سوالات متداول در حوزه مهاجرت

ویزای کانادا
آیا گرفتن ویزای کانادا تضمینی است؟
 

پاسخ به این سوال منفی است. اخذ هر نوع ویزا نیاز به صرف هزینه دارد. بخشی از هزینه‌ها به منظور بررسی پرونده‌ ویزا به اداره مهاجرت کانادا پرداخت می‌شود و بخش دیگری از هزینه‌ها صرف ترجمه مدارک، آماده سازی مدارک، گرفتن مدرک زبان، انجام انگشت نگاری و غیره می‌شود.

اولین قدم برای اخذ هر نوع ویزا بررسی شرایط خود و سپس انتخاب بهترین روش مهاجرتی بر اساس آن شرایط است. در مراحل بعدی لازم است مدارک مورد نیاز آن نوع ویزا را تهیه و از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا درخواست خود را به همراه مدارک لازم به صورت آنلاین ارسال کنید. برای کسب اطلاعات جزئی تر در این زمینه بخش «نحوه اخذ ویزا کانادا» از این مقاله را مطالعه کنید.

ایرانیان با داشتن ویزای ویزیتوری کانادا علاوه بر خود کشور کانادا می‌توانند به کشورهای دیگری هم سفر کنند:

مکزیک

بلیز

جزایر آنتیگوا و باربودا

آنگویلا

کوبا

جزایر تورکس و کایکوس

گرجستان

قطر

کاستاریکا

پاناما

برمودا

جزایر ویرجین بریتانیا

جمهوری دومنیکن

مونته‌‌نگرو

مقدونیه شمالی

 

مدت زمان بررسی پرونده‌ها بسته به نوع ویزا متفاوت است. جواب ویزاهای اقامت موقت کانادا معمولا از یک هفته تا ۶ ماه طول می‌کشد و دریافت نتیجه ویزاهای اقامت دائم کانادا هم معمولا از ۶ ماه یا بیشتر طول می‌کشد. این مدت زمان به صورت میانگین بیان شد و تجربه نشان داده است که مدت زمان بررسی پرونده‌های ویزا کانادا بسته به شرایط سفارت مدام در حال تغییر است.

مدت زمان اعتبار بسته به نوع ویزا متفاوت است. برای مثال، اعتبار ویزای تحصیلی به اندازه طول تحصیل است، ویزاهای کاری معمولا ۲ ساله و ویزاهای توریستی برای ایرانیان معمولا ۵ ساله است.

برای ویزای توریستی کانادا لازم است به اندازه هزینه زندگی مدت زمانی که در کانادا حضور دارید، تمکن بانکی ارائه دهید. معمولا هزینه یک ماه زندگی در کانادا ۲ هزار دلار است. 

برای مثال، اگر بخواهید ۳ ماه در کانادا بمانید، باید حداقل ۶,۰۰۰ هزار دلار تمکن بانکی ارائه دهید. همچنین لازم است برای مدت حضور خود در کانادا بیمه پزشکی خریداری کنید. هزینه هر روز بیمه پزشکی حدودا ۵ دلار است و برای مدت سه ماه، مبلغ آن ۴۵۰ دلار می‌شود که باید به مجموع تمکن بانکی اضافه شود. 

 برای ایرانیان ارائه مبلغ بیشتر توصیه می‌شود. 

مهاجرت به کانادا

اینکه چه روشی آسان ترین راه مهاجرت به کانادا است بستگی به شرایط فردی شما دارد. هر روش مهاجرتی مراحلی دارد و زمانبر است. اما در این میان ۴ روش جزو محبوب‌ترین و ساده ترین روش‌های مهاجرت به کانادا هستند:

اکسپرس انتری

مهاجرت تحصیلی 

برنامه های انتخاب استانی PNP 

اسپانسرشیپ

خیر، برای مهاجرت به کانادا انواعی از هزینه‌ها لازم است مانند هزینه ترجمه مدارک، هزینه بررسی اپلیکیشن ها در برنامه‌های مختلف مهاجرتی، هزینه استخدام وکیل مهاجرت در صورت تمایل به داشتن وکیل، هزینه ارزیابی مدارک در صورت لزوم و همچنین هزینه سفر به کشورهای دیگر برای انجام پروسه انگشت نگاری کانادا.

کانادا برای برنامه‌های مهاجرتی خود هم مدرک زبان انگلیسی و هم مدرک زبان فرانسه را می‌پذیرد. در زبان انگلیسی، مدرک آیلتس جنرال و سلپیپ جنرال قابل قبول است و در زبان فرانسه مدرک تف (TEF)، و مدرک ت س اف (TCF).

نمره زبان مورد نیاز هم بسته به هر برنامه مهاجرتی کانادا متفاوت است که معمولا از سطح مهارتی CLB ۴ تا CLB ۷ متغیر است. 

اقامت موقت کانادا یا Temporary Resident Visa-TRV نوعی ویزا است که برای متقاضیانی صادر می‌شود که قصد اقامت کوتاه مدت در این کشور را دارند و نقطه مقابل ویزای اقامت دائم کانادا است. ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کاری کانادا و ویزای توریستی کانادا از نوع ویزاهای اقامت موقت هستند. برای درخواست این نوع ویزا باید آفیسر اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که پس از اتمام مدت زمان مجاز اقامت موقت خود در کانادا این کشور را ترک خواهید کرد. 

در ابتدا با تولد فرزند در کانادا نمی‌توانید اقامت دائم کانادا را به دست آورید اما فرزند متولد شده شما طبق قانون دولت کانادا شهروند کانادا محسوب می‌شود. پس از این که فرزند شما به سن قانونی ۱۸ سال رسید، در آن صورت می‌تواند برای ویزای اسپانسرشیپ والدین برای شما درخواست دهد و از این طریق اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

 در سال ۲۰۲۲، ۸ شغلی که در کانادا بیشتر مورد تقاضا هستند شامل موارد زیر است:

۱. مدیر حسابداری
کد ناک شغلی: ۰۶۰۱

میزان دستمزد: ۵۰ دلار در ساعت
۲. توسعه دهنده‌ها Developer 
کد ناک شغلی: ۲۱۷۴، ۲۱۷۵

میزان دستمزد: ۳۸.۴۶ دلار در ساعت
۳. مدیر بازاریابی
کد ناک شغلی: ۰۱۲۴

میزان دستمزد: ۴۳.۲۷ دلار در ساعت
۴. پرستار رسمی
کد ناک شغلی: ۳۰۱۲

میزان دستمزد: ۴۰ دلار در ساعت
۵. راننده
کد ناک شغلی: ۷۵۱۱، ۷۵۱۲، ۷۵۱۳، ۷۵۱۴

میزان دستمزد: ۱۹.۵۰ دلار در ساعت
۶. نماینده خدمات مشتری
کد ناک شغلی: ۶۵۵۱، ۶۵۵۲

میزان دستمزد: ۱۹ دلار در ساعت
۷. مهندس
کد ناک شغلی: ۲۱۳۱، ۲۱۳۲، ۲۱۳۳، ۲۱۳۴، ۲۱۴۱، ۲۱۴۲، ۲۱۴۳، ۲۱۴۴، ۲۱۴۵، ۲۱۴۶، ۲۱۴۷، ۲۱۴۸

میزان دستمزد: تقریبا ۴۴ دلار در ساعت
۸. حسابدار
کد ناک شغلی: ۱۱۱۱

میزان دستمزد: ۳۵.۷۵ دلار در ساعت
 

بله. برنامه‌های مهاجرتی کانادا یکی از آسان ترین و سریع ترین سیستم‌ها در دنیا می‌باشند که منجر به اقامت دائم متقاضیان می‌شوند.

خیر، اما سن یکی از فاکتورهای مهمی است که در سیستم‌های امتیاز بندی مهاجرتی تاثیر گذار است. به عنوان مثال امتیازی مشمول متقاضیان بالای ۴۷ سال نمی‌شود.

خیر، الزامی به داشتن جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی برای مهاجرت به کانادا نیست. برنامه‌های مهاجرتی وجود دارند که می‌توانید بدون داشتن جاب آفر از طریق آن‌ها اقدام کنید.

استان های بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان، از آسان ترین استان های کانادا برای مهاجرت هستند.

برخی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا نیازی به مدرک تحصیلی ندارند؛ اما توجه داشته باشید که ارائه آن امتیاز و شانس شما را افزایش می‌دهند.

Permanent Resident یا همان PR کانادا شهروند یک کشور دیگری است که به او اجازه اقامت دائم در این کشور داده شده است. با این مجوز می‌توان در هر نقطه از کشور، زندگی و کار کرد. مقیمان دائم کانادا از مزایای بسیاری برخوردارند و پس از گذشت مدت زمان مشخصی می‌توانند شهروند یا سیتیزن کانادا شوند.

هنگامی که وضعیت متقاضی به مقیم دائم تغییر کند، می‌تواند در هر جایی از کانادا زندگی و کار کند. در غیر این صورت متقاضی برای اشتغال به کار باید مجوزهای مربوطه را دریافت کند. به این مجوز ورک پرمیت (Work Permit) گفته می‌شود.

خیر. اما سابقه سفر به کانادا و شناخت این کشور اثر مثبتی بر پرونده شما خواهد گذاشت.

در برخی از برنامه‌های مهاجرتی همچون سرمایه گذاری، کارآفرینی و خود اشتغالی، با توجه به شرایط هر متقاضی از آن‌ها مصاحبه به عمل می‌آید تا اهداف و کسب و کار و تطابق آن‌ها با قانون، تعیین و بررسی شوند.

بله. داشتن بستگان و خویشاوندان درجه یک و دو در کانادا امتیاز شما در برنامه‌های مهاجرتی را افزایش می‌دهد.

امکان اقدام توسط متقاضی به تنهایی وجود دارد. همچنین می‌توانید از خدمات وکیل و مشاور رسمی مهاجرت به کانادا، عضو سازمان نظارت بر مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا (ICCRC)، استفاده کنید.

بارها دیده شده که متقاضیانی که به تنهایی اقدام کرده‌اند به علت نقص در پرونده مهاجرتشان، ریجکت شده‌اند. استخدام وکیل و مشاور با وجود برنامه های مهاجرتی فراوان، قطعا یک امتیاز بزرگ به شمار می‌رود که شانس قبولی پرونده شما را می‌تواند افزایش دهد.

هزینه مهاجرت

مهاجرت به کانادا از طریق توریستی

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی

مهاجرت به کانادا از طریق جاب آفر

مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ

البته لازم به ذکر است که کم هزینه‌ترین راه مهاجرت به کانادا لزوما بهترین راه مهاجرت برای شما نیست. هر کدام از این برنامه‌های مهاجرتی شرایط مخصوص به خود دارند و در صورت داشتن شرایط آن‌ها می‌توانید برای آن برنامه اقدام کنید.

هزینه مهاجرت به کانادا به نوع برنامه مهاجرتی انتخابی و تعداد افراد درخواست دهنده بستگی دارد و میزان آن متغیر است.  

برای مثال، برای ویزاهای موقت مانند ویزای تحصیلی کانادا باید چندین هزینه بپردازید از جمله هزینه اپلای به دانشگاه، هزینه دپازیت دانشگاه (شامل بعضی از دانشگاه‌ها)، هزینه بررسی درخواست ویزای تحصیلی در اداره مهاجرت، و ارائه شهریه یک سال تحصیل و یک سال زندگی در کانادا. اگر قرار است به همراه همسر و فرزند یا فرزندان خود اقدام کنید، هزینه مربوط به بررسی پرونده و هزینه زندگی و اسکان هر یک از آن‌ها به آن اضافه می‌شود. 

برای ویزای تحصیلی کانادا هزینه‌های دیگری لازم است مانند هزینه آزمون زبان، هزینه ترجمه مدارک تحصیلی، هزینه گرفتن سوابق سوء پیشینه، و اگر مایل به استخدام وکیل مهاجرت هستید، باید هزینه وکیل را هم به کل هزینه‌های خود اضافه کنید. 

اگر بخواهید برای برنامه‌های نیروی کار متخصص فدرال و نیروی متخصص فنی فدرال که زیر مجموعه برنامه‌های اکسپرس انتری هستند اقدام کنید، جواب مثبت است و باید به اداره مهاجرت کانادا تمکن مالی طبق جدول لایکو ارائه دهید اما اگر بخواهید برای برنامه تجربه کانادایی اقدام کنید، یا برای کسب امتیاز بیشتر در اکسپرس انتری جاب آفر گرفته باشید، نیازی به ارائه تمکن مالی نیست.

هزینه بررسی درخواست ویزای تحصیلی در اداره مهاجرت کانادا ۱۵۰ دلار کانادایی است. در صورتی که طی ۱۰ سال گذشته انگشت نگاری انجام نداده باشید، باید ۸۵ دلار هم بابت انگشت نگاری بپردازید.

کار در کانادا

به طور کلی برای گرفتن ویزای کار کانادا محدودیت سنی وجود ندارد. البته ویزاهای کاری که نیاز به جاب آفر دارند، بسته به شروط کارفرما ممکن است محدودیت سنی در نظر بگیرند.

ویزاهای کار کانادا معمولا به مدت ۱ تا ۲ سال صادر می‌شوند و حداکثر اعتبار آن‌ها ۴ سال است.

خیر، اما امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری یا تحصیلی تحت شرایط خاصی وجود دارد. در طی مدت اقامت توریستی در کانادا می‌توانید در جستجوی کار باشید و اگر جاب آفر یا پیشنهاد کاری دریافت کردید، باید خارج از کشور کانادا برای ویزای کار اقدام کنید.

همچنین تحت شرایط خاصی می‌توانید پذیرش دانشگاه بگیرید و برای گرفتن ویزای تحصیلی خارج از کانادا اقدام کنید. زمانی که ویزای تحصیلی را گرفتید، امکان کار کردن پاره وقت در حین تحصیل را دارید.

پس از فارغ‌التحصیلی از دوره‌ای بیشتر از ۸ ماه و  از دانشگاه یا موسسات آموزشی دارای شماره DLI در کانادا می‌توانید برای ویزای کار پس از تحصیل یا PGWP اقدام کنید.

بستگی به نوع جرم دارد. در ضمن، ممکن است عملی در ایران جرم شناخته شود ولی در کانادا این گونه نباشد و یا برعکس.

 جرایمی وجود دارند که مانع از اخذی ویزای کاری کانادا می گردند؛ منجمله:

رانندگی در حال مستی

سرقت

نقض قوانین راهنمایی رانندگی

ضرب و شتم

رانندگی خطرناک

در اختیار داشتن مواد مخدر غیرقانونی

مسیر دریافت ویزا کاری کانادا به تاریخ ارتکاب جرم و فاصله آن تاریخ تا زمان ارائه درخواست ویزای کار بستگی دارد.

 1. اگر این مدت زمان ۵ سال یا کمتر است فرد متقاضی می تواند همزمان با ارائه درخواست ویزای کاری به منظور بر طرف کردن مشکل ممنوعیت ورود به کانادا درخواست مجوز اقامت موقت یا TRP دهد.
 2. اگر مدت زمان سپری شدن از زمان پایان حکم و مجازات ۵ سال یا بیشتر است فرد متقاضی می تواند درخواست بازپروری دهد که این درخواست راه حل دائمی برای ممنوع الورودی به کانادا است.
 3. اما اگر از زمان سپری شدن حکم و مجازات به خاطر یک جرم غیر خطیر تا زمان ارائه درخواست ویزای کاری ۱۰ سال یا بیشتر گذشته باشد فرد بازپروری شده در نظر گرفته خواهد شد. در اینجا سپری شدن زمان خود به خود ممنوع الورودی او را بر طرف کرده است. بر خلاف درخواست برای بازپروری یا rehabilitation در اینجا به اسناد و مدارک نیازی نیست و فقط افسر مهاجرت پرونده فرد متقاضی را ارزیابی خواهد کرد.

بله، همسر و فرزندان فردی که ویزای کار موقت دارد، می توانند اورا در کانادا همراهی کنند. در بیشتر موارد، افراد دارای ویزای کار موقت، برای همسران  خود درخواست ویزای کار آزاد می دهند و برای فرزندان خود درخواست ویزای تحصیلی می دهند تا بتوانند در مدارس کانادا تحصیل کنند.

برای اشتغال در مشاغلی که با سلامت عمومی در ارتباط هستند، همیشه از داوطلب درخواست می شود که آزمایشات پزشکی انجام دهد تا سلامت او تأیید شود. برای سایر مشاغل، بسته به کشور مبدأ متقاضی، ممکن است از او درخواست شود تا قبل از تأیید درخواست برای صدور ویزای کار، آزمایشات پزشکی انجام دهد.

بله، امکان اقدام به طور همزمان وجود دارد. متقاضیان می توانند قصد دوگانه داشته باشند و این به این معناست که متقاضی می تواند به طور موقت در کانادا کار کند و پس از آن به طور دائم در کانادا اقامت و کار کند.

اکسپرس انتری
تجربه کانادایی

بله. زمانی که جمع تعداد ساعات به ۱,۵۶۰ که معادل یک سال  است برسد، می‌توانید برای این برنامه اقدام کنید.

باید ۳۰ ساعت در هفته در کانادا به مدت یک سال کار کنید. اگر تعداد ساعات کمتری کار کرده‌اید باید مدت زمان بیشتری از یک سال کار کنید تا جمع تعداد ساعات کار شما به ۱,۵۶۰ ساعت برسد. تعداد ساعات بیشتر از ۳۰ ساعت نیز محاسبه نمی‌شوند.

خیر. باید تحصیل شما در کانادا تمام شود و یک سال سابقه کار بعد از تحصیل محاسبه می‌شود.

بله. حضور شما در کانادا جزو شرایط لازم برای این برنامه نیست.

خیر. ولی اگر بخواهید از تحصیلات امتیاز کسب کنید باید مدرک تحصیلی داشته باشید.

بله. شما باید حداقل نمره لازم در یکی از آزمون‌های مورد تائید انگلیسی یا فرانسوی را داشته باشید.

خیر. نیازی به ارائه نامه موجودی حساب برای برنامه تجربه کانادایی نیست.

بله. برای این برنامه نیاز نیست مشغول به کار باشید.

بله. مرخصی با حقوق و یا دوره تعطیلات با حقوق جزو سابقه کاری برنامه تجربه کانادایی محاسبه می‌شود.

این مساله اصلا مشخص نیست و کاملا بستگی به نظر و سیاست‌های اداره مهاجرت دارد. به طور مثال در قرعه کشی ۱۳ فوریه ۲۰۲۱ اداره مهاجرت برای افراد با حداقل امتیاز ۷۵ دعوتنامه ارسال کرد. اما به طور کلی اگر قرعه‌کشی‌ها منظم باشند و برای تعداد افراد زیادی دعوتنامه ارسال شود، امتیازات در سطح مشخصی باقی می‌مانند یا پایین می‌آیند.

نیروی کار ماهر فدرال

 خیر. برای این برنامه نیازی به ارائه بیمه برای سابقه کار نیست.

برنامه فدرال اسکیل ورکر از طریق سیستم اکسپرس انتری انجام می‌شود. در واقع یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق اکسپرس انتری درخواست اقامت دائم خود را ثبت کرد، برنامه فدرال اسکیل ورکر است.

یکی از برنامه‌هایی است که از طریق آن، می‌توان به صورت آنلاین برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کرد. این برنامه شرایط مختلفی در زمینه تحصیل، سابقه کار، دانش زبان خارجی و… دارد که متقاضی باید آن‌ها را داشته باشد.

این برنامه شرایط سنی و محدودیت سنی ندارد. اما باید توجه کنید که حتما امتیازهای مربوطه در سیستم امتیازبندی این برنامه را کسب کنید. افراد با سن زیر ۳۵ سال بیشترین امتیاز را کسب می‌کنند.

برای این کار می‌توانید با افزایش دانش زبان و یا کسب سابقه کاری بیشتر یا یادگیری زبان دوم یا ارائه مدرک تحصیلی بالاتر امتیاز خود را افزایش دهید.

خیر. یکی از شرایط اولیه این برنامه داشتن حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت است.

خیر. برای این برنامه باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه با سطح حداقل CLB7 داشته باشید. این سطح در آزمون آیلتس جنرال معادل ۶ در همه مهارت‌ها است.

بله. همسر و فرزندان متقاضی نیز با این برنامه همراه با متقاضی اقامت دائم دریافت می‌کنند.

