سرمایه گذاری در آلبرتا

یکی از راه‌های مهاجرت به استان آلبرتا کانادا، روش سرمایه گذاری و کارآفرینی است. برنامه مهاجرت برتر آلبرتا (Alberta Advantage Immigration Program-AAIP) ۴ زیرگروه کارآفرینی دارد که هر کدام با هدف خاصی برای مهاجران و کارآفرینان طراحی شده‌اند.

 در ادامه این ۴ برنامه کارآفرینی آلبرتا را معرفی می‌کنیم:

 • برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا Graduate Entrepreneur Stream
 • برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی Foreign Graduate Entrepreneur Stream
 • برنامه کارآفرینی مزرعه داری Farm Stream
 • برنامه کارآفرینی مناطق روستایی Rural Entrepreneur Stream

برنامه‌های کارآفرینی استان آلبرتا (به جز برنامه مزرعه داری) بر اساس سیستم امتیازبندی هستند و متقاضیانی که در هنگام ارسال درخواست ابراز علاقه مندی (Express of Interest – EOI) امتیاز بیشتری کسب کنند، اجازه دارند اپلیکیشن نهایی خود را برای برنامه کارآفرینی استان ارسال کنند. این برنامه‌ها امکان دریافت اقامت دائم کانادا را برای متقاضیان واجد شرایط فراهم می‌سازد.

آلبرتا استانی سرسبز و سرشار از زیبایی‌های طبیعی و منابع مختلف است. آلبرتا در غرب کانادا واقع شده و دو شهر کلگری و ادمونتون، از بزرگترین شهرهای کانادا را در خود جای داده است.

 

مزایای روش سرمایه گذاری در آلبرتا

 • سیستم اقتصادی و بانکی آلبرتا پایدار است.
 • سیاست‌های تجاری در آلبرتا مساعد و در جهت حمایت از سرمایه گذاران است.
 • نرخ پایین مالیات، تشریفات اداری کمتر و دسترسی به نیروی کار با استعداد در آلبرتا، سرمایه گذاری در این استان را مساعد کرده است.
 • آلبرتا دارای ارتباطات بین‌المللی و صادرات محور است.
 • هزینه‌های زندگی در آلبرتا مقرون به صرفه است.
 • امکان اخذ اقامت دائم کانادا برای سرمایه گذاران و همسر و فرزندان زیر ۲۲ سال آنها وجود دارد.

 

برنامه‌های سرمایه گذاری آلبرتا

برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا

برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا برای دانشجویان بین‌المللی‌ای طراحی شده که از یکی از دانشگاه‌های معتبر آلبرتا فارغ‌التحصیل شده و قصد دارند کسب و کاری را در این استان تاسیس یا راه اندازی کنند. متقاضیان برای این کار باید دارای ورک پرمیت معتبر باشند و پس از انجام شرایط و مراحل لازم می‌توانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

روش کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا مبتنی بر سیستم امتیازبندی است و متقاضیان بر اساس فاکتورهایی مانند سن، تحصیلات، سطح زبان، سوابق کاری و همچنین فاکتورهای انطباق پذیری امتیاز دریافت می‌کنند. بعضی از فاکتورهای امتیازدهی، اجباری و بعضی از آنها اختیاری است.

 

برای مهاجرت به استان آلبرتا کانادا از طریق برنامه Graduate Entrepreneur Stream شرایطی لازم است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • تحصیلات: حداقل دو سال به صورت تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی بالاتر از دبیرستان در آلبرتا تحصیل کرده و موفق به کسب مدرک یا دیپلم شده باشید.
 • ورک پرمیت: در زمان ارسال درخواست ابراز علاقه‌مندی (EOI) باید اجازه کار بعد از تحصیل (PGWP) معتبر داشته باشید.
 • مهارت زبان: نمره CLB 7 در انگلیسی یا فرانسه و یا معادل آن در هر چهار مهارت زبانی اسپیکینگ، رایتینگ، لیسینینگ و ریدینگ لازم است.
  برای زبان انگلیسی آزمون‌های آیلتس و سلپیپ قابل قبول است.
  برای زبان فرانسه، آزمون‌های TEF و TCF قابل قبول است.
 • تاسیس کسب و کار: باید کسب و کار جدیدی را شروع و یا کسب و کاری از پیش موجود را در آلبرتا خریداری کنید به صورتی که ۳۴ درصد مالکیت آن متعلق به شما باشد. در صورت داشتن شرکای تجاری لازم است شرکای شما شهروند یا مقیم دائم کانادا باشند.

