تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

اهمیت تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی یکی از مهمترین مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا است. بخش تمکن مالی ریزه‌‌کاری‌های بسیاری دارد و صرفا آماده کردن چند نامه بانکی و گردش حساب و دیگر اسناد ملکی شما را از لحاظ مالی واجد شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا نمی‌کند.

 

سه اصل اساسی در تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

اصل اول | باید اثبات کنید توانایی تامین هزینه‌ها را دارید

بر اساس قانون اداره مهاجرت کانادا متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه‌ تحصیل در کانادا و هزینه زندگی در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه زندگی مربوط به سال اول و هزینه های رفت و آمد به کانادا (پول بلیت کانادا) از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند. 

در زمان درخواست استادی پرمیت، مبلغ تمکن مالی فقط برای سال اول چک می‌شود ولی آفیسر به درآمد خانواده و سایر مواردی که احتمال موجود بودن پول در سال‌های آینده را ایجاد کند هم توجه می‌کنند. 

اصل دوم | باید نشان دهید که از نظر توانایی اقتصادی در شرایط خوبی هستید

به عبارتی باید ثابت کنید که می‌توانید خودتان و اعضای خانواده‌تان که شما را همراهی می‌کنند هنگام اقامت در کانادا ساپورت کنید. این موضوع جدای بحث تمکن مالی بررسی می‌شود. در اینجا توان کلی شما از نظر مالی و گره‌های مالی که به کشور خودتان دارید لحاظ می‌گردد. 

اصل سوم | بهتر است نشان دهید که منابع مالی شما از کجا بدست آمده‌اند

جالب است که طبق دستورالعملی که در داکیومنت شماره ۱۲ کانادا آمده است، بسته به نوع کشوری که از آن اقدام می‌کنید مقدار سخت گیری آفیسرها متغیر است. برای کشورهای پر ریسک (ایران جزء همین کشورهاست) آفیسرها باید مدارک کاملی را در خصوص گردش مالی، نامه‌های بانکی و غیره کنترل کنند. در مورد کشورهای کم ریسک (مثل کشورهای اروپایی) فقط وجود یک تمکن بانکی یک روزه برای اخذ ویزا کافیست. 

 

حداقل تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

اما سوال همه متقاضیان تحصیل در کانادا این است که حداقل چه مبلغی باید به سفارت نشان دهیم؟

در پاسخ به این سوال توضیح دهیم که طبق قانون اداره مهاجرت کانادا شما باید حداقل توانایی ساپورت ۱۲ ماه هزینه تحصیل و زندگی در کانادا را داشته باشید. طبیعتا اگر متاهل هستید باید هزینه‌های همراهان را نیز برای یک سال محاسبه کنید.

اما این تمکن مالی کانادا چطور محاسبه می‌شود؟ پاسخ خیلی ساده است:

مبلغ شهریه یک سالتان را از نامه پذیرش تحصیلی کانادا یا از وب سایت مرکز آموزشی پیدا کنید. سپس آن عدد را با مقادیر پایین جمع بزنید. مثلا اگر شهریه شما سالیانه ۱۶ هزار دلار است و مجرد هستید و به استان بریتیش کلمبیا می‌روید، باید به این شکل محاسبه را انجام دهید:

۱۶۰۰۰ + ۱۰۰۰۰ = ۲۶۰۰۰

بله ۲۶ هزار دلار حداقل پولی است که باید نشان دهید در حساب بانکی شما موجود است. طبیعتا این مبلغ هر چه بالاتر باشد اطمینان خاطر بیشتری به آفیسر می‌دهد که شما توانایی ساپورت خودتان را خواهید داشت. حداقل پول مورد نیاز برای تامین هزینه‌های یک دانشجو (و اعضای خانواده‌اش که او را همراهی می‌کنند) به شرح جدول زیر است:

 

حداقل تمکن مالی مورد نیاز در خارج از استان کبک در سال ۲۰۲۳

افرادی که به کانادا سفر می‌کنند هزینه زندگی سالانه
(بدون شهریه)
هزینه زندگی ماهانه
(بدون شهریه)
دانشجو ۱۰,۰۰۰ ۸۳۳
اولین عضو خانواده ۴,۰۰۰ ۳۳۳
هر عضو دیگری از خانواده ۳,۰۰۰ ۲۵۵

 

برای نمونه

اگر شما و دو عضو خانواده‌تان می خواهید برای مدت یک سال در خارج از استان کبک کانادا زندگی کنید به مبالغ زیر نیاز خواهید داشت:

  • هزینه های زندگی (برای دانشجو): ۱۰ هزار دلار
  • هزینه های زندگی (برای عضو اول خانواده): ۴ هزار دلار
  • هزینه های زندگی (برای عضو دوم خانواده): ۳ هزار دلار
  • جمع: ۱۷ هزار دلار