از امتیاز افراد متاهل ۴۰ امتیاز کم می‌شود. اما اگر همسر متقاضی شرایطی مانند مدرک زبان، مدرک تحصیلی دانشگاهی یا سابقه کار کانادایی را داشته باشد می‌تواند تا ۴۰ امتیاز را دوباره کسب کند.

خیر. افراد بدون داشتن جاب آفر نیز می‌توانند امتیاز مورد نیاز را کسب کنند و اقامت دائم دریافت کنند. اما با داشتن جاب آفر می‌توان امتیاز بیشتری کسب کرد.

طبق سایت اداره مهاجرت این زمان حدود ۶ ماه است و بسیاری از پرونده‌ها در این مدت بررسی می‌شوند. اما ممکن است در بعضی پرونده‌ها این مدت به ۹ ماه یا ۱ سال هم برسد.

خیر. تمامی افراد با هر رشته‌ای می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

چنین قانونی در این زمینه وجود ندارد اما باید توجه کنید که این برنامه برای افرادی است که ماهر و متخصص محسوب می‌شوند. بنابراین فرد باید با تحصیلات و سابقه کاری ترجیحا در همان زمینه مهارت و تخصص را کسب کند.

در این برنامه مهم نیست که شخص چه شغلی داشته است. فقط این مشاغل باید در زیر مجموعه گروه‌های TEER 0, 1, 2, 3 در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد و تخصصی محسوب شود. اما عنوان شغلی مهم نیست که در چه زمینه‌ای باشد.

آزمایشات پزشکی یک سال اعتبار دارند و بهتر است بعد از دریافت دعوتنامه و در طول مدتی که باید مدارک را آماده سازید، آن را انجام دهید تا از مدت اعتبار آن بیشتر باشد.

این سیستم کاملا آنلاین است و لازم است تا مدارک اسکن شوند و در پروفایل بارگزاری شوند.

تحصیلات دانشگاهی جزو شرایط اولیه مورد نیاز برای این برنامه نیست و افراد با مدرک دبیرستان نیز شرایط اولیه مورد نیاز را دارند. اما باید توجه کرد که در اکثر موارد، افراد بدون تحصیلات دانشگاهی نمی‌توانند در مرحله بعد، امتیاز لازم را کسب کنند.

برنامه آتلانتیک

بله، سابقه کاری همراه با تحصیل برای این برنامه مورد قبول است.

بله. این برنامه ابتدا به صورت آزمایشی در ۲۰۱۷ شروع به کار کرد و در سال ۲۰۲۱ بسته و دائمی شد. اما برنامه مهاجرتی آتلانتیک جایگزین آن شده است و از مارچ ۲۰۲۲ شروع شده است و به صورت دائمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بین ۶ تا ۱۲ ماه

خیر. باید جاب آفر از یکی از استان‌های حوزه آتلانتیک داشته باشید.

خیر. اگر جاب آفر در سطح TEER 0, 1, 2, 3 در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باشد، باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB5 داشته باشید. اگر جاب آفر در سطح TEER 4 باشد، باید مدرک زبان مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB4 داشته باشید.

بله. می‌توان با یک سال سابقه کار نیمه تخصصی یا همان سطح TEER 4 در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا ، از طریق این برنامه اقامت دائم گرفت.

۱۱ استان از ۱۳ استان کانادا (به جز کبک و نوناووت) از طریق برنامه های مهاجرت استانی مخصوص به خود، مهاجرینی که کمک به بازار کار و اشتغال در آن استان می‌کنند را جذب می‌کنند.

چهار استان آتلانتیک کانادا نیز برنامه‌های مخصوص به خود را دارند که در لینک‌های زیر می‌توانید با هریک آشنا شوید:

مهاجرت به نیوبرانزویک

مهاجرت به نیوفاندلند و لابرادور

مهاجرت به نوا اسکوشیا

مهاجرت به پرنس ادوارد

 

مهاجرت کاری به استان ها

سوالات متداول اسکیل ورکر ساسکاچوان

 

اگر زبان انگلیسی یا فرانسه، زبان بومی و مادری شما نیست، باید مدرک زبان ارائه دهید. البته اشخاصی که شغل آن‌ها جزو مشاغل فنی معین است، حتی اگر فرانسه یا انگلیسی زبان مادری متقاضی است، باید مدرک زبان ارائه دهند.

اوراق قرضه، کارت بانکی، طلا، پول نقد، سند ملکی مسکونی یا تجاری مورد قبول نیستند.

در این برنامه رشته تحصیلی اهمیت ندارد و سابقه کاری مهم است. هرچند که باید توجه داشته باشید در اکثر موارد برای اینکه برای کار در آن شغل صلاحیت داشته باشید باید مدرک رشته تحصیلی مربوط به آن را کسب کرده باشید. مشاغل مورد نیاز استان توسط بازار کار استان مشخص می‌شود و در هر دوره قرعه کشی برای برخی مشاغل دعوتنامه صادر می‌شود.

با توجه به شرایط آسانتر این استان نسبت به سایر روش‌های استانی، برنامه‌های اسکیل ورکر استان ساسکاچوان یکی از بهترین و آسانترین روش‌های اخذ اقامت دائم است. به طور مثال امکان اقدام بدون سابقه تحصیل یا کار کانادایی، با سن بالا و بدون پیشنهاد کاری از جمله مزایای روش اسکیل ورکر ساسکاچوان است.

این مساله بستگی به برنامه‌ای دارد که از طریق آن اقدام می‌کنید. در اکثر موارد، از زمان دریافت مدارک حدود ۶ ماه بررسی توسط استان طول می‌کشد. سپس بعد از دریافت نامینیشن، نوبت به بررسی توسط اداره مهاجرت فدرال می‌رسد. این پروسه حدود ۶ تا ۱۹ ماه بسته به آنلاین بودن یا کاغذی بودن پروسه، طول می‌کشد.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر بریتیش کلمبیا

این برنامه زیرگروه های متفاوتی دارد. در همه زیرگروه‌ها به جز زیرگروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی ارشد و دکترا، برای ثبت درخواست باید جاب آفر از استان بریتیش کلمبیا داشته باشید.

این برنامه زیرگروه های مختلفی دارد و هر زیرگروه در هر دوره قرعه کشی امتیاز مخصوص به خود را دارد. مثلا در قرعه کشی ۲۳ نوامبر ۲۰۲۱، امتیاز ۹۶ برای زیرگروه اسکیل ورکر مورد نیاز بود.

در برنامه مهاجرت از طریق تخصص بریتیش کلمبیا ۲ الی ۳ ماه طول می‌کشد تا نامینیشن استانی را دریافت کنید و سپس حدود ۱ سال و نیم طول می‌کشد تا اداره مهاجرت فدرال، اقامت دائم را به شما بدهد.

خیر. کارفرمایان موظف به گرفتن این کد برای برنامه استانی بریتیش کلمبیا نیستند.

مهمترین تفاوت در مدت زمان بررسی پرونده است. روش اکسپرس انتری آنلاین است و سریعتر بررسی می‌شود در حالی که روش مهاجرت از طریق تخصص به صورت ارسال مدارک به صورت کاغذی است.

در برنامه مهاجرت از طریق تخصص بریتیش کلمبیا حداقل نمره زبان مورد نیاز در آیلتس جنرال، معادل نمره ۴ در مهارت Speaking و Writing و نمره ۴.۵ در مهارت Listening و نمره ۳.۵ در مهارت Reading است.

 • هزینه بررسی مدارک توسط استان: ۱,۱۵۰ دلار
 • هزینه بررسی مدارک توسط اداره مهاجرت فدرال:

۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی اصلی

۱,۳۶۵ دلار برای همسرش

۲۳۰ دلار برای هر فرزند

اگر شرایط مورد نظر را داشته باشید، گرفتن اقامت دائم از طریق این روش سخت نیست. برای اکثر زیرگروه های این برنامه باید جاب آفر داشته باشید.

خیر، در هیچ کدام از زیرگروه های این برنامه نیاز به داشتن پروفایل اکسپرس انتری نیست. ارسال مدارک در این روش به صورت کاغذی است.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر انتاریو از طریق اکسپرس انتری

بررسی پرونده‌های زیرگروه اکسپرس انتری انتاریو توسط استان بین ۳۰ تا ۶۰ روز طول می‌کشد.

هزینه بررسی پرونده اسکیل ورکر انتاریو از طریق اکسپرس انتری توسط استان ۱,۵۰۰ دلار کانادا است.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر نیوبرانزویک از طریق اکسپرس انتری

برنامه نامزد استانی نیوبرانزویک (NBPNP) برنامه ای است که به نیوبرانزویک اجازه می دهد تا مهاجران را برای رفع نیازهای اقتصادی و بازار کار استان معرفی کند.

بله، نیوبرانزویک یک استریم مهاجرتی دارد که با سیستم انتخاب مهاجرت مهاجرت کاری به نیوبرانزویک کانادا از طریق اکسپرس انتری فدرال هماهنگ شده است که به آن استریم اسکیل ورکر نیوبرانزویک کانادا از طریق اکسپرس انتری نیز می‌گویند. این استریم اکسپرس انتری نام دارد. با دریافت یک نامزدی استانی پیشرفته از این استریم، نامزدها ۶۰۰ امتیاز اضافی سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت می کنند که در نتیجه یک دعوت نامه برای درخواست (ITA) برای اقامت دائم در قرعه کشی بعدی از استخر اکسپرس انتری صادر می‌شود.

ظرف شش ماه پس از دریافت گواهی نامزد، متقاضیان باید برای دریافت ویزای اقامت دائم به IRCC مراجعه کنند. متقاضیان، همراه با همسر و وابستگان خود، در صورت وجود، باید تمام شرایط لازم برای پذیرش پزشکی، امنیتی و کیفری را داشته باشند. IRCC دارای اختیار نهایی برای صدور ویزای اقامت دائم است.

به عنوان بخشی از هر درخواست PNP، متقاضیان ملزم به ارائه یک طرح تسویه حساب هستند که نشان می دهد چرا می خواهند در استان زندگی کنند و چگونه می خواهند ساکن شوند. متقاضیان همچنین ملزم به امضای سند “قصد اقامت” با درخواست خود هستند. همانطور که گفته شد، منشور حقوق و آزادی های کانادا تضمین می کند که همه شهروندان کانادایی و مقیم دائم اجازه کار و اقامت در هر مکانی در سراسر کانادا را دارند. زمانی که فردی اقامت دائم کانادا را به دست آورد، حق کار و اقامت در هر استان یا قلمرو کانادا را دارد.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر آلبرتا از طریق اکسپرس انتری

به جز برنامه فرصت آلبرتا که داشتن اجازه کار معتبر یکی از ملزومات برنامه است، در صورتی که دیگر شرایط برنامه‌ها را داشته باشید می‌توانید از خارج از کانادا اقدام نمایید.

در صورتی که از طریق برنامه فرصت آلبرتا یا نوسازی روستایی آلبرتا اقدام می‌کنید، می‌توانید در تمامی مشاغل به جز لیست‌های ارائه شده اقدام نمایید. اما در صورتی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می‌کنید، سابقه کاری شما در گروه‌های TEER 4, 5 مورد قبول واقع نخواهند شد.

برای ثبت نام در برنامه فرصت آلبرتا و برنامه نوسازی روستایی آلبرتا باید جاب آفر معتبر داشته باشید اما می‌توانید بدون داشتن جاب آفر از طریق برنامه اسکیل ورکر آلبرتا از طریق اکسپرس اینتری اقدام نمایید.

خیر. تنها برای اسکیل ورکر آلبرتا از طریق اکسپرس انتری، داشتن پروفایل الزامی است.

شرایط سنی خاصی برای این برنامه ها مطرح نشده اما بدیهی است در صورت اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری سن شما در امتیاز بندی تاثیرگذار خواهد بود.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر مانیتوبا

حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا مانیتوبا نامینیشن استانی برایتان صادر کند. سپس حدود ۱۵ تا ۱۹ ماه طول می‌کشد تا پرونده توسط اداره مهاجرت فدرال بررسی شود. البته اگر از طریق اکسپرس انتری پرونده خود را تشکیل داده باشید حدود ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد تا اداره مهاجرت فدرال پرونده شما را بررسی کند.

به طور دقیق نمی‌توان گفت که چه امتیازی برای این برنامه مورد نیاز است، چرا که اداره مهاجرت مانیتوبا در هر دوره امتیاز را تغییر می‌دهد. اما با بررسی امتیاز آخرین دوره‌های قرعه‌کشی این برنامه می‌توانید ببینید که آیا امتیاز شما برای این برنامه مناسب است یا خیر.

حداقل ۶ ماه باید برای همان کارفرمایی که از او جاب آفر گرفته‌اید، در مانیتوبا کار کرده باشید.

تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسه را در حد انجام وظایف شغلی خود داشته باشید. اگر جاب آفر در یکی از مشاغل سطح TEER 4, 5 در ناک شغلی کانادا است، باید مدرک زبان با سطح CLB 4 نشان دهید. برای تبدیل نمره مدرک‌های زبان مختلف به CLB باید نمره‌های هر مهارت را بررسی کرد.

خیر. برای برنامه اسکیل ورکر در مانیتوبا باید جاب آفر طولانی مدت برای کار تمام قت در مانیتوبا داشته باشید.

 

سوالات متداول مهاجرت کاری به نوا اسکوشیا کانادا

برخی زیرگروه‌های این برنامه، شرایط سنی ندارند و در برخی زیرگروه‌ها، افراد با سن حداقل ۲۱ و حداکثر ۵۵ می‌توانند از این برنامه استفاده کنند. اما مهاجرت با سن پایینتر برای این برنامه امتیاز محسوب نمی‌شود.

تمامی زیرگروه‌های این برنامه توسط استان در مدت ۳ تا ۶ ماه بررسی می‌شوند.

برنامه‌های مهاجرت کاری نوا اسکوشیا جدول امتیاز بندی ندارند و کافی است که شرایط مورد نیاز را داشته باشید تا برایتان دعوتنامه صادر شود.

بله. با توجه به اینکه این برنامه جدول امتیاز بندی ندارد و بنابراین انتخاب افراد رقابتی نیست، اگر شرایط مورد نیاز برنامه را داشته باشید، می‌توانید نامینیشن استانی بگیرید.

 

سوالات متداول اسکیل ورکر نیوفاندلند و لابرادور

دریافت نامینیشن استانی حدود ۲۵ روز طول می‌کشد و دریافت اقامت دائم حدود ۱۵ تا ۱۹ ماه طول می‌کشد.

در شغل‌های با سطح TEER 4, 5 باید مدرک زبان با سطح حداقل CLB4 داشته باشید.

سن بین ۲۱ تا ۵۹ سال.

برنامه های مهاجرتی آزمایشی

بله. تمامی قوانین بررسی شرایط پرستاران خانگی برای اقوام و غیر اقوام یکی است.

آفیسرها صرفا به خاطر این که یکی از اقوام شما قرار است برای شما کار کند، نمی‌توانند پرونده را مردود کنند.

 

نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، اونتاریو و یوکان

 

خیر، این مشاغل جزو شغل‌هایی با سطح مهارت پایین محسوب می‌شوند.

 

پرستاران خانگی کودک یا سالمند در کانادا اجازه ندارند برای کودک یا فرد سالمند ارزیابی‌های پزشکی انجام دهند یا توصیه‌های پزشکی کنند.

 

خیر، تنها پرستارانی نیاز به جاب آفر دارند که سابقه کار آنها کمتر از ۲ سال باشد.

ویزای تحصیلی کانادا

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا معمولا به اندازه طول دوره تحصیل است. البته در زمان درج لیبل ویزا، آفیسر اداره مهاجرت کانادا اعتبار آن را بر حسب تاریخ انقضای پاسپورت مشخص می‌کند. بنابراین بسیار دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت شما کمتر از طول دوره تحصیل نباشد.

خیر الزامی نیست، ولی ارائه آن می‌تواند پرونده ویزا را قوی‌تر کند.

برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا شرط حداقل معدل وجود ندارد و آفیسرها فاکتور معدل را برای ارزیابی پرونده در نظر نمی‌گیرند. معدل یا همان GPA جزو فاکتورهای مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی است.

خیر، برای گرفتن ویزا دانشجویی کانادا باید چندین هزینه پرداخت کنید که شامل هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا، هزینه انگشت نگاری کانادا، هزینه سفر به کشور دوم برای انجام انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک، هزینه آزمون زبان، ارائه تمکن مالی و بسته به دانشگاه، هزینه دپازیت دانشگاه است. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه‌های ویزای تحصیلی در این مقاله نوشته شده است.

به پروسه پر کردن اپلیکیشن آنلاین ویزا، آپلود مدارک، پرداخت هزینه‌ و در نهایت ارسال آنلاین درخواست ویزا، سابمیت می‌گویند. سابمیت ویزا در مرحله آخر با کلیک بر روی گزینه “Submit” انجام می‌شود.
 

از سال ۲۰۱۴ کانادا روی موضوع هوش مصنوعی و ویزا کار کرده است. اتاوا هنوز استفاده کامل از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرتی را تایید نکرده و اطلاع داده اند که هوش مصنوعی صرفا در مرتب سازی و افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها دخالت داشته است. در این خصوص مقاله استفاده از هوش مصنوعی در پرونده های مهاجرت به کانادا را مطالعه کنید.

بله. از داخل خاک کانادا هم می توانید درخواست استادی پرمیت دهید و مشغول به تحصیل شوید. البته قوانین اقدام از داخل با خارج از کانادا متفاوت هستند. برای درخواست استادی پرمیت از داخل خاک کانادا باید ابتدا مقدمات آن را فراهم کنید. باید در دوره کوتاه تری ثبت نام کنید که آن دوره پیش نیاز دوره بلند مدت تری است. پرونده های زیادی را مشاهده میکنیم که به علت رعایت نکردن این فاکتور اولیه مردود می شوند.

بله. البته دقت کنید در بازگشت آفیسر می تواند مدارک دال بر اینکه در مرکز آموزشی خودتان ثبت نام هستید را از شما بخواهید. همچنین مطمئن شوید که زمان برگشت ویزا و استادی پرمیت معتبر دارید. ویزای لیبل شده در پاسپورت شما معمولا مولتیپل است و همین موجب میشود که بدون محدودیت بتوانید از کانادا مسافرت کنید. 

وظیفه شما این است که بهترین پرونده را به اداره مهاجرت تقدیم کنید. قطعا تحویل بهترین پرونده به اداره مهاجرت هم نمی تواند ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی این حداقل موضوع است. از اینجا به بعد را باید به آفیسر بسپارید. از آنجا که با یک انسان طرف حساب هستید و نه با یک ماشین، پس خطای انسانی هم اجتناب ناپذیر است. حتما دیدید یا شنیده اید که در دادگاه نوع و مدل رفتاری و شخصیت قاضی ها در تصمیم گیری نقش دارد. آفیسرها هم از این موضوع مستثنی نیستند. باز هم تاکید می‌کنیم که با وجود خطای انسانی و ضریب شانس، وظیفه هر فردی این است که بهترین پرونده ممکن را به اداره مهاجرت تحویل بدهد چون حتی در صورت ریجکت شدن امکان پیگیری خطای آفیسرها در دادگاه عالی کانادا وجود خواهد داشت.
 

اگر بیماری هزینه درمان بالایی برای کانادا داشته باشد (سالانه بیش از ۲۴ هزار دلار) از نظر پزشکی inadmissible می‌شوید. مگر اینکه بتوانید اثبات کنید که شما توانایی تامین هزینه‌های درمان خود را دارید و در این صورت اگر به خاطر دلایل پزشکی ریجکت شده باشید، می‌توانیم از پرونده در کورت دفاع کنیم.

بله. این موضوع شانس شما در دریافت ویزای تحصیلی را بالا می‌برد.

نقش وکیل طراحی یک مسیر منطقی و بر پایه قوانین است. داشتن وکیل الزامی برای موفقیت در پرونده نتیجه بخش نیست ولی یک وکیل خوب می‌تواند جلوی هر نوع تصمیم اشتباه در پرونده را بگیرد و بهترین شما را به اداره مهاجرت پرزنت کند. طبیعتاً از گرفتن این تصمیم که کجا اقدام کنید که بعدها برای اخذ اقامت به مشکل نخورید تا اینکه چه مدارکی را به چه نحوی به اداره مهاجرت ارائه کنید را وکیل برنامه ریزی و طراحی خواهد کرد. همچنین وکیل اگر قانونی باشد امکان اضافه کردن نامه دفاعیه را برای شما خواهد داشت که در پرزنت شدن بهتر شما در اداره مهاجرت بسیار موثر خواهد بود.

