سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی کانادا

مناطق شمال غربی کانادا از طریق برنامه‌ انتخاب استانی (Northwest Territories Nominee Program – NTNP) به جذب مهاجران خارجی به این مناطق کمک می‌کند. NTNP خود دو زیر گروه دارد که یکی از آنها برنامه سرمایه گذاری یا برنامه تجاری مناطق شمال غربی (NTNP Business Stream) نام دارد.

این برنامه به دنبال جذب افرادی با تخصص تجاری و مبلغ سرمایه گذاری قابل توجه است تا در مناطق شمال غربی کانادا ساکن شده و با سرمایه گذاری و کارآفرینی خود باعث توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی در این مناطق شوند. این برنامه همچنین برای کارآفرینان خارجی که توانایی تاسیس، خرید یا سرمایه گذاری در یکی از کسب و کارهای موجود را دارند، طراحی شده است.

برنامه کارآفرینی مناطق شمال غربی کانادا بر اساس سیستم امتیازبندی نیست و در صورتی که بیزینس پلن متقاضیان توسط مسئولین این برنامه تایید شود، برای اپلای رسمی برنامه دعوت خواهند شد.

 

مشاغل غیرقابل قبول در طرح کارآفرینی مناطق شمال غربی کانادا

 • رستوران‌های پیشنهادی در محدوده شهر یلونایف؛
 • کسب و کارهای فصلی که در سال کمتر از 6 ماه فعالیت دارند؛
 • کسب و کارهای خانگی ارائه دهنده صبحانه و جای خواب؛
 • توسعه املاک و مستغلات؛
 • کسب و کارهای خانگی؛
 • سازمانها و انجمن‌های غیرانتفاعی؛
 • کسب و کارهای مربوط به مدیریت اموال؛
 • کسب و کارهای مربوط به پرداخت وام‌های روزانه، نقد چک، تبدیل پول، و خودپردازها؛
 • رهن دهندگان؛
 • کسب و کارهایی که طی ۵ سال گذشته توسط افرادی که منتخب برنامه تجاری مناطق شمالی غربی بوده‌اند، تحت مالکیت یا فعالیت بوده‌اند؛
 • هر گونه طرح سرمایه گذاری مرتبط با مهاجرت مطابق با مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان
 • هر کسب و کاری که در آن شرایط سرمایه گذاری طبق IRPR شامل یک گزینه بازخرید باشد؛
 • هر کسب و کاری که باعث بدنامی دولت مناطق شمال غربی یا برنامه تجاری آن شود.

 

مراحل اخذ ویزای سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی کانادا

برای دریافت ویزای کار برنامه کارآفرینی مناطق شمال غربی کانادا لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله ۱: خودارزیابی و بررسی های اولیه

اگر شرایط لازم برای برنامه تجاری مناطق شمال غربی کانادا را دارید، یک طرح تجاری کارآمد را توسعه دهید و شروع به تحقیق در مناطق شمال غربی، مردم، جوامع و اقتصاد آن کنید. مفهوم تجاری کارآمد ممکن است شناسایی یک کسب و کار از پیش موجود در مناطق شمال غربی باشد یا ممکن است مستلزم تهیه یک طرح تجاری در مقیاس کامل برای یک کسب و کار جدید باشد.

اگر قصد خرید بیزینسی از پیش موجود را دارید، کسب و کار مورد نظر باید قبل از زمان اپلای برنامه، ۳ سال توسط همان مالک در حال فعالیت مداوم بوده باشد. 

مرحله ۲: تحقیقات بیشتر و مصاحبه حضوری

قبل از اپلای برای روش تجاری کارآفرینی مناطق شمال غربی، لازم است حداقل یک سفر اکتشافی به این مناطق داشته باشید تا درک جامعتری از محیط کسب و کار این مناطق و همچنین مراحل مورد نیاز برای تبدیل یک مفهوم تجاری به یک طرح تجاری (بیزینس پلن) را به دست آورید. این سفر باید حداقل ۴ روز کاری به طور انجامد و شامل روزهای سفر، روزهای مصاحبه و تعطیلات رسمی نیست.

بعد از سفر تجاری، باید حداقل یک مصاحبه حضوری با کارکنان اداره مهاجرت این مناطق داشته باشید تا مفهوم کسب و کار و دانشتان را در مورد مناطق شمال غربی بررسی کرده و همچنین مهارت‌های تجاری و ارتباطی‌تان را ارزیابی کنند. یک مصاحبه باید در دپارتمان صنعت، گردشگری و سرمایه گذاری در یلونایف و یک مصاحبه هم باید در دفتر منطقه مربوطه برگزار شود.  

 اگر در این مناطق قصد خرید بیزینسی از پیش موجود را دارید، لازم است صاحب آن کسب و کار هم مصاحبه مجزایی با کارکنان اداره مهاجرت استان داشته باشد. 

