.

جدول لایکو LICO سال ۲۰۲۳

تعداد اعضای خانواده لایکو – ۱۲ ماه لایکو – ۶ ماه
۱ نفر ۲۶,۶۲۰ ۱۳,۳۱۰
۲ نفر ۳۳,۱۴۰ ۱۶,۵۷۰
۳ نفر ۴۰,۷۴۲ ۲۰,۳۷۱
۴ نفر ۴۹,۴۶۶ ۲۴,۷۳۳
۵ نفر ۵۶,۱۰۴ ۲۸,۰۵۲
۶ نفر ۶۳,۲۷۶ ۳۱,۶۳۸
۷ نفر ۷۰,۴۴۸ ۳۵,۲۲۴
بیش از ۷ نفر: به ازای هر نفر این مبالغ اضافه می‌شود ۷,۱۷۲ ۳,۵۸۶

مبالغ به دلار کانادا می‌باشند.

اصل سوم | همیشه منابع را برای آفیسر ارائه کنید

 • ارائه پشتوانه تمکن مالی از طریق نامه شغلی و درآمد

راه منطقی برای اینکه توانایی مالی خود را نشان دهید ارائه نامه شغلی است. در نامه شغلی باید سمت شغلی، میزان درآمد، تاریخ اشتغال به کار و اطلاعات کارفرما ذکر شود. نامه شغلی را بر روی سربرگ شرکت و با مهر و امضای مدیر شرکت تهیه کنید.

دیگر مدارک شغلی که اثبات کننده میزان تمکن مالی شما است شامل سوابق بیمه، فیش‌های حقوقی، حکم کاری و در صورت بازنشستگی اسپانسر، نامه بازنشستگی است. گواهی کسب، قراردادهای شغلی، و در صورت داشتن شرکت فعال، اسناد ثبت شرکت از دیگر مدارک شغلی اثبات کننده تمکن مالی هستند.

اگر اسپانسر دارید، حتما منابع مالی اسپانسر خود را نیز نشان دهید. یادتان باشد برای کانادا مهم است که مطمئن شود در سال‌های بعدی هم منبعی برای تامین مالی شما وجود دارد (هرچند فعلا فقط توان مالی برای یک سال را اثبات می‌کنید).