طبق قانون داشتن ویزای شینگن یا سابقه سفر یا همان Travel History برای گرفتن ویزای دانشجویی باید برای آفیسرها خنثی یا neutral باشد و آفیسر نمی‌تواند بگوید چون این شخص ویزای شینگن نداشت، من به این فرد ویزا نمی‌دهم. این موضوع مشکل دارد و ما میتوانیم در دادگاه بر روی این نظر آفیسر اعتراض کنیم. بنابراین سابقه شینگن برای ویزاهای کوتاه مدت مثل ویزای دانشجویی و توریستی در نظر آفیسرها باید خنثی تلقی شود و اگر جز این باشد، جای اعتراض را برای شما باز می‌گذارد.

وقتی که چنین آپدیتی برای شما می‌آید، شما عملاً چاره‌ای ندارید جز این که این کار را انجام دهید. چون احتمالا یا مورد خاصی بوده یا شانسی این اتفاق افتاده و این قرعه به نام شما خورده است. پس شهریه را واریز کنید که جای شک و ترید برای آفیسر باقی نماند. 

برای ویزای تحصیلی کانادا هیچ سوالی در سفارت پرسیده نمی‌شود. عملا مصاحبه‌ای در کار نیست و همه تصمیمات بر اساس مدرک سابمیت شده شما گرفته می‌شود.

اطلاعات دقیقی در این رابطه در دست نیست. طبیعتا اگر هم مدارک برای سفارت کانادا استعلام شوند راه آن را فاش نمی‌کنند. ما در چند سال اخیر مشاهده کردیم که اداره مهاجرت گاها با بانک ها تماس می گیرد تا از صحت مدارک بانکی برای سفارت کانادا مطمئن شود. البته بانک های ایران هم معمولا پاسخ مشخصی به اداره مهاجرت نمی‌دهند. منابع آگاه اطلاع میدهند که اداره مهاجرت کانادا همواره در حالت پیشرفت برای استفاده از ابزار و ربات ها برای چک کردن مدارک است.

تجربه ما نشان داده که سابقه عضویت در نهادهای این چنینی در رده های پایین تاثیری روی ویزا ندارد.

تضمین ویزای متقاضی، کار غیر قانونی است. مشاورین رسمی مهاجرت و عضو انجمن نظارت بر مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا طبق قوانین اداره مهاجرت و سازمان ناظر ICCRC اجازه تضمین دادن را به هیچ عنوان ندارند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که صرفا با گرفتن تضمین نمی‌توان به شرکتی اعتماد کرد در حالی که ممکن است آن شرکت هیچ مشاور رسمی و ثبت شده ای در کانادا نداشته باشد.

ویزا موندیال به تمامی متقاضیان تضمین می‌دهد که کلیه پروسه اخذ ویزای دانشجویی توسط مشاور رسمی مهاجرت به کانادا انجام شود و  پرونده آنها بدون هیچ عیب و نقص و کامل به اداره مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. همچنین در صورتی که ویزای متقاضیان مردود شود، مشاورین ما امکان اعتراض به رای آفیسر و پیگیری قانونی مراحل بعدی را دارند.

در این مساله یک نکته وجود دارد. ویزای کار همسر به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام شود این است که اول ویزای کار همسر به ویزای دانشجویی تبدیل شود. این پروسه را ما قبلا در ویزا موندیال انجام داده‌ایم و مشکل خاصی نیست.

ما در این زمینه در ویزا موندیال تامل و تحقیق زیادی کرده‌ایم و طبق تجربه ما این موضوع در دریافت یا رد ویزای شما تاثیری ندارد. البته طبق آمار و ارقام منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا درصد قبولی و ریجکتی در سفارت های مختلف کمی متفاوت است ولی این تفاوت در حدی نیست که قابل توجه باشد.

خیر، مدرک خاصی نمی‌خواهد فقط شما به دانشگاه درخواست defer می‌دهید و اینکه چقدر زمان می‌برد که defer انجام شود، بسته به دانشگاه شما دارد.

بسیار احتمال دارد که ریجکت شوید زیرا از یک طرف شما در پرونده اقامت دائم می‌گویید که قصدتان ماندن در کاناداست اما در پرونده تحصیلی میگویید که من به کشورم باز میگردم. البته این امکان وجود دارد که این کار را انجام دهید که به dual intent بودن نامیده می‌شود. اما چرا باید ریسک کرد؟ باید ببینیم پرونده ای که برای اقامت دائم باز کرده‌اید چقدر شانس دارد.
 
سفارت روی این موضوع حساس نیست اما اگر مهر بزنید بهتر است.
 

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا مدرسه اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کنید. برای رسیدگی به پرونده شما زمان نسبتا زیادی صرف می شود.

هزینه مربوط به رسیدگی به پرونده ویزا و همچنین هزینه انگشت نگاری هنگام ثبت مدارک باید پرداخت شوند. در روش آنلاین بعد از ورود به حساب کاربری خود با استفاده از کارت های اعتباری (ویزا کارت، مستر کارت، امریکن اکسپرس، JCB، یونیون پی) هزینه ها را پرداخت کنید.

خیر، هزینه های پرداخت شده به سفارت حتی در صورت ریجکت شدن نیز مرجوع نمی شوند.

خیر، شما نیازی به اخذ استادی پرمیت برای دوره های تحصیلی کمتر از ۶ ماه ندارید. شما باید تحصیلات خود را در مدت زمان مجاز برای تحصیل به اتمام برسانید. حتی اگر نیازی به دریافت استادی پرمیت نداشته باشید، پیشنهاد می شود تا برای درخواست آن اقدام نمایید تا بتوانید همزمان با تحصیل مشغول به کار شوید یا بتوانید تحصیلات خود را ادامه دهید. برای اخذ استادی پرمیت باید در موسسات معتبر آموزشی کانادا تحصیل کنید.

اگر دلیل اصلی شما برای مهاجرت به کانادا تحصیل برای بیش از ۶ ماه است، باید برای دریافت استادی پرمیت اقدام کنید.

نیازی به تغییر استادی پرمیت در صورت تغییر دانشگاه و برنامه تحصیلی نیست.

به صورت کلی، تمام افراد برای تحصیل در کانادا نیاز به اخذ استادی پرمیت دارند. تنها در شرایط زیر این افراد می توانند بدون استادی پرمیت در مدارس کانادا تحصیل کنند:

 1. یکی از والدین شهروند کانادایی باشد و یا اقامت دائم داشته باشد
 2. یکی از والدین اجازه تحصیل یا کار در کانادا را دارد
تا پایان تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی‌تان می‌توانید به کانادا سفر کنید.
 
از این جهت که شما نشان میدهید دانشجوی واقعی هستید، گذراندن دوره پیش نیاز در یک کشور دیگر، نکته مثبتی است ولی تضمینی در این مورد وجود ندارد که اگر این دوره را بگذرانید ویزا می‌گیرید.
 
تقریبا هیچ شانسی برای گرفتن ویزا نیست. اگر صرفابرای دوره زبان اقدام کنید ۹۹درصد ریجکت می‌شوید و فقط ۱ درصد شانس دارید. برای دوره زبان اقدام نکنید. اگر فقط دوره پیش نیاز زبان  برای ورود به دانشگاه لازم داشتید، اقدام کنید.
 

آفیسر های اداره مهاجرت از نرخ آزاد ارز در ایران خبر دارند و پیشنهاد این است که تمکن مالی را به ارز آزاد حساب کنید.

تمکن مالی باید به گونه ای باشد که بتوانید ثابت کنید که پول قرضی نیست و بیشتر اثبات این موضوع مهم است. از ۱ ماه تا ۴ ماه می‌توان تمکن مالی را ارائه کرد.
 
بستگی به چندین فاکتور دارد: اول اینکه شما در آینده از چه روشی می‌خواهید اقامت بگیرید و باید به آن فکر شود. دوم اینکه لیسانس و فوق لیسانس شما چه رشته‌ای بوده و فوق لیسانسی که پذیرش گرفته‌اید چیست؟ موضوع سوم اینکه سوابق کاری شما چطور همه این موارد را پوشش می‌دهد؟ و همچنین سن و گپ تحصیلی شما همه باهم در نظر گرفته می‌شود که ارشد شما ارائه بشود یا خیر.
 
وقتی پاس ریکوئست می‌آید دیگر تعویض پاسپورت فایده ای ندارد و اگر عوض هم می‌کنید لیبل ویزا چه در پاسپورت جدید و چه پاسپورت قدیمی فرق نمی‌کند . می‌توان با همان پاس پانچ شده هم به کانادا بیایید ولی وقتی اعتبار پاسپورت تمام شد باید آن را تمدید کرد.
 
هرفردی می‌تواند ساپورتر شما بشود اما از لحاظ منطقی نیز موضوع را باید در نظر گرفت. به عنوان مثال چرا پسر خاله شما باید ساپورتر شما باشد و باید دلایل کافی داشته باشید.
 

خیر. مادامی که هرگونه تغییرات در پرونده را ظرف مدت ۳۰ روز به اداره مهاجرت اعلام کنید، مشکلی نخواهید داشت.

تحصیل در کانادا

بله، در بیشتر دانشگاه‌های کانادا امکان تحصیل حضوری (On-Campus) و تحصیل آنلاین (Online) وجود دارد. اما شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در کانادا نیاز به ویزای تحصیلی دارید و این ویزا برای دوره‌های تحصیلی آنلاین و پاره وقت صادر نمی‌شود. 

البته لازم به ذکر است که در زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ و به دلیل بسته شدن مراکز آموزشی کانادا، اداره مهاجرت کانادا با تحصیل آنلاین دانشجویان خارجی به طور موقت موافقت کرد بدون آنکه خللی در صدور ویزاهای دانشجویی به وجود آید.

اما در سال ۲۰۲۲ که شرایط تا حد زیادی به حالت عادی بازگشت و دانشگاه‌های کانادا بازگشایی شدند، مجددا امکان تحصیل حضوری میسر شد. هر چند هنوز هم برای ترم سپتامبر ۲۰۲۲ دانشگاههایی هستند که به صورت ترکیبی (آنلاین و حضوری) کلاسهای درس خود را برگزار می‌کنند ولی برای بحث اقامت پس از تحصیل مشکلی به وجود نخواهد آمد. 

پاسخ به این سوال بستگی به شرایط و توانایی‌های شما دارید. اگر در گذشته دانشجوی فعال و پرتلاشی بوده‌اید احتمالا در کانادا هم خواهید توانست بر مشکلات و سختی‌های درس خواندن غلبه کنید. یکی از فاکتورهای مهم برای تحصیل در کانادا داشتن مهارت زبانی خوب است. تمام دروس درسی در کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه تدریس می‌شوند. بنابراین اگر سطح زبانتان خوب نباشد، مشکلات تحصیل در کانادا برای شما بیشتر خواهد شد.
 

پروسه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا ۲ تا ۴ ماه خواهد بود. پروسه ویزا هم ۲ تا ۴ ماه. البته این زمان بندی ها در بهترین شرایط هستند و متاسفانه دنیا همیشه جوری که میخواهیم ما را یاری نمیکند.

 1. تمام پروسه اجرایی پرونده‌ها توسط مشاورین رسمی تحصیلات کانادا و نماینده های رسمی دانشگاه‌ها در کشور کانادا انجام می‌شود.
 2. ارتباط نزدیک ویزا موندیال با بسیاری از دانشگاه‌ها
 3. شناخت بسیار خوب نمایندگان ویزا موندیال از سیستم آموزشی و دانشگاه های کانادا
 4. تمام پروسه ویزا توسط مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا عضو سازمان نظارت بر مشاورین رسمی مهاجرت به کانادا ICCRC انجام می‌شود.
 5. هزینه های معقول و رقابتی

تا حدودی باید مرتبط باشد، مگر اینکه در رشته‌های مدیریتی اقدام کنید.

نتیجه ترک تحصیل کردن در همه موارد یکسان نیست. ممکن است تا پایان استادی پرمیت مشکلی از نظر ماندن در کانادا نداشته باشید ولی قطعا زمان تمدید استادی پرمیت به مشکل خواهید خورد. اما اگر بدشانس باشید در حین تحصیل هم دانشگاه با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه می‌کند و شما باید از کانادا خارج شوید.

امکان ترک تحصیل را در حالت عادی نخواهید داشت. مگر اینکه ویزای تحصیل کانادا را تبدیل به نوع دیگری از ویزا کنید. مثلا به نوعی اقامت دائم بگیرید یا پس از عقد قرارداد و درخواست محوزهای لازم ویزای کار بگیرید. در صورت ازدواج با فرد دارای اقامت تحصیلی یا کاری یا دایم هم شرایط میسر خواهد بود. 

امکان تحصیل در دوره های زبان کانادا برای آن دسته از عزیزانی که نیاز به دریافت ویزای دانشجویی کانادا دارند ممکن نبوده و ما به شما توصیه می‌کنیم به موسسات و مشاورینی که در این زمینه به شما وعده می‌دهند اعتماد نکنید چون در حال حاضر امکان اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای دوره های زبان وجود ندارد. ویزا موندیال در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌کند چون نتیجه اقدام منفی خواهد بود. افراد سودجو معمولا برای دریافت پذیرش در دوره های زبان از شما مبالغی را درخواست می‌کنند در حالی که خود واقف هستند که سفارت برای این دوره‌ها ویزا نخواهد داد.

شهریه هریک از مؤسسات زبان در کانادا با یکدیگر متفاوتند.
ما در اینجا به شهریه مؤسسات زبان برخی از شهرهای بزرگ کانادا اشاره می‌کنیم:

 1. تورنتو: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۵۰۰ دلار کانادا 
 2. کبک سیتی: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۵۷۰ دلار کانادا
 3. ونکوور: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۴,۰۰۰ دلار کانادا
 4. کلگری: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۴۰۰ دلار کانادا

امکان اقدام بدون مدرک زبان بستگی به رشته تحصیلی شما دارد. در برخی رشته ها این امکان وجود دارد و در برخی دیگر باید حتما مدرک زبان داشته باشید. فراموش نکنید زبان قوی تر برای موفیت شما کلیدی خواهد بود.

پس دانشگاه‌ها گزینه بهتری هستند.

پس کالج‌ها گزینه مورد نظر شما هستند.

دانشگاه‌ها در این زمینه قوی هستند.

کالج‌ها انتخاب درست‌تری هستند.

پس کالج‌ها گزینه بهتری هستند.

ویزای دانش آموزشی

خیر. امکان دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی وجود ندارد.

خیر. برای تحصیل در تماس مدارس کانادا، هم دولتی و هم خصوصی باید شهریه تحصیلی پرداخت کنید.

امکان اقدام همزمان برای پدر و مادر وجود دارد ولی شرایط پرونده نباید به گونه‌ای باشد که وابستگی به کشور ایران کم شود. بنابراین بهتر است یک نفر یا پدر و یا مادر همراه فرزند خود اقدام کند.

در صورت انجام انگشت نگاری کانادا تا ۱۰ سال نیاز به انگشت نگاری مجدد ندارید و معتبر است.

دانشگاه های معتبر کانادا

ما به طور همزمان برای ۳ تا ۵ دانشگاه کشور کانادا اقدام می‌کنیم. تمامی دانشگاه‌ها مورد تائید ایران و کشور کانادا هستند.

پس از شروع پروسه، مشاور شما لیست دانشگاه‌ها را به شما اعلام خواهد کرد.

سه دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ (به نقل از QS) هستند که به ترتیب در جایگاه ۲۹، ۳۵ و ۵۱ جهان قرار دارند.

 1. دانشگاه مموریال
 2. دانشگاه مک گیل
 3. کالج دانشگاهی دومینیکن (Dominican)
 4. دانشگاه آلبرتا
 5. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 6. دانشگاه دالهاوزی
 7. دانشگاه تورنتو
 8. دانشگاه اتاوا

خیر. اما امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی وجود دارد تا بتوانند بخش قابل توجهی از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهند.

 • MBA
 • علوم کامپیوتر و IT
 • بیزینس و مالی
 • رشته های مهندسی و مدیریت آن
 • علوم فیزیکی و زیستی و انرژی تجدید پذیر
 • علوم کشاورزی و جنگلداری
 • زیست‌شناسی، پزشکی و مراقبت سلامت
 • رسانه و روزنامه نگاری

رنک دانشگاه به خودی خود خود تاثیری در ویزا ندارد ولی میزان جدیت شما را در درس خواندن نشان میدهد. مثلا اگر شما از دانشگاه تورنتو یا UBC پذیرش داشته باشید آفیسر میزان علاقه شما را به درس خواندن بیشتر میداند. در کل مشکل خاصی وجود ندارد. دانشگاه ضعیف وجود ندارد و اینکه ربط مستقیم به ویزا شدن و رتبه دانشگاه نیست .تمام تلاش شرکت این است که بهترین حالت را همیشه انتخاب کنیم.

تحصیل در مدارس کانادا

خیر. مدارس کانادا هیچ نوعی از بورسیه به دانش آموزان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند. اما ممکن است نوعی از وام یا اوارد به دانش آموزان برتر کانادایی ارائه شود.

در حالت کلی جواب منفی است. برای تحصیل در تمام انواع مدارس کانادا باید شهریه پرداخت کنید. فقط در دو حالت تحصیل شما در مدرسه‌های کانادا رایگان می‌شود:

 • پدر یا مادر و یا هر دوی آنها شهروند یا مقیم دائم کانادا باشند. و یا
 • پدر یا مادر یا هر دوی آنها مجوز تحصیل (استادی پرمیت) و یا مجوز کار (ورک پرمیت) داشته باشند.

سال تحصیلی در مدارس کانادا از ماه سپتامبر آغاز و در اواخر ماه جون به پایان می‌رسد.

سال تحصیلی در مدارس کانادا معمولا از ۱۹۰ روز (۱۸۰ روز در استان کبک) تشکیل شده است.

کلاس‌های مدارس کانادا معمولا از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر یا از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر است.

بله در بسیاری از شهرهای کانادا اتوبوس‌ها در مدارس ایستگاه دارند و دانش آموزان می توانند از آن‌ها با توجه به شرایط سنی استفاده کنند.

در بیشتر استان های کانادا، دانش آموزان باید قبل از آغاز سال تحصیلی در برابر بعضی از بیماری‌ها واکسینه شوند. همچنین در بیشتر مدارس کانادا پرستارانی تمام وقت و یا نیمه وقت برای مراقبت از دانش آموزان وجود دارد.

مقاطع مختلف تحصیلی

تحصیل لیسانس در کانادا

 

بله. مدتی قبل از اتمام تحصیل شما می‌توانید از دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس پذیرش بگیرید و استادی پرمیت خود را تمدید کنید.

طی گذراندن دوره زبان امکان کار دانشجویی وجود ندارد اما پس از کامل کردن آن و وارد شدن به دوره اصلی می‌توانید کار دانشجویی انجام دهید.

در مقطع کارشناسی در کانادا شانس دریافت بورسیه زیاد نیست. در صورت داشتن معدل و نمره زبان بالا و بسته به شرایط دانشگاه ممکن است بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار دریافت کنید.

بعضی از رشته‌های لیسانس در کانادا با برنامه کو-آپ همراه است. به این معنا که به عنوان بخشی از دوره تحصیل خود باید در داخل یا خارج از دانشگاه کارآموزی انجام دهید. سازمان یا شرکتی که باید در آن کارآموزی انجام دهید معمولا توسط خود دانشگاه مشخص می‌شود.

معمولا ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی باید برای دانشگاه‌ها اپلای کرد. دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس سه ورودی اصلی دارند:  سپتامبر، ژانویه و می.

 

تحصیل فوق لیسانس در کانادا

 

مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا یک تا دو سال است. بعضی از رشته‌ها ۱۲ ماهه یا ۱۸ ماهه و یا ۲۴ ماهه هستند.

خیر، تحصیل در همه رشته‌ها در مقطع فوق لیسانس در کانادا هزینه دارد مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کنید که بخشی یا همه شهریه تحصیلی شما را پوشش دهد.

مدت زمان اجازه کار پس از تحصیل به مدت زمان تحصیل فوق لیسانس شما بستگی دارد. برای مثال، اگر طول تحصیل شما یک سال باشد، شما اجازه کار یک ساله دریافت خواهید کرد و اگر رشته شما دو ساله باشد، اجازه کار پس از تحصیل به مدت سه سال برای شما صادر می‌شود.