مرحله ۳: دریافت دعوتنامه 

در جلسه مصاحبه پس از ارائه مدارک زیر و پاسخ به سوالات مسئولان مربوطه، باید منتظر نتیجه آن باشید:

 • خلاصه‌ای مکتوب از مفهوم کسب و کار در حال انجام (بیزینس کانسپت) و بیان میزان مبلغ سرمایه گذاری؛ و
 • خلاصه‌ای از یافته‌هایتان در سفر تجاری به مناطق شمال غربی

اگر دپارتمان صنعت، گردشگری و سرمایه گذاری اطلاعات ارائه شده را رضایت‌بخش بداند، بیزینس کانسپت را بر اساس سودمندی آن برای منطقه تایید کند، متقاعد شود که مهارت‌های تجاری و ارتباطی لازم را دارید و قصد شما برای سکونت در مناطق شمال غربی کانادا واقعی است، در این صورت برای اپلای رسمی برنامه برایتان دعوت نامه صادر خواهد کرد. 

مرحله ۴: ارسال درخواست رسمی به اداره مهاجرت مناطق شمال غربی کانادا

از زمان دریافت دعوتنامه ۹ ماه فرصت دارید تا مدارک مورد نیاز برنامه را از جمله بیزینس پلن و گزارش ارزیابی دارایی خالص خود را برای طرح کارآفرینی مناطق شمال غربی کانادا ارسال کنید. 

طبق توصیه مسئولان برنامه انتخابی NWT، تا زمانیکه توافقنامه اجرایی را امضا نکرده‌اید از انجام سرمایه گذاری خودداری کنید. 

مرحله ۵: بررسی درخواست

پس از اپلای، مدارک ارسالی و بیزینس پلن بررسی می‌شود. در طی پروسه بررسی ممکن است از شما مدارک بیشتری درخواست شود و یا دعوت به مصاحبه دیگری شوید. 

اپلیکیشن شما طبق فاکتورهای زیر بررسی می‌شود (محدود به این عوامل نیست):

 • توانایی کسب و کار مورد نظر برای ایجاد شغل ساکنان محلی؛
 • پایدار ماندن کسب و کار مورد نظر در منطقه برای مدت طولانی؛
 • توانایی کسب و کار در فراهم آوردن منفعت اقتصادی عمده برای منطقه؛
 • توانایی متقاضی در اجرای موفقیت آمیز کسب و کار بر اساس مهارت‌ها و تجارب گذشته او؛
 • صورت‌های مالی دقیق همراه با مستندات در طرح تجاری ارائه شده.

اگر اپلیکیشن شما تمام شرایط بالا و دیگر شرایط لازم را داشته باشد، از طرف دولت استانی پذیرفته خواهد شد.

مرحله ۶: امضای توافقنامه اجرایی و درخواست برای ویزای کار

پس از پذیرش و قبولی در برنامه، کارکنان NTNP از شما خواهند خواست تا توافقنامه عملکرد تجاری را امضا کنید. در این توافقنامه به تعهداتی که تحت آن طرح تجاری باید اجرایی شود، اشاره شده است. 

زمانی که توافقنامه اجرایی را امضا و مبلغ دپازیت ۷۵ هزار دلاری را پرداخت کردید، دپارتمان صنعت، گردشگری و سرمایه گذاری برای شما ساپورت لتر یا نامه حمایتی صادر خواهد کرد. با این نامه مجاز به ارسال درخواست ویزای کار موقت به اداره مهاجرت فدرال کانادا IRCC هستید. 

در صورت دریافت ورک پرمیت می‌توانید وارد کانادا شوید و در آنجا به راه اندازی کسب و کار خود بپردازید.

 

اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در مناطق شمال غربی کانادا

برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کارآفرینی مناطق شمال غربی دو مرحله پیش رو دارید:

مرحله اول: راه اندازی و توسعه کسب و کار 

شش ماه پس از ورود به کانادا و اسکان در مناطق شمال غربی آن باید برای تاسیس کسب و کار و راه اندازی آن آماده شوید و سرمایه گذاری لازم را انجام دهید. مسئولان NTNP گهگاهی از کسب و کار بازدید و پیشرفت آن را ارزیابی خواهند کرد. لازم است هر ۶ ماه یک بار گزارش عملکرد کسب و کار خود را برای NTNP ارسال کنید. 

دو سال فرصت دارید تا کسب و کار توصیف شده در بیزینس پلن را مطابق با توافقنامه عملکرد تجاری توسعه دهید. باید نشان دهید که در مدیریت روزانه کسب و کار فعال هستید و مدیریت فعال باید در محل کسب و کار در مناطق شمال غربی انجام شود. 

مرحله دوم: دریافت نامینیشن استانی و اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا

پس از تحقق شرایط مندرج در توافقنامه عملکرد تجاری، دولت مناطق شمال غربی ممکن است برای شما گواهی نامینیشن استانی صادر کند. در صورت دریافت نامینیشن استانی، ۶ ماه فرصت دارید تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید و مدارک لازم را ارسال نمایید.