 

برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی

این برنامه برای کارآفرینانی است که از دانشگاه‌های خارج از کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند و قصد دارند در آلبرتا کسب و کارهای استارتاپی و نوآورانه تاسیس کنند.

برای اقدام در این برنامه باید با یکی از آژانس‌های تعیین شده به نام Empowered Startups یا Platform Calgary کار کنید. در صورتی که این آژانس‌ها بیزینس پلن و دیگر شرایط اولیه شما را برای این برنامه تایید کنند، توصیه نامه صادر می‌کنند که باید آن را با درخواست EOI ارسال کنید.

 

 
 • داشتن حداقل ۶ ماه سابقه کار تمام وقت در مدیریت و/یا مالکیت کسب و کار
 • ارائه یک طرح تجاری با هزینه‌های مالی پیش بینی شده
 • داشتن مدرک دانشگاهی که طی ۱۰ سال گذشته دریافت شده باشد.
 • ارائه یک پرزنتیشن ۱۰ دقیقه‌ای از جزییات کسب و کار مورد نظر
 • نمره زبان در سطح حداقل 5 CLB در انگلیسی یا فرانسه
 • در صورت واقع شدن کسب و کار در مراکز شهری، داشتن حداقل ۳۴ درصد از مالکیت کسب و کار مورد نظر و در صورت واقع شدن کسب و کار بیرون از شهرهای کلگری و ادمونتون، داشتن حداقل ۵۱ درصد از مالکیت کسب و کار لازم است.
 • مبلغ ۱۰۰,۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری در مناطق شهری و مبلغ ۵۰,۰۰۰ دلار برای سرمایه گذاری در مناطق خارج از شهر
 • داشتن توصیه نامه از آژانس‌های مورد تایید آلبرتا
 • داشتن هزینه کافی برای راه اندازی کسب و کار و تامین مخارج زندگی خانواده در آلبرتا

 

برنامه کارآفرینی مزرعه داری

برنامه مزرعه داری در استان آلبرتا برای جذب کارآفرینانی است که مایل به مهاجرت به آلبرتا و تاسیس و راه اندازی یا خرید مزرعه هستند. 

برای این برنامه ابتدا باید بیزینس پلن خود را برای استان آلبرتا ارسال کنید. در صورتی که اجرای آن امکان پذیر باشد و نیازهای کشاورزی استان آلبرتا را برآورده کند، مورد تایید قرار می‌گیرد. پس از تایید طرح تجاری، لازم است که مدارک مورد نیاز برنامه را هم برای استان آلبرتا و هم اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

 
 • داشتن مهارت‌ و سابقه کار در حوزه مدیریت مزرعه
 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری: ۵۰۰,۰۰۰ دلار و حداقل دارایی خالص: ۵۰۰,۰۰۰ دلار
 • مشخص کردن طرح‌های سرمایه گذاری به صورت مستند در بیزینس پلن

 

برنامه کارآفرینی مناطق روستایی

این برنامه برای متقاضیانی است که قصد دارند کسب و کاری را در جوامع روستایی آلبرتا تاسیس یا خریداری کنند. 

جهت اقدام برای این برنامه لازم است که ابتدا با یکی از کامیونیتی‌های آلبرتا (جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر) در ارتباط باشید و به آن منطقه سفر اکتشافی داشته باشید. 