اگر برنامه تحصیلی شما دوره کو آپ داشته باشد، شما به شرطی می‌توانید به صورت فول تایم با اجازه کار کو آپ کار کنید که دوره کو آپ بیشتر از ۵۰ درصد دوره تحصیل شما نباشد.

معمولا باید ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا اقدام کرد چون دانشجویان بین‌المللی علاوه بر پروسه پذیرش، باید پروسه ویزای تحصیلی کانادا را هم طی کنند.

 

تحصیل دکتری در کانادا

 

برای اپلای در مقطع دکترا باید حداقل ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم اقدام کرد. برای ترم سپتامبر ۲۰۲۳ باید از ماه سپتامبر یا اکتبر ۲۰۲۲ مکاتبه با اساتید دانشگاه‌‏های کانادا را شروع کنید.

برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری ابتدا لازم است با ساختار این مقطع تحصیلی آشنا شوید. 

طول دوره تحصیل دکتری در کانادا ۴ تا ۶ است که اغلب از همان ابتدا با تحقیق و پژوهش شروع می‌شود و دروس تئوری کمتر ارائه می‌شوند. این در حالی است که در دیگر کشورها مانند امریکا، یک یا دو سال اول از دوره دکترا با دروس تئوری و آزمون سپری می‌شود و پس از آن تحقیقات پژوهشی برای ارائه تز دکترا به طور جدی انجام می‌شود. 

در بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است لازم باشد در پایان سال اول یا دوم در آزمون جامع دکتری کانادا (Comprehensive Exam) شرکت کنید تا دانش عمومی شما در رشته تحصیلی‌تان آزموده شود. 

در پایان دوره دکترا در کانادا هم لازم است تز دکترای (doctoral thesis) خود را آماده و به صورت شفاهی آن را ارائه داده و از آن دفاع کنید. 

طبق قوانین کانادا هیچ محدودیت و شرط سنی برای تحصیل PhD در کانادا وجود ندارد. معمولا سن ایده آل برای تحصیل دکتری در دانشگاه‌های کانادا ۳۰ سال است، اما بسیاری از دانشجویان دکترا که هر ساله از دانشگاه‌های کانادا پذیرش می‌گیرند بالای ۳۰ سال سن دارند.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کرد منطقی بودن سن دانشجو و تحصیل او در مقطع دکتری برای پروسه ویزای تحصیلی کانادا است. برای مثال، اگر بالای ۴۰ سال داشته باشید و از دانشگاهی در کانادا پذیرش دکترا بگیرید، ممکن است آفیسر پرونده در مورد بازگشت شما به کشور پس از تحصیل قانع نشود.

 • دانشجوی پذیرفته شده یا دانشجوی در حال تحصیل دکتری در یکی از دانشگاه‌‏های کانادا باشید؛
 • معدل حداقل ۱۷ و یا بالاتر داشته باشید. در صورت قوی بودن رزومه و سابقه تحقیقاتی امکان دریافت بورسیه با معدل پایین‌‏تر هم وجود دارد؛
 • برای بیشتر رشته‌ها نمره آیلتس حداقل ۶.۵ و یا نمرات معادل آن را داشته باشید.
 • مقالات علمی چاپ شده در ژورنال‏‌های معتبر خارجی و داخلی داشته باشید.
 • قبلا از دیگر دانشگاه‌ها و نهادهای کانادایی بورسیه دریافت نکرده باشید.

برای یافتن موقعیت‌های بورسیه تحصیلی کانادا در ادامه ۳ وبسایت مفید را به شما معرفی می‌کنیم:

در زمان جستجوی بورسیه دکترا در بعضی از این وبسایت‌ها لازم است که در آن وب سایت ثبت نام کنید و عضو آن شوید. در این صورت است که همه فرصت‌های بورسیه دکتری کانادا برای شما نمایش داده می‌شود.

 • مقطع تحصیلی‌: توجه کنید که آن بورسیه برای چه مقطع تحصیلی در کانادا ارائه می‌شود.
 • کشور: بعضی از بورسیه‌ها فقط به دانشجویان کشورهای خاصی ارائه می‌شوند. بنابراین حتما قبل از اپلای چک کنید که آیا ایران هم جزو کشورهای شامل بورسیه هست یا خیر.
 • رشته: بعضی از بورسیه‌های دکترا فقط برای رشته‌های تحصیلی خاصی ارائه می‌شوند. بنابراین بررسی کنید که آیا رشته تحصیلی شما شامل آن بورسیه می‌شود یا خیر.
 • ددلاین اپلای: اگر اسکالرشیپ مورد نظر شما از نوعی است که باید به طور جداگانه از اپلای رشته، برای آن هم اپلای کنید، حتما بررسی کنید که آخرین مهلت اپلای آن چه زمانی است. از آنجا که بورسیه‌ها ظرفیت محدودی دارند، توصیه می‌شود جلوتر از تاریخ ددلاین برای موقعیت فاند اپلای کنید.
 • مدارک مورد نیاز: اپلای بورسیه تحصیلی کانادا نیاز به مدارک خاصی دارد که با توجه به نوع فاند پیشنهادی و نهاد ارائه دهنده آن، مدارک متفاوتی مورد نیاز است. حتما تمام مدارک لازم را قبل از اپلای و طبق دستورالعمل اعلام شده آماده کنید.

بیشتر رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا شامل بورسیه تحصیلی می‌شوند مانند انواع رشته‌های مهندسی، رشته‌های علوم مانند رشته زیست شناسی و زیرشاخه‌های آن، رشته‌ شیمی و رشته فیزیک. رشته‌های علوم انسانی معمولا بورسیه کمتری دریافت می‌کنند.

اگر مدرک دکترای خود را دریافت کرده‌اید و قصد دارید به عنوان پژوهشگر در دوره پست داک یا پست دکترا در کانادا مشغول به کار شوید، هر ساله دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بسیاری در کانادا این امکان را برای متقاضیان خارجی فراهم می‌کنند. با کار در دوره‏ پست دکتری حقوق دریافت می‌کنید که هزینه آن از سمت استاد، دانشگاه و یا به صورت اسکالرشیپ و فلوشیپ‏ از سمت نهادهای دولتی تامین می‌شود.

چند نمونه از فلوشیپ‏‌های دوره پست داک در کانادا برای متقاضیان خارجی:

 • مهندسی
 • علوم کامپیوتر
 • علوم طبیعی
 • علوم اجتماعی
 • بیزینس و مدیریت
 • بهداشت

خیر. برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا باید شهریه پرداخت کنید ولی امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که همه یا بخشی از شهریه از طریق آن پرداخت می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا به فاکتورهای بسیاری مانند معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی، نمره زبان بالا و انجام کارهای تحقیقاتی و چاپ مقالات پژوهشی با رنک بالا بستگی دارد.

اگر قبلا در ایران مدرک دکتری گرفته باشید و بخواهید مجددا در همان رشته یا زیرشاخه‏‌های آن در کانادا دکترا بخوانید، این مسئله از نظر اساتید دانشگاه‏‌های کانادا منطقی نیست و شانس کمی برای پذیرش وجود دارد.

اپلای تحصیلی کانادا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کلگری

ددلاین ها متفاوت است اما حداقل ۸-۱۲ ماه قبل از شروع از هر ترم تحصیلی باید اپلای کنید. دانشگاه های کانادا سه ورودی اصلی دارند: سپتامبر، ژانویه، می (شامل همه دانشگاه‌ها نمی‌شود).

بستگی به شرایط هر دانشگاه دارد. معمولا اکثر دانشگاه ها برای اپلای تحصیلی کانادا اسکن مدارک شما را می پذیرند و نیازی به ارسال پستی مدارک نیست. فقط تعداد خیلی محدودی از دانشگاه‌ها مخصوصا در مقطع لیسانس ممکن است از شما بخواهند که همزمان با انجام پروسه اپلای مدارک تحصیلی را هم برای آن‌ها پست کنید.

خیر. پس از اینکه از دانشگاهی پذیرش گرفتید از شما می خواهند که مدرک و ریزنمرات خود را از طرف دانشگاهی که قبلا در آن تحصیل کرده اید برای آنها پست کنید. دقت داشته باشید که هیچوقت اصل مدارک خود را برای دانشگاه ها ارسال نکنید بلکه باید اصل ترجمه مدرک و ریزنمرات تحصیلی که دارای مهر مترجم و مهر دادگستری است به همراه کپی فارسی آنها را برای دانشگاه مقصد ارسال کنید.

بستگی به سیاست آموزشی هر دانشگاه دارد. معمولا دانشگاه های کانادا 2 تا 3 بار اجازه می دهند که دیفر کنید و ترم پذیرش خود را به ترم های بعد از آن منتقل کنید.

این امکان وجود دارد اما گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد و داشتن رزومه و سوابق تحصیلی درخشان و نمره زبان بالا از ملزومات آن است. معمولا بورسیه بیشتر برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند دکترا و ارشد پژوهش محور در نظر گرفته می شود. در مقاطع پایین تر هم تا حد کمی امکان دریافت اسکالرشیپ وجود دارد و بستگی به رزومه شما و شرایط دانشگاه دارد.

بصورت قطع نمی‌توان گفت گپ تحصیلی مانع پذیرش می‌شود اما باید این گپ تحصیلی با سابقه کاری پوشش داده شود.

شرایط سنی خاصی برای پذیرش در مقطع دکترا و چه در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد اما طبیعتاً هر چه سن متقاضی کمتر باشد و یا گپ تحصیلی بین تاریخ فارغ التحصیلی متقاضی و تاریخ فعلی کمتر باشد، شانس پذیرش دانشجو هم توسط استاد و هم توسط دانشگاه افزایش خواهد یافت.

داشتن سابقه کار مدیریت شانس پذیرش در رشته مدیریت را افزایش می‌دهد.

داشتن مقاله برای پذیرش در مقطع دکترا یکی از ریکوایرمنت های بسیار مهم است.

امکان پذیرش در رشته های غیر مرتبط با تحصیلات شما در مقطع کارشناسی ارشد به هیچ وجه در مقطع دکترا وجود ندارد. چه اساتید و چه دانشگاه‌ها در مقاطع دکترا دانشجویانی را جذب می‌کنند که از بک گراند تحصیلی و یا تحقیقاتی مرتبط برخوردار باشند.

همه افراد شرایط اخذ پذیرش بصورت تز بیس را ندارند. در تزبیس سابقه پژوهشی فرد بسیار تاثیرگزار است در نتیجه نمیتوان پاسخ کلی را برای همه افراد به کار برد. در خصوص پروسه ویزا نیز میتوان گفت کورس بیس یا تز بیس بودن بصورت خاص روی آن تاثیری ندارد.

رشته های تز بیس برای فعالیت های آکادمیک و رشته های کورس بیس برای رفع نیاز های بازار کار طراحی شده اند. پس اگر می‌خواهید پس از فارغ التحصیلی در شرکتی در زمینه تخصص خود مشغول به کار شوید رشته های کورس بیس مناسب است و اگر قصد فعالیت آکادمیک دارید تز بیس مناسب شما است..

برای اخذ پذیرش تحصیلی حتما بایدآیلتس آکادمیک ارائه داد.

برای اقدام اکثر رشته های هنری به پورتفولیو نیاز است.

عموما دانشگاه ها علت ریجکتی را در نامه ریجکتی قید می‌کنند و رقابتی بودن یکی از عوامل مهمی است که در ریجکت شدن نقش دارد.

درصورت اپلای در یک دانشگاه هم زمان برای مقطع ارشد و دکتری، اپلیکیشن ارشد روی پرونده دکتری تاثیرگزار خواهد بود و بهتر است در یک دانشگاه همزمان برای ارشد و دکتری اپلای نشود.

 

هزینه تحصیل در کانادا

 شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار و در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۳ تا ۲۵ هزار دلار است. در مقطع دکتری هم بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هزار دلار. پرداخت شهریه در مورد برخی از دانشگاه‌ها قبل از دریافت ویزا و در مورد برخی دیگر پس از ورود به کانادا و ثبت نام در موسسه مربوطه خواهد بود.

 

محل مقطع تحصیلی شهریه سالانه
(دلار کانادا)
کل کانادا کارشناسی ۲۲,۳۴۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴,۵۲۰
نیوفاندلند و لابرادور کارشناسی ۹,۳۶۰
کارشناسی ارشد و دکتری ۲,۸۱۰
جزیره پرنس ادوارد کارشناسی ۲۲,۱۴۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۵۸۶
نوا اسکوشیا کارشناسی ۱۴,۷۰۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۶,۶۰۱
نیوبرانزویک کارشناسی ۱۳,۱۲۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۴۳۲
کبک کارشناسی ۲۰,۲۶۹
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴,۳۳۰
انتاریو کارشناسی ۲۷,۶۲۷
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۹,۹۲۸
منیتوبا کارشناسی ۱۴,۳۸۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۰۳۲
ساسکاچوان کارشناسی ۱۸,۰۹۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۵,۵۱۳
آلبرتا کارشناسی ۲۰,۴۱۲
کارشناسی ارشد و دکتری ۸,۹۹۳
بریتیش کلمبیا کارشناسی ۲۰,۴۸۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۲,۸۷۷
 

شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا به شرح زیر می‌باشند:

 • دانشگاه تورنتو: سالانه بین ۱۵,۰۰۰ تا ۵۷,۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: سالانه بین ۱,۳۰۰ تا ۵۲,۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه مک گیل: سالانه بین ۲,۲۰۰ تا ۵۸,۰۰۰ دلار کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا به نسبت دانشگاه‌ها ارزانتر است. هر کالجی در کانادا شهریه بخصوصی را برای دانشجویان تعیین کرده است. این شهریه می‌تواند بین ۱۳,۰۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر باشد.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان کانادایی رایگان است. البته در بسیاری از شرایط نیز فرزندان افرادی که دارای مجوز کار در کانادا باشند نیز مشمول این شهریه رایگان قرار می‌گیرند. با این حال هر مدرسه ای در کانادا شهریه بخصوصی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. این شهریه میانگین سالانه ۱۶,۰۰۰ دلار کانادا است.

حداقل درآمد در کانادا ۱۴دلار در ساعت بوده و امکان کار دانشجویی در کانادا در زمان های دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است. در زمان‌هایی که دانشگاه تعطیل است امکان کار به صورت تمام وقت وجود دارد. دانشجویان مجرد در حد کمک هزینه زندگی می توانند درآمد داشته باشند. ولی دانشجویان متاهل بدون فرزند، چون امکان کار دو نفره را دارند می توانند هزینه زندگی و هزینه تحصیل را تامین کنند. اگر متاهل هستید و فرزند دارید احتمالا فقط یکی از والدین امکان کار را خواهد داشت. پس باید آمادگی هزینه ها را داشته باشید.

هزینه بیمه درمانی دانشجویان خارجی در هر استان کانادا متفاوت است (میانگین بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار سالانه). به عنوان مثال این هزینه در استان بریتیش کلمبیا سالانه ۸۶۰ دلار کانادا است.

به نقل از گزارش Mercer در سال ۲۰۲۰، تورنتو گرانترین شهر کانادا برای زندگی شناخته شد. شهر ونکوور نیز در جایگاه دوم قرار گرفت.

 

بورسیه تحصیلی کانادا

خیر، رتبه کنکور تاثیری در گرفتن بورس تحصیلی کانادا ندارد. آنچه مهم است داشتن معدل بالا، نمره زبان بالا و داشتن سوابق پژوهشی و تحقیقاتی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

میزان بورسیه تحصیلی کانادا متغیر است و می‌تواند از هزار دلار تا چند ده هزار دلار باشد. بورسیه می‌تواند بخشی از شهریه تحصیلی و یا کل هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد. پیشنهاد ما این است که در شروع حتی اگر کمترین میزان بورسیه را دریافت کردید تحصیل خود را آغاز کنید چون در ادامه فرصت های بورسیه زیادی پیش روی شما خواهد بود.

بله امکان پذیر است اما تنها شامل دانشجویان بومی کانادا می‌شود. در رشته های گروه پزشکی و دندانپزشکی ظرفیت ورود بسیار محدود است، به همین دلیل روی گرفتن بورس نمی‌شود حساب باز کرد. واقعیت این است که وقتی فردی بدون بورس هم در این رشته ها پذیرش تحصیلی میگیرد کلاه خود را بالا می اندازد. مثل همه چیز دیگر در این دنیا، وقتی محدودیت وجود دارد و عرضه کم و تقاضا بالاست، رقابت بالا می رود و دانشگاه ها تنها به تعداد محدودی از دانشجویان داخلی خود بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی ارائه می‌دهند.

بله. معمولا از شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مبالغی برای تحقیق و توسعه به دانشگاه‌ها داده می‌شود و اساتید هم بر اساس بودجه ای که در دست دارند بخشی از این پروژه‌های تحقیقاتی را به دانشجویان می‌دهند و در قبال آن نوعی از کمک هزینه را اعطا می‌کنند.

علاوه بر بورسیه های دانشگاهی، هر ساله انواعی از بورسیه‌های دولتی و غیر دولتی در دسترس دانشجویان است که در زمان تحصیل در دانشگاه می‌توانند برای دریافت آنها اقدام کنند.

به صورت کلی برای دوره‌های زبان انگلیسی و فرانسوی در کانادا بورس تحصیلی ارائه نمی‌شود.

بله، مدرک زبان یکی از مدارک اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا برای دانشجویان بین المللی است که نمره آن بسته به شرایط بورسیه متفاوت است.

 • نمره زبان بالاتر از مینیمم مورد نیاز دانشگاه بگیرید
 • مقاله ‌های علمی معتبر مانند ISI چاپ کنید. اگر مقاله دارید، در صورت امکان تعداد بیشتری مقاله بنویسید و در ژورنال‌های معتبر چاپ کنید. 
 • انگیزه نامه قوی و حرفه‌ای برای دریافت بورسیه بنویسید.
 • در حوزه رشته خود سرتیفیکت‌های تخصصی بگیرید.
بله. ویزا موندیال با داشتن سابقه صدها پرونده موفق در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص انتخاب بهترین دانشگاه و افزایش شانس قبولی اخذ بورس تحصیلی می باشد.
 
رشته های تحصیلی پرطرفدار در کانادا
 
 • آی تی و علوم کامپیوتر
 • ام بی ای
 • مهندسی
 • علوم بهداشت و مراقبت های بهداشتی
 • رسانه و روزنامه نگاری

به عنوان یک دانشجوی خارجی که نیاز به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را دارید، برای اپلای دانشگاه‌های کانادا رشته ای را انتخاب کنید که با سوابق تحصیلی و سوابق کاری شما در یک جهت باشد. اگر شرایط پذیرش در رشته تحصیلی خود را ندارید، برای رشته‌های میان رشته‌ای مانند بیزینس و مدیریت اپلای کنید. 

بعضی رشته‌ها در دانشگاه‌های کانادا ارائه می‌شوند که برنامه درسی راحت‌تری نسبت به بقیه رشته‌ها دارند. این رشته‌ها شامل: 

 • فروش و بازاریابی
 • مدیریت منابع انسانی
 • خدمات مشتری
 • روابط بین الملل
 • روابط عمومی
 • لیسانس هنر
 • کامپیوتر و فناوری
 • خودرو و هوانوردی
 • بیزینس و امور اداری
 • علوم بهداشت
 • ساخت و ساز
 • ریاضی کاربردی و صنعتی (Applied and Industrial Mathematics)
 • ریاضی و آمار (Mathematics  & Statistics)
 • کاربردهای ریاضی (Application of Mathematics)
 • ریاضیات آماری (Actuarial Mathematics)
استادی پرمیت کانادا

ویزای همراه کانادا

خیر. هر شخصی باید فرم‌های مخصوص به خود را برای سابقه سفر و اطلاعات خانواده پر کند. در ضمن بسته به نوع ویزای درخواستی، هر فردی از خانواده باید فرم مخصوص به آن نوع ویزا را پر کند. برای فرزندان زیر ۱۸ لازم است پدر یا مادر فرم‌های او را امضا کنند.

بله، در بیشتر مواقع همسر شما می تواند در کانادا کار کند. برای این منظور لازم است برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت (Open Work Permit) درخواست دهد و مجوز کار دریافت کند. با ویزای اوپن ورک پرمیت می‌توان برای هر نوع کارفرمای مجازی در کانادا کار کرد و نیاز به تاییدیه LMIA وزارت کار کانادا ندارد. 