 

حداقل تمکن مالی مورد نیاز در استان کبک در سال ۲۰۲۳

افرادی که به کانادا سفر می‌کنند هزینه زندگی سالانه
(بدون شهریه)
هزینه زندگی ماهانه
(بدون شهریه)
۱ نفر زیر ۱۸ سال ۶,۵۶۹ ۵۴۷
۱ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر ۱۳,۱۳۴ ۱,۰۹۵
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر ۱۹,۲۶۴ ۱,۶۰۵
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر و ۱ نفر زیر ۱۸ سال ۲۱,۵۷۹ ۱,۷۹۸
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر و ۲ نفر زیر ۱۸ سال ۲۳,۲۹۰ ۱,۹۴۱

مبالغ به دلار کانادا می‌باشند.

نکته: تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا هم با همین فرمول محاسبه می‌شود.

 

اثبات تمکن مالی برای همراهان دانشجو

در صورتی که همسر و فرزندتان هم شما را در سفر به کانادا همراهی می‌کنند باید هزینه زندگی یک سال آن‌ها را هم به هزینه‌های خود اضافه کنید. مدارک مالی اثبات کننده‌ تمکن مالی همسرتان شامل نامه بانکی، گردش حساب، نامه شغلی، فیش‌های حقوقی، سوابق بیمه و یا قراردادهای شغلی ایشان است. 

در صورت داشتن شرکت ثبت شده، مدارک مربوط به آن مانند روزنامه رسمی، اساسنامه و دیگر مدارک می‌تواند تمکن مالی همسرتان به عنوان فرد همراه را نشان دهد. داشتن هر نوع سند ملکی هم که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، اثبات کننده توانایی مالی ایشان است. 

اگر همسرتان با شما حساب بانکی مشترک دارد و یا درآمد ایشان در حساب شما وارد شده است باز نشان دهنده تمکن مالی ایشان است. حتی اگر همسرتان شاغل نباشد و نتواند مدارک مالی ارائه دهد، مادامی که شما بتوانید از طریق مبلغ بانکی موجود در حسابتان هزینه‌ یک سال زندگی ایشان در کانادا را نشان دهید، مشکلی از جانب اثبات تمکن مالی همسرتان وجود ندارد.

میزان تمکن مالی برای ویزای همراه توریستی کانادا چقدر است؟

اگر مادر یا پدر دانش آموز هستید یا اگر همسر شما ویزای دانشجویی یا ویزای کاری دارد، باز باید حتما تمکن مالی را ارائه کنید.
اما چقدر؟‌

به اندازه مبلغی که در سفر به آن احتیاج دارید. مثلا اگر سفر شما ۱۰ هزار دلار هزینه دارد، باید حداقل ۱۰ هزار دلار تمکن مالی ارائه کنید. یادتان باشد در این مبلغ هزینه‌های پیش بینی نشده مانند مشکلات مدیکال را هم در نظر بگیرید. 

مبلغ تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا با ویزای تحصیلی متفاوت است. به طور متوسط یک ماه اقامت در این کشور باید حدودا مبلغ ۲,۰۰۰ دلار ارائه دهید. بنابراین اگر حداکثر زمان ۶ ماه را در نظر بگیریم، باید حدود ۱۲,۰۰۰ دلار به عنوان تمکن مالی ویزای توریستی خود ارائه دهید.

بررسی موارد ریجکتی به دلیل تمکن مالی

در مقاله دیگری تمام مسائل مربوط به ریجکتی ویزای کانادا را بررسی کردیم. اینجا تنها به موضوع مربوط به تمکن مالی اشاره می‌کنیم. 

 به اصول و قوانین شک نکنید!

در نامه های ریجکتی کانادا یک سری مواردی به صورت پیش فرض آورده می‌شوند که یکی از آن‌ها موضوع شرایط مالی شما است. اگر با وجود رعایت همه موارد درج شده در این مقاله ریجکت شدید و در نامه ریجکتی آفیسر باز به موضوع مالی اشاره کرده، به چیزی شک نکنید. شما کارتان را درست انجام داده‌اید.

موضوعاتی مربوط به تمکن که آفیسرها در نامه های ریجکتی مطرح می‌کنند در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد
  • منبع پول موجود در بانک مشخص نیست. 
  • برآیند شرایط مالی و اقتصادی متقاضی برای تحصیل در کانادا و پرداخت شهریه منطقی به نظر نمی‌رسد. 
  • به نظر می‌رسد که متقاضی از نظر اقتصادی در کشور خود شرایط پایداری را داشته باشد.
پیمایش به بالا