بعد از سفر اکتشافی باید طرح بیزینسی خود را به کامیونیتی مورد نظر ارائه دهید و در آن در مورد کسب و کار و منافعی که برای جامعه هدف دارد، توضیح دهید. در صورت تایید آن، کامیونیتی مورد نظر به شما نامه حمایتی می‌دهد که باید آن را همراه با درخواست EOI برای AAIP ارسال کنید.

 
 • داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار به عنوان مالک/مدیر فعال کسب و کار یا حداقل ۴ سال سابقه کار به عنوان مدیر ارشد در طی ۱۰ سال گذشته
 • حداقل مدرک دیپلم
 • داشتن نمره در سطح CLB 4 در انگلیسی یا فرانسه
 • داشتن دارایی خالص به میزان ۳۰۰,۰۰۰ دلار
 • ارائه مبلغ سرمایه گذاری به میزان ۲۰۰,۰۰۰ دلار
 • داشتن ساپورت لتر از یکی از جوامع روستایی آلبرتا

 

مراحل اقدام برای برنامه سرمایه گذاری آلبرتا

برای اخذ ویزای کارآفرینی استان آلبرتا و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا باید مراحلی را طی کنید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

مرحله اول: درخواست EOI خود را برای اداره مهاجرت آلبرتا ارسال کنید

در صورت داشتن شرایط لازم برنامه، درخواست ابراز علاقه مندی یا همان EOI را در پورتال AAIP برای برنامه مهاجرت آلبرتا ارسال کنید. AAIP طی مدت ۳۰ روز درخواست شما را بررسی و امتیاز شما را محاسبه می‌کند.

در صورت کسب امتیاز لازم وارد استخر قرعه کشی یا همان Pool می‌شوید. سپس متقاضیانی که بالاترین امتیاز را داشته باشند، در قرعه کشی انتخاب شده و از آن‌ها خواسته می‌شود تا اپلیکیشن تجاری خود را به صورت آنلاین برای AAIP ارسال کنند.

مرحله دوم: اپلیکیشن تجاری خود را برای اداره مهاجرت آلبرتا ارسال کنید

پس از اینکه در قرعه کشی برنده شدید، ۹۰ روز فرصت دارید تا درخواست کسب و کار خود را به صورت آنلاین برای AAIP ارسال کنید. در این مرحله لازم است که تمام مدارک مورد نیاز هر برنامه کارآفرینی که برای آن اقدام کرده‌اید، جمع آوری کرده و آن‌ها را همراه با فرم‌های لازم در اپلیکیشن خود آپلود کنید.

مرحله سوم: اداره مهاجرت کانادا اپلیکیشن شما را ارزیابی می‌کند

پس از ارسال اپلیکیشن خود به AAIP، ارزیابی آن آغاز می‌شود. در صورتی که درخواست شما تایید شود، AAIP از شما خواهد خواست تا با استان آلبرتا توافقنامه عملکرد یا توافقنامه اجرایی امضا کنید. در این توافقنامه تعهدات لازم برای برنامه نوشته شده و شما با امضای آن متعهد می‌شوید که تمام قوانین آن را اجرا کنید.

در برنامه‌ کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی و برنامه کارآفرینی مناطق روستایی، پس از امضای توافقنامه، از طرف استان نامه حمایتی دریافت می‌کنید و پس از آن می‌توانید به اداره مهاجرت فدرال کانادا درخواست ویزای کار دو ساله دهید. از زمان تایید اپلیکیشن خود ۱۲ ماه فرصت دارید که وارد کانادا شوید.

برنامه‌ کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا پروسه دریافت ویزای کار ندارد، چون متقاضی از قبل در آلبرتا ساکن بوده و ویزای کار پس از تحصیل دارد. پس از تایید اپلیکیشن توسط AAIP متقاضی می‌تواند کسب و کار خود را راه اندازی و آن را طبق قوانین توافقنامه مدیریت کند.