اما اگر شما ویزای دانشجویی مشروط به دوره زبان گرفته‌اید، طی مدتی که در کانادا در حال گذراندن دوره پیش نیاز زبان هستید، همسر شما مجاز به کار کردن نیست و باید پس از اتمام دوره زبان شما برای ویزای کار خود اقدام کند.

بستگی به سن و وضعیت تحصیلی فرزندان دارد. سن وابستگی فرزندان در کانادا زیر ۲۲ سال است.

اگر فرزند همراه شما زیر۱۸ سال است، برای تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان بهتر است استادی پرمیت یا مجوز تحصیل بگیرد. در دوران مدرسه امکان کار همزمان با تحصیل در مدرسه وجود ندارد.

اگر فرزند وابسته شما بالای ۱۸ سال و زیر ۲۲ است و قصد تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا را دارد، باید استادی پرمیت بگیرد و در طی دوران تحصیل در دانشگاه مجاز به کار دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است و نیازی به گرفتن ویزای کار ندارد.

اگر فرزند به سن ۲۲ سال و بالاتر برسد، دیگر فرزند وابسته محسوب نمی‌شود و وضعیت ویزای او جدا از وضعیت ویزای والدینش است. 

خیر. پدر یا مادر همراه دانش آموز چون با ویزای توریستی در کانادا اقامت دارد، اجازه کار ندارد. برای دریافت اجازه کار باید درخواست ورک پرمیت دهد که اغلب نیز نیاز به دریافت جاب آفر از کارفرماهای کانادایی دارد.

اگر شما متقاضی یا دارنده ویزای تحصیلی کانادا هستید، طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا امکان این را دارید که پارتنر خود را همراه خود به کانادا ببرید و برای او درخواست ویزای پارتنری دهید. ویزای پارتنر کانادا از نوع ویزای توریستی همراه یا ویزای کار است. مدارک و مراحل اقدام برای ویزای همراه پارتنر در این حالت تا حد زیادی شبیه به ویزای همراه همسر است که در این مقاله راجع به آن توضیح داده‌ایم.

 پارتنر یا شریک زندگی به کسی گفته می‌شود که با شما زندگی می‌کند ولی به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده‌اید. 

رابطه کامن لا (Common-Law) نوعی از رابطه پارتنری است که در آن هر دو نفر برای مدت حداقل ۱۲ ماه به طور پیوسته و مشترک با هم زندگی کرده اما به صورت قانونی با هم ازدواج نکرده باشند. در طی این مدت پارتنرها نباید از هم جدا زندگی کنند مگر اینکه جدایی آن‌ها موقت و کوتاه مدت بوده و به دلیل تعهدات خانوادگی یا سفرهای تجاری یا کاری مدتی از هم دور بوده باشند.

پاسخ به این سوال منفی است. ویزای کار همسرتان به ویزای دانشجویی شما بستگی دارد و در واقع اگر ویزای دانشجویی شما کنسل شود، عملا ایشان هم ویزای کارشان کنسل است. بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که اول همسرتان پذیرش تحصیلی بگیرد و ویزای کار خود را به ویزای دانشجویی کانادا تبدیل کند. سپس شما به عنوان فرد وابسته به ویزای تحصیلی همسرتان می‌توانید برای ویزای کار اوپن ورک پرمیت کانادا درخواست دهید و مشغول به کار شوید.

طبق قانون دولت کانادا فرزندان همراه دانشجوی بین‌المللی کانادا الزامی به داشتن استادی پرمیت ندارند و می توانند بدون مجوز تحصیل در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه تحصیل کنند. اما اگر بیرون از کانادا هستید و قرار است فرزند همراهتان با شما به کانادا بیاید ممکن است آفیسر اداره مهاجرت در فرودگاه درخواست مجوز تحصیل کند، بنابراین بهتر است از قبل برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی دهید.

سالانه نزدیک به یکصد هزار دانشجوی بین‌المللی جهت تحصیلات عالی و دریافت مدارک معتبر دوره های پس از دبیرستان، از سراسر جهان به کانادا مهاجرت می کنند. سیاست‌های مهاجرتی سخاوتمندانه کانادا این اجازه را به دانشجویان بین‌المللی می دهد تا همسر و فرزندان وابسته خود را جهت کار یا تحصیل در کانادا به همراه بیاورند. بدین ترتیب کلیه اعضای خانواده درجه یک دانشجو می توانند از تجربه زندگی در کانادا بهره مند شوند.

 

قوانین استادی پرمیت کانادا

موارد خاص که بدون استادی پرمیت اجازه تحصیل دارید:

 • دوره های کوتاه تر از شش ماه که در شش ماه به پایان می رسند.
 • فرزندان شما در زمانی که شما ویزای کار یا ویزای تحصیل داشته باشید.

خیر. هیچ ایمیلی دریافت نخواهید کرد. وظیفه شماست که قوانین را بدانید. استادی پرمیت به طور اتوماتیک باطل می‌شود اگر یکی از این دو حالت رخ دهد:

 • تاریخ انقضای استادی پرمیت سر برسد. 
 • ۹۰ روز از پایان تحصیل شما گذشته باشد. 

به این صورت خواهد بود که به صورت قانونی تا ۱۵۰ روز می توانید مرخصی زایمان طی دوره تحصیلی بگیرید و همچنین هزینه ای برای افراد دانشجو نخواهد داشت و به صورت رایگان انجام می شود.

دانشجویانی که در طول ترم تحصیلی خود به صورت تمام وقت تحصیل کرده باشند و فقط ترم آخر را به علت واحدهای درسی کمتر باقیمانده به صورت نیمه وقت تحصیل کنند، می‌توانند در زمان تعطیلات قبل از ترم آخر خود به صورت تمام وقت کار کنند و در طول ترم آخر خود تا ۲۰ ساعت در هفته (در خارج از محیط دانشگاه) مشغول به کار شوند.

شما می‌توانید از طریق دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن اقدام به تمدید پاسپورت خود کنید.

وبسایت دفتر حافظ منافع ایران – واشنگتن

 

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

زمانی که برای ویزای کار پس از تحصیل اقدام می‌کنید، اگر در آن زمان مشغول به کار باشید همسر شما با ویزای اوپن ورک پرمیت می‌تواند به کار خود ادامه دهد، اما اگر مشغول به کار نباشید، همسر شما باید وضعیت ویزای خود را به ویزای توریستی تغییر دهد و هر زمان شما مشغول به کار شدید، ایشان مجددا می‌توانند ویزای خود را از توریستی به ویزای کار تغییر دهند.

هزینه کنونی ویزای کار پس از تحصیل، ۲۵۵ دلار کاناداست. این مبلغ متشکل از دو رقم است: ۱۵۵ دلار هزینه اجازه کار و ۱۰۰ دلار هزینه Open work permit یا ویزای کار آزاد است.

ویزای کار پس از تحصیل بیشتر از مدت زمان مجاز ویزای تحصیلی قابل تمدید نیست. وقتی یک ویزای کار پس از تحصیل در حال اتمام است، اگر متقاضی قصد ماندن در کانادا و کار کردن را داشته باشد باید برای نوع دیگری از ویزا درخواست دهد.

افراد فارغ از تعداد مدارک اخذ شده در کانادا، فقط یک بار می توانند ویزای کار پس از تحصیل دریافت کنند.

دارندگان این نوع ویزا می توانند در هر کاری، برای هر کارفرما و در هر کجای کانادا کار کنند.

بله، متقاضی می تواند هر دو درخواست را به طور همزمان ارائه کند. ویزای کار پس از فارغ التحصیلی روشی پرطرفدار برای فارغ التحصیلان است که در کانادا بمانند تا پرونده قامت دائم آنها بررسی شود.

در بعضی موارد یک دانشجو در پایان تحصیلات خود یک یا چند درس باقی مانده دارد و در نتیجه در ترم آخر تحصیل او به صورت پاره وقت خواهد بود. در این صورت، تحصیل دانشجو به صورت تمام وقت تلقی می شود و ویزای کار پس از فارغ التحصیلی وی تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

در این حالت، ویزای کار پس از فارغ التحصیلی فقط برابر با  مدت زمانی که فرد در کانادا مشغول به تحصیل بوده است، صادر می شود. برای مثال، اگر یک دانشجوی مقطع لیسانس، سال آخر تحصیلات خود را در یک مؤسسه کانادایی بگذراند، یک ویزای کار پس از فارغ التحصیلی با اعتبار حداکثر یک سال دریافت خواهد کرد.

فرزندان متقاضی می توانند به صورت همزمان درخواست ویزای ویزیتور و یا تحصیلی دهند. مدارک و هزینه اضافی اعمال خواهد شد.

خانواده متقاضی برای ادامه اقامت در کانادا باید ویزای مناسب دیگری دریافت کنند تا در زمان ویزای کار پس از فارغ التحصیلی نیز بتوانند همراه متقاضی در کانادا بمانند.

 اجازه تحصیل و یا کار ویزا نیستند و اجازه بازگشت داوطلب به کانادا را نمی دهند. اگر ویزای اقامت موقت متقاضی هنوز اعتبار داشته باشد و اجازه تحصیل وی نیز معتبر باشد، می تواند به کانادا بازگردد. اگر ویزای کار پس از فارغ التحصیلی زمانی که متقاضی در خارج از کاناداست، تأیید شود، متقاضی به عنوان نیروی کار وارد کانادا خواهد شد.

در حالت کلی پاسخ این سوال منفی است. اما در ایام پاندمی کرونا این قانون به صورت موقت تغییر کرده است و دانشجویان می‌توانند کل دوره تحصیلی خود را از راه دور و به صورت آنلاین بگذرانند و همچنان واجد شرایط دریافت PGWP باشند.

ویزای کار پس از فارغ التحصیلی تنها تا اتمام اعتبار پاسپورت معتبر است.  برای ارائه درخواست ویزای کار پس از فارغ التحصیلی در صورتی که اعتبار پاسپورت به میزان مورد نیاز نباشد، باید پاسپورت را تمدید کرد.

 

اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل 

خیر. برای اقدام جهت اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل باید شرایط خاصی داشته باشید. برای مثال، برای بعضی از برنامه‌های مهاجرتی لازم است دوره تحصیلی شما زیر ۸ ماه نباشد و دانشگاه هم مورد تایید اداره مهاجرت کانادا یا به عبارتی دارای DLI باشد.

به طور کلی پس از اتمام تحصیلات در کانادا، مجوز اقامت شما در این کشور به اتمام می‌رسد و باید کشور را ترک کنید. برای تمدید اقامت خود در کانادا می‌بایست درخواست مجوز کار یا همان ورک پرمیت بدهید و پروسه اقامت دائم (PR) خود را آغاز کنید.

دانشجویان با اخذ مجوز کار فارغ التحصیلی می‌توانند تا ۳ سال در کانادا اقامت داشته باشند و مشغول به کار شوند.

 بسته به استان محل تحصیل شما قوانینی برای اقامت پس از تحصیل وجود دارد. لطفا به صفحه تحصیل در کانادا مراجعه کنید و شرایط هر استان را در صفحه مربوط به آن استان مطالعه بفرمایید.

 •   تحصیل در استان بریتیش کلمبیا
 •  تحصیل در استان آلبرتا
 •  تحصیل در استان ساسکاچوان
 • تحصیل در استان منیتوبا
 •  تحصیل در استان انتاریو
 • تحصیل در استان کبک
 • تحصیل در استان پرنس ادوارد
 • تحصیل در استان نیوبرانزویک
 • تحصیل در استان نوا اسکوشیا
 • تحصیل در استان نیوفاندلاند و لابرادور

دانشگاه با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه می‌کند و شما باید از کانادا خارج شوید. 

بله. البته باید با مشاوره خود مشورت کنید تا به مشکلی نخوردید.

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای کانادایی  قرارداد رسمی کار امضا کنید. 

بله. شما باید تمام این مدارک را هنگام ثبت درخواست خود لحاظ کنید.

اگر از طریق برنامه مهاجرتی تجربه کانادایی اقدام می کنید نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی نمی باشد.

خیر. ورک پرمیت پیشنهاد شغلی نیست. پیشنهاد شغلی یا جاب آفری معتبر است که توسط کارفرما صادر می شود و در آن به شما پیشنهاد کار تمام وقت به مدت یکسال را می دهد.

بله تا زمانی که شرایط اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل را برآورده کنید می توانید نسبت به گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

از زمان صدور نامه بانکی مدت اعتبار آن یک ماه است ولی تا ۴۰ روز هم برای ویزای تحصیلی کانادا قابل استفاده است.

در صورتی که مبلغ بورسیه کل شهریه و هزینه‌های زندگی یک سالتان را پوشش دهد نیازی به ارائه تمکن بانکی نیست ولی اگر فاند بخشی از هزینه‌ها را شامل می‌شود، باید برای تامین مابقی هزینه، تمکن بانکی با موجودی کافی ارائه دهید.

بله ممکن است. البته این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد ولی همیشه باید آمادگی آن را داشته باشید و پس از سابمیت پرونده ویزا حساب خود را خالی نکنید.

سهام مانند بورس اوراق بهادار به عنوان تمکن مالی قابل قبول نیست. چون میزان بورس همیشه در حال نوسان است و منبع مالی ثابتی نیست و حتی ممکن است منفی شود. یادتان باشد تمکن مالی شما باید available باشد. سهام ممکن است در یک روز موجود و در روز بعدی موجود نباشد.

ماهیت ارزهای دیجیتال دینامیک بودن آن‌هاست. پس همواره این نوع ارزها در تلاطم هستند و از این رو نمی‌توانند برای ارائه به سفارت کانادا استفاده شود. شاید روزی اداره مهاجرت کانادا در این مورد بیانیه ای داد. آن روز حتما آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

اگر برای تامین شهریه و هزینه یک سال زندگی در کانادا پول کافی ندارید و نمی‌توانید تمکن مالی لازم را ارائه دهید برای تقویت تمکن مالی بهتر است از افراد درجه یک خانواده خود مانند همسر و یا پدر و مادر بخواهید اسپانسر مالی شما شوند.

بله. تنها در یک صورت نیاز به ارائه تعهد نامه مالی از سمت اسپانسر نیست و آن هم در صورتی است که همسر شما اسپانسر مالی باشند.

بله. می‌توانید حساب تجاری یا بیزینسی خود را ارائه کنید. البته نه به عنوان حساب اصلی برای نشان دادن توانایی پرداخت شهریه و هزینه زندگی در سال اول. بلکه بیشتر برای نشان دادن این که کسب و کار خوبی دارید.

حساب شرکت‌ها مربوط به امور همان شرکت بوده و در صورتی که مثلا شرکت ورشکست شود، آن حساب دیگر قابل دسترس نخواهد بود. هر پولی که نشان می‌دهید باید available باشد. تمکن مالی موجود در حساب تجاری با اینکه امروز در دسترس است ولی ممکن است فردا نباشد. از این رو ارائه حساب تجاری را بعنوان تمکن اصلی توصیه نمی‌کنیم. 

متاسفانه خیر. با توجه به تعداد بالای موکلین و تعهد کاری به آن عزیزان، مشاوره اختصاصی در خصوص تمکن مالی صرفا برای موکلین این شرکت انجام می‌شود.

خیر. وام چه در کانادا چه در ایران نمی‌تواند به عنوان تمکن مالی شما برای اخذ ویزا ارائه شود. چون وام نوعی از بدهی است و در اصل وام پول شما نیست.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

بله. فرصت ها بیشمارند. از کارهای جنرال گرفته، کارهای دلیوری و کارهای تخصصی. امکان جستجوی کار در کانادا بستگی به عوامل زیادی دارد. سطح زبان شما نقش بسیار مهمی دارد. اما در کل، احتمال یافتن کار در کانادا به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر بوده و اکثر دانشجویانی که جدی به دنبال کار هستند، در این مسیر موفق می‌شوند. پیدا کردن کارهای تخصصی در دوران دانشجویی در کانادا کمی سخت بوده ولی امکان انجام کارهای جنرال وجود دارد. این کارها می‌توانند در رستوران یا در کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی باشند. در مقطع مستر و دکتری امکان گرفتن پروژه‌های دانشجویی نیز وجود دارد، معمولا دانشگاه‌ها و اساتید این پروژه‌ها را به دانشجویان ارائه می‌کنند و در قبال انجام این پروژه‌ها  نوعی درآمد یا کمک هزینه تحصیل اعطا می‌شود.

بله. اگر دوره شما کوآپ دارد باید درخواست کوآپ ورک پرمیت بدهید. امکان درخواست کوآپ ورک پرمیت هم به صورت همزمان با ویزا و هم پس از دریافت استادی پرمیت و ورود به کانادا وجود دارد.

در ایامی که دانشجوی فول تایم هستید امکان کار به صورت بیست ساعت در هفته وجود دارد. در ایامی که دانشگاه تعطیل است مانند تعطیلات بین ترم ها و تعطیلات تابستان، امکان کار بدون محدودیت زمانی را خواهید داشت. اگر در محیط دانشگاه کار میکنید، در هیچ زمانی مخدودیت ساعت کار کردن نخواهید داشت. مثلا اگر در کافه تریا دانشگاه مشغولید، همزمان با تحصیل تمام وقت کار کنید.

بله. مادامی که متقاضی اصلی در دوره های آکادمیک مشغول به تحصیل باشد همسر اجازه کار تمام وقت و بدون قید وشرط دارد.

یافتن کار در کانادا بستگی به توانایی های شخصی افراد و همچنین توانایی زبانی آن‌ها دارد. قطعا با توجه به توانایی های شما امکان پیدا کردن کار برایتان وجود دارد.

خیر. تنها زمانی می‌توانید در کانادا مشغول به کار شوید که دوره تحصیلی شما آغاز شده باشد. دوره زبان جز دوره تحصیلی محسوب نمیشود. پس دقت کنید مادامی که در دوره زبان هستید کار نکنید. دوره های پیش نیاز که جز واحد های درسی محسوب میشوند امکان کار کردن همزمان با تحصیل را به شما میدهند. اگر دوره پیش نیاز شما جز دوره اصلی نیست، امکان کار کردن را در زمان گذراندن پیش نیاز ندارید.

به صورت کلی پس از دریافت آخرین نمره خود از دانشگاه می‌بایست کار خود را متوقف کنید. برای ادامه کار باید درخواست مجوز کار (ورک پرمیت) دهید و یا دوره تحصیلی جدیدی را آغاز کنید. البته زمانی که درخواست بعدی خود را ثبت میکنید موقعیت شما به درخواست بعدی متصل میشود، هر چند هنوز نتیجه درخواست بعدی شما مشخص نشده ولی اداره مهاجرت کانادا فرض را بر این میگذارد که شما موقعیت درخواست بعدی را دارید. مثلا اگر درخواست ویزای کاری پس از تحصیل می دهید، بلافاصله پس از فارغ التحصیلی امکان کار تمام وقت را خواهید داشت. خب شما کار میکنید و جواب درخواست شما خواهد آمد. اگر مثبت بود که هم چیز خوب است، اگر منفی بود باید کار کردن را متوقف کنید.

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای کانادایی  قرارداد رسمی کار امضا کنید. 

دانشجویان در کانادا معمولا از نرخ حداقل حقوق در این کشور بهره مندند. این مبلغ حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر ساعت است. پس از کسر مالیات در هفته می‌توانید حدود ۲۰۰ دلار و در ماه ۸۰۰ دلار درآمد داشته باشید.

سودآورترین مشاغل برای دانشجویان در کانادا به شرح زیر است:

 • توسعه دهنده وب‌سایت
 • نماینده فروش
 • مترجم

در حال حاضر کارهای دلیوری هم جز مشاغل بسیار پرطرفدار هستند چون از نظر درآمد دانشحویی بسیار به صرفه می باشند.

سین نامبر کانادا (Social Insurance Number) یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر به فرد است که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا گردیده‌اند صادر می‌شود.
این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد در کانادا ، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (Work permit)هستند ، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می توانند با پاسپورت و استادی پرمیت و یا ورک پرمیت به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه نمایند و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

بیمه دانشجویی در کانادا

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. او باید پیش از درخواست ویزا بیمه را خریداری کند. یا این که از نظر مالی بتواند اثبات کند که توان خرید بیمه درمانی را دارد.

بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار 

خیر. استان‌های انتاریو، پرنس ادوارد، کبک و یوکان، بیمه خدمات درمانی عمومی به دانشجویان بین المللی ارائه نمی‌دهند.

در شرایط اورژانسی، تمام استان‌های کانادا، خدمات رایگان ارائه می‌کنند، حتی اگر بیمار کارت سلامت دولتی نداشته باشد. با این حال، بسته به وضعیت مهاجرت افراد، ممکن است محدودیت های قابل توجهی در خدمات ارائه شده وجود داشته باشد.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی استانی در کانادا خدمات اولیه و پیشگیرانه پزشکی و همچنین مراقبت های اورژانسی را پوشش می‌دهد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی با ویزای تحصیلی معتبر، باید واجد شرایط دریافت کارت مراقبت های بهداشتی استانی باشید تا بتوانید به این خدمات دسترسی داشته باشید.

دانشجویان بین المللی در کانادا ملزم به دریافت بیمه درمانی برای مدت اقامت خود در کانادا هستند. برخی از استان‌ها پوشش بهداشتی استانی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند، چه به صورت رایگان و چه با پرداخت حق بیمه.

خیر. بیمه‌های دولتی در کانادا محدودیت هزینه ندارند و از یک سرماخوردگی ساده تا عمل‌های جراحی سنگین را با هر هزینه‌ای پوشش می‌دهند.

خیر. البته این بیمه‌ها، درمان‌های دندانپزشکی کودکان زیر ۱۲ سال را تحت پوشش قرار می‌دهند.

بله. در صورتی که نیاز به خدمات دندانپزشکی اورژانسی داشته باشید، تحت پوشش بیمه‌های دولتی قرار می‌گیرید.

به طور مثال، شما تصادفی داشته‌اید که طی آن دندانتان شکسته است و باید آن را درمان کنید. در این صورت، این درمان تحت پوشش خدمات بیمه سلامت قرار می‌گیرد.

 • خدمات دندانپزشکی
 • خدمات چشم پزشکی
 • خدمات روانپزشکی
 • خدمات فیزیوتراپی، کایروپرکتی یا ماساژ درمانی

خیر. هر کسی که کارت بیمه دولتی را دارد، می‌تواند از خدمات یکسان بهره ببرد.

در این موارد یکی از والدین می‌تواند به عنوان درخواست کننده اصلی باشد و بقیه افراد خانواده نیز تحت درخواست این فرد، بیمه شوند. یا این که هرکسی به صورت جداگانه درخواست دهد. در واقع تفاوتی در این خصوص وجود ندارد. 

بله. هر کسی که با ویزای تحصیلی یا کاری وارد کانادا می‌شود و بیمه دولتی را دریافت می‌کند، می‌تواند از پوشش درمانی رایگان استفاده کند و این بیمه هزینه‌های زایمان در کانادا را پوشش می‌دهد. 

خیر. با این که دولت کانادا سیستم مراقبت بهداشتی یونیورسال را برای اکثر خدمات پزشکی ارائه می دهد اما این بیمه، دانشجویان بین المللی را پوشش نمی‌دهد.

کسانی که در کانادا کار می‌کنند و از طریق کارفرمای خود بیمه ‌می‌شوند، این بیمه حکم بیمه تکمیلی را دارد و در واقع مواردی را که بیمه دولتی یا همان MSP تحت پوشش قرار نمی‌دهد، این بیمه تحت پوشش قرار می‌دهد. 

بله. اگر می‌خواهید بیمه کارفرما را داشته باشید، ابتدا باید تحت پوشش بیمه دولتی باشید و سپس برای بیمه کارفرما اقدام کنید.

 • Manulife
 • Sunlife Financial
 • GreatWest Life
 • Ontario Blue Cross
 • GMS Health Insurance
 • Scotia Life Health and Dental Insurance
 • State Farm
 • CAA
هزینه زندگی در کانادا

شهرهای ونکوور و تورنتو کانادا بالاترین میزان قیمت خانه را در سراسر کانادا دارند.

میانگین هزینه ماهیانه اجاره خانه در تورنتو کانادا برای خانواده ۲ نفره و ۴ نفره به صورت زیر است:

 • خانواده ۲ نفره: ۱,۶۸۰ دلار
 • خانواده ۴ نفره: ۳,۵۴۲ دلار

میانگین درآمد سالانه در کانادا ۳۶,۳۴۰ دلار است. متوسط درآمد شغل‌هایی که نیاز به تجربه قبلی ندارند و برای تازه کارها مفید است از ۲۹,۵۶۵ دلار در سال شروع می‌شود در حالیکه درآمد سالانه کارمندان با سابقه با مهارت خاص ۸۶,۸۶۰ دلار و حتی بیشتر است.

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی

بله. با آگاهی از دلایل اصلی ریجکت شدن پرونده و برطرف کردن آن دلایل متقاضی می‌تواند شانس خوبی برای قبولی در دفعات بعدی داشته باشد. هرگز بدون ایجاد تغییر در پرونده درخواست مجدد ویزا ندهید زیرا به احتمال قریب به یقین همان نتیجه را خواهید گرفت.

بله. ما در ویزا موندیال معتقدیم بهتر است از ابتدا کار درست انجام شود. تمامی پرونده های ویزا موندیال که به کورت ارجاع شدند با موفقیت از این مرحله خارج شده اند. دلیل این مساله اقدام با سناریو و مدارک و مستندات دقیق و درست است و از این رو مفتخریم که این موفقیت را موکلین ما به دست آورده اند.

ابتدا باید توضیح دهیم که مهر ریجکتی در کار نیست. صرفا از طریق اکانت ویزا یا ایمیل ریجکتی خود را دریافت خواهید کرد. رکورد ریجکتی برای همیشه در سیستم اداره مهاجرت باقی خواهد ماند. اما آیا این مهم است؟‌ پاسخ منفی است.

ببینید دادگاه ها امکان قبولی یا ریجکتی فرد را ندارند. دادگاه فقط رویه رسیدگی به پرونده را مرور میکند. آیا آفیسر در ملاحظه کردن کامل پرونده اهمال داشته؟ ‌آیا آفیسر همه مدارک روی پرونده را دیده؟‌ آیا آفیسر در تصمیم گیری منصف بوده؟ آیا آفیسر در تصمیم گیری عدالت را رعایت کرده؟ این ها فاکتورهایی هستند که در دادگاه رسیدگی می‌شوند و در صورت گرفتن نتیجه مثبت، رای ریجکتی مردود شده و پرونده برای بررسی به دست آفیسر دیگری می‌رود. 

نت آفیسر نامه‌ای است که در آن رکورد رسیدگی به پرونده شما وجود دارد. در نامه نت آفیسر معمولا توضیحات اضافه تری نسبت به نامه ریجکتی دریافت می‌کنید. در بسیاری از موارد این اطلاعات کلی بوده ولی در برخی موارد به صورت اختصاصی نکاتی اشاره می شوند.

اصولا مشاورین و وکلا نوت را برای این می‌گیرند که بتوانند بر اساس آن نامه دفاعیه برای کلاینت ها تهیه کنند. نکاتی که در نت آفیسر نوشته می‌شوند الزاما صحیح یا الزاما اشتباه نیستند. به عنوان مثال اگر آفیسر نوشته باشد که استادی پلن مبهم است، فکر نکنید که واقعا استادی پلن شما مشکل دارد یا در مورد tie هم به همین صورت است. البته مطمئن هم نباشید که درست است و اساسا سختی کار در همین سردرگم بودن است.

هزینه درخواست نت آفیسر ۵ دلار است.

خیر. چون نسبت به رای صادر شده اعتراض می‌کنید چیزی را ری سابمیت نمی‌کنید و براساس مدارکی که ارائه دادید دفاع می‌کنید.
 
بله، اگر ارشد شما گرایش متفاوتی باشد باید استادی پلن و توضیحات و دفاعیه شما قوی باشد که چرا می خواهید ارشد دوم بخوانید. در حقیقت آفیسر دانش و اطلاعات کافی در این موارد تخصصی رشته ها و گرایش‌ها را ندارد و باید با زبانی ساده آفیسر را قانع کرد. دانش روانشناسی در این امر به شما کمک می‌کند که چگونه تصمیم بگیرید، و با یک بینش و مطالعه کامل، آفیسر را قانع کنید که ارشد مجدد برای شما واجب است و باید این ارشد را بگیرید و به کشور خود برگردید؛ و البته این امر در رشته‌های مختلف متفاوت است.
 
برای اینکه آفیسر پرونده شما را دقیق نمی‌خواند و اشتباه محرز است. این موضوع برای آفیسر کشنده و برای ما جهت پیگیری در اعتراض و دادگاه بسیار مناسب است.
 

خیر، ستل شدن پرونده الزاما به معنای صدور ویزا نیست. پس از مرحله ستل دادگاه، اداره مهاجرت کانادا از شما مدارک آپدیت شده خواهد خواست. در صورتی که مدارک را همانگونه که خواسته شده، ارسال کنید درصد موفقیت برای گرفتن ویزا زیاد است.

ویزای سرمایه گذاری در کانادا

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا ۱۰۰ هزار دلار است. البته مبلغ سرمایه گذاری در روش‌های مختلف سرمایه گذاری با هم متفاوت است.

مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کسب و کار خود در کانادا به برنامه مهاجرتی مورد نظر شما بستگی دارد که ما در وب‌سایت ویزا موندیال به آن اشاره کرده‌ایم (حداقل ۱۰۰,۰۰۰ دلار کانادا). همچنین این کسب و کار می‌بایست حداقل یک شغل تمام وقت برای یک شهروند یا مقیم دائم کانادا ایجاد کند.

الزامات متفاوتی با توجه به شرایط شما برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در کانادا وجود دارد. اما معمولا متقاضیان می‌بایست:

 1. حداقل دارایی خالص مورد نیاز را اثبات کند. این مبلغ در هریک از برنامه‌های مهاجرتی استان‌های کانادا با یکدیگر متفاوت است (حداقل ۳۰۰,۰۰۰ دلار کانادا).
 2. دارای حداقل دو سال سابقه مدیریت در کسب و کار خود باشند. این سابقه کار نیز شرایط مخصوص به خود را دارد.
 3. قصد سرمایه گذاری یا خرید بیزنس در یکی از کسب و کارهای خدماتی و یا تولیدی داشته باشند.

خرید ملک در کانادا می‌تواند یک راه سرمایه گذاری باشد و هیچ محدودیتی در زمینه خرید ملک برای خارجی‌ها وجود ندارد. ولی نکته مهم این است که اولا خرید ملک منجر به اخذ اقامت دائم کانادا نمی‌شود و دوما، افراد خارجی نسبت به شهروندان یا مقیمان دائم کانادا باید مالیات بیشتری بابت خرید ملک بپردازند.

بستگی به روش سرمایه گذاری دارد. در بعضی از برنامه‌های کارآفرینی استانی مانند برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک، محدودیت سنی وجود دارد ولی در بعضی دیگر از روش‌ها، محدودیت سنی وجود ندارد.

در بعضی از روش‌ها هم مانند روش خوداشتغالی فدرال، سن از فاکتورهای امتیاز بندی است.  

در اکثر برنامه ها الزامی به داشتن مدرک تحصیلی نیست اما ارائه آن می‌تواند امتیاز و در نتیجه شانس شما را برای اخذ ویزای سرمایه گذاری افزایش دهد.
 

بستگی به برنامه و روش سرمایه گذاری دارد. در بعضی از برنامه‌های سرمایه گذاری که منجر به اخذ ورک پرمیت می‌شوند، از ابتدا نیازی به ارائه نمره زبان نیست ولی بعدا در صورت درخواست برای دریافت اقامت دائم کانادا باید نمره زبان ارائه دهید.

در بعضی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری مانند ویزای استارت آپ کانادا که مستقیما منجر به اخذ اقامت دائم می‌شود، باید از همان ابتدا نمره آیلتس جنرال حداقل 5 و یا معادل آن را ارائه دهید.

بله. پس از تایید ویزای سرمایه گذاری خود در کانادا، می‌توانید همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را با خود همراه کننید. اگر تحت برنامه مهاجرتی استان منیتوبا اقدام کنید، می‌توانید حتی برادر یا خواهر خود را نیز با خود همراه کنید.

به برنامه و روش سرمایه گذاری بستگی دارد. به طور میانگین، اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا ممکن است از 6 ماه تا 2 سال طول بکشد.

در حال حاضر به دلار آزاد محاسبه نمیشود ولی آفیسر های اداره مهاجرت این موضوع را میدانند که قیمت دلار بالاتر است. برای همین در پرونده های مختلف تصمیمات مختلف گرفته می‌شود.

برنامه کارآفرینی بریتیش کلمبیا، مسیر پایلوت منطقه‌ای را برنامه سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلاری می‌گویند چون حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای این برنامه ۱۰۰ هزار دلار است.

خیر، EOI درخواست ویزا نیست و هیچ هزینه‌ای برای ایجاد یا ارسال پروفایل “اظهارنامه علاقه مندی” وجود ندارد.

بله در بعضی برنامه های استانی مثل اونتاریو ۲ فرد میتوانند با هم اقدام کنند ولی پرونده ها جدا بررسی میشوند و ممکن است یکی از پرونده‌ها ریجکت شود. از مشاورین ما مشورت بگیرید برای انجام این کار چون مقداری پیچیده است.
 

بله، ما در زمینه Owner Operator هم اقدام میکنیم. ولی این بدین معنی نیست که این روش، روش خوبیست. این روش، یکی از فنی‌ترین روشها است و باید همه موارد از روز اول پیش بینی شود و به تمام مراحل از روز اول که اقدام میشود تا روزی که اقامت گرفته میشود، فکر کرد. در غیر اینصورت ممکن است شما یک بیزینس گران بخرید و این بیزینس بسوزد و شما سرمایه خود را از دست بدهید. این برنامه، برنامه بسیار حساسی است و باید با دقت تمام پیش رود.

خیر الزامی در این خصوص وجود ندارد. شما می‌توانید از داخل ایران در کانادا شرکت ثبت کنید. اما برای کار در شرکت نیاز به کد مالیاتی دارید. در این خصوص باید یک فرد کانادایی را در کسب و کار خود شریک کنید تا به شما این کد تعلق بگیرد.

ویزای استارت آپ کانادا

مدت زمان رسیدگی به پرونده ها دقیقا مشخص نیست. تجربه نشان داده که به صورت میانگین باید دو سال انتظار کشید. اگر قصد دارید زودتر نیاز دارید وارد کانادا شوید امکان درخواست ویزای کاری را برای راه اندازی کسب و کار خود دارید. ویزای کار را در مدت زمان کوتاه تری میتوانید دریافت کنید.

خیر. نیازی به سرمایه گذاری پول خودتان نیست. منظور از حداقل سرمایه گذاری مورد نیاز، سرمایه‌ای است که توسط گروه‌های زیر مجموعه سازمان‌های معرفی شده تامین می‌شود.

متقاضیانی که با درخواست آن‌ها موافقت شده است، باید حداقل سرمایه گذاری برای کسب و کار کانادایی خود در نظر بگیرند. اگر سرمایه شما توسط شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر تامین می‌شود، این مبلغ باید حداقل ۲۰۰,۰۰۰ دلار باشد. اگر توسط گروه‌های سرمایه گذار فرشته تامین می‌شود، باید حداقل ۷۵,۰۰۰ دلار باشد.

متقاضیان نیازی به تامین مبلغی برای سرمایه گذاری توسط انکوباتورها یا مراکز رشد نمی‌باشند. اما متقاضیان باید در برنامه‌های آن‌ها پذیرفته شوند.

در ابتدا باید ایده کسب و کار خود را به یکی از سازمان‌های معرفی شده معرفی کنید و آن‌ها را متقاعد کنید که از شرکت نوپای شما حمایت کنند. پس از اینکه یکی از این سازمان‌ها تصمیم به حمایت از کسب و کار شما گرفت، اقدام به ارسال یک تعهدنامه به اداره مهاجرت کانادا و یک نامه حمایت به شما می‌کند.

روند معرفی ایده برای هر یک از سازمان های معرفی شده متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با سازمان مربوطه مکاتبه کنید. اگر واجد شرایط باشید، می‌توانید مدارک و درخواست خود را ارسال کنید.

 به صورت کلی ایده کسب و کار شما باید ارزش حمایت کردن توسط سازمان را داشته باشد.

روند اقدام برای هر سازمان متفاوت است.  برخی از سازمان‌ها به بیزینس پلان شما در ابتدا نیاز خواهند داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با سازمان مربوطه در ارتباط باشید.

شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر مورد تائید اداره مهاجرت که متقاضی اجازه همکاری با آنها در جهت ارائه ایده تجاری خود را دارد را designated Canadian venture capital fund می‌نامند. جهت دریافت لیست کامل گروه با ما تماس بگیرید.

این مورد نیز مانند مورد قبلی گروه های سرمایه گذار فرشته مورد تاییدی هستند که به متقاضی اجازه می‌دهند تا ایده خود را با آن‌ها در میان گذاشته و اگر مورد قبول آنها بود، برای اپلای جهت اخذ اقامت از طریق ویزای استارت آپ اقدام کند. جهت دریافت لیست کامل گروه با ما تماس بگیرید.

بله. ولی باید در مجموع حداقل میزان سرمایه گذاری مربوط به گروهی که مبلغ بیشتری را دارد را به عنوان سرمایه دریافت کنید و یکی از آنها باید نقش اصلی را داشته باشد. مثلا اگر دو شرکت مورد تائید در angel به ایده شما علاقه مند باشند و قصد سرمایه گذاری داشته باشند باید مجموعا ۷۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنند.  مثلا در صورتی که یک شرکت angel و یک شرکت venture با هم قصد سرمایه گذاری روی ایده شما داشته باشند، باید مجموعا حداقل ۲۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری شود.

دریافت حمایت از چند سازمان سرمایه گذار

متقاضیان می‌توانند از چند سازمان مشخص شده، حمایت دریافت کنند که به آن سندیکا می‌گویند. در این مورد، تمامی سازمان‌های حمایت کننده با یکدیگر تنها یک گواهینامه تعهد و یک نامه حمایت را برای متقاضیان صادر می‌کنند.

به محض اینکه یک شرکت سرمایه گذار ریسک پذیر در یک کسب و کار سرمایه گذاری کند، حداقل سرمایه گذاری کلی آن کسب و کار ۲۰۰,۰۰۰ دلار خواهد بود، حتی اگر یک گروه سرمایه گذار فرشته نیز در همان کسب و کار سرمایه گذاری کند.

اگر کسب و کار توسط یکی از گروه‌های سرمایه گذار فرشته حمایت می‌شود، اما از شرکت‌های سرمایه گذار ریسک پذیر حمایت دریافت نکند، حداقل مبلغ کلی که باید در آن کسب و کار سرمایه گذاری شود، ۷۵,۰۰۰ دلار خواهد بود.

خیر. باید بیزینس شما جزو بیزینس هایی باشد که محصول آن با پتانسیل رشد بالا یا همان high-growth هستند.

لیست شرکت‌ها در سایت اداره مهاجرت کانادا اعلام شده است. در صورتی که شرکت های سرمایه گذاری با ایده شما موافقت کنند، یک نامه برای شما و یک نامه برای اداره مهاجرت ارسال می‌کنند و سپس شما می توانید برایاخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه استارت آپ کار خود را آغاز کنید.

حداکثر ۵ متقاضی. البته باید راه اندازی ایده مورد نظر نیاز به افراد معرفی شده داشته باشد. هر کدام از افراد، با دقت توسط اداره مهاجرت بررسی می‌شوند و باید حداقل شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشند. همچنین هر کدام از این افراد باید حداقل ۱۰٪ از حق رای شرکت را داشته باشند.

نکته مهم: اگر یکی از متقاضیان در این برنامه توسط آفیسر مردود شود، تمامی افراد دیگر هم مردود خواهند شد.

خیر. در صورت دریافت اقامت دائم در این روش هیچ مسئولیتی در هنگام ورود به کانادا برای او وجود نخواهد داشت.

بله. انجام معاینات پزشکی برای شما و اعضای خانواده‌تان الزامی است.

در ابتدا، سازمان معرفی شده مورد نظر شما میزان کارآیی کسب و کار شما را بررسی می‌کند.

در مرحله بعد، اداره مهاجرت کانادا، پرونده شما را پس از اینکه حمایت لازم از سازمان را دریافت کردید، بررسی می‌کند.

در آخر پرونده شما ممکن است توسط یک فرد مستقل نیز بررسی شود.