برنامه کارآفرینی مزرعه داری هم پروسه دریافت ورک پرمیت ندارد و پس از تایید اپلیکیشن تجاری توسط AAIP، مستقیما نامینیشن استانی دریافت کرده و با آن می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

مرحله چهارم: کسب و کار خود را در آلبرتا راه اندازی کنید

پس از ورود به استان آلبرتا موظف هستید که کسب و کار خود را راه اندازی کرده و به تعهداتی که در توافقنامه عملکرد با استان امضا کرده‌اید، عمل کنید.همچنین باید نشان دهید که بیزینس شما محصولاتی را تولید یا خدماتی را ارائه می‌دهد و در این مسیر موفق است.

لازم است که حداقل برای مدت ۱۲ ماه کسب و کار خود را راه‌اندازی و به صورت فعال آن را مدیریت کنید.

مرحله پنجم: نامینیشن استانی دریافت کنید

در طی مدتی که در استان آلبرتا کسب و کار خود را راه اندازی و مدیریت می‌کنید باید هر چند ماه یک بار گزارش عملکرد خود را برای AAIP ارسال کنید. همچنین پس از گذشت یک سال از راه اندازی بیزینس خود، گزارش نهایی عملکرد خود را برای دریافت نامینیشن استانی به AAIP ارسال کنید.

در صورت تایید عملکرد اجرایی شما و عمل به تعهدات توافقنامه، از سوی استان انتخاب شده و گواهی نامینیشن استانی دریافت خواهید کرد. این گواهی مجوز شما برای اقدام جهت اقامت دائم کانادا است.

مرحله ششم: درخواست اقامت دائم ارسال کنید

پس از اینکه از سوی استان گواهی انتخاب استانی دریافت کردید، می‌توانید برای دریافت اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری در آلبرتا درخواست دهید. در این مرحله ممکن است نیاز به انجام آزمایشات پزشکی داشته باشید. 

تمام مدارک لازم را تهیه و آن را برای اداره مهاجرت فدرال کانادا ارسال کنید.

 

هزینه ویزای سرمایه گذاری در استان آلبرتا

هزینه بررسی درخواست برای برنامه‌های کارآفرینی آلبرتا

پرونده‌های کارآفرینی آلبرتا در اداره مهاجرت این استان بررسی می‌شود و هزینه‌های آن به صورت زیر است:

برنامه کارآفرینی هزینه (دلار کانادا)
برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان آلبرتا ۳,۵۰۰ دلار
برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی ۳,۵۰۰ دلار
برنامه کارآفرینی در مناطق روستایی ۳,۵۰۰ دلار
برنامه مزرعه داری ۵۰۰ دلار

 

هزینه بررسی درخواست ویزای کار در برنامه‌های کارآفرینی آلبرتا

همانطور که قبلا اشاره کردیم، دو برنامه کارآفرینی استان آلبرتا شامل «برنامه کارآفرینی فارغ‌التحصیلان خارجی» و «برنامه کارآفرینی مناطق روستایی» نیاز به ورک پرمیت یا ویزای کار موقت دارند. درخواست ویزای کار در اداره مهاجرت فدرال کانادا بررسی می‌شود و هزینه‌های آن به صورت زیر است:

نوع درخواست هزینه (دلار کانادا)
ورک پرمیت به ازای هر نفر ۱۵۵ دلار
انگشت نگاری به ازای هر نفر ۸۵ دلار
انگشت نگاری خانواده (دو نفر و بیشتر) ۱۷۰ دلار

 

زمانبندی برنامه‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی آلبرتا چقدر است؟

بررسی درخواست‌های برنامه‌های کارآفرینی آلبرتا معمولا ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد. پروسه بررسی ورک پرمیت هم ممکن است ۳ تا ۶ ماه طول بکشد.

به طور کلی، مدت زمان بررسی پرونده‌ها در اداره مهاجرت آلبرتا و اداره مهاجرت فدرال کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند کشوری که از آن درخواست می‌دهید، شرایط سفارت، کامل بودن اپلیکیشن و غیره.

پیمایش به بالا