خیر. برای دریافت نامه حمایت باید سازمان‌های معرفی شده را متقاعد کنید که ایده کسب و کار شما ارزش حمایت کردن داشته باشد. بدین منظور با سازمان مربوطه باید مکاتبه کنید و اطلاعات بیشتر را کسب کنید.

بله. تا ۵ نفر از این طریق به عنوان صاحبان یک کسب و کار می‌توانند اقدام کنند.

اگر کسب و کار شما با شکست مواجه شود، هیچ تغییری در وضعیت اقامت دائم شما بوجود نمی‌آید. دولت کانادا این مساله را درک می‌کند که هر کسب و کاری الزاما موفق نمی‌شود و این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که ریسک و خطر آن بین بخش دولتی و خصوصی تقسیم شود.

خیر الزامی وجود ندارد. بعضا در تیم‌هایی که تشکیل می‌شوند، هر عضو گروه دارای تخصص بخصوصی است و همگی افراد یک ایده واحد را پیش می‌برند.

ویزای کانادا از طریق ثبت شرکت ICT

خیر، در صورت تغییر شرکت که منجر به تغییر کارفرما یا تغییر شغل خواهد شد، باید برای ویزای کار جدیدی درخواست دهید.

بله، همسر این افراد می‌توانند ویزای کار باز بگیرند و فرزندان آن‌ها هم امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا را دارند.

در یک بار اقدام برای تمدید ویزای ICT، امکان تمدید برای ۲ تا ۳ سال وجود دارد و به صورت کلی تا ۷ سال امکان تمدید وجود دارد. البته برای تمدید آن شرایط خاصی نیاز است.

بیزینس پلن توافقی الزام آور نیست و صاحبان کسب و کار در صورتی که نتوانند به اهداف تعیین شده در طرح تجاری خود دست یابند، مسئولیتی از این نظر نخواهد نداشت.

صاحبان کسب و کار به طور کلی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند اما اگر آن‌ها بخواهند کارکنان کلیدی خود را از طریق برنامه انتقال درون شرکتی به کانادا بفرستند، چنین کارکنانی برای اثبات اینکه واجد شغل پیشنهادی در کانادا هستند، ممکن است ملزم به ارائه نمره زبان انگلیسی یا فرانسه شوند.

هیچ الزام قانونی برای سودآوری وجود ندارد. ساخت یک شرکت سودآور به زمان نیاز دارد. اما شرکت کانادایی باید در بیزینس خود فعال باشد یعنی خدمات یا کالاهایی را به مشتریان خود در داخل یا خارج از کانادا ارائه دهد.

ویزای کارآفرینی کانادا

بیشتر برنامه‌های کارآفرینی استانی کانادا محدودیت سنی ندارند ولی سن در آن‌ها می‌تواند یکی از فاکتورهای امتیاز آور باشد. در مقابل، بعضی از برنامه‌های کارآفرینی مانند برنامه کارآفرینی نیوبرانزویک دارای محدودیت سنی ۲۲ تا ۵۵ سال است.

وضعیت کارآفرینی در کانادا پایدار و نسبتا قوی است به طوری که میزان راه اندازی کسب و کارها از سال ۲۰۰۱ تا کنون افزایش چشمگیری داشته است. البته در دوران کرونا، وضعیت کارآفرینی در این کشور مانند دیگر کشورهای دنیا تا حدودی با چالش مواجه شد ولی از سال ۲۰۲۱ وضعیت آن به تدریج در حال بهبود است.

مدت زمان انتظار در استخر قرعه‌کشی معمولا ۶ ماه و مدت زمان بررسی پرونده در مرحله استانی، معمولا ۳ تا ۴ ماه است. همچین مدت زمان بررسی پرونده در اداره مهاجرت فدرال برای دریافت ویزای کارآفرینی و گرفتن مجوز کار دو ساله، معمولا ۳ تا ۶ ماه است. در مرحله اقدام برای اقامت دائم، دریافت گواهی انتخاب استانی یا همان نامینیشن استانی هم معمولا یک سال طول می‌شود.

مدت زمان دریافت ویزای کارآفرینی به چند فاکتور بستگی دارد؛ مانند شرایط اداره مهاجرت استانی و فدرال، نوع برنامه کارآفرینی و کشوری که از آن درخواست ویزا می‌دهید.

 1. انتاریو
 2. بریتیش کلمبیا (پایلوت منطقه‌ای و پروژه‌های استراتژیک)
 3. ساسکاچوان
 4. آلبرتا
 5. نوا اسکوشیا
 6. نیوبرانزویک
 7. نیوفاندلند و لابرادور
 8. جزیره پرنس ادوارد
 9. یوکان

برنامه کارآفرینی استان کبک

برنامه کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا تا تاریخ یکم آوریل ۲۰۲۳

برنامه های سرمایه گذاری استانی کانادا

سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا

برای برنامه کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا نمره معادل CLB ۴ در انگلیسی یا فرانسه مورد نیاز است.

خیر، سفر اکتشافی برای این برنامه الزامی نیست اما بسیار توصیه می‌شود که آن را انجام دهید.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای برنامه کارآفرینی اصلی بریتیش کلمبیا ۲۰۰ هزار دلار است.

در بیزینس پلنی که برای این برنامه ارائه می‌دهید باید موارد زیر را لحاظ کنید:

 • مدل کسب و کار و نحوه اجرای آن را شرح دهید؛
 • انواع کالاها یا خدماتی که کسب و کار پیشنهادی ارائه می‌دهد، شرح دهید؛
 • عنوان شغل پیشنهادی و وظایف مربوط به آن و همچنین چگونگی ارتباط صلاحیت‌های حرفه‌ای خود با کسب و کار پیشنهادی را توضیح دهید؛
 • استراتژی کسب و کار پیشنهادی برای ورود به بازار را شرح دهید؛

علاوه بر موارد بالا، در صورت خرید یک کسب و کار از قبل موجود، موارد زیر را هم در بیزینس پلن لحاظ کنید:

 • کسب و کار هدف از جمله کارکنان آن را مشخص و توصیف کنید؛
 • عملکرد شرکت با درآمد تقریبی سالانه و سود خالص آن طی دو سال گذشته را به طور خلاصه شرح دهید؛
 • در مورد پیشینه کسب و کار و سلامت مالی آن اظهار نظر کنید؛
 • توضیح دهید که چگونه ارزش کسب و کار را تعیین کرده‌اید.

اقتصاد بریتیش کلمبیا تحت تاثیر فعالیت‌ بازارهای آزاد و شرکت‌های خصوصی است در نتیجه تاسیس یا گسترش کسب و کار و انجام فعالیت‌های تجاری در آن نسبتا آسان است. دولت‌های استانی و فدرال به نیاز و مزایای جذب سرمایه گذاری خارجی در استان کاملا واقف هستند، در نتیجه طی ده سال گذاشته برای کاهش میزان قوانین و مقررات تاثیرگذار بر کسب و کارها و سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا تلاش زیادی داشته‌اند.

خیر، برای این برنامه نیاز به نمره زبان نیست اما لازم است به اندازه کافی در زبان انگلیسی یا فرانسه مهارت داشته باشید تا آفیسر اداره مهاجرت استان بی سی و آفیسر اداره مهاجرت فدرال کانادا متقاعد شوند که شما توانایی لازم برای انجام امور مربوط به تاسیس و راه اندازی کسب و کار در بریتیش کلمبیا را دارید.

در برنامه کارآفرینی پروژه‌های استراتژیک حداقل مدرک تحصیلی مشخص نشده است. بنابراین با مدرک تحصیلی دیپلم هم می‌توان برای این برنامه اقدام کرد.

خیر، این برنامه سیستم امتیازبندی ندارد. در صورتی که شرکت و کارمندان کلیدی آن واجد شرایط برنامه باشند از استان دعوت نامه دریافت خواهند کرد.

بله، همسر کارمند کلیدی شرکت می‌تواند همزمان برای ویزای اپن ورک پرمیت درخواست دهد. همچنین فرزندان زیر ۲۲ سال آنها هم‌ می‌توانند درخواست ویزای همراه دهند.

 

سرمایه گذاری در انتاریو

حداقل سرمایه برای کسب و کارهای خارج از منطقه تورنتوی بزرگ ۲۰۰,۰۰۰ دلار است.

به طور میانگین،
مدت زمان بررسی درخواست EOI، کمتر از ۳۰ روز،
مدت زمان بررسی پرونده کارآفرینی در OINP: دو تا سه ماه (بستگی به پیچیدگی پرونده دارد)
مدت زمان بررسی پرونده ورک پرمیت: ۲ تا ۴ ماه

مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها تحت شرایطی ممکن است کمتر یا بیشتر از مدت اعلام شده باشد مانند: شلوغی اداره مهاجرت استان انتاریو و یا اداره مهاجرت فدرال، از داخل یا بیرون از کانادا درخواست دادن و یا کشوری که از آنجا درخواست می‌دهید.

خیر. در برنامه کارآفرینی انتاریو، یا بیزینسی را در این استان تاسیس و راه اندازی می‌کنید و یا کسب و کاری از پیش موجود را خریداری می‌کنید و بنابراین نیازی به داشتن جاب آفر نیست.

حداقل تجربه مورد نیاز، ۲ سال سابقه مالکیت یا مدیریت ارشد کسب و کاری در کشور خودتان است که باید طی ۶۰ ماه گذشته کسب شده باشد.

بله. پس از اخذ ورک پرمیت و ورود به کانادا باید به تعهدات توافقنامه اجرایی با استان عمل کرده و بیزینس پیشنهادی را راه اندازی یا توسعه دهید.

 

سرمایه گذاری در نیوبرانزویک

پروسه بررسی درخواست‌ها در برنامه مهاجرت تجاری نیوبرانزویک به طور متوسط بین ۸ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.

استان نیوبرانزویک مبلغ ۲,۰۰۰ دلار کانادا برای بررسی پرونده دریافت می‌کند و بازپرداخت ندارد.

 • مونکتون (Moncton)
 • سنت جان (Saint John)
 • فردریکتون (Fredericton)

۱۵۰ هزار دلار کانادا

بله، البته از زمان صدور دعوت نامه ۹۰ روز فرصت دارید تا اپلیکیشن خود را برای استان ارسال کنید.

خیر، برای دریافت نامینیشن استانی باید به تمام تعهدات توافقنامه اجرایی با استان عمل کرده باشید و سپس فرم درخواست خود را برای استان ارسال کنید.

پاسخ به این سوال مثبت است، این استان یکی از راحت‌ترین استان‌های کانادا برای دریافت اقامت دائم است. استان نیوبرانزویک به متقاضیانی که نیازهای خاص اقتصادی و و بازار کار این استان را برآورده کنند، سریع پاسخ می‌دهد.

خیر، توصیه می‌شود تا زمانی که ویزای ورک پرمیت خود را دریافت نکرده‌اید، این کار را انجام ندهید.

خیر، انجام سفر اکتشافی به استان نیوبرانزویک الزامی نیست اما انجام این سفر برای آماده سازی طرح تجاری و بررسی فرصت‌های تجاری کسب و کار در این استان بسیار توصیه می‌شود.

بله، اما باید شرایط خرید بیزینس آماده را هم داشته باشید.

بله، تا زمان دریافت اقامت دائم کانادا لازم است ۷۵% درصد از زمان خود را در استان نیوبرانزویک حضور داشته باشید و به راه اندازی و عملیاتی کردن کسب و کار بپردازید.

 

سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

کشاورزی و صنایع مهم در حوزه منابع طبیعی مانند جنگلداری و ماهیگیری

از زمان تکمیل شدن پرونده، تقریبا ۱۴ هفته بررسی پرونده کارآفرینی در اداره مهاجرت این استان طول می‌کشد. البته مدت زمان بررسی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و بسته به شرایط اداره مهاجرت استان ساسکاچوان، کشوری که از آن درخواست می‌دهید، تکمیل بودن یا تکمیل نبودن پرونده و غیره مدت زمان بررسی تغییر می‌کند.

هزینه بررسی پرونده سرمایه‌گذاری در اداره مهاجرت استان ساسکاچوان ۲,۵۰۰ دلار است و هزینه بررسی ویزای ورک پرمیت سرمایه‌گذاری در اداره مهاجرت فدرال، ۲۵۵ دلار به ازای هر نفر است.

خیر، در این برنامه خود کارآفرین کسب و کاری را تاسیس یا خریداری می‌کند و به جاب آفر نیاز ندارد.

سفر اکتشافی تنها در صورت خرید بیزینس در استان یا ایجاد یک کسب و کار در مناطق روستایی استان ضروری است.

 

سرمایه گذاری در آلبرتا

خیر. برای هر یک از برنامه‌های کارآفرینی آلبرتا باید کسب و کاری را تاسیس و راه اندازی کنید و مالکیت بخشی از آن کسب و کار هم از آن شما باشد. بنابراین نیازی نیست که از قبل پیشنهاد کار داشته باشید.

خیر، چون برای گرفتن ورک پرمیت لازم است که از استان آلبرتا نامه حمایتی داشته باشید و متعهد می‌شوید که پس از ورود به این استان، در آنجا کسب و کار خود را راه اندازی و به تعهدات توافقنامه عملکرد با استان عمل کنید.

 1. کلگری Calgary
 2. ادمونتون Edmonton
 3. ایردری Airdrie
 4. رد دیر Red Deer
 5. سنت آلبرت St. Albert
 6. فورت مک‌موری Fort McMurray
 7. لث بریج Lethbridge
 8. گرند پریری Grande Prairie
 9. اوکوتوکس Okotoks
 10. لدک Leduc
 11. سیلوان لیک Sylvan Lake
 12. لکومب Lacombe

بخش‌های فناوری، خدمات مالی، گردشگری، حمل و نقل هوایی و لجستیک (تولید و توزیع مواد و محصول) از جمله مهمترین بخش‌های اقتصادی برای سرمایه گذاری در آلبرتا هستند.

بسته به شرایط متقاضی ممکن است مهاجرت به استان آلبرتا ساده یا دشوار باشد. برای اینکه تصمیم درستی بگیرید و پروسه مهاجرتتان راحت باشد بهتر است ابتدا شرایط خود را به درستی بسنجدید و یکی از روش‌های سرمایه گذاری را که با شرایط شما تطابق دارد، انتخاب کنید. هر تصمیم اشتباه می‌تواند پروسه مهاجرت به آلبرتا را برایتان دشوار سازد.

طبق داده‌های سایت اداره آمار کانادا، به طور میانگین هر ساله بیش از ۴۰۰,۰۰۰ نفر به عنوان مهاجر به استان آلبرتا وارد می‌شوند.

 

سرمایه گذاری در مانیتوبا

خیر. سفر اکتشافی برای برنامه کارآفرینی مانیتوبا الزامی نیست ولی در صورت تمایل به انجام آن، گرفتن ویزیتور ویزا به عهده خود متقاضی است و MPNP منیتوبا دعوتنامه‌ای برای گرفتن ویزای ویزیتوری صادر نمی‌کند.

خیر، در زمان پر کردن فرم خود ارزیابی برنامه کارآفرینی مانیتوبا لازم است که مدرک زبان معتبر داشته باشید.

از تاریخ ارسال درخواست، MPNP موظف است تا طی مدت ۴ هفته به درخواست‌های EOI پاسخ دهد.

متوسط زمان بررسی درخواست‌های برنامه کارآفرینی منیتوبا در حدود ۱۲ تا ۱۵ ماه است.

MPNP مبلغ ۲,۵۰۰ دلار کانادا برای بررسی پرونده دریافت می‌کند و باز پرداخت ندارد.

بله، حتی با وجود ریجکتی از استان‌های دیگر همچنان می‌توانید برای برنامه سرمایه‌گذاری مانیتوبا اپلای کنید ولی لازم است که همه مدارک و اطلاعات مربوط به ریجکتی خود را به MPNP ارائه دهید.

بله، لازم است که حداقل یک شغل تمام وقت برای شهروندان یا مقیمان دائم کانادا ایجاد کنید. همسر و فرزندان متقاضی در این دسته قرار نمی‌گیرند.

حداقل سرمایه لازم ۱۵۰,۰۰۰ دلار برای کسب و کارهای بیرون از منطقه مرکزی منیتوبا است.

کشاورزی، توریسم، برق، نفت، معدن و جنگلداری

وینیپگ به عنوان مرکز استان منیتوبا، مکانی بسیار عالی برای تاسیس و راه اندازی کسب و کار است.

 

سرمایه گذاری در نوااسکوشیا

بله، برای واجد شرایط بودن این برنامه لازم است که حداقل نمره زبان در سطح ۵ CLB در انگلیسی یا فرانسه داشته باشید.

استان نوا اسکوشیا برای بررسی اپلیکیشن‌های کارآفرینی هزینه‌ای دریافت نمی‌کند اما برای تهیه مدارک لازم برای این برنامه مانند ارزیابی مدارک تحصیلی، آزمون زبان، ارزیابی میزان دارایی خالص، و ترجمه مدارک باید هزینه پرداخت کنید.

مدت زمان بررسی اپلیکیشن‌ها برای برنامه کارآفرینی نوا اسکوشیا به زمان مورد نیاز برای تایید مدارک پرونده و همچنین به حجم درخواست‌های دریافتی بستگی دارد.

هوافضا، غذاهای کشاورزی/ دریایی، بیوتکنولوژی، فرهنگ، انرژی، جنگلداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولید، معدن، فناوری مرتبط با اقیانوس

 • صنعت یا حوزه کسب و کار در آن مشخص شود.
 • توصیفی از کسب و کار را ارائه دهد.
 • اطلاعات مالکیت کسب و کار ارائه شود مانند مشخصات شرکا و مشخصات صاحب ملک
 • مکان پیشنهادی برای کسب و کار در آن مشخص شود.
 • جزئیات پوشش جغرافیایی (محلی، منطقه ای و ملی) کسب و کار را ارائه دهد.

بازدید اکتشافی برای متقاضیانی الزامی است که به جای راه اندازی یک کسب و کار جدید، یکی از کسب و کارهای موجود را در استان خریداری کنند. متقاضیان باید گزارشی از بازدید خود را در بخشی از طرح تاسیس تجاری وارد کنند. گزارش باید کل مدت اقامت در کانادا (از جمله زمان صرف شده در استان های دیگر) را پوشش داده و باید شامل موارد زیر باشد:

 • مدت اقامت در کانادا
 • نام ارائه دهندگان سرویس‌های تخصصی برای کسب و کارها و یا سازمان‌های مربوط به اسکان و استقرار که در طول سفر مورد بازدید قرار می گیرند به همراه آدرس پستی، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیک آنها
 • توصیف فعالیت یا بازدید و ارتباط آن با اسکان متقاضی یا راه اندازی کسب و کار او
 • کپی بلیط‌های هواپیما، گذرنامه و رسیدهای هتل
 • کپی کارت های ویزیت جمع آوری شده از مخاطبین و ارائه دهندگان خدمات کسب و کار در طول بازدید
 • جزئیات بازدید از مکان کسب و کار موجود و هر گونه جلسات با صاحبان فعلی

 

سرمایه گذاری در یوکان

برای برنامه تجاری یوکان باید حداقل ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنید و مالک حداقل یک سوم از سهام کسب و کار پیشنهادی باشید.

 بررسی پرونده در برنامه کارآفرینی یوکان هزینه ندارد.

سفر اکتشافی برای برنامه کارآفرینی یوکان الزامی نیست اما انجام آن منجر به کسب امتیاز اضافی می‌شود.

 • صورت های مالی آخر سال
 • رسید اجاره مسکن شخصی یا صورت های رهن مسکن
 • رسید قبض‌های آب برق گاز
 • رسید اجاره کسب و کار یا پرداخت رهن
 • رسید قبض های آب، برق و گاز محل کسب و کار
 • لیست تامین کنندگان و مشتریان کسب و کار
 • سایر مستندات مورد نیاز توسط YBNP

از زمان دریافت تمام مدارک لازم، معمولا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

 

سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی

هزینه بررسی پرونده در برنامه تجاری مناطق شمال غربی کانادا ۲۸۰۰ دلار ست.

پروسه اقدام و دریافت اقامت دائم در برنامه تجاری مناطق شمال غربی کانادا در حدود دو سال است.

کشاورزی، ماهیگیری، تولید، منابع طبیعی مانند معدن، نفت و گاز، گردشگری و صنعت فیلم سازی

طرح کسب و کار باید شامل وارد زیر باشد ولی محدود به اینها نمی‌شود:

 • نام کسب و کار پیشنهادی و توصیفی از مفهوم کسب و کار
 • اطلاعات مربوط به مالکیت کسب و کار، شراکت، مالکیت و حق رای
 • صنعت یا حوزه پیشنهادی کسب و کار
 • موقعیت پیشنهاد شده برای کسب و کار
 • برنامه‌های اسکان در مناطق شمالی
 • دستاوردهای مدیریتی متقاضی در رابطه با کسب و کار پیشنهادی
 • مبلغ سرمایه گذاری پیشنهاد شده و توضیح نحوه مصرف آن مبلغ
 • بودجه‌ها و مخارج پیش بینی شده برای راه اندازی کسب و کار
 • داده های مقدماتی مالی و طرح مالی (در صورت وجود)
 • تعداد مشاغلی که قرار است برای ساکنان NWT ایجاد شود
 • تحقیقات انجام شده در بازار و کلیه تحلیل‌های همراه با آن
 • لیستی از بازدید‌های برنامه ریزی شده قبلی یا آتی از مناطق شمالی (در صورت وجود)
 • هر گونه آماده سازی و آموزش برای کارآفرینی در مناطق شمالی از جمله عنوان دوره‌ها و نام موسسات (در صورت وجود)
 • نام سازمان‌ها، آدرس‌های پستی، شماره تلفن و ایمیل تامین کنندگان خدمات تخصصی کسب و کار که متقاضی با آنها در ارتباط بوده است و رابطه کاری فعال یا توافقنامه پولی با آنها برقرار کرده است.
 • خلاصه‌ای از افرادی که برای آماده سازی یا تفسیر طرح کسب و کار با آنها قرارداد بسته شده یا از آنها مشاوره گرفته‌اند به همراه نام، نام سازمان، آدرس پستی، آدرس الکترونیک و شماره تلفن هر یک از آنها

 

سرمایه گذاری در نیوفاندلند و لابرادور

مدت زمان بررسی اپلیکیشن‌ها برای برنامه کارآفرینی نیوفاندلند و لابرادور به زمان مورد نیاز برای تایید مدارک پرونده و همچنین به حجم درخواست‌های دریافتی بستگی دارد.

هزینه بررسی اپلیکیشن‌ها در روش کارآفرینان خارجی نیوفاندلند و لابرادور ۱۰۰۰ دلار است.

۲۰۰ هزار دلار کانادا

کشاورزی، آبزی پروری، فناوری، و منابع طبیعی مانند نفت و گاز و معدن

بله، با در نظر گرفتن نفر اصلی، تا ۱۰ نفر می‌توانند از طریق یک اپلیکیشن برای برنامه سرمایه گذاری این استان شرکت کنند. این افراد می‌توانند شهروند کانادا، مقیم دائم کانادا یا از افراد خارجی باشند.

ویزای خرید بیزینس در کانادا

خیر. از بیرون از کانادا هم می‌توان برای تاییدیه ال ام آی ای درخواست داد.

بله. به عنوان مالک آن کسب و کار از شما انتظار می‌رود که فعالانه بیزینس خود را در کانادا مدیریت کنید، بنابراین حضور شما در کانادا لازم است.

بله. یکی از شروط اصلی خرید بیزینس در کانادا و گرفتن مجوز LMIA و به دنبال آن مجوز کار این است که برای کانادایی‌ها فرصت‌های شغلی ایجاد کنید. عدم انجام این شرط می‌تواند بر تمدید ویزای کار و درخواست شما برای اقامت دائم کانادا تاثیر منفی بگذارد.

باید به اداره مهاجرت کانادا تضمین دهید که تا یک سال پس از دریافت اقامت دائم همچنان بیزینس خود را خواهید داشت. اما پس از گذشت این مدت می‌توانید آن را بفروشید.

پس از یافتن بیزینس مناسب در کانادا، معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد تا مجوز LMIA را دریافت کنید و پس از ارسال درخواست برای ویزای کار کانادا، معمولا ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا آن را دریافت کنید. البته بسته به شرایط سفارت کانادا این زمان ممکن است کوتاه یا طولانی‌تر شود.

هزینه تحصیل در کانادا

 شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار و در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۳ تا ۲۵ هزار دلار است. در مقطع دکتری هم بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هزار دلار. پرداخت شهریه در مورد برخی از دانشگاه‌ها قبل از دریافت ویزا و در مورد برخی دیگر پس از ورود به کانادا و ثبت نام در موسسه مربوطه خواهد بود.

محل مقطع تحصیلی شهریه سالانه
(دلار کانادا)
کل کانادا کارشناسی ۲۲,۳۴۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴,۵۲۰
نیوفاندلند و لابرادور کارشناسی ۹,۳۶۰
کارشناسی ارشد و دکتری ۲,۸۱۰
جزیره پرنس ادوارد کارشناسی ۲۲,۱۴۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۵۸۶
نوا اسکوشیا کارشناسی ۱۴,۷۰۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۶,۶۰۱
نیوبرانزویک کارشناسی ۱۳,۱۲۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۴۳۲
کبک کارشناسی ۲۰,۲۶۹
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴,۳۳۰
انتاریو کارشناسی ۲۷,۶۲۷
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۹,۹۲۸
منیتوبا کارشناسی ۱۴,۳۸۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۰,۰۳۲
ساسکاچوان کارشناسی ۱۸,۰۹۶
کارشناسی ارشد و دکتری ۵,۵۱۳
آلبرتا کارشناسی ۲۰,۴۱۲
کارشناسی ارشد و دکتری ۸,۹۹۳
بریتیش کلمبیا کارشناسی ۲۰,۴۸۵
کارشناسی ارشد و دکتری ۱۲,۸۷۷
 

شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا به شرح زیر می‌باشند:

 • دانشگاه تورنتو: سالانه بین ۱۵,۰۰۰ تا ۵۷,۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: سالانه بین ۱,۳۰۰ تا ۵۲,۰۰۰ دلار کانادا
 • دانشگاه مک گیل: سالانه بین ۲,۲۰۰ تا ۵۸,۰۰۰ دلار کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا به نسبت دانشگاه‌ها ارزانتر است. هر کالجی در کانادا شهریه بخصوصی را برای دانشجویان تعیین کرده است. این شهریه می‌تواند بین ۱۳,۰۰۰ تا ۱۶,۰۰۰ دلار کانادا در سال متغیر باشد.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان کانادایی رایگان است. البته در بسیاری از شرایط نیز فرزندان افرادی که دارای مجوز کار در کانادا باشند نیز مشمول این شهریه رایگان قرار می‌گیرند. با این حال هر مدرسه ای در کانادا شهریه بخصوصی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. این شهریه میانگین سالانه ۱۶,۰۰۰ دلار کانادا است.

حداقل درآمد در کانادا ۱۴دلار در ساعت بوده و امکان کار دانشجویی در کانادا در زمان های دانشجویی ۲۰ ساعت در هفته است. در زمان‌هایی که دانشگاه تعطیل است امکان کار به صورت تمام وقت وجود دارد. دانشجویان مجرد در حد کمک هزینه زندگی می توانند درآمد داشته باشند. ولی دانشجویان متاهل بدون فرزند، چون امکان کار دو نفره را دارند می توانند هزینه زندگی و هزینه تحصیل را تامین کنند. اگر متاهل هستید و فرزند دارید احتمالا فقط یکی از والدین امکان کار را خواهد داشت. پس باید آمادگی هزینه ها را داشته باشید.

هزینه بیمه درمانی دانشجویان خارجی در هر استان کانادا متفاوت است (میانگین بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار سالانه). به عنوان مثال این هزینه در استان بریتیش کلمبیا سالانه ۸۶۰ دلار کانادا است.

به نقل از گزارش Mercer در سال ۲۰۲۰، تورنتو گرانترین شهر کانادا برای زندگی شناخته شد. شهر ونکوور نیز در جایگاه دوم قرار گرفت.

ویزای خوداشتغالی هنرمندان و ورزشکاران
ویزای توریستی کانادا

بسیاری از مسافران برای ورود به کانادا به ویزای بازدید نیاز دارند که معمولا در ۴ دسته قرار می‌گیرند:

 1. افرادی که قصد بازدید از خویشاوندان و دوستان خود را دارند؛
 2. افرادی که با هدف تفریح و گردشگری می‌خواهند وارد کانادا شوند؛
 3. افرادی که برای بررسی موقعیت‌های تجاری قصد ورود به این کشور را دارند. این نوع ویزا، ویزای بازدید تجاری هم نامیده می‌شود؛ و
 4. افرادی که به صورت ترانزیتی وارد فرودگاه کانادا می‌شوند و از آنجا می‌خواهند به کشور دیگری بروند.

برای ویزای توریستی کانادا انجام آزمایشات پزشکی الزامی نیست ولی در صورت درخواست اداره مهاجرت کانادا باید آزمایشات پزشکی مورد تایید آنها را انجام دهید. 

مشکلات پزشکی و سوء پیشینه می‌تواند منجر به ریجکتی ویزای توریستی کانادا شود.

با در نظر گرفتن موارد زیر و اضافه کردن آنها به پرونده توریستی خود می‌توانید شانس خود را برای این نوع ویزا افزایش دهید:

 1. گرفتن ویزای شینگن و سفر به کشورهای حوزه شینگن در اروپا
 2. سفر به دیگر کشورهای دنیا
 3. افزایش دارایی‌ها و املاک در کشور خود مانند خانه، زمین، آپارتمان، مغازه، ماشین گرانقیمت و غیره
 4. افزایش تمکن مالی که منبع آن مشخص باشد
 5. ارائه مستندات و مدارکی که وابستگی شغلی، اجتماعی و عاطفی شما را به کشورتان بیشتر نشان دهد.

با ویزای توریستی کانادا مستقیما نمی‌توانید اقامت دائم کانادا را به دست آورید، بلکه باید ابتدا آن را به ویزای تحصیلی یا ویزای کاری تغییر دهید و پس از طی مراحلی و کسب حداقل یک سال تجربه کاری در کانادا برای اقامت دائم درخواست دهید.

ایرانیان با داشتن ویزای مولتی کانادا علاوه بر خود کشور کانادا می‌توانند به کشورهای دیگری هم سفر کنند

مکزیک

پاناما

کاستاریکا

جزایر آنتیگوا و باربودا

بلیز

برمودا

آنگویلا

جمهوری دومنیکن

گرجستان

جزایر ویرجین بریتانیا

جزایر تورکس و کایکوس

مقدونیه شمالی

کوبا

مونته‌‌نگرو

قطر

 

ویزاهای توریستی سینگل یا یک بار ورود به مدت ۶ ماه اعتبار دارند.

ویزای توریستی مولتیپل یا چند بار ورود، ممکن است به مدت ۵ سال، ۱۰ سال یا یک ماه پیش از تاریخ انقضای پاسپورت اعتبار داشته باشند.

وقتی با ویزای توریستی وارد فرودگاه کانادا می‌شوید و پاسپورت خود را تحویل آفیسر اداره مهاجرت می‌دهید، ممکن است مهری را در پاسپورت شما درج کنند و یا ممکن است این کار را انجام ندهند. در هر دو صورت پس از ورود به خاک کانادا حداکثر زمانی که می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید، ۶ ماه است و حواستان باشد که پس از پایان ۶ ماه باید حتما کشور را ترک کنید. 

گاهی اوقات آفیسر اداره مهاجرت تصمیم می‌گیرد که تاریخ خروج شما را از کشور مشخص کند. در این حالت نامه‌ای شبیه استادی پرمیت (تصویر پایین) صادر می‌کند و زمان خروج شما را از کشور کانادا مشخص و آن را در سیستم ثبت می‌کند. 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، آفیسر آخرین مهلت اقامت در کانادا را تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ عنوان کرده و دارنده ویزای توریستی حداکثر باید در این تاریخ خاک کانادا را ترک کند. 

اگر نخواهید پس از مهلت ۶ ماه خاک کانادا را ترک کنید و قصد اقامت بیشتر در این کشور را داشته باشید در این صورت باید درخواست تمدید یا همان اکستند ویزا را دهید. امکان تمدید این ۶ ماه از داخل خاک کانادا با ارائه پاسپورت خود به همراه تمام مهرهای ورود و داشتن دلایل قانع کننده وجود دارد. بر اساس درخواست اکستند ویزا، آفیسر سندی را به نام ویزیتور رکورد (Visitor Record) صادر می‌کند و در آن تاریخ خروج بعدی را مشخص می‌کند. 

در موقعیت‌هایی که با ویزای توریستی قصد همراهی فرزند محصل خود را داشته باشید (دارای ویزای تحصیلی) و مدت زمان تحصیل او حداقل یک سال طول بکشد، در این شرایط برای اینکه نیاز به تمدید بعد ۶ ماه نداشته باشید آفیسر اداره مهاجرت از همان ابتدا برای شما نامه ویزیتور رکورد صادر کرده و در آن تاریخ خروجتان را مشخص می‌کند که معمولا برابر با تاریخ اتمام تحصیل فرزندتان است.

خیر، با ویزای توریستی کانادا اجازه کار در این کشور را ندارید.

شما با ویزای توریستی کانادا می‌توانید با فرد شهروند یا مقیم دائم این کشور ازدواج کنید و برای ویزای ازدواج کانادا درخواست دهید. از آنجا که مدت زمان بررسی این نوع ویزا کمی طولانی است و ممکن است بیش از ۶ ماه طول بکشد، بنابراین ترس منقضی شدن ویزای توریستی وجود دارد.

در این شرایط که منتظر ویزای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج هستید، قبل از اکسپایر شدن ویزای توریستی خود برای تمدید آن درخواست دهید تا برایتان ویزیتور رکورد صادر شود و مدت بیشتری بتوانید در کانادا بمانید.

از جمله مزایای ویزای توریستی کانادا این است که می‌توانید با این ویزا وارد کانادا شده و در آنجا فرزند خود را به دنیا بیاورید. طبق قانون شهروندی کانادا، نوزادان متولد شده افراد خارجی در این کشور شهروند کانادا محسوب شده و می‌توانند از مزایای شهروندی این کشور استفاده کنند. 

در صورتی که مدت زمان اعتبار ویزای توریستی شما به اتمام برسد، این ویزا دیگر قابل تمدید نیست و در صورت تمایل به داشتن ویزای توریستی کانادا، باید مجددا برای این نوع ویزا درخواست دهید.

اما اگر در کانادا هستید و ویزای توریستی شما همچنان اعتبار دارد ولی مدت زمان اقامت (حداکثر ۶ ماه در هر بار ورود) به پایان رسیده است، در این صورت با ارائه دلایل کافی می‌توانید برای تمدید مدت زمان اقامت خود درخواست دهید و یا به اصطلاح درخواست ویزیتور رکورد کنید.

درخواست برای ویزای توریستی کانادا محدودیت سنی ندارد ولی با توجه به شرایط خاصی که برای این نوع ویزا لازم است، افراد مجرد و سن پایین در صورتی که بخواهند به تنهایی برای این نوع ویزا اقدام کنند شانس زیادی ندارند مگر اینکه به عنوان فرد همراه دارنده‌ انواع دیگر ویزاهای کانادا اقدام کنند.

خیر، برای درخواست سوپر ویزا کانادا باید خاک کانادا را ترک کنید.

خیر. باید برای فرزندتان درخواست ویزای تحصیلی بدهید.

خیر. ولی سابقه ویزای شما در اخذ ویزای توریستی کانادا کمک شایانی میکند. این موضوع می‌تواند به آفیسر نشان دهد که قصد شما ماندن در کانادا نیست.

برای هیچ نوع ویزایی الزام به استخدام وکیل ندارید. ولی اگر تصمیم می‌گیرید که از خدمات وکلا یا مشاورین استفاده کنید باید حتما و الزاما از وکلا یا مشاورین قانونی کمک بگیرید. طبق دستور اداره مهاجرت مبنی بر استفاده از خدمات وکلای قانونی مهاجرت، هر نوع پرداخت به آژانس‌ها، مراکز بدون تاییدیه اداره مهاجرت و افراد تایید نشده می‌تواند منجر به ریجکت شدن پرونده شما شود.

سوپر ویزای 10 ساله والدین

سوپر ویزا برای مدت ۱۰ سال صادر می‌شود و در هر بار ورود بدون تمدید وضعیت، حداکثر ۵ سال امکان ماندن در کانادا را دارید اما با ویزای توریستی کانادا در هر بار ورود تنها ۶ ماه امکان اقامت در این کشور را دارید.

خیر، در صورتی که ویزای ویزیتوری داشته باشید و بخواهید برای سوپر ویزای کانادا اقدام کنید لازم است یک بار دیگر به صورت جداگانه برای سوپر ویزا اقدام کنید.

خیر، در صورتی که با ویزای ویزیتوری در کانادا باشید و بخواهید برای سوپر ویزا اقدام کنید باید کشور کانادا را ترک کنید و بیرون از خاک کانادا برای این نوع ویزا درخواست دهید.

بله، پدر و مادر یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ در صورت اقدام برای ویزای خانوادگی کانادا باید تست پزشکی دهند و از نظر جسمی سالم باشند.

پاسخ به این سوال مثبت است. برای ویزای پدر و مادر کانادا باید از نظر سوابق مجرمانه مشکلی نداشته باشید.

خیر، علاوه بر پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ فرد شهروند یا مقیم دائم کانادا هم می‌توانند برای این نوع ویزا درخواست دهند.

بله، برای سوپر ویزا باید بیمه پزشکی بگیرید که مدت اعتبار آن از زمان ورود به کانادا باید حداقل یک سال باشد و حداقل ۱۰۰ هزار دلار را پوشش دهد.

بله، این نوع ویزا اعتبار ۱۰ ساله است و بنابراین موقتی است.

پاسخ به این سوال منفی است. شما نمی‌توانید از داخل خاک کانادا برای سوپر ویزای والدین خود اقدام کنید.

در صورت الزام اداره مهاجرت کانادا، دعوتنامه کانادا برای والدین باید در دفاتر رسمی کانادا به تایید محضری برسد و یا اصطلاحا Notarized شود.

قوانین ورود به کانادا پس از اخذ ویزا

وقتی کالای فردی را وارد کانادا می‌کنید دقیقا شبیه این است که آن کالا متعلق به شماست. آفیسر ممکن است محتوای کیف یا چمدان را از شما بپرسد. مسئولیت هر چیز غیر قانونی هم مستقیم با شما خواهد بود.

دقت کنید که تاریخ انقضای پاسپورت و استادی پرمیت یا ورک پرمیت خودتان را چک کنید. اگر در زمان بازگشت این مدارک منقضی شده باشند امکان ورود به کانادا را نخواهید داشت. همچنین اگر دانشجو هستید رکورد تحصیلی خودتان را به همراه داشته باشید که نشان دهید که قوانین دانشجویی را رعایت کرده اید.

داشتن استادی پرمیت یا ورک پرمیت تضمینی برای اعطای ویزا با سایر اعضای خانواده نیست. اما اگر مشغول به تحصیل یا کار در کانادا هستید میتوانید برای اعضای خانواده خود دعوتنامه بفرستید تا آنها درخواست ویزای توریستی کانادا را بدهند. بیشتر کالج ها و دانشگاه ها نامه های از پیش آماده شده ای دارند که با درخواست شما برایتان صادر خواهد شد. این نامه را میتوانید به عنوان سندی که به اداره مهاجرت وضعیت اقامت شما را نشان می‌دهد ارائه کنید.

بیرون کانادا هستید یا قصد سفر در دوران تحصیلی یا کاری خود در کانادا را دارید؟‌ مراقب باشید. شما نیاز به استادی پرمیت یا ورک پرمیت و ویزای لیبل شده را در پاسپورت خود دارید. در صورت نداشتن ویزا امکان بازگشت به کانادا را نخواهید داشت.

قطعا بله. فقط دقت کنید در صورت سفر به کشورهایی که نیاز به ویزا دارند، از قبل برای درخواست ویزا اقدام کنید.

به طور مثال اگر قصد سفر به اروپا را دارید، باید از دفتر کنسول مرتبط با آن کشور در کانادا درخواست ویزا بدهید.

برای سفر به کشور مکزیک یا کوبا الزامی برای درخواست ویزای توریستی نیست و با داشتن ویزای کانادا به صورت اتوماتیک امکان ورود به این کشورها را خواهید داشت. البته نه برای کار کردن یا اقامت دائم گرفتن و فقط برای سفرهای توریستی.

پیمایش به بالا